Strona domowa / Nagrzewnice / Artykuły / Jak dobrać moc grzewczą

Jak dobrać moc grzewczą nagrzewnicy?

Jak dobrać moc grzewczą

Przed wyborem nagrzewnicy określa się niezbędną minimalną moc grzewczą dla danego pomieszczenia, wymagany przyrost temperatury T i współczynnik izolacji cieplnej budynku K, a następnie za pomocą wzoru wylicza się moc grzewczą lub korzysta się z kalkulatorów na stronach producentów nagrzewnic. Najprostszą i najszybszą metodą doboru mocy nagrzewnicy powietrza jest (przy założeniu, że budynek jest dobrze izolowany, a wysokość pomieszczenia wynosi w przybliżeniu 2,6 m) skorzystanie z prostego przelicznika: 1 kW mocy grzewczej na 10 m2 pomieszczenia lub 0,04 kW na 1 m3 kubatury pomieszczenia.

Jakie są zakresy mocy grzewczych nagrzewnic nadmuchowych olejowych?

Zakres mocy nagrzewnic olejowych jest zróżnicowany i zależny od konstrukcji. Nagrzewnice olejowe bez odprowadzania spalin dostarczają natychmiast duże ilości ciepła i są dostępne w zakresie mocy od 10 do 111 kW. Drugą grupę stanowią nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin. Podstawowy zakres mocy wynosi 20 - 81 kW, większe moce grzewcze, od 75 - 220 kW mają np. nagrzewnice Master Air Bus z szerokim wymiennikiem ciepła z rurami ze stali nierdzewnej. Można do nich dołączyć kilka przewodów do rozprowadzenia ciepłego powietrza.

Jakie są zalety nagrzewnic gazowych?

Nagrzewnice gazowe wytwarzają w krótkim czasie dużą ilość ciepła. Są szybkie w instalacji, proste w obsłudze, efektywne i niezawodne. Podstawową zaletą nagrzewnic gazowych jest to, że ze względu na ceny gazu w butlach są tanie w eksploatacji. Zużywanie tlenu do spalania gazu wymaga, że muszą być użytkowane w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Zakres mocy 10 - 103 kW.

Czym różnią się nagrzewnice elektryczne nadmuchowe od promienników elektrycznych?

Wspólną cechą jest zasilanie grzałek prądem elektrycznym. Typowe nadmuchowe nagrzewnice elektryczne mają grzałkę elektryczną do wytwarzania ciepła, które rozprowadzane jest za pomocą wentylatora. Ciepłe powietrze ogrzewa całe pomieszczenie. W przypadku promienników elektrycznych, grzałka ma inną konstrukcję. Przepływający prąd nagrzewa grzałkę (lampę) emitującą promieniowanie podczerwone, które nie ogrzewa powietrza, a tylko konkretne obiekty np. ściany lub ludzi, dzięki czemu można zaoszczędzić na energii elektrycznej. Można je z powodzeniem stosować na otwartych przestrzeniach.

Jaka jest bezpieczna odległość umiejscowienia nagrzewnicy gazowej od innych przedmiotów?

Nagrzewnica gazowa powinna znajdować się w odległości 2,5 m od materiałów łatwopalnych oraz 2 m od ścian i innych przedmiotów.

Jakie są najpopularniejsze miejsca stosowania nagrzewnic?

Nagrzewnice elektryczne najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach biurowych, kioskach, niedużych magazynach i halach produkcyjnych. Nagrzewnice gazowe w warsztatach samochodowych, w wentylowanych magazynach, a nagrzewnice olejowe, na budowach, w warsztatach, halach przemysłowych i sportowych, myjniach samochodowych, kościołach.

Jaka jest maksymalna temperatura otoczenia pracy nagrzewnic?

Nagrzewnice mogą pracować w temperaturze do 35 °C.

Jaka jest różnica między nagrzewnicą z odprowadzaniem i bez odprowadzania spalin?

Nagrzewnice z odprowadzaniem spalin wytwarzają w 100 proc. czyste ciepło, dzięki zastosowaniu w konstrukcji wymiennika ciepła. Poleca się je w szczególności do ogrzewania pomieszczeń zamkniętych, w których przebywają ludzie lub zwierzęta. Nagrzewnice olejowe z otwartą komorą spalania (bez odprowadzania spalin) mają na wylocie wyższą temperaturę w porównaniu do nagrzewnic z odprowadzaniem spalin. Zaleca się stosowanie ich na przestrzeniach otwartych i półotwartych.

Jaka jest różnica między ogrzewaniem konwekcyjnym i promiennikowym?

Przy ogrzewaniu konwekcyjnym ciepłe powietrze unosi się ku górze, co powoduje, że temperatura w niższych partiach pomieszczenia jest mniejsza niż pod sufitem, co dalej skutkuje wysokimi kosztami ogrzewania, przeciągami. Można temu zapobiegać stosując destryfikatory (wentylatory stropowe), które skutecznie mieszają powietrze i równomiernie rozprowadzają ciepło w p omieszczeniu.

Promienniki ogrzewają punktowo inne obiekty, a nie powietrze, przez co rozkład temperaturowy jest równomierny. Ciepło skierowane jest na konkretne przedmioty, ściany, strefy pracy.

Ile mocy grzewczej wytwarza 1 l paliwa olejowego?

W nagrzewnicach olejowych przyjmuje się, że 1 litr paliwa wytwarza 10 kW mocy grzewczej.

2017-10-16

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2019 InfoMarket