Przydatne akcesoria

Przydatne akcesoria

Do radioodbiorników, radioodtwarzaczy i radiobudzików można nabyć różnorodne akcesoria. Niektóre z nich będą konieczne do poprawnego funkcjonowania tych urządzeń, a niektóre uczynią korzystanie z nich znacznie wygodniejszym.

Dodatkowymi akcesoriami, które mogą przydać się we współpracy z radioodbiornikami, radioodtwarzaczami CD i radiobudzikami, mogą być np. baterie i akumulatory, a także przystawki DAB+, słuchawki (zarówno te nauszne, jak i dokanałowe) oraz adaptery do kart mikro-SD, przewody zakończone wtykami jack i głośniki przenośne.

 

Baterie

W wypadku radioodbiorników, zwłaszcza gdy zabieramy je ze sobą w podróż, dobrze jest zaopatrzyć się w dodatkowy komplet baterii lub akumulatorów i ładowarkę. Najlepiej zakupić tzw. baterie alkaliczne, które zapewnią urządzeniu dłuższą pracę. Są one podobne w budowie do zwykłych baterii cynkowo-węglowych, jednakże wykorzystują elektrolit o odczynie zasadowym (alkalicznym). Ich specyficzna budowa przekłada się m.in. na dłuższą trwałość w trakcie przechowywania. Zdecydowanie mniejsze jest ryzyko wylania się żrącego elektrolitu, mogącego spowodować uszkodzenie radioodtwarzacza.

Zamiast baterii można także stosować odpowiednie akumulatory. Mają one różną prędkość ładowania oraz pojemność. Oczywiście, im większa pojemność, tym dłuższa praca urządzenia po ich naładowaniu. Niestety, wraz ze wzrostem pojemności wzrasta także cena akumulatorów. Zakup akumulatorów jednak szybko się zwraca i już po kilkunastu doładowaniach tak naprawdę zapłacimy mniej niż w wypadku zakupu tradycyjnych baterii alkalicznych.

 

Adaptery DAB+

W samochodzie, ale też w domowym sprzęcie audio do odtwarzania stacji radiowych nadawanych w standardzie DAB+ możemy wykorzystać specjalne przystawki, adaptery. Tego typu urządzenia dostępne są m.in. dla radioodtwarzaczy samochodowych. Zastosowanie adaptera DAB+ jest korzystne przede wszystkim dla użytkowników, którzy zamieszkują w tych rejonach Polski, gdzie można odtwarzać stacje radiowe nadawane zarówno analogowo, jak i cyfrowo. Dzięki adapterowi nawet na urządzeniach wyposażonych jedynie w klasyczny, analogowy tuner radiowy będzie możliwość odtwarzania rozgłośni radiowych w standardzie DAB+. Wymagana jest jedynie obecność odpowiedniego wejścia audio, z wykorzystaniem którego podłącza się taki adapter. Zwykle jest to wejście jack 3,5 mm, które dostępne jest w większości urządzeń audio. Odpowiedni odbiornik stacji nadawanych cyfrowo w DAB+ znajduje się już w samym adapterze. Zastosowanie dodatkowej przystawki zamiast modelu obsługującego cyfrowy standard DAB+ nie pozbawia użytkownika możliwości odtwarzania także analogowych stacji radiowych.

 

Słuchawki

Przydatne mogą okazać się również słuchawki, zwłaszcza jeżeli chcemy słuchać radia nocą i nie przeszkadzać pozostałym domownikom. Słuchawki powinny mieć wtyk jack 3,5 mm, gdyż takie złącze słuchawkowe mają najczęściej radioodbiorniki. Asortyment słuchawek jest bardzo duży. Do wyboru jest cała gama różnorodnych modeli – o różnorodnej konstrukcji i kolorystyce. Mogą to być modele nauszne, douszne i dokanałowe. Do radioodbiorników przenośnych, które rozmiarami zbliżone są do odtwarzaczy osobistych, można wykorzystać słuchawki dokanałowe. W domowym zaciszu sprawdzą się natomiast słuchawki nauszne, a zwłaszcza takie, które dobrze izolują użytkownika od dźwięków z otoczenia, a jednocześnie nie emitują na zewnątrz dźwięku, który odtwarzają. Oczywiście, nie ma tu żelaznej zasady, że do danego urządzenia najlepiej nadają się takie czy inne konstrukcje słuchawek. Wszystko zależy tutaj od upodobań i preferencji użytkownika.

 

Adaptery i czytniki

W wypadku urządzeń wyposażonych w złącze USB lub też czytnik kart pamięci SD/SDHC przydatne mogą okazać się adaptery kart mikro-SD/mikro-SDHC oraz czytniki kart pamięci mikro-SD. Bez tego typu dodatku nie byłoby możliwe odtwarzanie plików audio właśnie z kart mikro-SD z wykorzystaniem np. radioodtwarzacza, a to właśnie ten typ kart pamięci jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych, np. w smartfonach. Dzięki temu po wyjęciu karty mikro-SD ze smartfona i umieszczeniu jej w adapterze lub czytniku można na głośnikach radioodtwarzacza odsłuchiwać nagrania na niej zamieszczone. Wystarczy tylko czytnik kart umieścić w złączu USB lub adapter z umieszoną wewnątrz kartą mikro-SD w gnieździe przeznaczonym na karty SD/SDHC.

 

Przewody jack

Jeśli użytkownik będzie chciał wykorzystać wejście jack w radioodbiorniku (zwykle oznaczone jako Aux) do odtwarzania dźwięku z zewnętrznego urządzenia na głośnikach radioodtwarzacza, wówczas niezbędny będzie do tego odpowiedni przewód audio. W tego typu zastosowaniach będzie to przewód zakończony z dwóch stron stereofonicznym wtykiem jack – najczęściej o rozmiarze 3,5 mm. Wówczas jedną końcówkę umieszcza się w gnieździe wejściowym radioodtwarzacza, a drugą w sprzęcie audio, który ma stanowić źródło dźwięku (może być to np. odtwarzacz osobisty, smartfon czy telefon komórkowy). Warto zastanowić się nad długością przewodu. W większości zastosowań powinna wystarczyć długość ok. 1,5 m.

 

Płyta czyszcząca

Do urządzeń z napędem optycznym przydatnym dodatkiem może być specjalna płyta, która pozwala na wyczyszczenie lasera w napędzie optycznym. Podczas eksploatacji np. radioodtwarzacza CD na soczewkach lasera może gromadzić się kurz, mogący powodować problemy z odczytem danych oraz przeskoki podczas odtwarzania materiału audio. Niektóre płyty czyszczące mogą zawierać nagrany utwór muzyczny (jak w tradycyjnej płycie CD-Audio). Jest on odtwarzany podczas procesu czyszczenia. Koniec odtwarzania utworu oznacza w wypadku takiej pyty koniec czyszczenia.

W skrajnych wypadkach, gdy laser jest już mocno zabrudzony, napęd może w ogóle nie czytać płyty, mimo iż ta będzie w nim umieszczona. Wówczas może być wyświetlony komunikat „No Disc”. Aby temu zapobiec należy regularnie korzystać z płyty czyszczącej, zwłaszcza gdy np. radioodtwarzacz CD jest rzadko używany. Pamiętajmy jednak, że płyta czyszcząca, jeśli jest używana zbyt często może uszkodzić laser.

2016-10-23
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket