Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczeństwo przede

Przenośne pilarki do drewna wyposażone w pilę łańcuchową są potencjalnie bardzo niebezpiecznymi maszynami. Zwłaszcza w rękach niedoświadczonego użytkownika urządzenia te mogą stać się przyczyną groźnego wypadku. Warto poznać ewentualne zagrożenia, zanim rozpocznie się pracę pilarką, i maksymalnie zminimalizować ewentualne niebezpieczeństwa.

Co zrobić, aby praca pilarką była bezpieczna? Przede wszystkim należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także reguł ustalonych przez producenta. Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Pilarek elektrycznych nie można używać podczas deszczu oraz w warunkach dużej wilgotności. Należy zaniechać pracy również w sytuacji, kiedy istnieje możliwość zetknięcia się kabla z przedmiotami o wysokiej temperaturze, pokrytymi olejem lub z ostrymi krawędziami, wszystkie te sytuacje grożą bowiem porażeniem prądem. Przed rozpoczęciem pracy pilarką należy sprawdzić, czy nie są uszkodzone, zużyte lub niewłaściwie zamontowane następujące elementy maszyny: wychwytnik piły łańcuchowej, uchwyt przedni i tylny, osłony przednia i tylna, elementy złączne, linka rozrusznika w pilarkach spalinowych, koło napędzające piłę, prowadnica, piła łańcuchowa, która musi być ostra i odpowiednio naprężona.

Zwyczajem godnym polecenia jest stosowanie podczas pracy pilarką łańcuchową środków ochrony indywidualnej. Hełm, okulary lub siatka ochronna, ubranie z materiału odpornego na przecięcie, rękawice antywibracyjne, ochronniki słuchu i obuwie ochronne – to elementy wyposażenia, które mogą uratować zdrowie, a może nawet życie operatora. Na czas pracy pilarką należy zapewnić sobie także… towarzystwo. Obecność drugiej osoby, która w razie wypadku udzieli pierwszej pomocy, jest czynnikiem decydującym o minimalizacji negatywnych skutków ewentualnego wypadku. Należy też zadbać o odpowiednio wyposażoną apteczkę.

Podczas uruchamiania pilarki spalinowej należy uchwycić pewnie lewą ręką uchwyt przedni, przyciskając jednocześnie do ziemi osłonę tylną lewą stopą, sprawdzając czy prowadnica nie ma kontaktu z innymi przedmiotami lub podłożem. W takim położeniu pilarki należy ją uruchomić, pociągając prawą ręką za uchwyt rozrusznika. W żadnym wypadku nie wolno uruchamiać pilarek spalinowych trzymanych w powietrzu. Uruchomienie pilarki elektrycznej trzymanej oburącz wymaga wciśnięcia blokady i naciśnięcia na włącznik. Zawsze po uruchomieniu pilarki należy sprawdzić, czy działają elementy sterownicze, hamulec piły oraz czy po uruchomieniu pilarki automatycznie podawany jest olej smarujący do układu tnącego.

Duże znaczenia dla bezpieczeństwa pracy pilarką ma stosowanie właściwego paliwa w modelach z napędem spalinowym, a także odpowiedniego oleju do smarowania urządzenia tnącego w pilarkach elektrycznych. Szczegółowych informacji w tym zakresie należy szukać w instrukcji obsługi tych maszyn.

2017-10-19
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket