Dobrze wyposażony telewizor musi mieć szereg złączy i łączy cyfrowych do komunikacji ze sprzętem obsługującym standardy transmisji bezprzewodowej i przewodowej.
Złącza analogowe i cyfrowe umożliwiają podłączenie urządzeń starszej i nowszej generacji.
W telewizorach jest szereg złączy umożliwiających doprowadzenie sygnałów cyfrowych, które są lepszym źródłem obrazu i dźwięku niż sygnały analogowe. Podstawą w połączeniach urządzeń zewnętrznych z telewizorem są kable, które przesyłają cyfrowe sygnały audio i wideo. Ich zaletą jest pewność połączeń i transmisji sygnałów, wadą krótki zasięg połączeń.
Służą przede wszystkim do przesyłania muzyki i filmów z takich urządzeń jak tablety, smartfony, słuchawki, i obsługi pilotów, gamepadów, myszek, odtwarzacza Blu-ray oraz routerów łączących TV z domową i internetową siecią. Zaletą połączeń bezprzewodowych jest możliwość ustawiania urządzeń prawie w dowolnym miejscu zasięgu sygnałów, a wadą możliwość zaniku sygnału, jeśli na jego drodze są przeszkody.
Na rynku czy też w posiadaniu klientów istnieje jeszcze wiele urządzeń wyposażonych w analogowe złącza Euro (inaczej SCART). Wykorzystuje się je często do podłączenia magnetowidów VHS, dekoderów telewizji SD z sieci kablowych i platform satelitarnych, odtwarzaczy DVD czy też zestawów kina domowego. Nie zniknie z pewnością złącze antenowe, które służy do podłączenia anteny telewizyjnej lub telewizji kablowej, a po zniknięciu telewizji analogowej będzie służyło dla potrzeb DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial), oczywiście w telewizorach z tunerem w standardzie MPEG-4. Najczęściej stosowane złącza sygnałów analogowych to:
© 2025 InfoMarket