Jak przygotować nagrzewnice do sezonu

Jak przygotować nagrzewnice

Planując ponowne uruchomienie nagrzewnicy przed sezonem zimowym należy wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów. Sposób przygotowania nagrzewnicy zależeć będzie od jej rodzaju i w jakim stopniu była ona eksploatowana do tej pory.

Z pewnością urządzenia pracujące po kilka godzin dziennie przez całą zimę będą wymagały bardziej dokładnego przeglądu niż te używane sporadycznie, w wyjątkowych sytuacjach.

Podstawowej oceny urządzenia można dokonać samodzielnie. Różni się ona w zależności od rodzaju nagrzewnicy. Warto sprawdzić przede wszystkim, jaki jest ogólny stan nagrzewnicy – jej czystość, wygląd obudowy i przewodów zasilających. We własnym zakresie można bez problemu wyczyścić kratki wlotowe, zbiornik, filtr paliwa oraz powietrza czy po prostu obudowę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nagrzewnica może być niesprawna należy udać się do najbliższego punktu serwisowego. Zadymiona obudowa, ocierający się o nią wentylator, ślady wycieku paliwa lub jego nieczyste spalanie (objawia się białym lub czarnym dymem), to jedne z wielu powodów, dla których należy przekazać urządzenie w ręce specjalisty.

W przypadku nagrzewnic olejowych konieczne jest sprawdzenie zbiornika z paliwem, czy nie zalega w nim olej lub woda. Jeśli w zbiorniku został olej to koniecznie należy sprawdzić, jakiej jest on jakości. Liczne zanieczyszczania zbiornika w wyniku nie używania urządzenia przez dłuższy okres czasu mogą powodować nieprawidłową pracę, a nawet doprowadzić do poważnych awarii. Właściciele nagrzewnic olejowych mogą spodziewać się także regulacji ciśnienia, czyszczenia palnika, komory spalania lub wymiany zużytych lub niesprawnych części takich, jak np. filtr paliwa lub filtry powietrza. Sprawdzeniu poddawane są zazwyczaj elementy sterujące oraz regulujące pracę urządzenia, jak również szczelność i drożność przewodów paliwowych.

Jak przygotować nagrzewnice do sezonu 2

Sprawdzanie palnika w nagrzewnicy.

W nagrzewnicach gazowych serwisanci sprawdzają termopary i elektrozawory oraz stan systemu zapłonowego. Szczególnie ważny jest także stan reduktora, przewodów gazowych oraz szczelność połączeń. Dodatkowo, przed włączeniem nagrzewnicy gazowej warto upewnić się, czy w butli znajduje się gaz. Paradoksalnie, pusta butla jest najczęściej powodem kłopotów z uruchomieniem. Warto pamiętać, że jeśli nagrzewnica jest stosunkowa nowa, wiele napraw może podlegać jeszcze gwarancji. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie eksperymentować i nie próbować samodzielnej konserwacji, jeśli ewidentnie wymaga ona oceny specjalisty. Korzystając z autoryzowanych punktów serwisowych mamy gwarancję, że urządzenie zostanie sprawdzone przez fachowców, a części zamienne będą oryginalne.

Jak przygotować nagrzewnice do sezonu 3

W nagrzewnicy Kerona Professional P-5000E-T jest wyświetlany kod błędu, co przyspiesza naprawę.

2017-10-16
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket