Ssawki, szczotki, pędzle…

Ssawki, szczotki,

Znaczny wpływ na skuteczność odkurzania mają rodzaj, kształt oraz parametry zastosowanych końcówek. Muszą być tak zbudowane, by zapewniały efektywne usuwanie zanieczyszczeń bez ryzyka zniszczenia czyszczonych powierzchni.

Standardowo w wyposażeniu odkurzaczy znajduje się kilka akcesoriów. Obowiązkowymi są szczotka uniwersalna z przełącznikiem do dywanów i podłóg twardych, szczelinówka i końcówka do czyszczenia, np. tapicerki. Niektóre modele mają dołączone turbo- lub elektroszczotki, zwiększające znacznie efektywność odkurzacza. Trzeba pamiętać, że odkurzacz musi mieć specjalne gniazdo i system do podłączenia tej ostatniej. Decydując się na zakup konkretnego modelu, warto sprawdzić, jakie akcesoria są w zestawie i czy istnieje możliwość dokupienia kolejnych. Te wymienione niżej ma większość modeli znanych marek na rynku.

Szczotka czy ssawka?

Zasadniczo wyróżnia się dwa typy końcówek: szczotki i ssawki. Różnią się one obecnością lub brakiem włosia zbierającego zanieczyszczenia i kurz. Jeśli chodzi o rozróżnienie poszczególnych nasadek i ich nazewnictwo, trzeba pamiętać, że często to, co jeden producent uznaje za szczotkę, inny określa jako ssawkę. Wybór szczotki ma znaczenie, zwłaszcza dla czyszczonych powierzchni i skuteczności usuwania kurzu. Szczotki z miękkim włosiem idealnie sprawdzają się podczas odkurzania powierzchni, które łatwo zarysować. Parkiet, płytki czy panele wymagają zastosowania końcówek z włosiem lub materiałowymi wkładkami, które zapobiegną powstawaniu rys. Z kolei dywany czy tapicerkę łatwiej wyczyścić, stosując końcówki ze specjalnymi wypustkami, które ułatwią wydobywanie zanieczyszczeń czy np. sierści.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje szczotek:

  • uniwersalne – to modele wyposażone w przełącznik do podłóg twardych i miękkich. Regulowana długość włosia pozwala dostosować parametry do rodzaju czyszczonej powierzchni. Ale nie tylko. Do kategorii tej można zaliczyć także inne końcówki mające włosie i przystosowane do czyszczenia konkretnych powierzchni. Do tej grupy zalicza się także takie, które nie mają dodatkowych funkcji;
  • turboszczotki – stworzono je z myślą m.in. o właścicielach zwierząt. W przeciwieństwie do klasycznych szczotek te napędza siła ssąca odkurzacza – ich skuteczność zależy od natężenia przepływu powietrza. Turboszczotki wykorzystują prosty mechanizm obracającej się rolki, która jest wprowadzana w ruch siłą przepływającego powietrza. W ich wnętrzu znajduje się obracający się wałek, który wraz ze szczotkami napotkane śmieci nagarnia w kierunku otworu ssącego w końcówce. Doskonale sprawdzają się podczas usuwania zabrudzeń, np. z dywanów, czy zbierania włosów i sierści zwierząt. Plusem jest także to, że nagarniając brud w kierunku otworu ssącego, ułatwią jego zasysanie. Korzystając z turboszczotki, trzeba pamiętać o jej systematycznym czyszczeniu;
  • elektroszczotki – są najbardziej zaawansowane, mają spiralny obrotowy element pokryty włosiem, który napędzany jest własnym silnikiem, co znaczy, że można wyłączyć taką szczotką, gdy odkurzacz nadal pracuje, i używać jej jako klasycznej. Dzięki wbudowanemu silnikowi skuteczność odkurzania nie zależy już od mocy odkurzacza, jednak można je stosować jedynie w tych modelach, które mają specjalne gniazdo do ich podłączenia. Decydując się na zakup urządzenia z elektroszczotką, warto wybrać taką, która ma możliwość ustawienia poziomu wysokości lub dodatkowe oświetlenie – oba rozwiązania mogą być bardzo przydatne, gdy w domu jest dużo dywanów mających włosie różnej długości. Pierwsze z nich umożliwia dostosowanie ustawienia i wysokości szczotki do rodzaju dywanu. W ten sposób łatwiej jest czyścić różne powierzchnie – najczęściej stosuje się tutaj nożne przyciski. Drugie to sposób na odkurzanie trudno dostępnych miejsc, np. pod łóżkiem czy szafką. Końcówka tego typu ma także system automatycznego wyłączenia podczas parkowania oraz listwy ochronne i można ją włączyć niezależnie od włączenia odkurzacza. Co więcej, część odkurzaczy wyposażonych w sterowanie umieszczone na uchwycie ma dodatkowe przyciski, pozwalające włączyć lub wyłączyć elektroszczotkę, a także ustawiać parametry jej pracy.

Szczotka

Rodzaje klasycznych szczotek i ssawek

Oto te, które najczęściej można znaleźć w ofercie producentów i które przeznaczone są do czyszczenia konkretnych powierzchni.

  • Do parkietów – wymagają zastosowania specjalnego włosia, które nie porysuje powierzchni parkietów czy paneli. Najczęściej mają lekko spłaszczony kształt i długie włosie, które dodatkowo zapewnia płynne przesuwanie końcówki po czyszczonych powierzchniach. Dodatkowo końcówka taka poleruje powierzchnię.
  • Do twardych powierzchni – służą do czyszczenia terakoty czy powierzchni strukturalnych.
  • Pędzel – to niewielka, najczęściej okrągła końcówka zakończona długim włosiem. Za jej pomocą można zbierać kurz np. ze szkła, ram czy listew przypodłogowych.
  • Z ruchomym przegubem – mają obrotowy przegub, który daje duże możliwości manewrowania. Polecane są do czyszczenia półek, książek czy szafek. Rozwiązanie to stosowane jest też w innych typach końcówek, np. do parkietów. Spotkać je można także w ssawkach, które obracają się o 180°.
  • Do kaloryferów – mają jeszcze kilka innych zastosowań. Z powodzeniem można używać ich do czyszczenia np. różnego rodzaju szczelin czy klimatyzacji. Często stosuje się je jako przedłużenie ssawek szczelinowych.
  • Nasadka 3 w 1 – działa na trzy sposoby. Za pomocą specjalnie zaprojektowanej stopy delikatnie „otwiera” dywan w celu dokładnego usunięcia kurzu. Wysysa duże cząsteczki przez duży otwór z przodu oraz zamiata kurz i brud wzdłuż mebli i ścian za pomocą dwóch szczotek bocznych.
  • Szczotki tapicerskie – małe okrągłe, wykończone włosiem.
  • Ssawkoszczotka z kołami – przełączana z małymi kołami oraz niewielką wkładką welurową (średnica mocowania ok. 35 mm), może też być z jednym kołem (średnica 32 lub 35 mm).
  • Ssawkoszczotka z separatorem – to końcówka do czyszczenia podłóg twardych, dywanów lub wykładzin. Dodatkowo wyposażona jest w separator do wyłapywania drobnych przedmiotów. W ssawkoszczotce można zamontować koszyk w celu zbierania drobnych elementów
  • Ssawka z promieniami UV – to rzadkie, ale bardzo ciekawe rozwiązanie. Najlepiej sprawdza się w mieszkaniach alergików, gdyż emituje promienie UV (za pomocą żarówki umieszczonej na spodzie), co pozwala usuwać m.in. bakterie, kurz i roztocza. Ssawka wytwarza specjalne drgania, które zwiększają efektywność odkurzania.
  • Ssawka magnetyczna – w przeciwieństwie do tradycyjnych końcówek nie zasysa kurzu tylko przed sobą, ale z przodu i po bokach, co eliminuje konieczność powtarzania ruchów i zwiększa szybkość odkurzania.
  • Ssawka z podwójnym wlotem powietrza – ma dwa oddzielne kanały powietrza, kierujące siłę ssania równocześnie w celu skutecznego usuwania zanieczyszczeń.
  • Ssawka szczelinowa – jest pozbawiona włosia i ma wąski otwór.
  • Ssawka do tapicerki – jest stosunkowo wąska i umożliwia szybkie i gruntowne czyszczenie tapicerki.
  • Ssawka do materacy – jest mniejsza od tej do tapicerki i z powodzeniem może służyć do czyszczenia materacy i innych podobnych powierzchni.
  • Nasadka obrotowa – obraca się o 180°, co umożliwia manewrowanie wokół przedmiotów. Dzięki funkcji pamięci automatycznie powraca do pozycji początkowej.
  • Ssawka 3 w 1 – jedna końcówka spełnia aż trzy funkcje. Najczęściej na jednym końcu jest szczotka do dywanów, na drugim ssawka szczelinowa, a wygięcie daje szczotkę do mebli.
  • Ssawka z czujnikiem higienicznym – za pomocą wskaźnika świetlnego pokazuje, czy podłoga jest odpowiednio czysta. Kolor czerwony oznacza normalny stopień zabrudzenia, pomarańczowy niewielki, a zielony strefę wolną od pyłków, roztoczy czy pleśni.
  • Ssawka do usuwania sierści zwierząt – służy do usuwania sierści bezpośrednio z czworonogów. Długość włosia i przepływające powietrze są kontrolowane przez wciskanie osłony.

Ssawki, szczotki,

Jednymi z bardziej innowacyjnych szczotek są szczotki obrotowe spotykane w odkurzaczach piorących. Dzięki obracającym się w tym samym kierunku elementom, głowica piorąca pozwala na dokładne oczyszczenie włosia i osnowy dywanu lub wykładziny, oraz zassanie powstałych zanieczyszczeń.

Dobry schowek

Dobry

Mówiąc o końcówkach, warto zwrócić uwagę na sposób ich przechowywania na obudowie odkurzacza (z przodu albo z tyłu) lub w jego uchwycie Mając to na względzie, wśród wielu ciekawych opcjonalnych rozwiązań i akcesoriów warto zwrócić uwagę na specjalny zestaw montażowy do końcówek, jaki oferuje m.in. fi rma Zelmer.

Inne akcesoria – m.in. zapachy do odkurzaczy

Mając na względzie fakt, że nie sposób wymienić i omówić wszystkich rozwiązań spotykanych u producentów, pamiętajmy o dokładnym zapoznaniu się z dostępnymi akcesoriami do odkurzaczy. Na koniec dodajmy parę słów o środkach do odkurzaczy oraz adapterach.

  • Zapachy do odkurzaczy – dostępne są w kilku postaciach: saszetek, granulek czy wkładów. Ich zadanie polega na odświeżaniu powietrza w trakcie odkurzania. Usuwają drażniący, nieprzyjemny zapach z odkurzacza, neutralizują zapach tytoniu bądź zwierząt. Granulki rozsypuje się na podłodze lub wewnątrz worka czy pojemnika na kurz, tak samo można postąpić z saszetkami. Podobne rozwiązania stosuje się w odkurzaczach z filtrem wodnym lub piorących. W tym wypadku można je wsypać już bezpośrednio do wody. Producenci oferują szeroką gamę zapachów, dzięki czemu każdy z nas wybierze coś dla siebie. W tej kwestii wybór jest naprawdę duży – od intensywnych zapachów cytrynowych lub kwiatowych po morski zapach górskiej łąki.
  • Odplamiacze i środki piorące – to dodatkowe ułatwienie dla właścicieli odkurzaczy piorących, a także modeli zbierających płyny. W ofercie producentów oprócz płynów do prania dywanów czy tapicerki jest ich skuteczność, a także to, że są bezpieczne dla odkurzaczy – najlepiej używać tych, które są dołączone do konkretnych
  • Adapter – to niewielki element pozwalający dopasować akcesoria konkretnego producenta do odkurzaczy innych firm. Ważny jest odpowiedni przekrój rury uchwytu – na przykład konkretny zestaw pasować może do wszystkich odkurzaczy z rurą o średnicy 30–33 mm.
  • Przedłużacz – ma za zadanie zwiększyć zasięg odkurzacza. Umieszcza się go między uchwytem a wężem ssącym. Elastyczne przedłużenie węża może zwiększyć zasięg odkurzacza np. o 1,5 m, a po zakończeniu sprzątania można zwinąć wąż.
  • Zamknięcie higieniczne odkurzacza – to propozycja nie tylko dla alergików. Zamknięcie oddzielnego przechowywania węża. Dodatkowo stosuje się nim węgiel aktywny, odpowiadający za filtrację nieprzyjemnych zapachów kurzu wewnątrz złączkę nakłada Inne akcesoria – m.in. zapachy do odkurzaczy ów cytrynoorski czy zaące docicieli odkudeli zbierająntów można znaleźć także płyny, np. do mycia podłóg. Zaletą tego typu produktów urządzeń. mknięcie służy do oddziel wywania urządzenia i węż akty dający nieprzyj chów oraz zatrzymanie ku urządzenia. Praktyczką zł się na wąż ssący.

Inne akcesoria

Worki do odkurzaczy

Worki

Są niezwykle ważne dla skutecznego oczyszczania powietrza oraz pochłaniania kurzu, jak i ochrony silnika odkurzacza przed zanieczyszczeniami.

Ich głównym zadaniem jest przechwytywanie i gromadzenie zanieczyszczeń, dlatego powinny być trwałe. Z zasady nie wolno wciągać do nich przedmiotów ostrych oraz cieczy. A jednak nie wszystkich modeli to dotyczy. Wszystko zależy od tego, z czego worek jest zrobiony i z jakim odkurzaczem "współpracuje".

2016-12-13
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket