Determinanty sprzątania

Determinanty

Skuteczność sprzątania za pomocą robota zależy od kilku czynników, które najbardziej wpływają na ten proces. istotne są takie aspekty jak dobór odpowiedniej techniki sprzątania do rodzaju czyszczonej powierzchni, system nawigacji po pomieszczeniu czy sam napęd oraz wymiary urządzenia.

Jeśli chociaż jeden z tych elementów będzie szwankował, może on znacząco wpłynąć na rezultat sprzątania. Nie uda się ono, jeśli urządzenie będzie zasysało brud z nieodpowiednią siłą, za pomocą słabej jakości szczotek albo jeśli jest nieefektywny system nawigacji. Dlatego jeśli zależy nam na tym, by robot po prostu sprzątał dobrze i wyręczył nas w domowych obowiązkach, należy zwrócić uwagę na kilka czynników.

Sposób sprzątania

To podstawowy czynnik odróżniający dostępne na rynku roboty i stanowiący zarazem podstawę ich klasyfi kacji, chodzi oczywiście o odkurzanie, mycie lub mopowanie. Do osiągnięcia dobrego rezultatu niezbędne jest wybranie sposobu sprzątania odpowiedniego do powierzchni, która ma być czyszczona. Roboty odkurzające są najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne, sprawdzą się na większości powierzchni, a oprócz podłóg twardych z ich pomocą można czyścić dywany czy wykładziny. Najlepiej spiszą się więc w takich pomieszczeniach w domu jak chociażby salon. Mycie podłóg, jak wskazuje sama nazwa, odbywa się na mokro. Najpierw podłoga jest zwilżana, aby rozmiękczyć brud, następnie robot ją szoruje i zbiera brudną wodę, by później umyć ją czystą. Ten sposób sprzątania stosuje się do podłóg twardych i szczelnych, np. terakoty. Idealnie spisze się chociażby w łazience. Mopowanie również przeznaczone jest do podłóg twardych, np. drewnianych. Wykorzystywane są w tym celu specjalne ściereczki. Urządzenie może pracować na sucho lub mokro. W praktyce, jak nietrudno się domyślić, najlepsze rezultaty, tak jak przy sprzątaniu ręcznym, da połączenie tych metod, tj. najpierw odkurzenie podłogi, a później w zależności od powierzchni jej umycie lub mopowanie.

Metody nawigacji

Prawidłowa nawigacja po sprzątanym pomieszczeniu to niezwykle istotna cecha każdego robota sprzątającego. Od tego zależy tak naprawdę, czy urządzenie będzie w stanie wykryć zabrudzenia i nie ominie ich. Najprostsze roboty sprzątające mogą działać losowo, to znaczy przez określony czas poruszają się po pomieszczeniu, zbierając zabrudzenia, i odbijają się od przeszkód. Jak nietrudno się domyślić, nie jest to sposób najskuteczniejszy. W bardziej skomplikowanych modelach dzięki czujnikom, o których piszemy w dalszej części, możliwe są analiza otoczenia i dobór metody sprzątania do aktualnie panujących w nim warunków. W nawigacji oprócz czujników mogą pomagać dodatkowe elementy, takie jak wirtualne latarnie, ściany, taśmy magnetyczne czy kostki nawigacyjne. Przy pomocy wirtualnych ścian można np. wydzielić obszar, do którego robot ma nie wjeżdżać. Również taśma magnetyczna umożliwia ograniczenie pola pracy urządzenia, jednak jest to mniej praktyczne rozwiązanie. Z kolei wirtualna latarnia nie pozwoli opuścić robotowi pomieszczenia, dopóki nie będzie ono posprzątane. Kostki nawigacyjne wspomagają poruszanie się urządzenia w pomieszczeniu. Ich właściwe rozmieszczenie pozwala sprzątać naprawdę duży obszar. Najlepsze systemy nawigacyjne czerpią swoje podstawy z robotów wojskowych i taktycznych.

Czujniki

Jak wspomnieliśmy, dzięki czujnikom ułatwiona jest nawigacja urządzenia w pomieszczeniu. Umożliwiają one orientację w terenie oraz wykrywanie zabrudzeń. Rozwiązania wykrywające brud za pomocą czujników optycznych i akustycznych pozwalają robotowi praktycznie „widzieć” zabrudzenia, a dzięki temu czyścić je, dopóki nie zostaną usunięte. Oprócz czujników nawigacyjnych, które pozwalają na mapowanie sprzątanej powierzchni i określenie położenia robota w stosunku do urządzeń nawigacyjnych i stacji dokującej, są też takie, które pozwalają na uniknięcie kolizji. Odpowiednie czujniki zastosowane w zderzakach wykryją przeszkody, a samo urządzenie po prostu zwolni, aby nie doszło do kolizji, i ominie przeszkodę. Ważny element to także czujniki spadku i zapobiegające zaplątaniu. Te pierwsze pozwolą na rozpoznanie schodów i uskoków, co zapobiega upadkowi i szkodzeniu urządzenia. Z kolei te drugie wykryją np. kable lub frędzle dywanów, które robot może napotkać na swojej drodze, i sprawią, że nie zaplącze się w nie. W czyszczeniu ważny jest także czujnik zmiany podłoża, który wykrywa rodzaj powierzchni i dostosowuje do niej tryb sprzątania.

Wymiary oraz napęd

To kolejny z determinantów. Wymiary wydają się nie mieć dużego znaczenia, ale tylko pozornie. Za duży robot po prostu nie wpasuje się w każde miejsce i nie będzie mógł ich oczyścić. Szczególne znaczenie ma zwłaszcza wysokość, gdyż niski robot posprząta także pod fotelami, stolikami, kanapami i innymi melbami pod które da radę wjechać. Wysokość niskich robotów to zazwyczaj do 9,5 cm. Niezbędny jest także odpowiedni napęd. Niskie progi czy wjazd np. na dywany nie mogą być problemem dla robota. Warto więc zwrócić uwagę na niezależne zawieszenie kół i to, czy urządzenie bez problemu pokonuje takie przeszkody.

2016-11-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket