Budowa i parametry dzbanków

Budowa i parametry dzbanków

Dzbanki filtrujące to najprostszy i chyba najpopularniejszy sposób radzenia sobie z zanieczyszczeniami znajdującymi się w wodzie. Ich największymi zaletami są poręczność oraz łatwość użytkowania.

Tak naprawdę, by otrzymać przefiltrowaną wodę, wystarczy wlać kranówkę do dzbanka oraz zaczekać, aż przepłynie przez mieszankę filtrującą. Budowa oraz sposób działania są proste. Każdy filtr dzbankowy składa się z dużego dzbanka na wodę już przefiltrowaną, wyjmowanego i mniejszego zbiornika na wodę z kranu, który u niektórych producentów ma postać lejka, jak również wkładu filtrujcego oraz pokrywki. Mimo podobnej budowy różnią się kształtem. Na rynku dostępne są modele powiększone oraz lodówkowe, które są lekko spłaszczone, dzięki czemu można je przechowywać na drzwiach lodówki. Zbiorniki na wodę wykonane są ze specjalnego tworzywa sztucznego, które jest odporne na uszkodzenia i na którym trudniej osadzają się bakterie lub ze szkła – to rozwiązanie jest zdecydowanie rzadsze (dzbanki tego typu często spełniają funkcję karafki). Dzięki temu dzbanek można myć w zmywarce (poza pokrywką, jeśli zawiera element do elektronicznego pomiaru zużycia wkładu).

Jak jest zbudowany dzbanek?

W dużym dzbanku umieszczony jest mniejszy zbiornik, w którym z kolei umieszcza się wymienny wkład. Dzbanki tego typu działają na zasadzie grawitacji. Woda wlewana przez otwór w pokrywie pod wpływem grawitacji przepływa przez mieszankę filtrującą i już oczyszczona trafia do dolnej części dzbanka. Standardem oferowanym przez producentów (choć nadal można znaleźć modele bez otworów wlewowych) jest pokrywka, której nie trzeba zdejmować podczas nalewania wody. Klient ma do wyboru dwa rodzaje wlewów: otwarty (z kratką) i zamknięty (z uchylną klapką). Istnieją modele filtrów dzbankowych, w których aby napełnić dzbanek wystarczy umieścić go pod kranem i skierować strumień wody na klapkę, która odchyli się pod wpływem ciśnienia. W niektórych modelach klapka otwiera się po naciśnięciu specjalnego przycisku.

Do najczęstszych udogodnień stosowanych w filtrach dzbankowych zaliczamy:

antypoślizgową podstawę – można ją spotkać w droższych modelach. Gumowe elementy umieszczone w podstawie zabezpieczają dzbanek przed przypadkowym przesunięciem;
miękkie uchwyty – również spełniają funkcję antypoślizgową i ułatwiają stabilne trzymanie dzbanka w dłoni.

Jak jest zbudowany dzbanek?

Parametry

Najważniejszym parametrem dzbanków jest ich pojemność, która jest różna w zależności od konkretnego modelu. W specyfi kacjach producenci zazwyczaj podają pojemność całkowitą oraz osobno pojemność zbiornika na wodę przefi ltrowaną. W większości dostępnych modeli mieści się od 1,4 l do 1,95 l wody przefi ltrowanej przy pojemności całkowitej 2,4 lub 2,95 l. Tym, którzy potrzebują większej ilości wody, warto zaproponować większe dzbanki, o powiększonej pojemności, które mogą mieć nawet 3,5 l lub 4 l pojemności całkowitej i pomieścić odpowiednio 1,8–2 l przefi ltrowanej wody.

Kolejną kwestią jest kształt. W tym wypadku możemy wyróżnić dwa rodzaje: klasyczne i lodówkowe. Drugi typ to dzbanki mające specjalny spłaszczony kształt. Dzięki temu można je przechowywać na drzwiach lodówki. Klasyczne modele są bardziej wypukłe, przez co nie mieszczą się na półkach. Niektórzy producenci oferują także modele XL, które mają zwiększoną pojemność oraz większe wymiary.

Elementy budowy

Pokrywka – wykonana jest z tworzywa sztucznego. Wygodę użytkowania zapewnia otwór wlewu wody w pokrywce. Najczęściej stosuje się uchylną klapkę wlewu, która opada pod naporem wody. Dostępne są także modele mające żebrowaną pokrywkę – przesuwając suwak na pokrywce, ścieśniamy lub rozluźniamy żeberka, dzięki czemu można napełnić dzbanek.
Wskaźnik – może być mechaniczny lub elektroniczny. Jego zadanie polega na przypominaniu o konieczności wymiany wkładu.
Dziobek – ułatwia nalewanie wody z filtra dzbankowego do czajnika lub szklanki. W zależności od modelu może być przez cały czas „otwarty” lub sparowany z pokrywką – wtedy uchyla się, gdy nalewamy wodę.
Dzbanek wewnętrzny – czyli zbiornik na wodę z kranu. Ma mniejszą pojemność i jego kształt zależy od rodzaju wkładu filtrującego.
Wkład filtrujący – to serce każdego dzbanka. We wkładzie znajduje się mieszanka filtrująca, odpowiadająca za oczyszczenie wody oraz poprawę jej smaku i zapachu.
Dzbanek zewnętrzny – to do niego trafia przefiltrowana woda. Może, ale nie musi być wyposażony we wskaźnik poziomu wody.
Uchwyt – zapewnia wygodne napełnianie, przenoszenie dzbanka, a także nalewanie wody. Część dostępnych na rynku modeli ma rączki z elementami antypoślizgowymi. Ciekawym rozwiązaniem są dzbanki niemające uchwytów – modele te są węższe, mają mniejszą pojemność i odpowiednią fakturę powierzchni, ułatwiającą trzymanie ich w dłoni.
Podstawa – coraz częściej ma gumowe nóżki, zapewniające stabilność i zapobiegające przesuwaniu się dzbanka. Niektórzy producenci dołączają gumowe naklejki, które trzeba przykleić w specjalnie wyżłobionych dziurkach w podstawie.

2016-12-20
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket