Rodzaje pojemników

Rodzaje

Pojemniki na żywność można podzielić ze względu na przeznaczenie oraz materiał, z jakiego są wykonane. Dzięki bogatej ofercie producentów każdy znajdzie coś dla siebie – nie tylko pod względem przeznaczenia pojemnika, ale i jego pojemności, kształtu a nawet kolorystyki!

Podział ze względu na materiał wykonania

  • Pojemniki z tworzywa sztucznego – to najpopularniejsze pojemniki, które można znaleźć praktycznie w każdym domu. To właśnie do nich pakuje się, np. kanapki, owoce czy warzywa a także sosy i mięsa. Nie są one zbyt drogie i nie wymagają zbyt skomplikowanej pielęgnacji. Po wyjęciu z nich żywności wystarczy przemyć je w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po umyciu i wysuszeniu należy pozostawić pojemnik bez przykrycia, aby zachował świeży zapach. Można umieszczać je w lodówce, a nawet – przy zachowaniu szczególnej ostrożności – używać w mikrofalówkach o niewielkim stopniu nagrzania. Na rynku jest wiele modeli, różnych kolorów i pojemności. W zależności od tego, co klient chce w nich umieścić, może wybrać odpowiednie naczynie.
  • Pojemniki szklane – droższe odpowiedniki pojemników z tworzywa. Ich przeznaczeniem jest przechowywanie głównie sypkich produktów kuchennych takich jak sól, mąka, cukier czy kasze lub płatki kukurydziane. Dzięki temu, że wykonane są ze szkła, umieszczone w nich produkty nie tracą swojej świeżości i nie zasychają. Doskonale nadają się również do przechowywania makaronu, ziaren kawy czy herbaty. Większość szklanych pojemników kształtem przypomina słoiki. Ich obowiązkowym elementem jest pokrywka, która musi być przede wszystkim szczelna – dlatego też bardzo często ma ona specjalne gumowe elementy.
  • Pojemniki stalowe – wykonywane są z różnego rodzaju stali – często także nierdzewnej. W większości typów mają specjalny klips, który może posłużyć do wpięcia pod niego karteczki z nazwą umieszczonych przypraw bądź produktów. Materiał wykonania charakteryzuje się szczelnością, dzięki której zapachy nie wydostaną się z pojemnika, a zamknięte wewnątrz produkty nie przechodzą zapachami z zewnątrz. Pojemniki tego typu mogą być wykonane ze stali matowej lub błyszczącej, dzięki czemu łatwiej jest je dostosować do stylistyki konkretnej kuchni.
  • Pojemniki silikonowe – lunchboksy przeznaczone do przechowywania kanapek i sałatek. Mogą być jedno- bądź wielokomorowe. W niektórych zestawach można znaleźć dodatkowo widelec. Ich zaletą jest praktyczność. Po wykorzystaniu można je spokojnie złożyć na płasko, dzięki czemu zajmują o wiele mniej miejsca. Można korzystać z nich również w kuchenkach mikrofalowych, a także myć w zmywarkach.
  • Pojemniki porcelanowe – często ozdabiane są ręcznie wraz z oznaczeniem np. nazw przypraw. Niektórzy producenci, idąc krok dalej, oferują klientom pojemniki z rysunkami konkretnych produktów.

Podział ze względu na przeznaczenie

Pojemniki na żywność różnią się nie tylko rodzajem materiału, z którego zostały wykonane, ale także przeznaczeniem. Inne pojemniki wykorzystuje się do przechowania kanapek, sałatek, a inne do ryżu czy makaronu.

  • Pojemniki uniwersalne – można w nich umieszczać wszelkiego rodzaju produkty. Nadają się zarówno do przechowywania kanapek, jak i sałatek. Są wykonywane głównie z tworzywa sztucznego. Mają szczelną pokrywkę, aby zapach z zewnątrz nie przedostał się do umieszczonej w nich żywności, która dodatkowo nie traci ona świeżości.
  • Pojemniki na przyprawy – są najczęściej szklane, kształtem przypominające małe słoiki. Wykonane są zazwyczaj ze szkła przezroczystego, aby umieszczane w nich przyprawy były widoczne. Na rynku dostępne są również pojemniki z umieszczonymi na nich nazwami poszczególnych przypraw – można je kupić na sztuki lub w całych kompletach wraz ze stojakiem. To bardzo dobry wybór dla osób, które lubią mieć porządek w kuchni. Coraz większą popularnością cieszą się także pojemniki porcelanowe ręcznie ozdabiane.
  • Pojemniki na mąkę i cukier – tak naprawdę nadają się do przetrzymywania wszelkiego rodzaju sypkich produktów, takich jak mąka, cukier, kawa, suszone owoce czy musli. Wykonywane są głównie z tworzywa sztucznego i mają bardzo szczelne pokrywki, które zapewniają świeżość artykułów i brak kontaktu z wilgocią w powietrzu.
  • Pojemniki na lód – wykonane są z metalu bądź mosiądzu. Mają kształt małych wiaderek, w których umieszcza się kostki lodu. Podaje się w nich albo same kostki, albo (jeśli wiaderko jest większe i wyższe) wykorzystuje jako ochładzacz alkoholu, umieszczając w środku butelkę.
  • Pojemniki obiadowe – ich przeznaczeniem jest przechowywanie obiadów. Często spotykane są w restauracjach, w których zamawia się potrawy „na wynos”. Istnieje kilka typów tego typu opakowań:

tradycyjne – wykonane ze styropianu. Mają przegródki, w których można umieszczać różne potrawy (najczęściej trzy przedziałki). Są one dość tanie i, niestety, praktycznie jednorazowego użytku. Na rynku najczęściej można spotkać je w trzech kolorach: białym, grafi towym i czarnym. Oprócz typowych, prostokątnych opakowań istnieją także opakowania okrągłe, przeznaczone do przechowywania w nich pizzy lub placków, oraz specjalne opakowania na zupę;

z tworzywa sztucznego – pojemniki obiadowe, wykonane najczęściej z tworzywa ABS oraz polipropylenu. Niektórzy producenci wyposażają tego typu pojemniki w dodatkowy wkład, który bez problemu można umieszczać w kuchence mikrofalowej. Dzięki termiczności przechowywane w nich produkty utrzymują ciepło do 8 godzin;

stalowe – pojemniki wykonywane ze stali nierdzewnej. Potrawy w nich przechowywane nie tracą świeżości i oryginalnego zapachu. Często tworzone z domieszką tworzywa sztucznego.

2017-02-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket