Funkcje, innowacje, rozwiązania

Funkcje, innowacje, rozwiązania

Płyty wyposażone są w wiele ciekawych funkcji i rozwiązań. Wszechstronna automatyka poprawia znacznie komfort obsługi, zaleca optymalne ustawienia, informuje o błędach czy konieczności mycia i konserwacji. Elastyczne pola zwiększają powierzchnię roboczą, a liczne blokady dbają o bezpieczeństwo najmłodszych.

Płyty, niezależnie czy gazowe czy elektryczne, wyposażone są w liczne udogodnienia. Warto zapoznać się z nimi przed zakupem jednego z najważniejszych urządzeń grzewczych w domu.

Ekologiczne gotowanie

Funkcje „eko” spotykane są już dziś w niemal wszystkich urządzeniach AGD. Bez problemu znajdziemy je także w segmencie grzewczym.

  • Minimalizowanie poboru gazu i energii elektrycznej w płytach grzewczych – w płycie gazowej (lub w niektórych kuchniach gazowych) palniki mogą być wyposażone np. w systemy redukujące nadmierne spalanie gazu, a w płytach elektrycznych czy indukcyjnych takie rozwiązania jak wykorzystanie ciepła resztkowego czy funkcje automatyczne, kontrolujące potrawę i dostosowujące do potrzeb moc urządzenia.

Funkcje, innowacje,

Najnowszym rozwiązaniem jest zastosowanie programów automatycznych (np. smażenia czy gotowania) dla zwiększenia komfortu pracy z urządzeniem. Taka płyta w praktyce wyposażona jest w specjalne sensory, które dbają o bezpieczeństwo i optymalną temperaturę każdej ze stref. Ciekawym rozwiązaniem jest m.in. iQcook marki Gorenje czy cook control Plus marki Siemens

Funkcjonalność przenośnych płyt grzewczych

Funkcjonalność

Równie funkcjonalne są płyty grzewcze, nazywane przez wielu producentów kuchenkami przenośnymi. Można je zabrać ze sobą w podróż, a nawet spakować do biwakowego plecaka. Co ważne, można je także położyć na blacie kuchennym, szczególnie w mniejszych kuchniach. Małe wymiary pozwalające na przyrządzenia dań na jedynym lub dwóch polach grzewczych z chęcią kupowane są do domów letniskowych gdzie nie gotuje się często, do akademików, a także jako przejściowy sprzęt przed zakupem standardowej płyty. Nie brakuje także płyt z trzema lub czterema palnikami, jednak sprzęt ten jest nieco cięższy, zatem trudniejszy w przestawianiu.

  • Regulacja mocy – standardowo, płyty te stworzono do podgrzewania dań. Dlatego w urządzeniach gazowych i ceramicznych lub żeliwnych nie zabraknie pokręteł regulujących wielkość płomienia lub mocy pól grzewczych.
  • Zwiększenie mocy pola grzewczego – płyty elektryczne, jakoby najbardziej zaawansowane, mają więcej funkcji techniczno-użytkowych, w tym funkcje zwiększenia mocy, np. hi-light czy booster.
  • Czas grzania – w wielu modelach elektrycznych znaleźć można także funkcje czasowe, czyli tzw. minutnik lub timer.

Rozwiązania w płytach grzewczych

Obok tradycyjnych i wyspecjalizowanych piekarników, kuchenek mikrofalowych, kuchni wolnostojących i urządzeń hybrydowych (piekarnik czy parowar z funkcjami mikrofali) bardzo ważne są płyty, a raczej ich zaplecze funkcjonalne.

  • Regulacja i zwiększenie mocy grzania – każda płyta (niezależnie od tego, czy gazowa czy elektryczna) wyposażona jest w regulację mocy grzania. Zwiększenie płomienia lub mocy danego obszaru łączy się z szybkością przygotowania potrawy. Modele elektroniczne jednak zazwyczaj mają funkcję zwiększenie mocy, np. booster lub hi-light. Dla porównania typowy booster w płytach indukcyjnych potrafi podgrzać naczynie nawet o 40–50 proc. szybciej niż standardowe obszary. W zależności od producenta warto zapoznać się z nazwami typu WaterBoost i ExtraSpeed marki Miele, PowerBoost marek Siemens, Bosch, Booster marek Amica i Freggia, Automax i PowerBoost marki AEG, Power Plus marki Teka, Full Power marki Fulgor Milano, PowerBoost albo AllBoost do wszystkich pól grzewczych marki Gorenje. W płytach gazowych za przyśpieszenie przygotowywania potraw i zwiększenie mocy palnika odpowiada trójwieńcowy płomień, nazywany wokiem.
  • Funkcje czasowe, podtrzymywania ciepła i Stop & Go – w płytach grzewczych, zwłaszcza elektrycznych znajdziemy funkcje czasowe, czyli minutnik albo timer. W wielu modelach znajdziemy też takie rozwiązania jak Stop & Go, które zatrzymuje grzanie lub zmniejsza moc, kiedy użytkownik odejdzie na chwilę od płyty. Warto, zatem przyjrzeć się modelom z funkcjami SoftMelt i StayWarm marki Gorenje, Keep Warm marki Samsung czy funkcja podtrzymywania ciepła marki Miele.
  • Automatyka i programy gotowania – w wypadku modeli bardziej zaawansowanych, tj. indukcyjnych, nie można nie wspomnieć o automatyce, czyli o rozwiązaniach regulujących początkowe, wysokie poziomy macy redukując je by uniknąć przypalenia. Mowa m.in. o funkcji BoilControl marki Gorenje, powerMove marki Siemens czy Smart Boiling marki Teka. Automatyka to także rozwiązania, które same zadbają, o jakość gotowanej potrawy. Chodzi przede wszystkim o tzw. automatyczne programy gotowania, które monitorują stan produktów przez garnek. Takie rozwiązanie proponuje np. Gorenje. Na garnku należy umieścić specjalny sensor, który komunikuje się z płytą. Sensor IQ działa na zasadzie m.in. regulacji temperatury grzania. Dzięki funkcjom dodatkowym SmartSense nie dojdzie do wykipienia płynu z naczynia czy przypalenia się potrawy. Czujnik monitoruje także to, czy w naczyniu jest płyn, czy być może doszło do jego wyparowania. Automatykę smażenia ma w swoich modelach także marka Bosch, która oferuje 4 poziomy smażenia lub 9 programów, które automatycznie sterują procesem smażenia, a także AEG z funkcją ProFry Sensor, która proponuje zaprogramowanie poziomów intensywności smażenia dla wielu różnych potraw. Whirlpool z kolei oferuje system 6-ty Zmysł, który dziękuje czujnikom na bieżąco monitoruje pracę modelu i automatycznie dostosowuje parametry do optymalnego wykorzystania m.in. mocy czy poboru energii.
  • Informowanie o błędach, wykipieniu płynu, przegrzaniu – płyty indukcyjne dzięki sensorom pozwalają także na kontrolę temperatury płyty (funkcja wyłącza urządzenie w razie przegrzania się płyty), a także na informowanie dźwiękowe lub świetlne o nieprawidłowości, np. zalaniu obszaru grzewczego.
  • Pełnopowietrzchniowe gotowanie – właściwości prestiżowych płyt indukcyjnych pozwalają na pełnopowierzchniowe gotowanie. Takie płyty wówczas nie mają wyznaczonych pól grzewczych, a użytkownik może położyć garnek, gdziekolwiek tylko chce. Płyta może garnek wykryć samodzielnie lub ręcznie po aktywowaniu panelu sterowania. Do grupy tej funkcji należy FlexTouch marki Miele, pełnopowierzniowe zastosowanie w płycie marki Gaggenau, freeInduction marki Siemens czy MaxiSense marki AEG. Na uwagę zasługuje także płyta marki Bauknecht, którą zaprezentowano na ostatnich targach LivingKitchen 2015. Wyglądała jak ogromny tablet, na którym oprócz gotowania można… surfować w sieci.
  • Elastyczne łączenie pól grzewczych – podobnym rozwiązaniem jest zastosowanie pól typu flexi bridge, czyli wszelkiego typu pól łączonych. Wówczas, kiedy mamy duże naczynie typu brytfanna, które nie zmieściłoby się na standardowym polu, warto połączyć dwa sąsiadujące pola w jedno. Taką funkcjonalność proponują marki: Miele z funkcją PowerFlex, FlexZone marki Gorenje, combiZone marki Siemens, FlexInduction marki Bosch, Bridge marek Electrolux i Amica, FishZone marki AEG, TotalZone i Teka Flex marki Teka, Flexi Cook czy Flexible Zone marki Whirlpool, IndyFlex marki Beko, AnyDish i Wide Flex Zone marki Samsung.
  • Innowacyjne sterowanie – obok standardowej formy sterowania dostępnej we wszystkich płytach grzewczych, niezależnie czy mówimy o płycie elektrycznej czy gazowej, występują pionierskie systemy sterowania za pomocą magnetycznych (stałych lub wyjmowanych) krążków lub łączenie techniki indukcyjnej z wyświetlaczami LED, które naśladują płomienie. Takie rozwiązania ma w swojej ofercie m.in. marka Siemens z systemem discControl, Gaggenau – Twist-Pad czy Samsung w płycie Virtual Flame. Kiedy użytkownik zdejmie magnetyczny element, nie można w żaden sposób zmienić ustawień płyty. To szczególnie istotne dla opiekunów niesfornych dzieci. Równie ciekawymi formami sterowania są SliderTouch marki Gorenje, DirectPlus marki Gorenje, touchSlider marki Siemens, DirectSelect lub TouchSelect marki Bosch, InfiSight lub DirectAccess marki Electrolux, Direct Touch i MaxiSight marki AEG, Slider marek Teka, Whirlpool i Beko.
  • Automatyczna regulacja okapu z poziomu płyty – najnowsze rozwiązanie łączy interaktywność płyty z okapem. Więcej szczegółów takiego rozwiązania znaleźć można w rozdziale „Sterowanie i interakcja…”. Rozwiązanie jednak nie jest dziś bardzo popularne, mimo tego, że zdobywa coraz większe rzesze klientów. W Polsce dostępnych zaledwie kilka takich systemów np.: Hob2Hood marek AEG i Electrolux, oraz Con@ctivity 2.0 marki Miele, Amica czy Candy.

Funkcje, innowacje,

Elastyczne pola typu flexi pozwalają na pełną swobodę w stosowaniu różnych rozmiarów i kształtów garnków. Dzięki połączeniu dwóch, a nawet trzech pól w jedno, użytkownik może stosować niewymiarowe naczynia, np. brytfanny.

Rozpoznanie kształtu i rozmiaru naczynia oraz detekcja

Rozpoznanie kształtu

Producenci coraz częściej mają w swoich ofertach takie urządzenia indukcyjne, które automatycznie wykrywają rozmiar i kształt postawionego naczynia. Polega to na zastosowaniu pełnopowierzchniowego pola indukcyjnego lub połączeniu kilku cewek magnetycznych tworzących jeden duży obszar. Dzięki temu naczynia nietypowych rozmiarów, takie jak podłużne brytfanny czy kwadratowe patelnie, nie są problemem. Dotyczy to również nietypowych średnic garnków. Istotnym udogodnieniem jest także to, że w wypadku płyt z pełnopowierzchniowym polem grzejnym można umieścić więcej garnków, małych lub większych. Użytkownik bowiem nie jest zmuszony do korzystania ze standardowej liczby pól grzewczych. Zważać należy w tym przypadku na moc całkowitą płyty. Innym udogodnieniem jest detektor, który zainstalowany jest w polu indukcyjnym. On odpowiada za rozpoczęcie lub zatrzymanie pracy pola grzewczego, kiedy użytkownik postawi na płycie garnek lub go zdejmie. Oprócz dużego komfortu użytkowania można również mówić w tym miejscu o oszczędności, nie tracimy bowiem czasu ani energii elektrycznej. Kiedy stawiamy garnek na takiej płycie, detektor wykrywa to i samoczynnie dostosowując rozmiar i kształt, włącza określony obszar. Warto dodać, że kiedy na płycie zostanie położona np. deska do krojenia bądź sztućce, płyta ich nie wykryje, więc obszar się nie włączy.

2016-11-24
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket