Mobilna prognoza pogody

Mobilna

Do analizy wyników obserwacji i pomiarów przeprowadzonych z wykorzystaniem stacji pogody można wykorzystać komputer z odpowiednim oprogramowaniem, które może być dostępne w zestawie z urządzeniem lub do pobrania z odpowiedniej strony internetowej.

Zamiast klasycznych stacji pogody do prognozowania warunków atmosferycznych można wykorzystać również smartfon lub tablet z zainstalowaną odpowiednią aplikacją. Zasadniczo nie korzystają one z zewnętrznych czujników, a jedynie pobierają z odpowiednich serwisów internetowych prognozę i wyświetlają ją z właściwym sobie interfejsem grafi cznym na ekranie urządzenia mobilnego. Dostępne są zarówno płatne, jak i darmowe aplikacje, które różnią się nie tylko sposobem obsługi, ale też szczegółowością prognozy, różnorodnością prezentowanych parametrów i sposobem ich prezentacji. Smartfony, tablety, a także komputery pozwalają ponadto na dostęp do różnorodnych stron internetowych, na których można np. śledzić występowanie zjawisk atmosferycznych (np. burz) na interesującym nas obszarze.

Oprogramowanie komputerowe do analizy wyników pomiarów

Oprogramowanie komputerowe

Do niektórych stacji pogody można wykorzystać specjalne programy analizujące dane pomiarowe. Pozwalają one np. na sporządzenie tabel i wykresów ze zgromadzonych wartości.

W zależności od funkcji programu komputerowego wyniki wyświetlane są w postaci różnorodnych wykresów, diagramów, tabel czy też odpowiednich ikon. Przykładami takich programów mogą być np. Cumulus, Weather Display, HeavyWeather Pro czy Easy Weather. Umożliwiają one wybór parametrów, które mają być wizualizowane na ekranie monitora. Pozwalają także na ustawienie maksymalnych i minimalnych wartości wyświetlanych parametrów. Wraz z wartościami można odczytać oczywiście datę i godzinę zarejestrowania danego pomiaru i na tej podstawie sporządzić odpowiedni wykres.

Wiatromierz do smartfonów

W sprzedaży są dostępne nawet specjalne wiatromierze do smartfona, z wykorzystaniem których można „mobilnie” śledzić prędkość wiatru. Taki przenośny wiatromierz to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla miłośników windsurfi ngu czy paralotniarstwa. Z jego wykorzystaniem można zmierzyć prędkość wiatru praktycznie w dowolnym miejscu i w dowolnym momencie. Niewielki czujnik wiatru podłącza się do gniazda słuchawkowego w smartfonie, a do analizy prędkości wiatru wykorzystywane są algorytmy, które stosuje się do przetwarzania sygnałów audio. Do prezentacji zmierzonych wartości wykorzystuje się odpowiednią aplikacje. Tego typu oprogramowanie jest dostępne zarówno na smartfony z systemem iOS, jak i Android.

Wachlarz korzyści

Użytkowanie elektronicznych stacji pogody przynosi wiele korzyści dla użytkownika. Dzięki obserwacji zmieniających się warunków atmosferycznych w najbliższej okolicy można samemu prognozować pogodę na kilka najbliższych godzin czy nawet dni – zależnie od posiadanego modelu stacji. Dzięki temu dowiemy się, czy wychodząc rano z domu, warto zabrać ze sobą kurtkę czy też parasol. Pogoda ma ponadto wpływ na nasze samopoczucie. Niektórzy np. źle znoszą gwałtowne zmiany ciśnienia. Wykorzystując odpowiedni model elektronicznej stacji pogody, będziemy mogli obserwować np. trend zmian ciśnienia i sprawdzać, czy to rzeczywiście ono może mieć wpływ na nasze gorsze samopoczucie danego dnia.

Użytkowanie elektronicznych stacji pogody i obserwacja zmieniających się warunków atmosferycznych dla wielu osób jest swoistym hobby. W Internecie można znaleźć różnorodne strony poświęcone tej tematyce i fora, na których użytkownicy stacji meteo dzielą się swoimi spostrzeżeniami, uwagami i wskazówkami odnośnie do samych urządzeń, jak również programów do analizy zmierzonych przez nie parametrów.

Nutka niepewności

Pamiętajmy jednak, że pomiary dokonywane przez stacje pogody nie zawsze są w stu procentach dokładne. Wszystko zależy od konkretnego modelu stacji i tego, jakie czujniki wykorzystuje. Prognozowane przez te urządzenia warunki atmosferyczne są określane z pewnym, mniejszym bądź większym, prawdopodobieństwem. Oszacowanie pogody jedynie w oparciu o temperaturę, wilgotność powietrza i ciśnienie atmosferyczne pozwala uzyskać dokładność na poziomie ok. 75 proc. Często wskazania stacji mogą oznaczać poprawę lub pogorszenie pogody, ale nie zawsze wskażą właściwie dokładny jej stan. Nie należy więc w pełni ufać wskazaniom stacji, a jedynie traktować je jak pewnego rodzaju wskazówkę.

Współpraca ze smartfonem lub tabletem

Współpraca ze smartfonem

Niektóre modele stacji pogody mogą współpracować z urządzeniami mobilnymi, a niektóre do poprawnego funkcjonowania wręcz wymagają wykorzystania smartfona lub tabletu. Taką właśnie stacją pogody jest model wprowadzony na rynek przez fi rmę Netatmo. Urządzenie, mimo swoich ogromnych możliwości technicznych i funkcjonalnych, jest bardzo przyjazne w obsłudze. Podczas instalacji aplikacji mobilnej do sterowania tym modelem wyświetlają się wskazówki odnośnie do obsługi i eksploatacji stacji pogody, a także funkcji i rozwiązań dostępnych w oprogramowaniu. Po zapoznaniu się z takim samouczkiem korzystanie z urządzenia będzie z pewnością znacznie łatwiejsze. Podstawowy zestaw do obserwacji warunków atmosferycznych składa się w tym wypadku z czujnika wewnętrznego i zewnętrznego. Do kompletu można nabyć też dodatkowe czujniki, np. wiatru lub opadów. Jednostka główna systemu Netatmo może współpracować z trzema takimi czujnikami. W komplecie znajdziemy też kołek rozporowy i zacisk na rzepy (do modułu zewnętrznego), co znacznie ułatwia i przyspiesza instalację, ponieważ po zakupie wszystkie elementy niezbędne do tego, aby używać stacji pogody, znajdują się w zestawie (włącznie z bateriami typu AA zasilającymi moduł zewnętrzny). Pomiary dokonywane są automatycznie co pewien czas lub „na żądanie” – po naciśnięciu przycisku znajdującego się w górnej części obudowy modułu służącego do pomiarów wewnątrz pomieszczenia. Dane pomiarowe wysyłane są do smartfona bezprzewodowo z wykorzystaniem domowej sieci. Dzięki temu mogą być one przesyłane nawet wówczas, gdy nie ma nas w domu. Wystarczy, aby stacja pogody i smartfon miały połączenie z Internetem.

Wszystkie dostępne dane pomiarowe prezentowane są w aplikacji. Dodatkowo wyświetlana jest internetowa prognoza pogody na kilka kolejnych dni. Po obróceniu ekranu smartfona o 90° można przeglądać wykresy obrazujące zmiany mierzonych parametrów. Do poszczególnych wartości przyporządkowano, zgodnie z przyjętymi zakresami, różnorodne kolory, np. zielony oznacza pomiar w normie, a czerwony wartość przekraczającą przyjęte normy, np. informacja alarmowa wysyłana jest na urządzenie mobilne użytkownika, jeśli stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniu przekroczy 1000 ppm (ang. parts per million).

Moduł wewnętrzny zestawu Netatmo mierzy ponadto natężenie dźwięku w pomieszczeniu. Jest ono wyrażane w decybelach. Użytkownik za pośrednictwem aplikacji mobilnej (lub strony internetowej) ma też dostęp do mapy świata z pomiarami zewnętrznymi wykonanymi przez stacje pogodowe Netatmo innych użytkowników.

2017-01-03

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket