Design systemów audio

Design

Równie ważny jak funkcjonalność urządzeń, jest ich wygląd. Producenci chcąc spełnić oczekiwania swoich klientów stale wprowadzają do sprzedaży nowe serie produktowe, różniące się nie tylko parametrami technicznymi, ale również wzornictwem.

Urządzenia audio-wideo stanowią jeden z elementów wystroju wnętrza. Powinny więc być dopasowane pod względem wzornictwa do aranżacji pomieszczenia odsłuchowego i innego zainstalowanego w nim sprzętu, a także umeblowania. W produkcji sprzętu audio stosowane są więc nie tylko różnorodne materiały, ale też ich rozmaitą kolorystykę. Wśród całej gamy rozmaitych urządzeń możemy zaobserwować kilka ciekawych trendów stylistycznych. Mamy tu na myśli przede wszystkim styl retro, vintage czy też nowoczesną stylistykę, w której projektanci stosują nietuzinkowe, niekiedy wręcz futurystyczne obudowy dla swoich urządzeń.

 

Różnorodność wykorzystywanych materiałów

W zależności od tego z jakim sprzętem audio mamy do czynienia różne będą materiały stosowane do jego produkcji. Na obudowy większości komponentów do systemów audio najczęściej stosowane są tworzywa sztuczne, a także stal czy aluminium. Ogromne pole do popisu maja przede wszystkim projektanci kolumn głośnikowych. W tym wypadku wydawałoby się, że drewniane obudowy (np. z płyt MDF) to jedyna możliwa do zastosowania opcja. Nic bardziej mylnego! Pokazuje to wiele modeli dostępnych na rynku. Wśród materiałów stosowanych na obudowy wykorzystywane jest też szkło, wspomniane już aluminium, a nawet beton. Betonowa konstrukcja zapewnia kolumnie głośnikowej przede wszystkim trwałość, umożliwia również skuteczną minimalizację niepożądanych rezonansów akustycznych, a do tego betonowe kolumny świetnie się prezentują w nowoczesnym wnętrzu. Wykonanie „szklanych” czy betonowych kolumn głośnikowych wymaga jednak ogromnej precyzji i profesjonalizmu.

Na kolumny głośnikowe do zastosowań na zewnątrz pomieszczeń przez niektórych producentów wykorzystywany jest też marmur. Z uwagi na wyjątkowość konstrukcji, niektóre modele wykonywane są na specjalne zamówienie klienta, np. jeśli chodzi o kolor obudowy.

Design

Wyjątkowy sprzęt audio – nie tylko pod względem wzornictwa, ale również brzmienia – ma w ofercie marka B&O Play.

 

Kolorystyka modeli

Aby lepiej spełnić wymagania klienta pod względem wzornictwa, producenci sprzętu audio wprowadzają do sprzedaży jeden model, ale dostępny w kilku wersjach kolorystycznych. W wypadku komponentów takich jak odtwarzacze CD, wzmacniacze czy amplitunery często są to zwykle kolory takie jak czarny, czy srebrny, a dla kolumn głośnikowych np. czarny, biały, orzech włoski czy wenge. Oprócz kilku podstawowych wersji kolorystycznych dla swoich modeli producenci mogą oferować również wykonanie obudowy w dowolnym odcieniu z szerokiej palety barw lub wzorów (np. palety RAL lub RGB).

Na rynku dostępne są też kolumny głośnikowe, dla których producenci oferują specjalne, różnokolorowe nakładki zmieniające kolorystykę danego modelu, np. na panel frontowy lub boczny. Niektórzy producenci pozwalają nawet na wykonanie, oczywiście na zamówienie, dowolnego nadruku na obudowie kolumny lub na maskownicy głośników w niej wykorzystywanych. Dzięki temu mogą powstać wyjątkowe, spersonalizowane modele, których nie będzie miał żaden inny użytkownik.

 

Stylistyka retro w sprzęcie audio

Jak wspomnieliśmy na wstępie, jednym z niegasnących trendów we wzornictwie sprzętu audio jest stylistyka retro. Olbrzymi wybór sprzętu wykorzystującego wzornictwo retro zachęca do skorzystania właśnie z tego rodzaju stylizacji w domowym wnętrzu. Modele retro, mimo iż zamknięte są w obudowie z minionej epoki, w środku kryją szereg innowacyjnych rozwiązań, jak np. dostęp do serwisów muzycznych czy też internetowych stacji radiowych.

Wykończenie w stylu retro to specyfika m.in. gramofonów czy radioodbiorników.  Jak przystało na modele w stylu retro, radioodbiorniki takie mają często nie cyfrowy, a tradycyjny, analogowy tuner radiowy i charakterystyczne dla dawnych radioodbiorników pokrętła, za pomocą których należy samodzielnie dostroić częstotliwość po wybraniu odpowiedniego zakresu fal radiowych. Radioodbiorniki retro, choć nie jest to oczywiście regułą, mają często drewnianą obudowę.

Gramofony stylizowane na retro często są już zintegrowane z niewielkiej mocy wzmacniaczami i głośnikami. Niektóre z modeli retro mają nawet wbudowany napęd CD oraz złącze USB i/lub czytnik kart pamięci. Dzięki temu mogą stanowić samodzielne, a do tego funkcjonalne urządzenie. W razie potrzeby zwykle można je podłączyć również do zewnętrznego nagłośnienia.

Ze stylistyką retro mogą kojarzyć się także wzmacniacze lampowe, a więc konstrukcje oparte na lampach elektronowych. Modele tego typu były powszechnie wykorzystywane do końca lat 60. ubiegłego wieku. Obecnie jednak przeżywają prawdziwy renesans.

Projektanci i producenci sprzętu audio, opracowując nowe modele często wzorują się na modelach jeszcze z ubiegłego wieku. Wśród tego typu urządzeń królują przede wszystkim radioodtwarzacze CD i radioodbiorniki. Niektóre modele czerpią swój wygląd z modeli dostępnych jeszcze w latach 50. XX w.

W wypadku kolumn, a także innego typu sprzętu audio możemy się spotkać również z określeniem vintage. Takim mianem można określić m.in. modele, które choć nie są już dostępne u producenta, są niezwykle popularne i sprzedawane w tzw. drugim obiegu.

Producenci kolumn głośnikowych niemal co roku wprowadzają do sprzedaży nowe linie produktowe z nowym designem i parametrami technicznymi. Niektórzy mają jednak w swojej ofercie kolumny, których konstrukcja praktycznie niewiele zmienia się przez lata, a mimo to są one doceniane przez użytkowników i wciąż chętnie nabywane. Taka sytuacja na rynku dobrze świadczy nie tylko o samym producencie, ale przede wszystkim o wyjątkowej jakości produktu, który przypadł do gustu użytkownikom mimo zmieniających się trendów.

Design

Głośniki z serii SoundFrame firmy Monitor Audio do złudzenia przypominają obrazy zawieszone na ścianie.

 

Nowoczesny design urządzeń

Nie chcąc wzorować się na innych producentach czy dostępnych na rynku modelach wiele firm ma własne biura projektowe, w których powstają unikalne, nowoczesne projekty sprzętu audio. Urządzenia utrzymane w nowoczesnej stylistyce premium wyróżniają się nowoczesnym, niepowtarzalnym stylem. Do wykonania obudowy tego typu modeli wykorzystuje się bardzo dobrej jakości materiały, które zapewniają urządzeniom trwałość, a przy tym i oryginalny wygląd. O stylistyce premium mówi się bardzo często w odniesieniu do drogich, hi-endowych modeli, które nie tylko wyróżniają się jakością wykonania, ale i brzmienia, przez co zwykle nie należą do najtańszych.

 

Serie urządzeń

Wśród sprzętu audio możemy znaleźć całe serie urządzeń, w których należące do nich modele wyglądają podobnie i różnią się jedynie małymi szczegółami pod względem designu (np. kolorystyką) lub funkcjonalności (np. inną liczbą i rodzajem dostępnych złączy audio-wideo).

Tego typu serie powstają przede wszystkim z myślą o klientach, którzy dzięki temu mogą lepiej dobrać dla siebie odpowiedni sprzęt audio. Wówczas klient nie musi przepłacać za funkcje i rozwiązania techniczne, których i tak nie zamierza wykorzystywać, a przez które cena urządzenia mogła by być nieco wyższa. Może tym samym nabyć tańsze, ale podobnie wyglądające urządzenie. Niekiedy jednak nawet kolorystyka modelu ma wpływ na cenę. Wiąże się to m.in. z kosztami produkcji i tym, jakie materiały zostały wykorzystane na obudowę.

2016-10-10
wzornictwo
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket