Szyfrowanie danych

Szyfrowanie danych

Gdy dysk twardy lub inny nośnik wpadnie w niepowołane ręce, szyfrowanie danych może okazać się zbawienne. Zaszyfrowanie praktycznie każdego dysku dostępowego jest możliwe dzięki oprogramowaniu, które udostępniają producenci.

Często pozwala ono podzielić np. dysk na partycje, z których tylko część będzie zaszyfrowana. Po podłączeniu tak przygotowanej pamięci do komputera użytkownik musi podać hasło lub klucz, aby mógł z niej korzystać. Czym jest klucz? Jest to dowolny plik z komputera, który służy do otwierania zaszyfrowanej zawartości. Może to być np. dokument tekstowy. Jest jednak pewien ważny szczegół: jeśli użytkownik zmieni zawartość klucza, nie będzie w stanie odczytać zaszyfrowanej zawartości. Dlatego dane zawsze najlepiej zabezpieczać i kluczem, i hasłem. Ważnym aspektem jest rodzaj zastosowanego szyfrowania. Najpopularniejszy jest algorytm AES256, stosowany również do zabezpieczania np. domowych sieci bezprzewodowych. Pomimo powszechnego stosowania jest to naprawdę potężne narzędzie, które gwarantuje bezpieczeństwo. Dla maksymalnego bezpieczeństwa należy również użyć odpowiednio skomplikowanego hasła, zawierającego znaki specjalne, cyfry oraz wielkie i małe litery. Należy jednak pamiętać, że jeśli użytkownik zapomni hasła i zgubi klucz, pliki będą niemożliwe do odzyskania, nawet przez specjalistyczne laboratoria zatrudniane przez organy ścigania.

Ciekawym rozwiązaniem są również dyski twarde zabezpieczane kodem PIN. Dysk, podobnie jak wcześniej, szyfruje dane, np. algorytmem AES, a dostęp do nich zapewnia wprowadzenie PIN-u. Takie rozwiązanie można polecać osobom, które szukają gotowego produktu i nie chcą same przystosowywać swego nośnika do przechowywania zabezpieczonych danych. Innym rozwiązaniem jest czytnik linii papilarnych, umieszczany najczęściej w pendrive’ach. Pozwala to zastąpić tradycyjne hasło. Oprócz tego znaleźć możemy również pamięci wyposażone np. w klawiaturę numeryczną, gdzie niezbędne jest wprowadzenie kodu w celu odblokowania zawartości. Część producentów udostępnia również oprogramowanie, dzięki któremu użytkownik może sam zaszyfrować swoją pamięć przenośną.

Do przechowywania danych chronionych prawem autorskim można zastosować karty pamięci z blokadą kopiowania, edycji i usunięcia. Zapis danych przeprowadzany już na etapie produkcji i całkowicie zapobiega jakiejkolwiek możliwości ingerencji w zawartość karty. Karta może również mieć wydzielony obszar, na którym zapis danych będzie możliwy.

2017-03-20
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket