Determinanty wyboru właściwej odzieży roboczej

Determinanty wyboru

Wybór odpowiedniej odzieży roboczej nie jest łatwy. Aby był on właściwy, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Co jest najistotniejsze, aby spełniała one oczekiwania?

Tak jak w wypadku odzieży codziennej znaczenie mają przede wszystkim materiały. To one warunkują jakość odzienia oraz jego wytrzymałość i to, do jakich warunków jest przeznaczone. Dobór odzieży do zadań i warunków jest kolejnym z czynników, na które koniecznie należy zwrócić uwagę przed zakupem. Jeśli zaś o zastosowaniach mowa, warto pamiętać o kolejnym z czynników, czyli zgodności z wymaganymi normami. Tylko ona gwarantuje, że odzież i zabezpieczenia sprawdzą się w konkretnych pracach.

1. Materiały

Używane w odzieży roboczej materiały należą do najbardziej zaawansowanych tkanin, stosowanych m.in. w odzieży sportowej. Użycie na przykład Cordury czy Gore-Texu jest niezbędne tam, gdzie ważna jest odporność, a także wodoszczelność i wiatroszczelność. Głównym zadaniem stosowanych materiałów jest odprowadzanie potu i wilgoci, a co za tym idzie, utrzymanie suchej skóry. Dlatego też zazwyczaj stosowane są materiały pochodzenia syntetycznego. Ważne są również kwestie użytkowe. Stosowane tkaniny muszą być łatwe w czyszczeniu oraz odporne na odkształcenia. Producenci często stosują również mieszaniny materiałów. Oznacza to, że główna część, np. spodni, wykonana jest np. z denimu, a w szczególnie obciążonych miejscach, jak kolana, stosuje się bardziej wytrzymałe materiały, typu Cordura. Warto również wspomnieć o materiałach wykorzystywanych w obuwiu roboczym. Musi mieć ono specjalne wzmocnienia podnosków oraz wkładki antyprzebiciowe. Mogą być one metalowe, ale wykorzystać można również bardziej zaawansowane materiały, jak włókno szklane czy kompozyt, których masa jest mniejsza, dzięki czemu użytkowanie obuwia jest wygodniejsze.

2. Warunki pracy

Są podstawowym czynnikiem doboru ubrań roboczych oraz środków BHP. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę, czy praca wykonywana jest w pomieszczeniu czy na zewnątrz, a może w cyklu mieszanym. Polecanym sposobem jest ubiór warstwowy. Pierwszą warstwę powinna stanowić bielizna termoaktywna. Ułatwia ona odprowadzanie wilgoci, a przez to chroni ciało przed niską temperaturą. Kolejna warstwa – izolacyjna ma za zadanie utrzymać ciepło. Stosuje się tu takie tkaniny jak np. polar. Zadaniem ostatniej, trzeciej warstwy jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi, głównie przed deszczem oraz wiatrem. W tym celu stosuje się nowoczesne wodoodporne tkaniny, np. Gore-Tex. Największymi zaletami ubioru warstwowego są komfort oraz łatwa adaptacja do środowiska pracy. Gdy jest nam za gorąco, wystarczy zrezygnować z jednej warstwy ubioru. Do warunków pracy zakwalifi kujemy również czynniki szkodliwe, jakie mogą podczas niej wystąpić. Zadania takie jak spawanie czy praca w hałaśliwym środowisku będą wymagać odpowiednich ochronników, które umożliwią wykonywanie ich bez uszczerbku na zdrowiu.

3. Normy i standardy

Dyrektywa PPE dzieli środki ochrony indywidualnej na trzy kategorie ochrony: kategoria I dla niskiego poziomu ryzyka, kategoria II dla średniego poziomu ryzyka oraz kategoria III dla wysokiego poziomu ryzyka. Zwłaszcza w wypadku środków ochrony wysokiego poziomu ryzyka istotne jest, aby spełniały one określone normy i standardy. Dyrektywy EN ściśle defi niują podstawowe i opcjonalne wymagania, jakie muszą spełniać stosowane środki ochrony. Zgodność z normami stanowi również dla użytkownika gwarancję, ze sprzęt, z którego korzysta, przeszedł serię gruntownych testów oraz został zaprojektowany tak, aby maksymalnie zapewnić mu bezpieczeństwo. Podstawowym oznaczeniem jest oznakowanie CE. Oznaczając nim swój wyrób, producent deklaruje, że spełnia on wszystkie wymogi odnoszących się do niego dyrektyw. Dotyczą one takich zagadnień jak bezpieczeństwo użytkowania, ochrona zdrowia i środowiska oraz określają zagrożenia, które przez producenta powinny być wykryte i wyeliminowane. Przed oznaczeniem produktu znakiem CE producent musi dokonać analiz i podjąć działania mające na celu spełnienie wymagań dyrektyw. Następnie wyrób poddawany jest procedurze oceny zgodności z dyrektywami.

2017-01-24
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket