Sterowanie i interaktywność

Sterowanie i interaktywność

Interaktywny, elektroniczny panel sterowania to główny element każdego nowoczesnego urządzenia AGD. Poza włączeniem różnych opcji i funkcji, coraz częściej pełni on także ważną rolę estetyczną.

To właśnie dzięki niemu urządzenie zaczyna działać lub kończy swą pracę. Istotną rolę odgrywają dziś wyświetlacze LED i LCD, a od niedawna – wszechobecna interaktywność i sterowanie na odległość – mówimy wtedy o tzw. „Internecie rzeczy”.

Obsługa płyt grzewczych

Obsługa

Płytami grzewczymi można sterować za pomocą dwóch konstrukcji panelów sterowania: mechanicznego i elektronicznego (często dotykowego). Pierwszy typ sterowania pozwala na obsługę urządzenia za pomocą pokręteł, przycisków czy regulatorów mocy. Umieszczone są one często na dole lub z boku płyty tak, aby regulacja nie kolidowała z przesuwaniem naczyń po płycie lub rusztach. Sterowanie mechaniczne jest najmniej zaawansowanym sposobem ustawienia mocy grzania, jednak szczególnie w wypadku płyt gazowych i palników regulacja ta jest bardzo ergonomiczna. Sterowanie elektronicznie stosuje się najczęściej w płytach elektrycznych (jednak coraz więcej modeli gazowych jest wyposażonych w mechaniczno-elektroniczne pokrętła z elektroniczną zapalarką czy sensorowymi opcjami, np., w modelach gas on glass). Taki panel sterowania najczęściej przyjmuje formę sensorową, która w szybki i komfortowy sposób pozwala regulować moc pól grzewczych czy wybrać funkcje dodatkowe. Użytkownicy za pomocą opuszka palca wybierają konkretne ustawienia. W wielu wypadkach mogą zmieniać lub wybierać różne opcje w jednej chwili. Sensorowe panele zawierają takie elementy jak włącznik urządzenia, blokada sterowania, a także kilkustopniowa regulacja mocy. Owa regulacja mocy występuje tradycyjnie w formie slidera lub opcji „plus/minus”. Obecnie wielu producentów wychodzi poza standardowe ramy, oferując pionierskie systemy sterowania za pomocą magnetycznych (stałych lub wyjmowanych) krążków lub łączenie techniki indukcyjnej z wyświetlaczami LED, które naśladują płomienie.

Komunikacja płyty z okapem

Kiedy jednak konsument nie lubi regulować kilku urządzeń jednocześnie, np. obsługiwać płyty i okapu w tym samym czasie, może skorzystać z innych rozwiązań. Wprowadzono systemy łączenia się płyty i okapu za pomocą podczerwieni. Po włączeniu płyty okap automatycznie otrzymuje sygnał o aktywności drugiego urządzenia i również aktywuje swą pracę. Wraz ze wzrostem mocy na płycie głównej okap samoczynnie zwiększy moc pochłaniania. Regulacja parametrów działa w dwie strony i w ten sam sposób działają urządzenia, kiedy zmniejszamy moc. Rozwiązania komunikacji płyty z okapem (dopasowane funkcjonalnie do odpowiednich parametrów danych urządzeń) proponują Miele w systemie Con@ctivity 2.0, Sirius w modelu Synthesis, AEG i Electrolux w systemie Hob2Hood, a także Amica w linii IN oraz Candy w serii urządzeń Simply – Fi.

Sterowanie

Ciekawymi systemami obsługi okapu z poziomu płyty są Con@acivity 2.0 marki Miele, a także urządzenia z linii Amica IN (na zdjęciu).

Prawidłowy montaż i instalacja płyt grzewczych

Prawidłowy montaż i instalacja

Prawidłowy montaż i instalacja urządzeń do zabudowy to aspekt niezmiernie ważny. Od niego bowiem zależy prawidłowe, ekonomiczne i bezpieczne użytkowanie płyty grzewczej.

Odmienne wymagania ma sprzęt gazowy, a inne elektryczny. Należy mieć też na uwadze konstrukcje mieszane, a więc gazowo-elektryczne, które wymagają spełnienia kilku dodatkowych warunków.

2016-11-24
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket