Funkcje i rozwiązania dostępne w systemach audio

Funkcje i rozwiązania

Systemy audio potrafią być bardzo funkcjonalne. Wśród popularnych rozwiązań dostępne są m.in. łączność Bluetooth czy obsługa standardu AirPlay, ale to tylko pojedyncze przykłady. Dostępnych funkcji jest znacznie więcej. Wszystko zależy, oczywiście, od konkretnej marki i konkretnego modelu.

Coraz trudniej sobie wyobrazić, by nowe, wprowadzane na rynek multimedialne urządzenie audio nie pozwalało na łączność z Internetem, niezależnie od tego, czy będzie ona przewodowa (przez złącze Ethernet) czy bezprzewodowa (z wykorzystaniem modułu Wi-Fi, który może być wbudowany w urządzenie lub zewnętrzny, niekiedy sprzedawany jako opcja). Łączność z siecią internetową pozwala na wykorzystanie wielu różnorodnych funkcji i rozwiązań technicznych. Oprócz tego w sprzęcie audio popularny jest standard Bluetooth, a w wypadku modeli współpracujących ze sprzętem marki Apple – standard AirPlay.

 

Obsługa aplikacji i serwisów internetowych

W niektórych systemach audio, np. soundbarach aktywnych czy zestawach kina domowego, użytkownik po podłączeniu urządzenia do Internetu może uzyskać dostęp do aplikacji i serwisów internetowych. Ich różnorodność zależna jest od marki i modelu systemu audio. Internetowe stacje radiowe mogą być amatorskie lub profesjonalne, komercyjne. Format, w jakim transmitują sygnał audio, to najczęściej MP3, WMA, a niekiedy Ogg i AAC+. Przykładem jednego z często dostępnych w urządzeniach audio serwisów, który pozwala na odtwarzanie internetowych stacji radiowych, jest vTuner (dostępny m.in. w zestawach wieżowych firmy Pioneer). Stacji można szukać nie tylko po nazwie, języku, w jakim jest nadawana, czy gatunku muzyki, który jest w niej odtwarzany. Internetowe radiostacje z reguły zapewniają lepszą jakość dźwięku niż ta znana z analogowego radia FM. Natomiast wśród internetowych serwisów muzycznych dostępne mogą być np. Spotify i Last.fm. Część popularnych serwisów muzycznych oferuje płatne subskrypcje, ograniczone czasowo. Po wykupieniu dostępu do takiego rozwiązania użytkownik może np. odtwarzać pliki audio w lepszej jakości.

Funkcje i rozwiązania

Napęd optyczny w modelu CD5i firmy Naim został zainstalowany w formie wysuwanej po łuku szuflady, co ma zapewnić skuteczną izolację od drgań, a tym samym zmniejszyć zniekształcenia odtwarzanego sygnału audio.

 

Współpraca z urządzeniami mobilnymi

Popularność urządzeń mobilnych sprawiła, że coraz częściej współpracują one z systemami audio – od prostych głośników bezprzewodowych po rozbudowane, wielosegmentowe zestawy kina domowego i systemu multiroom. Smartfon lub tablet w takim systemie audio może być zarówno urządzeniem źródłowym, z którego odtwarzane będą rozmaite pliki multimedialne, jak i sterownikiem, pozwalającym (z wykorzystaniem odpowiedniej aplikacji mobilnej) na obsługę sprzętu audio. Niektóre aplikacje do sterowania dostępne są wyłącznie na tablety, m.in. ze względu na rozbudowany interfejs użytkownika, którego nie obsługiwałoby się zbyt komfortowo na niewielkim ekranie smartfona.

Zależnie od aplikacji możliwe jest np. sterowanie odtwarzaniem plików audio, przeszukiwanie internetowych stacji radiowych oraz przeglądanie zdjęć. Aplikacja i smartfon czy tablet z pewnością nie zastąpią tradycyjnego pilota zdalnego sterowania, ale są dla niego świetną alternatywą, ciekawym i przydatnym dodatkiem wspomagającym odtwarzanie multimediów.

 

Obsługiwane standardy komunikacji

Systemy audio umożliwiają obsługę różnorodnych standardów komunikacji bezprzewodowej, technik i kodeków. Wśród nich wyróżniamy przede wszystkim: DLNA, AirPlay i Bluetooth.

Urządzenia zgodne ze standardem DLNA mogą wymieniać między sobą zasoby multimedialne w ramach domowej sieci internetowej. Dzięki temu z wykorzystaniem np. stacji dokującej możemy odtwarzać muzykę m.in. z komputera lub smartfona znajdującego się w lokalnej sieci.

AirPlay to standard opracowany przez inżynierów firmy Apple. Pozwala na bezprzewodowe przesyłanie sygnału audio z przenośnych urządzeń tej marki, a także komputerów Mac i PC np. do urządzenia zgodnego z tym standardem. Wystarczy np. z iPada połączyć się z bezprzewodową siecią Wi-Fi, w której znajduje się odpowiednio skonfigurowane urządzenie zgodne z AirPlay (np. stacja dokująca). Jest ono wówczas w stanie odebrać także informacje dotyczące odtwarzanego utworu.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest obsługa standardu Bluetooth. Jest on wykorzystywany już nawet w niewielkich głośnikach przenośnych do odtwarzania muzyki z urządzeń mobilnych. Bluetooth to system bliskiej bezprzewodowej łączności szerokopasmowej. Pozwala na transmisję sygnału w odległości do ok. 10 m w przestrzeni otwartej. Modele wyposażone w moduł Bluetooth mogą dodatkowo obsługiwać kodek aptX. Podczas bezprzewodowego odtwarzania dźwięku umożliwia on uzyskanie jakości zbliżonej do tej znanej z płyt CD, ponieważ częstotliwość próbkowania tego kodeka wynosi 44,1 kHz, przetwarzanie jest 16-bitowe, natomiast współczynnik zniekształceń harmonicznych THD+N jest na poziomie –68,8 dB. Aby możliwe było wykorzystanie kodeka aptX podczas transmisji przez Bluetooth, nie tylko głośnik bezprzewodowy, ale także urządzenie wysyłające dźwięk musi go obsługiwać. Oprócz kodeka aptX, urządzenia z modułem Bluetooth mogą obsługiwać funkcję NFC (Near Field Communication). Jest to technika umożliwiająca szybkie nawiązywanie połączenia między dwoma urządzeniami ją obsługującymi.

Funkcje i rozwiązania

Specjalna wzmocniona podstawa wykorzystywana w sprzęcie Pioneera (m.in. w odtwarzaczu sieciowym N-50) ma za zadanie skutecznie odizolować urządzenie od drgań podłoża.

 

Obsługa radia FM/AM i DAB+

Popularną funkcją wielu systemów audio jest obsługa radia FM/AM. Z technicznego punktu widzenia jest to radio analogowe wykorzystujące modulację częstotliwości (FM) lub amplitudy (AM). Powszechność radiofonii analogowej sprawia, że użytkownicy chętnie korzystają z dostępu do niej i w naszym kraju na razie nic nie zapowiada rychłego końca tego typu nadawania stacji radiowych.

Stopniowo zwiększający się zasięg radia cyfrowego DAB+ powoduje jednak, że na rynku pojawia się też coraz więcej modeli umożliwiających odtwarzanie również tego standardu radiofonii. W porównaniu z radiofonią analogową nadawanie w standardzie DAB+ przynosi wiele dodatkowych funkcji i możliwości dla użytkowników.

Radio nadawane w standardzie DAB+ może stanowić konkurencję dla rozgłośni internetowych. Internet jest przecież medium płatnym, a przy tym charakteryzuje się ograniczonym dostępem. Użytkownik posiadający odpowiednie urządzenie pozwalające na odbiór stacji radiowych nadawanych naziemnie i cyfrowo może bezpłatnie odtwarzać dostępne rozgłośnie, swobodnie przemieszczając się po obszarze objętym zasięgiem DAB+, który docelowo ma pokryć cały kraj. Oczywiście, wiele stacji radiowych, także tych nadawanych analogowo, ma swoje odpowiedniki w Internecie, a niektóre również nadają w DAB+. Daje to więc ogromną swobodę użytkownikowi w odtwarzaniu ulubionych stacji w najlepszy dostępny w danej chwili sposób.

 

Odtwarzane formaty audio

Sprzęt audio pozwala na obsługę różnorodnych formatów plików muzycznych. Możemy wyróżnić formaty wykorzystujące kodowanie stratne lub bezstratne. Kodowanie stratne korzysta z tzw. modeli psychoakustycznych, bazujących m.in. na właściwościach ludzkiego słuchu. Z sygnału audio wycinane są te składowe, które są dla przeciętnego słuchacza niezauważalne, a więc nie powodują znacznej utraty jakości odtwarzanego sygnału. Z kolei kompresja bezstratna polega na przekształceniu sposobu zapisu sygnału audio do postaci zawierającej mniejszą liczbę bitów, ale jednocześnie zachowuje pełną informację o jego przebiegu. Wykorzystuje np. pojawiające się w sygnale obszary ciszy oraz nieznaczne różnice występujące między kanałami stereo.

Wśród obsługiwanych formatów audio bardzo popularny jest format MP3. Oprócz tego często obsługiwane są pliki audio w formatach WMA, AAC i AAC+. Dobrą jakość odtwarzanej muzyki zapewniają formaty WAV, FLAC (Free Lossless Audio Codec), ALAC (Apple Lossless Audio Codec), AIFF i coraz popularniejszy format DSD.

2016-10-10
funkcje
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket