Własna linia produkcyjna zmywarek to z jednej strony poszerzenie oferty i uniezależnienie się od kompetencji innych wytwórców, z drugiej zaś strony przewidywalność produkcji oraz jej jakość i elastyczność. Innowacyjne i wysokojakościowe produkty są owocem wielu lat rozwoju i testów oraz ostatnich inwestycji ponad 8 mln euro w nową linię zmywarek SmartFlex. Jej produkcja usytuowana została w dotychczasowej fabryce w Velenje. Jak podkreśla słoweński producent, inwestycje w produkcję własnych, innowacyjnych produktów są jednym z filarów globalnej strategii rozwoju grupy Gorenje.
Wcześniej i dziś
Dotychczas Gorenje nie produkowało samodzielnie zmywarek. Małym wyjątkiem były zmywarki Asko – legendarnej marki z segmentu premium. Produkcja ta była jednak uzależniona od miejsca – Szwecji. To z tamtejszej fabryki „wychodziły” naszpikowane nowoczesnymi rozwiązaniami zmywarki. Przenoszenie zaplecza fabrycznego ze Szwecji do Słowenii – centrum fabrycznego w Velenje rozpoczęło się dwa lata temu i zaowocowało rozpoczęciem produkcji także urządzeń sygnowanych logo Gorenje i Gorenje+.
Terminy i liczby
Fizycznie produkcja rozpoczęła się już w maju tego roku. Pierwsze zmywarki pojawiły się najpierw na rynku słoweńskim, a od drugiej połowy roku będą one dostępne także na rynkach zagranicznych, w tym w Polsce. Nad Wisłą w większej ilości pojawią się one właśnie we wrześniu. Gorenje zakłada, że pod koniec roku wyprodukowanych zostanie ponad 40 000 urządzeń, co przekłada się na miesięczny wynik ok. 7000 sztuk. W przyszłym roku wielkość produkcji zostanie podwojona, a następnie będzie zwiększana każdego roku, aby osiągnąć 300 000 zmywarek rocznie do roku 2020. Połowa produkcji będzie sprzedawana pod marką Gorenje, pozostała część pod markami Gorenje+ i Asko.
Zaawansowana linia produkcyjna
Inwestycja w stworzenie nowej, zaawansowanej linii produkcyjnej pochłonęła w przeliczeniu na polską walutę ponad 35 mln zł i (biorąc pod uwagę fakt przeniesienia części linii i gotowy własny budynek) pokazuje, jak znaczne środki Gorenje przeznaczyło na ten cel i jak wielką wagę przywiązuje do niego. Dzięki temu nie tylko obcujemy z jednymi z nowocześniejszych i najefektywniejszych obecnie na rynku produktów, ale i pod względem czysto logistycznym inwestycja pozwala produkować jedną sztukę zmywarki w zaledwie 33 sekund, co daje do 700 sztuk w ciągu jednej zmiany! Linia obsługiwana jest przy tym przez maksymalnie 60 osób… Te cyfry pokazują zdolności produkcyjne i zaawansowanie technologiczne w automatyzacji. Sam projekt wizualny i techniczny nowych zmywarek stworzono w jednym z centrów kompetencyjnych rozwoju Gorenje w Szwecji (trwało to dwa i pół roku).
O samym produkcie słów kilka
Gorenje wprowadziło na rynek dwa typy urządzeń SmartFlex: wolnostojące oraz do zabudowy. Pierwszy typ charakteryzuje się nowoczenym, surowym wzornictwem i występuje w 2 kolorach: stali nierdzewnej oraz białym. Zmywarki wolnostojące wyposażono w podwójny wyświetlacz: na rancie drzwi oraz na zewnętrznej części drzwi frontowych. Dzięki temu wyświetlacz jest doskonale widoczny zarówno podczas programowania jak i podczas pracy zmywarki wskazując czas pozostały do końca zmywania. Modele do zabudowy zaś pozwalają na spójne zaaranżowanie kuchni i wprowadzenie urządzenia w meblowe fronty. Decydują o tym zarówno standardowe rozmiary, jak i zawiasy umożliwiające zastosowanie wysokich frontów i montaż zmywarki na dowolnej wysokości. Zachwycił nas także w pełni elektroniczny panel sterowania. Jest nie tylko czuły, ale i przyjemny w dotyku. Tworzywo, z którego został wykonany, jest cieniutkie i bardzo delikatne, porównywalne do faktury szkła. Same tworzywa (co trzeba zobaczyć i dotknąć) należą do najtrwalszych na rynku i prezentują się znakomicie. Ponadto producent świetnie skontrastował podświetlenie z czarną powierzchnią panelu. Po włączeniu zmywarki panel wygląda bardzo modernistycznie i szkoda tylko, że w sklepach sprzęty nie wszędzie mogą być podłączone, by klient zobaczył ten efekt.
Jakość przede wszystkim
Gorenje w wypadku nowych zmywarek idzie nieco pod prąd. Obecne czasy to dążenie do szukania oszczędności na każdym etapie projektu czy produkcji. Słoweńska firma postanowiła, że nie będzie jednak kompromisów w obszarze jakości czy funkcjonalności. Jest to firma, która jako jedna z nielicznych bierze ten aspekt od wielu lat bardzo mocno do serca. Widać to także w nowym segmencie zmywarek, w którym… cóż, trzeba liczyć się z konkurencją, która stawia poprzeczkę bardzo wysoko. Trzeba przyznać, że Gorenje dla rynku zmywarek podnosi ją na nowe „rekordy”.
Największą zaletą urządzeń jest to, że są one solidnie wykonane, z najlepszych w swoim segmencie podzespołów i w całości wykonane ze stali nierdzewnej (w czasach, kiedy coraz częściej zastępuje ją tworzywo…). Podkreślmy, że w części modeli stalowe jest nie tylko wnętrze, ale i sama obudowa. Od strony trwałości czy estetyki i wyglądu urządzeń jest to dla klienta bezapelacyjna korzyść.
SmartFlex – co więcej?
W linii SmartFlex odnajdziemy wiele innych, funkcjonalnych korzyści. Zacznijmy od tego, że po każdym cyklu zmywania drzwi urządzenia automatycznie uchylają się, co sprawia, że naczynia szybciej się suszą. Nie zabrakło wygodnych dla domowników systemów regulowanych koszy z dodatkowym trzecim poziomem na sztućce lub niskie filiżanki (w niektórych modelach). Dzięki wyspecjalizowanym funkcjom, a także programom szybkim najkrótszy program zmywania trwa tutaj zaledwie 15 min! – zmywarka elastycznie dopasowuje się więc do potrzeb i codziennego stylu życia użytkowników. Ponadto zmywarki SmartFlex pracują w najwyższej klasie efektywności energetycznej: A+++.
Testujemy jakość
Technologia produkcji jest tutaj na absolutnie najwyższym poziomie. Mieliśmy okazję sprawdzić na żywo jakość i możliwości nowych zmywarek. Z pozoru oszczędny wygląd i prosta stylistyka są wyróżnikiem i nie poddają się modom. Kiedy porównywaliśmy komponenty i wytrzymałość najbardziej zaawansowanych modeli kilku konkurencyjnych firm, zobaczyliśmy wyraźnie, że Gorenje zainwestowało w nowy segment naprawdę wiele i produkty te są godne szczególnego polecenia. Nie będzie nimi zawiedziony ani sprzedawca, ani użytkownik. Trzeba tylko pochylić się nieco nad możliwościami i specyfikacją.
Najważniejsze parametry i rozwiązania: • mieszczą nawet 16 kompletów naczyń; • najkrótszy na rynku program zmywania SpeedWash – 15 min; • zastosowanie aktywnego jonizatora Ion Tech neutralizującego nieprzyjemny zapach; • automatyczne otwieranie drzwi po zakończonym cyklu mycia; • zabezpieczenie Total Aqua Stop we wszystkich modelach; • niektóre modele zużywają zaledwie 6,9 l wody; • umożliwiają podłączenie do wody ciepłej; • najcichsze zmywarki pracują z głośnością 41 dB; • mają ledowy wskaźnik statusu pracy urządzenia oraz oświetlenie wnętrza; • wybrane modele wyposażone są w silniki inwerterowe; • pracują w klasach efektywności od A+ do A+++ – 10 proc. |
Magda Strzykalska/InfoMarket, zdjęcia: Gorenje
© 2025 InfoMarket