Jaką pralkę wybrać?

Jaką pralkę

To najczęstsze z pytań, jakie zadajemy. Stawiamy je sobie sami, pytamy innych, czytamy opinie. Próbują też na nie odpowiedzieć liczni internetowi „eksperci”, blogerzy i cała masa „najlepszych” w kraju „fachowców”.

Ogrom poradnikowych serwisów czy internetowych forów przyprawia o zawrót głowy. Prawdziwy ból pojawia się wtedy, kiedy zaczynamy je dokładnie czytać. Co tu dużo mówić – w znacznej większości mamy do czynienia zwykle ze stekiem przepisanych po kimś bzdur, a w najlepszym wypadku z ogromem nieporozumień, niedopowiedzeń czy przekłamań. Przekomiczne i totalnie nieadekwatne do rzeczywistości są wszelkiego typu „specjalne” wkładki do czasopism, „raporty” czy „testy”. W wypadku wielu pisanych tu i tam opinii, mamy już do czynienia z prawdziwym apogeum niekompetencji. Rzetelna wiedza to dziś rzadkość.

Przechodząc do sedna, wybór pralki to rzecz prosta. Trzeba jedynie odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań i dokładnie zapoznać się z dostępnymi na rynku konstrukcjami oraz oprtych na nich modelami. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy 10 kluczowych pytań, na które należy spokojnie i rzetelnie odpowiedzieć. Wraz z wiedzą o markach, modelach, programach, rozwiązaniach i funkcjach, sprawi to, że wybór stanie się naprawdę prosty.

Pytanie 1: Pralka wolnostojąca czy do zabudowy?

Od strony funkcjonalnej czy dostępnych programów nie ma większej różnicy, czy instalujemy pralkę wolnostojącą czy do zabudowy. Konstrukcyjnie modele do wbudowania są na pewno bardziej zaawansowane, a wynika to głównie z norm i ma związek z oddziaływaniem urządzeń m.in. na szafki, ich okleinę itp. Modele do zabudowy mają też znacznie węższy zakres pojemności. Jest ich także na rynku dużo mniej. Rozwiązanie to jest bez wątpienia komfortowe i pozwala zamontować (ukryć) pralkę w dowolnym miejscu w domu (pamiętać należy o odpowiednich ujęciach wody i odpływie). Wartością dodaną jest znaczne wyciszenie pracy urządzenia. Element ten może być ważnym atutem przy wyborze modelu.

Pytanie 2: Jaką pralkę kupić – ładowaną od frontu czy od góry?

Choć modele te różnią się od siebie znacznie budową i konstrukcją, to podobnie jak w wypadku pralek wolnostojących czy do zabudowy nie ma między nimi (poza nielicznymi wyjątkami) znacznych różnić w zakresie jakości prania czy dostępnych programów. Wybór rodzaju pralki w tym wypadku powinien być podyktowany głównie pojemnością oraz wymiarem samej pralki. Modele ładowane od góry (top loader) nie są tak pojemne jak modele ładowane od frontu. Są przy tym węższe (40 cm szerokości), co w małych łazienkach lub wnękach, gdzie ma stać pralka, jest atutem. Pamiętać należy, że musi być nad nimi zachowana przestrzeń do otwarcia klapy i załadunku prania.

Pytanie 3: Jaką pralkę wybrać – standardową, slim, a może kompaktową?

Pytanie to zdezaktualizowało się za sprawą powiększenia i rozwarstwienia oferty produktów oraz ich różnego (często mylnego) nazewnictwa. Niegdyś za modele standardowe uważało się pralki o wymiarach (S × W × G) 60 × 85 × 50–60. Modele o pomniejszonej głębokości (slim) miały zmniejszoną jedynie głębokość – zawsze do określonego przedziału i zawsze poniżej 50 cm (np. 33, 37, 42, 48 cm). W pralkach kompaktowych pomniejszone są wszystkie wymiary, a w modelach wielkogabarytowych tylko część z nich (np. głębokość i/lub wysokość). Zalecamy dokładne sprawdzanie wymiarów i pojemności. Aktualną i poprawną klasyfikację podajemy w dziale „Rodzaje pralek i pralkosuszarek”.

Pytanie 4: Jaką wybrać pojemność pralki i pralkosuszarki?

Często odpowiedź na to pytanie brzmi: „jak największą”. Nie jest to do końca dobre rozwiązanie, wynikające zwykle z chęci promowania czy sprzedaży modeli o dużej pojemności. Praktyczny jest wybór pralki (pralkosuszarki), której pojemność jest dopasowana do częstości prania i ilości pranej i suszonej odzieży. Jeśli ktoś ma bardzo dużą rodzinę lub ogromny dom i wiele koców czy zasłon do prania – pralka o dużej pojemności ma rację bytu. Dla małych rodzin, singli czy osób piorących niewielkie rzeczy nie ma sensu zwiększania pojemności, a co za tym idzie wielkości pralki. Pamiętać należy, że pralkosuszarka zwykle suszy połowę tego, co można w niej uprać. Duże ilości suszonej bielizny wymagają suszarki do ubrań.

Pytanie 5: Jaka prędkość obrotowa pralki jest najlepsza?

Optymalną prędkością obrotową pralki jest zakres 1400–1600 obrotów na minutę. Przy takiej prędkości obrotowej wsad jest dobrze i skutecznie odwirowany i zmniejsza się znacznie wilgotność tkanin. Ma to kluczowe znaczenie przy suszeniu zarówno statycznym, jak i mechanicznym (z użyciem suszarki do ubrań), bowiem nie tylko skraca to czas suszenia, ale i zmniejsza zużycie energii elektrycznej. Oczywiście, modele pracujące z prędkością 1000–1200 (zwłaszcza do delikatnych tkanin) obrotów też są wskazane, jednak im szybsze wirowanie, tym większa efektywność suszenia. Ale… nie należy przekraczać granicy 1800 obrotów. Technicznie jest to możliwe i swego czasu na rynku oferowane były modele z prędkością 2000 obr./min, ale tak wysokie parametry mogą niestety uszkodzić tkaniny.

Pytanie 6: Jakie powinno być zużycie wody i energii w pralkach?

Większość z nas odpowie z pewnością, że oczywiście jak najmniejsze. Niestety, ani nie jest to do końca prawda, ani nie jest to wskazane. Na przykład przeciętny Włoch nie wyobraża sobie pralki, która ma małe zużycie wody. Z banalnej przyczyny – wsad musi być dobrze i wielokrotnie wypłukany, aby był świeży, pachnący i wolny od alergenów. W ogóle ściganie się w obszarze parametrów czasu, energii czy ograniczania zużycia wody ma bardzo często niekorzystny wpływ nie tylko na aspekty zdrowotne, ale i praną odzież. Szybciej się ona niszczy, odbarwia i w rezultacie to, co zaoszczędzimy… wydamy w sklepie na nowe ubrania. Tak więc wybierać należy bez wątpienia modele oszczędne, ale czynić to należy racjonalnie.

Pytanie 7: Która pralka jest najcichsza?

Na rynku funkcjonuje wiele modeli pralek o wyciszonej konstrukcji. Rekordziści osiągają poziom emisji hałasu podczas prania na poziomie 45–50 dB (A), co odpowiada w praktyce szumowi łazienkowego wentylatora czy pracy zmywarki. Należy jednak pamiętać, że hałas jest wartością logarytmiczną i jego wartość zwiększa się nieliniowo (o czym więcej mówimy w artykułach poświęconych aspektom emisji hałasu w urządzeniach AGD). Bardzo ważny jest więc nie tylko wybór cichej pralki, ale i jej prawidłowy montaż, wypoziomowanie. Niefachowe ustawienie czy zabudowa zwiększają emisję hałasu. Trzeba też pamiętać, że pralka podczas cyklu prania generuje zupełnie inny hałas niż przy wirowaniu czy odpompowywaniu wody.

Pytanie 8: Czy opcje parowe w pralkach i suszarkach mają sens?

Zdecydowanie tak. Wpływają korzystnie na proces prania, eliminują wiele bakterii i wpływają pozytywnie na większość tkanin. W wypadku suszarek do ubrań dodatkowo pomagają w przygotowaniu suszonych tkanin do prasowania (tzw. łatwe prasowanie). Z rodzajami modeli wykorzystujących parę i stosowanymi w nich programami parowymi należy się dokładnie zapoznać. Nie zawsze, nie dla każdego użytkownika i nie każdej tkaniny ten typ prania (suszenia) może być optymalny. Przy okazji zwracamy uwagę na fakt, że obecne pralki i suszarki wykorzystują w części procesu parę. Nazywanie ze względów nobilitujących danej pralki czy suszarki modelem „parowym” jest nie do końca zgodne z ich funkcjonalnością.

Pytanie 9: Czy warto wybierać modele ze zintegrowanymi dozownikami?

Jeśli klient woli tradycyjne dozowanie detergentów, a po drugie eksperymentuje z doborem najlepszego środka (np. raz używa kapsułek piorących, raz proszku, a raz żelu piorącego), lepiej wybrać szufladę tradycyjną. Jeśli zaś konsument woli zautomatyzowane dozowanie, połączone z optymalnym odmierzeniem środka piorącego, a nawet z samoczynnym doborem wszystkich parametrów prania – zdecydowanie polecamy modele ze zintegrowanym systemem dozowania. Występują one w formach szczelnie zamkniętych kapsułek, zintegrowanych w obudowie pralki butli, a także pojemników z płynnymi detergentami do uzupełniania. Jest także metoda dozowania „pomiędzy”: do tradycyjnej szuflady można wsypać proszek, ale także można wlać płynne detergenty, które wystarczają na kilkanaście cyklów prania.

Pytanie 10: Czy wybrać pralkosuszarkę czy suszarkę do ubrań?

Zdecydowanie bardziej praktycznym rozwiązaniem jest wybór niezależnej pralki i niezależnej suszarki do ubrań. Nie tylko tego typu zestawienie znacznie zwiększa możliwości funkcjonalne pralki czy suszarki, ale i mamy większą elastyczność w korzystaniu z urządzeń. W wypadku suszarki zwiększa się także znacznie pojemność wsadu (zwykle dwukrotnie). Oczywiście, pralkosuszarka to pewien konstrukcyjny kompromis, kompromis, który w pewnych okolicznościach jest jedynym rozwiązaniem. Wyobraźmy sobie małe dziecko, małe mieszkanie bez balkonu i do tego z nieistniejącym niemal korytarzem. W takich wypadkach wybór pralkosuszarki jest nie tyle lepszy, co po prostu wskazany.

2016-11-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket