Determinanty dobrego radioodtwarzacza samochodowego

Determinanty dobrego radioodtwarzacza samochodowego

Jaki powinien być radioodtwarzacz samochodowy? Przede wszystkim dopasowany do pojazdu i wymagań kierowcy. Ważny więc będzie zarówno wygląd urządzenia, jak i dostępne w radioodtwarzaczu funkcje i rozwiązania techniczne.

Dobrze wyposażone modele umożliwiają podłączenie wielu dodatkowych urządzeń zewnętrznych. Zakup funkcjonalnego radioodtwarzacza samochodowego jest korzystny zwłaszcza dla tych osób, które chcą stworzyć rozbudowany samochodowy system audio-wideo lub planują jego rozbudowę w przyszłości. Ważne jest, aby poszczególne elementy nagłośnienia samochodowego poprawnie współpracowały z zakupionym radioodtwarzaczem. Poniżej omawiamy najważniejsze cechy, którymi naszym zdaniem powinien charakteryzować się dobrej jakości radioodtwarzacz samochodowy.

1. Dopasowanie do modelu samochodu

Jedną z najważniejszych cech radioodtwarzacza są jego wymiary. Muszą one być dopasowane do wnęki, jaka jest przeznaczona na radioodtwarzacz w samochodzie. Być może konieczny będzie zakup urządzenia specjalnie przystosowanego do konkretnego modelu samochodu, jeśli wnęka jest nietypowych wymiarów.

Dla wielu użytkowników istotne jest również dopasowanie kolorystyki podświetlenia przycisków radioodtwarzacza do tego, które stosowane jest m.in. na desce rozdzielczej w samochodzie. W niektórych modelach radioodtwarzaczy pożądany kolor można wybierać spośród całej gamy barw z palety RGB. Najtańsze modele mają najczęściej jeden kolor podświetlenia przycisków, którego nie można modyfikować. Często występują za to w kilku wersjach, różniących się wyłącznie właśnie kolorem podświetlenia. Kolejnym elementem, który jest istotny pod względem dopasowania radioodtwarzacza do wnętrza samochodu, jest obsługa sterowania z kierownicy. W niektórych pojazdach na kierownicy znajdują się specjalne przyciski, umożliwiające głównie obsługę odtwarzania multimediów. Jeżeli w aucie mamy taką funkcję, warto wybrać radioodtwarzacz, który będzie z nią kompatybilny.

2. Funkcje multimedialne

Zależnie od potrzeb użytkownika radioodtwarzacz samochodowy powinien obsługiwać odtwarzanie różnorodnych formatów audio i wideo. Pod tym względem istotny jest również rodzaj zintegrowanego z radioodtwarzaczem napędu optycznego. Najczęściej jest to odtwarzacz CD lub DVD (zwykle w modelach wyposażonych w duży ekran dotykowy). Niektóre radioodtwarzacze samochodowe są pozbawione napędu optycznego. Nie oznacza to jednak, że nie odtwarzają różnorodnych formatów audio i wideo. Pliki multimedialne mogą być wówczas odczytywane np. z przenośnych pamięci flash z wykorzystaniem złącza USB czy też czytnika kart pamięci (zależnie od modelu radioodtwarzacza samochodowego).

Innowacyjne modele umożliwiają zaawansowaną współpracę z urządzeniami mobilnymi – smartfonami i tabletami. Oprócz obsługi standardu Bluetooth mogą być wyposażone w takie funkcje jak CarPlay czy Android Auto. Niektórzy producenci oferują autorskie rozwiązania (np. Pioneer AppRadio).

3. Obsługa różnorodnych standardów radiofonii

Rodzaje obsługiwanych przez radioodtwarzacz samochodowy standardów radiofonii to bardzo istotna cecha tego urządzenia. Wszak to właśnie za pośrednictwem radioodtwarzaczy, jadąc samochodem, bardzo często słuchamy programów radiowych. Oprócz odbioru analogowego sygnału stacji radiowych z wykorzystaniem modulacji FM i AM urządzenia mogą obsługiwać standardy radiofonii cyfrowej DAB+, a nawet odtwarzać internetowe stacje radiowe (np. we współpracy ze smartfonem). Ogromna popularność i powszechna dostępność radiofonii analogowej na falach UKF powoduje, że w Polsce wciąż najchętniej kupowane są klasyczne modele z analogowym tunerem FM/AM. Jednak na obszarach, które zostały już objęte zasięgiem radiofonii cyfrowej DAB+, warto zdecydować się na radioodtwarzacz samochodowy z nią kompatybilny. Zwykle są to modele hybrydowe, pozwalające zarówno na odbiór analogowych, jak i cyfrowych stacji radiowych, a nie wyłącznie standardu DAB+.

4. Współpraca z innymi elementami nagłośnienia

Wybór odpowiedniego modelu radioodtwarzacza jest niezwykle istotny nie tylko ze względu na wymiary czy funkcje, ale także z uwagi na to, jakie nagłośnienie ma współgrać z urządzeniem. Jeżeli np. chcemy w samochodzie korzystać ze zmieniarki płyt czy subwoofera, dobrze, aby radioodtwarzacz umożliwiał obsługę takich urządzeń. Najprostsza i najpopularniejsza konfi guracja to instalacja złożona z radioodtwarzacza i kompletu głośników, które są do niego podłączone bezpośrednio. Jeżeli nie planujemy w przyszłości rozbudowy takiego systemu, wówczas wystarczy podstawowy model radioodtwarzacza. Nieco bardziej zaawansowany model będzie potrzebny wówczas, gdy oprócz klasycznego zestawu głośnikowego (dwa głośniki z przodu i dwa z tyłu) chcemy zastosować subwoofer aktywny lub subwoofer pasywny i odpowiedni wzmacniacz. Wówczas radioodtwarzacz musi być wyposażony w odpowiednie wyjścia audio (zwykle 2 × RCA).

2016-12-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket