Przed wyborem nagrzewnicy określa się niezbędną minimalną moc grzewczą dla danego pomieszczenia, wymagany przyrost temperatury T i współczynnik izolacji cieplnej budynku K, a następnie za pomocą wzoru wylicza się moc grzewczą lub korzysta się z kalkulatorów na stronach producentów nagrzewnic. Najprostszą i najszybszą metodą doboru mocy nagrzewnicy powietrza jest (przy założeniu, że budynek jest dobrze izolowany, a wysokość pomieszczenia wynosi w przybliżeniu 2,6 m) skorzystanie z prostego przelicznika: 1 kW mocy grzewczej na 10 m2 pomieszczenia lub 0,04 kW na 1 m3 kubatury pomieszczenia.
Zakres mocy nagrzewnic olejowych jest zróżnicowany i zależny od konstrukcji. Nagrzewnice olejowe bez odprowadzania spalin dostarczają natychmiast duże ilości ciepła i są dostępne w zakresie mocy od 10 do 111 kW. Drugą grupę stanowią nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin. Podstawowy zakres mocy wynosi 20 - 81 kW, większe moce grzewcze, od 75 - 220 kW mają np. nagrzewnice Master Air Bus z szerokim wymiennikiem ciepła z rurami ze stali nierdzewnej. Można do nich dołączyć kilka przewodów do rozprowadzenia ciepłego powietrza.
Nagrzewnice gazowe wytwarzają w krótkim czasie dużą ilość ciepła. Są szybkie w instalacji, proste w obsłudze, efektywne i niezawodne. Podstawową zaletą nagrzewnic gazowych jest to, że ze względu na ceny gazu w butlach są tanie w eksploatacji. Zużywanie tlenu do spalania gazu wymaga, że muszą być użytkowane w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Zakres mocy 10 - 103 kW.
Wspólną cechą jest zasilanie grzałek prądem elektrycznym. Typowe nadmuchowe nagrzewnice elektryczne mają grzałkę elektryczną do wytwarzania ciepła, które rozprowadzane jest za pomocą wentylatora. Ciepłe powietrze ogrzewa całe pomieszczenie. W przypadku promienników elektrycznych, grzałka ma inną konstrukcję. Przepływający prąd nagrzewa grzałkę (lampę) emitującą promieniowanie podczerwone, które nie ogrzewa powietrza, a tylko konkretne obiekty np. ściany lub ludzi, dzięki czemu można zaoszczędzić na energii elektrycznej. Można je z powodzeniem stosować na otwartych przestrzeniach.
Nagrzewnica gazowa powinna znajdować się w odległości 2,5 m od materiałów łatwopalnych oraz 2 m od ścian i innych przedmiotów.
Nagrzewnice elektryczne najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach biurowych, kioskach, niedużych magazynach i halach produkcyjnych. Nagrzewnice gazowe w warsztatach samochodowych, w wentylowanych magazynach, a nagrzewnice olejowe, na budowach, w warsztatach, halach przemysłowych i sportowych, myjniach samochodowych, kościołach.
Nagrzewnice mogą pracować w temperaturze do 35 °C.
Nagrzewnice z odprowadzaniem spalin wytwarzają w 100 proc. czyste ciepło, dzięki zastosowaniu w konstrukcji wymiennika ciepła. Poleca się je w szczególności do ogrzewania pomieszczeń zamkniętych, w których przebywają ludzie lub zwierzęta. Nagrzewnice olejowe z otwartą komorą spalania (bez odprowadzania spalin) mają na wylocie wyższą temperaturę w porównaniu do nagrzewnic z odprowadzaniem spalin. Zaleca się stosowanie ich na przestrzeniach otwartych i półotwartych.
Przy ogrzewaniu konwekcyjnym ciepłe powietrze unosi się ku górze, co powoduje, że temperatura w niższych partiach pomieszczenia jest mniejsza niż pod sufitem, co dalej skutkuje wysokimi kosztami ogrzewania, przeciągami. Można temu zapobiegać stosując destryfikatory (wentylatory stropowe), które skutecznie mieszają powietrze i równomiernie rozprowadzają ciepło w p omieszczeniu.
Promienniki ogrzewają punktowo inne obiekty, a nie powietrze, przez co rozkład temperaturowy jest równomierny. Ciepło skierowane jest na konkretne przedmioty, ściany, strefy pracy.
W nagrzewnicach olejowych przyjmuje się, że 1 litr paliwa wytwarza 10 kW mocy grzewczej.
© 2025 InfoMarket