Determinanty stereofonicznego systemu audio

Determinanty

Czym powinien się charakteryzować dobry system audio? Oprócz brzmienia i funkcji dopasowanych do potrzeb użytkownika z pewnością dla wielu liczą się również wzornictwo i jakość wykonania.

 

 

Dobór sprzętu audio to bardzo indywidualna sprawa. Charakter brzmienia czy dostępne funkcje to cechy bardzo subiektywne z punktu widzenia potencjalnego użytkownika. Dlatego przed zakupem tak ważne jest sprawdzenie sprzętu audio w praktyce. W niektórych sklepach ze sprzętem audio dla klientów dostępne są specjalne sale odsłuchowe. O ile jest taka możliwość, aby system audio odsłuchać przed podjęciem ostatecznej decyzji, zawsze warto z niej skorzystać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy, którymi naszym zdaniem powinien charakteryzować się dobry sprzęt audio.

1. Dopasowanie do potrzeb

1. Dopasowanie do potrzeb

Dobry sprzęt to przede wszystkim taki, który spełni potrzeby użytkownika. Nie zawsze najlepszym rozwiązaniem musi być zakup drogiego, hi-endowego systemu audio. W niektórych zastosowaniach świetnie sprawdzi się niewielki zestaw wieżowy czy nawet głośnik Bluetooth. Jeśli sprzęt audio ma być wykorzystywany do współpracy z urządzeniami mobilnymi, wówczas warto, aby obsługiwał wspomniany standard Bluetooth (z obsługą kodeka aptX włącznie).

Jeżeli użytkownik planuje stworzenie hi-endowego system stereofonicznego, w którym muzyka ma być odtwarzana w bardzo dobrej jakości, wówczas nie ma sensu oszczędzać na którymkolwiek z komponentów tworzących taki system (włączając w to okablowanie). Systemy audio mają to do siebie, iż brzmią tak dobrze, jak ich najsłabsze ogniwo. Na nic zda się zakup drogiego odtwarzacza czy wzmacniacza, jeżeli kolumny głośnikowe nie będą w stanie wydobyć z siebie dźwięku o odpowiedniej jakości.

 

2. Odpowiednie brzmienie

2. Odpowiednie brzmienie

Jeden system audio będzie charakteryzował się bardziej wyrównanym, studyjnym brzmieniem, a inny żywym, koncertowym. Odpowiednie brzmienie to takie, z którego zadowolony będzie użytkownik. Nie każdy jest w stanie wychwycić różnice w brzmieniu między różnymi zestawami audio. Nie zawsze więc będzie miało sens kupowanie drogich hi-endowych urządzeń. Oczywiście, można spojrzeć na „papierową” specyfikację i np. na pasmo przenoszenia, gdzie często podawane są wartości z zakresu od 20 Hz do 20 kHz, a niekiedy nawet zdecydowanie szersze pasmo. Jeżeli opieramy się wyłącznie na parametrach technicznych zamieszczonych w specyfikacji lub sugerujemy się opiniami innych, po zakupie możemy się nieco rozczarować. Istotne jest przecież to, w jaki sposób przez system audio odtwarzane są poszczególne pasma częstotliwości, które z nich są wzmacniane, a które tłumione. Niektórzy producenci, np. kolumn głośnikowych, podają tego typu charakterystyki. Owszem, bardzo szerokie pasmo przenoszenia może sugerować, że system audio ma dobrej jakości brzmienie, ale aby mieć pewność co do tego, najlepiej jest sprawdzić samemu, czy rzeczywiście odczujemy różnicę.

3. Różnorodność funkcji

3. Różnorodność funkcji

System audio wyposażony w różnorodne funkcje, rozwiązania techniczne i złącza pozwoli na wszechstronne jego wykorzystanie. Istotne znaczenie mają liczba i rodzaj obsługiwanych źródeł dźwięku. Zwykle w stereofonicznym systemie audio możliwe jest odtwarzanie muzyki z płyt CD i przenośnych pamięci flash (pendrive’ów i kart pamięci). W hi-endowych systemach stereofonicznych wciąż jako źródło dźwięku chętnie wykorzystywane są gramofony. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do wzmacniacza stereo i pary kolumn głośnikowych dobrać odtwarzacz Blu-ray, co pozwoli na odtwarzanie materiałów wideo z dźwiękiem 2.0 lub 2.1-kanałowym (z subwooferem w zestawie).

Jeżeli użytkownik ma dostęp do szybkiego łącza internetowego, wówczas warto zastanowić się nad sprzętem audio pozwalającym na obsługę serwisów strumieniujących muzykę z sieci, takich jak Spotify, Deezer czy Tidal. Obecnie tego typu odtwarzanie muzyki zdobywa coraz większą popularność. Dzięki tego typu funkcji muzyka z całego świata jest dostępna na wyciągnięcie ręki, bez potrzeby wychodzenia z domu, a co najważniejsze – w bardzo dobrej jakości.

4. Odpowiednie wzornictwo

4. Odpowiednie wzornictwo

Wygląd to dla niektórych użytkowników może najmniej ważny z dotychczas wspomnianych determinantów sytemu audio, ale nie oznacza to, że nie jest on istotny. Firmy zajmujące się projektowaniem i produkcją sprzętu audio mają często własne biura projektowe i starają się, aby ich sprzęt nie tylko świetnie brzmiał, ale również doskonale, oryginalnie wyglądał. Dla wielu kupujących sprzęt audio nie bez powodu liczy się właśnie to pierwsze, wizualne wrażenie, dopiero później analizowane są funkcje i parametry techniczne. Sprzęt audio, począwszy od niewielkich głośników bezprzewodowych, przez mikrowieże, a na wielosegmentowych systemach skończywszy, powinien współgrać ze stylistyką i aranżacją wnętrza. Kolumny głośnikowe czy komponenty audio to przecież w jakimś stopniu również element wystroju wnętrza. W sprzęcie audio ważne są więc m.in. gabaryty czy kolorystyka obudowy. Wielu producentów oferuje zresztą swoje modele w kilku różnych wersjach kolorystycznych. W wypadku komponentów audio najpopularniejszymi kolorami są czarny lub srebrny. Znacznie większą dowolność kolorystyki ma użytkownik dobierający do zestawu kolumny głośnikowe. Tutaj producenci oferują w niektórych modelach nawet dowolne wykończenie z całej palety kolorów (np. palety RAL).

2016-10-03
determinanty
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket