Konserwacja i środki czystości

Konserwacja i środki czystości

Wnętrze zamrażarki to miejsce szczególne. Powinno być wyjątkowo czyste i zadbane, przechowujemy w nim bowiem produkty żywnościowe. Im bardziej higieniczne wnętrze urządzenia, tym pokarm staje się dla nas zdrowszy i bezpieczniejszy, a samo urządzenie efektywniej i sprawniej pracuje. Warto więc zadbać zarówno o nas samych, jak i jakość i trwałość komór chłodniczych.

Przed czyszczeniem warto zadbać o bezpieczeństwo. Użytkownik przed myciem czy konserwacją lodówki powinien bezwzględnie wyłączyć urządzenie z sieci elektrycznej. Po opróżnieniu urządzenia schłodzone lub zamrożone produkty należy włożyć do miski lub przechować w zimnym miejscu. Można również położyć na nich wkłady chłodzące, które przez kilka godzin utrzymają temperaturę.

Czyścimy środek zamrażarki

Mycie zamrażarki rozpocznijmy od ustalenia, jaki sprzęt chcemy czyścić. Jeśli jest to tradycyjne urządzenie statyczne, należy podłożyć miskę i pozbyć się zbędnego lodu na ściankach i szufl adach zamrażarki. Nie stosujmy ostrego noża do podważania lodu, aby nie zniszczyć powierzchni. Nie stosujmy także gorącej wody, która szybko rozmrozi urządzenie. Konwencjonalne metody, może sprawdzone i stosowane, nie zawsze sprawdzają się w najnowszych urządzeniach. Rozwiązania stosowane w wielu z nich nie są odporne na szybką zmianę temperatury. O możliwości postawienia naczynia z gorącą wodą poinformuje nas instrukcja obsługi.

Gruntowne czyszczenie urządzenia jest okazją do posortowania wszystkich produktów pod kątem daty przydatności do spożycia. Dość długo „leżakujące” produkty warto wyrzucić, zwłaszcza kiedy nie wiemy, od jak dawna są mrożone. Produkty włożone do pojemników można przełożyć do woreczków foliowych, tak aby zwiększyć przestrzeń w urządzeniu. Ta prosta wskazówka okazuje się pomocna nie tylko w utrzymaniu czystości (zachowanie porządku i przestrzenności w komorze), ale także w przedłużeniu czasu przechowywania niektórych produktów i efektywności urządzenia. Po usunięciu lodu i szronu należy umyć całą komorę, dzięki delikatnej ściereczce nasączonej ciepłą wodą z dodatkiem detergentu.

Rada: Jeśli chcemy szybko i sprawnie wyczyścić szufl ady zamrażarki, możemy je włożyć do wanny i zalać środkiem do czyszczenia oraz gorącą wodą. W ten sposób nie zachlapiemy całej kuchni.

Uszczelka – też ją umyj

Ważnym elementem każdej chłodziarki, chłodziarkozamrażarki czy zamrażarki jest uszczelka. Należy ją regularnie myć, ponieważ tam gromadzą się resztki produktów lub brud zebrany podczas użytkowania urządzenia. Należy czyścić ten element wilgotną ściereczką nasączoną tylko wodą. Jeśli jest ona zalana klejącymi sosami lub brud jest ciężki do usunięcia, można posłużyć się wykałaczką. Przy tej czynności warto umiejętnie wykonać usunięcie zabrudzeń, w przeciwnym razie możemy zniszczyć uszczelkę.

Uszczelka

Najważniejsze pierwsze wrażenie

Klienci wybierają urządzenie nie tylko ze względów funkcjonalnych, ale i estetycznych. To czystość, blask i wygląd sprzętu stają się równie ważnymi przesłankami. Aby chłodziarka stała się jednym z ulubionych sprzętów, warto zachować jej nowy i czysty wygląd. Za to odpowiada obudowa, która powinna być regularnie czyszczona. Stalowe i emaliowane urządzenia czyści się miękką ściereczką z dodatkiem środka o neutralnym pH. Na rynku są preparaty do powierzchni ze stali, szklanych czy z tworzywa sztucznego. Odpowiedni dobór środka pozwoli zachować idealny stan powierzchni na długie lata. Niektóre z nich potrafią również polerować rysy lub je minimalizować. Lodówki, których fronty wykonane są ze szkła, należy polerować dodatkowo płynem do mycia szyb – zachowają połysk i czystość znacznie dłużej. Z kolei urządzenia z powłoką minimalizującą odciski palców (tzw. antifi ngerprint), mimo że dłużej pozostają czyste, należy raz na jakiś czas przetrzeć wilgotną ściereczką z mikrofibry i wytrzeć do sucha.

Pamiętaj o tym!

Urządzenia z systemem No Frost lub automatycznym rozmrażaniem nie wymagają ręcznego rozmrażania. Odprowadzenie wilgoci na zewnątrz sprawia, że ściany, półki oraz szufl ady nie pokrywają się lodem i nie trzeba czekać na roztopienie się lodu. Po umyciu należy również wywietrzyć komorę, a po wysuszeniu półek i wnętrza należy niezwłocznie włożyć przechowywanie produkty, aby nie rozmroziły się całkowicie ani nie zepsuły.

2017-06-19
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket