Organizacja odpadów a ochrona środowiska

Organizacja odpadów

Prawidłowa organizacja odpadów to jeden z najpopularniejszych obecnie tematów, który przekłada się na rozwiązania stosowane w gospodarstwach domowych – ale nie tylko. Kosze na śmieci, worki, a także dodatkowe akcesoria ułatwiają segregację śmieci oraz utrzymanie domowego porządku.

Liczba wytwarzanych w Polsce odpadów jest zaskakująco duża. Z ok. 13 mln ton jesteśmy w stanie odzyskać prawie połowę, przy czym na obecną chwilę tak naprawdę przetwarzamy jedynie 4 proc. Duży wpływ na ten stan rzeczy ma także świadomość konsumentów, którzy nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma właściwa segregacja. To właśnie ona przyspiesza i ułatwia dalsze przetwarzanie odpadów.

Ustawowe obowiązki

W grudniu 2012 r. powstała ustawa o odpadach. Jej zadaniem jest „określenie środków służących ochronie środowiska, życia i zdrowia ludzi zapobiegające i zmniejszające negatywny wpływ na środowisko oraz zdrowie ludzi wynikający z wytwarzania odpadów i gospodarowania nimi oraz organizujące ogólne skutki użytkowania zasobów i poprawiające efektywność takiego użytkowania” (Dz.U. 2013 poz. 21). Ustawa reguluje przepisy dotyczące wywozu odpadów, opłat za gospodarowanie odpadami, ich magazynowanie oraz wiele innych ważnych kwestii, które mają za zadanie ochronę środowiska.

Warto wspomnieć również, że od kilku lat w Polsce obowiązuje system segregacji śmieci. Obywatele zobowiązani są do segregowania ich w systemie: szkło, papier i plastik. W niektórych rejonach lub mieszkaniach można spotkać także podział szkła na szkło bezbarwne i barwne.

W domowym ognisku

W każdym gospodarstwie domowym można znaleźć rozwiązania mające zadbać o porządek. Jak wiadomo, najpopularniejszym i najczęściej stosowanym produktem są kosze na śmieci, które w bardziej zaawansowanej wersji przyjmują formę systemów segregacji odpadów. Osoby stawiające na kompleksowe rozwiązania bardzo często decydują się na zakup tzw. sortowników, które pozwalają na szybką i, co ważne, skuteczną segregację. Ciekawą propozycją współczesnego rynku są rozdrabniacze odpadów (więcej o nich w jednej z ramek), czyli specjalne młynki pozwalające eliminować odpady organiczne.

Oczywiście, oferta producentów stale się powiększa, co daje konsumentom większą możliwość wyboru. Właśnie dzięki temu możemy stworzyć we własnym domu małe centrum dowodzenia, pozwalające na lepszą organizację zarządzania odpadami.

Trzeba pamietać, że...

… śmieci i odpady mogą być segregowane na wiele sposobów, a kosz koszowi nie jest równy. Na rynku dostępnych jest wiele produktów różniących się nie tylko przeznaczeniem, ale i dodatkowymi rozwiązaniami, co w wypadku tego typu produktów wydaje się prawie niemożliwe. A jednak. Pomysłowość producentów nie zna granic. Oprócz materiału wykonania i przeznaczenia w wypadku koszy na śmieci duże znaczenie mają ich rodzaj i tzw. „ułatwiacze”, decydujące o komforcie użytkowania.

Kosze na śmieci można podzielić m.in. ze względu na to, w jaki sposób podnoszona jest pokrywa. Tutaj najczęściej wyróżniamy modele pedałowe i uchylne. Oba rozwiązania są bardzo często stosowane we wszystkich typach produktów bez względu na ich przeznaczenie. W obu wypadkach liczy się przede wszystkim wygoda obsługi i, co ważne, to, aby użytkownik nie miał zbyt długo kontaktu z brudnymi powierzchniami. Ceniący tradycyjną stylistykę z pewnością zainteresują się koszami mającymi klasyczną pokrywkę, którą użytkownik musi po prostu podnosić. Idealnym rozwiązaniem dla osób stawiających na higienę na najwyższym poziomie są modele bezdotykowe. Działają one na zasadzie zbliżenia ręki do specjalnej diody, która automatycznie podnosi pokrywkę kosza, by można było wyrzucić odpady bez narażania się na interakcje z bakteriami i drobnoustrojami. Ciekawą propozycją są kosze mające wewnętrzny zawias umożliwiający pozostawienie otwartego wieka. Podobną funkcję stosuje się w modelach bezdotykowych. Przy dłuższych pracach przełącza się on w tryb np. 30-sekundowego otwarcia, nawet gdy nie jesteśmy w jego pobliżu.

O funkcjonalności kosza na śmieci decyduje także jego kształt. Obok modeli okrągłych czy prostokątnych na rynku można znaleźć także tzw. kosze narożne, mające charakterystyczny kształt, pozwalający umieścić je w narożnikach lub u styku mebli ze ścianą – krótko mówiąc, wszędzie tam, gdzie liczy się oszczędność przestrzeni. Inne możliwości ustawienia dają kosze półokrągłe lub klasyczne kompaktowe, mające zmniejszone wymiary.

Na co zwrócić uwagę?

Kosze domowe to artykuły, które mogą stać się stylistycznym dopełnieniem np. kuchni. Wykonane ze stali lub kolorowego tworzywa, mające ciekawe dodatki lub nawiązujące do stylistyki retro, potrafią zwracać na siebie uwagę. Wybierając konkretny produkt, warto kierować się nie tylko stylistyką. Równie ważne są dodatki, m.in. zapewniające higieniczne przechowywanie odpadków. Jednymi z nich są specjalne filtry umieszczone po wewnętrznej stronie pokrywki. To właśnie dzięki nim możliwe jest utrzymanie pod kontrolą nieprzyjemnych zapachów. Opróżnianie kosza i wymianę worka ułatwia wyjmowane wiaderko, a elementy antypoślizgowe (pedał czy podstawa) dodatkowo chronią przed przesuwaniem się w trakcie użytkowania.

W niektórych koszach stosuje się dodatkowe wyjmowane przegrody, które umożliwiają korzystanie z kosza zarówno w wersji jedno-, jak i dwukomorowej. Wszystko w zależności od potrzeb.

2017-02-17
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket