Wybór systemu audio – typ, konstrukcja, funkcje

Wybór systemu audio – typ, konstrukcja, funkcje

Zakup odpowiedniego urządzenia do stereofonicznego systemu audio lub całego zestawu urządzeń nie należy do najłatwiejszych, chociażby z uwagi na dużą liczbę producentów tego typu sprzętu. Dobry stereofoniczny system audio powinien odpowiadać użytkownikowi nie tylko pod względem brzmienia, ale i dostępnych funkcji oraz rozwiązań technicznych.

Wybierając sprzęt do domowego systemu audio, warto sugerować się nie tylko jego marką czy brzmieniem, ale przede wszystkim późniejszym zastosowaniem. Nieco inny system sprawdzi się w mniejszych, a inny w większych pomieszczeniach. Ciekawą grupą pod względem zastosowania są ponadto bezprzewodowe i przenośne systemy audio.

Dobrze jest też wcześniej przetestować sprzęt audio w praktyce, np. w sklepie wielkopowierzchniowym czy też w specjalistycznym salonie sprzedaży. Pozwoli to sprawdzić nie tylko brzmienie zestawu audio, ale także przetestować w praktyce wykorzystywane rozwiązania techniczne i komfort obsługi dostępnych funkcji.

PYTANIE 1. Zestaw stereo czy surround?

Jeśli użytkownik częściej zamierza słuchać muzyki, a sporadycznie oglądać filmy, wówczas lepszą decyzją będzie zakup zestawu stereofonicznego. Jeżeli sytuacja jest odwrotna, a więc mamy do czynienia z kinomanem, który muzyki w trybie stereo słucha jedynie od czasu do czasu, wtedy dla takiej osoby najlepszym wyborem będzie przynajmniej 5.1-kanałowy system kina domowego. Nie ma sensu kupować systemu kina domowego z myślą o odtwarzaniu na nim jedynie muzyki, która w zdecydowanej większości nagrywana jest w stereo. Wówczas tylko przepłacimy za dodatkowe funkcje i podzespoły, jakie znajdą się w komplecie z zestawem kina domowego.

PYTANIE 2. Kupić w sklepie stacjonarnym czy w Internecie?

Naszym zdaniem sprzętu audio takiego jak zestawy stereo, a zwłaszcza droższe modele, nie warto kupować w ciemno, sugerując się jedynie fotografiami dostępnymi w katalogach, cennikach czy też w Internecie. Lepiej jest pójść do sklepu i posłuchać wybranych zestawów. Wówczas sprawdzimy nie tylko ich wygląd „na żywo”, ale także jakość wykonania i przede wszystkim brzmienie. Nie w każdym punkcie sprzedaży jest to jednak możliwe. W tradycyjnym sklepie mamy też możliwość zasięgnięcia na miejscu fachowej porady sprzedawcy, natomiast kupowanie w sieci to zdecydowanie opcja dla wygodnych i tych, którzy nie mają czasu na czasochłonne odsłuchy i porównania sprzętu.

PYTANIE 3. Co to jest funkcja NFC i czy jest ona niezbędna?

NFC to skrót od angielskiego Near Field Communication, czyli komunikacja bliskiego pola. Dostępność tej funkcji w sprzęcie audio nie jest konieczna, ale znacznie ułatwi nawiązywanie połączenia bezprzewodowego Bluetooth między dwoma urządzeniami, np. między tabletem i zestawem wieżowym. Aby nawiązać połączenie Bluetooth, wystarczy zbliżyć urządzenie mobilne z włączoną funkcją NFC do odpowiedniego miejsca, np. na obudowie jednostki centralnej zestawu wieżowego lub głośnika przenośnego (zwykle jest ono oznakowane logotypem NFC).

PYTANIE 4. System multiroom przewodowy czy bezprzewodowy?

Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Systemy bezprzewodowe są znacznie łatwiejsze w konfiguracji i bardziej elastyczne. Stworzenie takiego systemu i jego późniejsza rozbudowa o kolejne elementy jest znacznie prostsza niż w wypadku scentralizowanych przewodowych systemów multiroom. Jedną z wad systemów bezprzewodowych jest często konieczność wyboru bezprzewodowego systemu multiroom jednego producenta, aby poszczególne podzespoły mogły ze sobą poprawnie współpracować. Rozwiązaniem tego problemu może być wybór systemu obsługującego otwarty standard DTS Play-Fi, który stosuje obecnie kilku producentów sprzętu audio. Zaletą przewodowego multiroomu jest jego dyskretna konstrukcja. Głośniki mogą być wbudowane w ściany lub sufity, sterowniki również montowane są na ścianach (podobnie jak włączniki oświetlenia), a wzmacniacze i odtwarzacze zamykane są zwykle w jednym, centralnym pomieszczeniu. Wadą systemów przewodowych są natomiast znacznie większe koszty poszczególnych urządzeń i ich instalacji.

PYTANIE 5. Czy warto stosować drogie okablowanie?

Jeśli w systemie audio wykorzystujemy bardzo dobrej jakości komponenty, wówczas z pewnością warto. Do systemu audio za kilkaset złotych nie ma jednak konieczności kupowania hi-endowych kabli, ponieważ one i tak nie będą w stanie zmienić i poprawić brzmienia tanich kolumn czy wzmacniaczy, jakie znajdują się w takim zestawie. System audio, nawet ten najdroższy, będzie poprawnie funkcjonował z wykorzystaniem tanich kabli o mniej zaawansowanych technicznie konstrukcjach. Jeśli jednak chcemy wydobyć z niego pełnię możliwości brzmieniowych, warto rozważyć zakup droższego okablowania – czy to kabli sygnałowych (np. analogowych RCA, cyfrowych koaksjalnych lub optycznych), czy głośnikowych. W systemach hi-endowych warto pomyśleć również o audiofilskim zasilaniu, a więc o bardzo dobrej jakości kablach zasilających i kondycjonerach.

PYTANIE 6. Czy subwoofer jest niezbędny?

Subwoofer w systemie audio odpowiada za przetwarzanie najniższego pasma częstotliwości. W systemach stereofonicznych, jeśli wykorzystywane są wysokiej klasy kolumny podłogowe, subwoofer nie jest konieczny. Znacznie większe znaczenie ma on w systemach kina domowego, w których odpowiedzialny jest przede wszystkim za przetwarzanie niskotonowych efektów dźwiękowych, np. ekspolozji. W tego typu zastosowaniach subwoofery przetwarzają więc często nienaturalne, niekiedy nawet celowo wzmocnione niskotonowe sygnały, które mają spotęgować emocje u widza.

PYTANIE 7. Czy warto kupować sprzęt z obsługą plików DSD?

Jeżeli mamy dostęp do szybkiego łącza internetowego, wówczas warto rozważyć zakup sprzętu pozwalającego na przetwarzanie plików DSD. Pliki w formacie DSD (od ang. Direct Stream Digital) zapewniają dużo lepszą jakość dźwięku w porównaniu z płytą CD (znacznie większa rozdzielczość i częstotliwość próbkowania), w dodatku, bez konieczności posiadania nośnika danych – muzyka odtwarzana jest bezpośrednio z Internetu. Ze względu na konieczność zapewnienia stabilnego i szybkiego łącza internetowego urządzenia do obsługi formatu DSD mogą wymagać przewodowego podłączenia do lokalnej sieci internetowej.

PYTANIE 8. Dlaczego ten sam zestaw audio nie brzmi tak dobrze w domu jak w

Powodów zaistnienia takiej sytuacji może być kilka. Przede wszystkim wpływ ma akustyka pomieszczenia odsłuchowego. W każdym pomieszczeniu fale akustyczne rozchodzą się nieco inaczej. Wpływ ma na to nie tylko konstrukcja ścian, podłóg czy sufitu, ale także umeblowanie pomieszczenia. Profesjonalnie przygotowane sale odsłuchowe mają najczęściej odpowiednio zaprojektowaną i zaaranżowaną przestrzeń, aby akustyka wnętrza była jak najlepsza dla danego zastosowania, np. odsłuchów stereofonicznych. Należy pamiętać, aby adaptację akustyczną rozpoczynać wówczas, kiedy znane będzie już miejsce, w którym rozstawiony zostanie system audio.

PYTANIE 9. Soundbar klasyczny czy płaski?

Płaskie systemy audio mają wbudowane większych rozmiarów przetworniki (zwykle u podstawy urządzenia), co zapewnia lepsze przetwarzanie niskich tonów bez potrzeby stosowania dodatkowego zewnętrznego subwoofera. Natomiast listwa soundbarowa to zwykle bardzo kompaktowa, smukła i lekka konstrukcja, która do poprawnego odtwarzania niskich częstotliwości wymaga jednak zastosowania dodatkowego subwoofera. Jeśli użytkownik nie ma zbyt wiele miejsca lub nie chce w swoim systemie audio korzystać z dodatkowego głośnika niskotonowego, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie płaskiego systemu audio, ustawionego np. pod telewizorem zamontowanym w fabrycznej podstawie.

PYTANIE 10. Które systemy audio warto polecić?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która firma mająca w ofercie systemy audio jest najlepsza lub który z jej modeli jest najlepszy. Wśród urządzeń do systemów audio dostępnego w sprzedaży możemy więc natknąć się na takie, które będą podobne do siebie pod względem wzornictwa lub parametrów technicznych. Które zatem będą najlepsze? Odpowiedź brzmi: takie, które najlepiej spełnią potrzeby i oczekiwania użytkownika. Warto m.in. przemyśleć, do czego najczęściej dane urządzenie będzie wykorzystywane.

2016-10-02
typ , konstrukcja , funkcje
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket