Główne zadanie serwera NAS to przechowywanie danych oraz ich udostępnianie w sieci lokalnej na urządzenia w niej funkcjonujące. Po odpowiedniej konfiguracji umożliwia także udostępnianie danych poza sieć lokalną, dzięki czemu mamy do nich dostęp w każdym miejscu, gdzie jest połączenie internetowe. Idealnie nadaje się np. na domowy magazyn multimediów, które można gromadzić w jednym miejscu i niezwykle łatwo odtwarzać.
Podstawowe modele serwerów typu desktop obsługują tylko jeden dysk twardy. Mimo wszystko ze swojej strony zalecamy wybór serwerów przynajmniej dwudyskowych. Pozwala to na wygodne gromadzenie danych, a przy zastosowaniu macierzy RAID 1 chroni przed skutkami awarii jednego z dysków. Jeśli serwer ma być wykorzystywany również w pracy i istotne są duże szybkości przesyłania danych, warto wybrać model czterodyskowy.
Serwery NAS wykorzystywane są do zapisywania obrazu z kamer monitoringu. Producent udostępnia oprogramowanie, które pozwala wygodnie sterować pracą kamer, ustalać harmonogramy itp. Zazwyczaj wraz z oprogramowaniem dostarcza się licencję na obsługę np. dwóch kamer. Jeśli chcemy wykorzystać ich więcej, należy dokupić dodatkowe licencje. Na rynku są też serwery NAS określane również jako NVR (Network Video Recorder), rekomendowane do użycia jako sieciowe rejestratory obrazu. Wybierając serwer do rejestracji wideo, koniecznie należy zwrócić uwagę, jaką maksymalną liczbę kamer obsługuje i jaka jest maksymalna przepustowość nagrania.
Producenci udostępniają specjalne dyski twarde przeznaczone do pracy w serwerach NAS. Jako że serwer powinien być stale włączony, charakterystyka dysku powinna być dostosowana do jego pracy, różniącej się od tej w tradycyjnym komputerze. Dyski, gdy nie pracują, przechodzą tryb uśpienia. Z kolei dyski, na których zapisywane są dane z monitoringu, powinny być odpowiednio przystosowane do pracy ciągłej. Producenci dysków twardych w opisie swoich produktów szczegółowo informują, do jakich zadań są one przeznaczone.
W serwerze NAS dyski SSD wykorzystywane są jako pamięć cache, czyli pamięć podręczna. Oznacza to, że zapisywane są w niej najczęściej używane dane w celu przyspieszenia szybkości losowego dostępu. Dyski SSD dysponują ograniczoną trwałością, dlatego oprogramowanie serwera stale monitoruje ich stan i w razie zużycia powiadamia o tym użytkownika.
W większości wypadków modele rack i desktop nie różnią się funkcjonalnością. Wybór więc ogranicza się do sposobu montażu i użycia serwera. W organizacjach, gdzie niezbędna jest największa wydajność, może być konieczność zastosowania serwerów rack wraz modułami rozszerzającymi. Ser wery rackowe przeznaczone są do montażu w szafach serwerowych, w wypadku ich stosowania łatwiejsza jest również ingerencja we wnętrze urządzenia – wystarczy wysunąć serwer na prowadnicy i po podniesieniu klap zyskujemy dostęp do wszystkich podzespołów. Serwer typu desktop to dobre rozwiązanie wtedy, gdy nie mamy np. możliwości montażu w szafie serwerowej lub po prostu szukamy urządzenia łatwo adaptowalnego do środowiska czy to biura, czy domu.
Serwery typu NAS dają możliwość utworzenia prywatnej chmury. Rozwiązanie to gwarantuje przede wszystkim bezpieczeństwo danych, które nie powinny o puszczać struktury organizacji. Dużymi zaletami są również praktycznie nieograniczona pojemność oraz możliwość dostępu do danych z dowolnego miejsca. Producent serwera zazwyczaj oferuje dostęp do specjalnego portalu, gdzie po założeniu konta przypisujemy do niego urządzenie. Dzięki temu zyskujemy do niego dostęp spoza lokalnej sieci. Przesyłane dane zabezpieczone są szyfrowaniem. Dla ułatwienia na urządzenia mobilne dostępne są specjalne aplikacje.
Wirtualizację możemy określić jako tworzenie wirtualnych środowisk komputerowych na jednym urządzeniu. Możemy dzięki niej tworzyć wirtualne maszyny, które pracują na różnych systemach operacyjnych. Po podłączeniu do serwera monitora, myszy oraz klawiatury w wirtualnym środowisku można pracować jak na normalnej stacji roboczej. Rozwiązanie to jest przydatne np. jako testowe środowisko dla aplikacji.
Funkcją transkodowania zainteresowani będą szczególnie domowi użytkownicy serwerów wykorzystujący je do celów multimedialnych. Gromadząc na serwerze duże ilości np. materiałów wideo, chcielibyśmy, aby były odtwarzane za pośrednictwem DLNA, np. na telewizorze smart. Niestety, wbudowane odtwarzacze często nie radzą sobie ze wszystkimi formatami plików. Stąd transkodowanie, które „w locie” pozwala przetwarzać materiał na taki, z którym odtwarzacz telewizora jest kompatybilny.
Podobnie jak każde inne urządzenie elektroniczne, znajdujące się w serwerze dyski mogą zostać uszkodzone. Przed ich awarią można zabezpieczyć się, stosując macierz RAID 1 lub RAID 5, które chronią przed zepsuciem jednego z dysków, lub RAID 6, która zabezpiecza przed jednoczesnym uszkodzeniem nawet dwóch dysków. Niezależnie jednak od stosowanych dysków czy serwera zawsze jesteśmy narażeni na zdarzenia losowe, jak np. pożar budynku, w którym się on znajduje, dlatego też w wypadku szczególnie ważnych dla nas danych warto mieć ich kopię na przynajmniej jeszcze jednym nośniku, chociażby przenośnym dysku twardym.
© 2025 InfoMarket