Znajdziemy je na coraz większej liczbie urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Zwykle kojarzone są z efektywnością energetyczną, choć warto pamiętać, że zawierają wiele dodatkowych informacji.
Etykieta energetyczna, niezależnie od tego, czy dotyczą pralek czy pralkosuszarek, w pierwszej kolejności ma nas informować, jaką ilość energii urządzenie zużywa podczas standardowej pracy. Obok zużycia energii ważne są jednak także inne parametry, np. emitowanego hałasu, pojemności znamionowej bębna czy chociażby zużycia wody. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z pralką, telewizorem czy odkurzaczem, czytajmy dokładnie etykiety efektywności energetycznej.
To tylko naklejka czy coś więcej?
Zgodnie z przepisami każda pralka i pralkosuszarka powinna być opatrzona z przodu lub na górze urządzenia etykietą, która w sposób widoczny poinformuje o jej podstawowych parametrach. Dzięki temu szybko i skutecznie można porównać dany model z innym. Etykiety poza sferą informacyjną mają także z założenia dbać o aspekty ekologiczne. To szczególnie ważne w dobie obostrzeń ekologicznych i racjonalnego wykorzystania energii.
Etykieta efektywności energetycznej pralki
Oprócz takich parametrów jak roczne zużycie wody czy energii elektrycznej, poziom hałasu czy pojemność bębna jednym z ważniejszych parametrów w pralce jest klasa efektywności energetycznej. Aktualne przepisy mówią o klasach od A+++ (klasa najlepsza) do klasy D (klasa najgorsza). Konsument wybierający więc model pracujący w parametrach klasy A+++ ma pewność, że jego pralka jest najbardziej energooszczędnym modelem na rynku, a dodatkowo jest znacznie lepsza pod tym względem od A++ czy A+. Ponadto klasa efektywności energetycznej i ogólnie pojęta ekologia wymagają od producentów wprowadzania na rynek coraz bardziej energooszczędnych modeli. Dlatego tak wiele jest dziś pralek, których parametry energetyczne są jeszcze lepsze niż europejska klasa A+++. Dlatego też, jeśli widzimy np. w ulotkach promocyjnych, reklamach czy na stronie internetowej producenta (ale nie na etykiecie!) wartości takie jak: A+++ – 30 proc, A+++ – 50 proc., to nie znaczy, że do informacji wkradł się błąd. Jest to ogólnie przyjęta informacja, że dany model pracuje o 30 lub 50 proc. efektywniej niż pralki w najwyższej klasie efektywności A+++ wyznaczonej przez UE.
Etykieta energetyczna pralkosuszarki
Podobnie rzecz się ma z pralkosuszarkami. Jest to oddzielna grupa urządzeń, opisana dyrektywą 92/75/EWG. Skala klas efektywności pralkosuszarek opisana jest od A do G, przy czym urządzenie pracujące w parametrach klasy efektywności energetycznej A zużywa najmniej energii elektrycznej, analogicznie – G najwięcej. Etykieta pralkosuszarek grafi cznie różni się od etykiety pralki, chociażby tym, że zawiera symbol oznaczenia ekologicznego.
© 2025 InfoMarket