Co warto wiedzieć o naczyniach żaroodpornych?

Co warto wiedzieć

Przede wszystkim to, że nie jest to grupa jednorodna. Chociaż najczęściej kojarzone są ze szkłem żaroodpornym, to coraz częściej można spotkać modele wykonane z tworzywa sztucznego, które jest przede wszystkim bardzo lekkie i odporne na zmiany temperatury w zakresie od -25 °C do 250 °C. Materiał tego typu doskonale przewodzi ciepło, dzięki czemu potrawy można szybciej przygotować bez użycia tłuszczu lub ograniczając je do minimum. Pokrywka jest odpowiednio wyprofi lowana, co zapewnia system wentylacji, dzięki czemu potrawy są soczyste i zarumienione. Tak naprawdę potrawy można przygotować na kilka sposobów: z pokrywką lub bez niej, na odwróconej pokrywce, która może służyć jako oddzielne naczynie (np. do pieczenia drobiu), można przygotowywać dwie potrawy równocześnie, co umożliwia połączenie dwóch naczyń (jedną potrawę umieszcza się w naczyniu większym, na nim pokrywkę wypełnioną inną potrawą i przykrytą naczyniem mniejszym) oraz gotować w kąpieli wodnej (pokrywkę wypełnioną wodą umieszcza się na naczyniu głównym).

Warte uwagi są także naczynia wykonane z silikonu, służące m.in. do pieczenia i gotowania mięsa. Naczynia tego typu zostały wykonane np. z platynowego silikonu. Pozwalają szybko przygotować zdrowe i bogate w mikroelementy potrawy, które praktycznie przygotowuje się bez tłuszczu i folii. Część z nich wyposażona jest w wyjmowaną tacę, na której można ułożyć składniki. Dzięki temu woda i soki, które wydzielają się w trakcie duszenia, spływają przez otwory w tacy na dno naczynia i pozostają z dala od potraw. Ale to niejedyne rozwiązanie. Równie ciekawą propozycją są naczynia wielofunkcyjne, łączące zalety pieczenia i gotowania na parze.

Trzeba pamiętać, że część naczyń żaroodpornych jest przystosowana do używania na kuchenkach elektrycznych i gazowych – zasada ta nie dotyczy wszystkich produktów, dlatego też lepiej zapoznać się z informacjami przekazywanymi przez producentów.

2017-02-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket