Wolnostojąca czy do zabudowy?

Wolnostojąca czy do zabudowy?

Przed odpowiedzią na to pytanie należy zastanowić się, jakie urządzenia w kuchni preferujemy oraz ile miejsca przeznaczymy na ten sprzęt. Jeśli mamy warunki na zabudowę AGD, do dyspozycji są dwie konstrukcje sprzętu, o czym za chwilę. Jeśli zaś kuchnia lub pomieszczenie, w którym znajdzie się kuchenka mikrofalowa, nie jest największych rozmiarów lub nie ma w nim miejsca na zabudowę – idealnym rozwiązaniem okaże się mikrofalówka wolnostojąca, którą można postawić swobodnie na blacie. W tym miejscu warto rozpatrzyć wymiary urządzenia i jego pojemność, a także bliskość gniazda sieciowego. Wspomniane modele do zabudowy stanowią mniejszą grupę i są zazwyczaj droższe. Istnieje kilka sposobów ich zabudowywania. Najprostszy to zabudowa za pomocą ramki. Warto jednak zaznaczyć, że ten sposób możemy wykorzystać do niektórych modeli kuchenek wolnostojących, do których jest ona dołączona albo można ją dokupić. Umożliwia to wstawienie kuchenki do szafki i jej zabudowanie. Kuchenkę można również zabudować za pomocą maskownicy – wówczas urządzenie jest całkowicie zasłonięte przez panel maskujący. Ostatnia grupa to modele przystosowane w pełni do zabudowania w meble kuchenne.

Jak ważna jest pojemność urządzenia?

Podczas wyboru tego typu urządzeń parametr pojemności jest wyjątkowo istotny, zwłaszcza w rodzinach kilkuosobowych, w których gotuje się bądź odgrzewa większe ilości pożywienia. Warto wiedzieć, że pojemność determinuje liczbę oraz wielkość naczyń, których używamy. Z pojemnością kuchenki związana jest też średnica talerza obrotowego, na którym umieszcza się potrawy i produkty. W mikrofalówkach, w których pojemność to maksymalnie 17–20 l i zazwyczaj można w nich użyć zaledwie jednego pojemnika, średnica talerza wynosi ok. 25 cm. Są też modele większe, powyżej 20 l, mieszczące w wypadku największych egzemplarzy nawet 40–45 l. To z kolei pozwala podgrzewać nawet kilka pojemników z różnymi potrawami. Pojemność ok. 25–30 l daje dość spory komfort przygotowywania potraw i dla wielu klientów jest wystarczająca.

Z talerzem obrotowym czy bez niego?

Jeszcze niedawno niemal wszystkie modele miały obrotowy talerz. Wymuszała to dość prosta konstrukcja wnętrza, która wykorzystywała otwór z tzw. ślimakiem. Siłą napędu talerz obracał się, dzięki czemu potrawy były równomiernie podgrzane – bez niego produkt byłby cieplejszy tylko bliżej kanału magnetronu, a tym samym użytkownik doświadczyłby w połowie zimnych produktów lub miejscowo przypalonych. Mikrofalówki z talerzem nadal są większością tego rynku. Droższą, ale za to nieco bardziej funkcjonalną konstrukcją jest mikrofala bez talerza. Płaska konstrukcja dna w pewnym sensie rewolucjonizuje użytkowanie takich sprzętów, po pierwsze: zwiększając powierzchnię użytkową (nawet o 30 proc.), po drugie: oferując większy komfort wkładania i wyjmowania potraw z komory, a po trzecie: ułatwiając czyszczenie.

Co „potrafi” mikrofala, czyli na jakie funkcje dodatkowe się zdecydować?

Funkcjonalność kuchenek mikrofalowych nie ogranicza się dziś jedynie do odgrzewania potraw. Urządzenia te mogą mieć grzałki działające jak grill tradycyjny w piekarniku, mogą także przygotowywać potrawy na parze, rozprowadzać gorące powietrze przy pomocy termoobiegu lub grillować czy smażyć na specjalnym talerzu typu crisp (co jest wyjątkowo praktyczne i warto zwrócić uwagę na te funkcje przy zakupie). Ważne są także programy predefiniowane, pozwalające na wybór odpowiedniego typu produktu i przygotowanie go według ściśle określonych parametrów grzania, tj. czasu, mocy czy zastosowanej funkcji. Co ważne, taka konstrukcja z wieloma udogodnieniami dodatkowymi w niektórych gospodarstwach domowych zastępuje piekarnik oraz uzupełnia możliwości tradycyjnej kuchni.

Jaki wpływ ma rodzaj sterowania na szybkość obsługi i programowanie?

Jeśli jesteśmy techmaniakami, lubimy nowoczesną technikę, wyświetlacze i bogate programatory – wybierzmy najwyższy model kuchenki mikrofalowej z wyświetlaczem LCD. Taki regulator pozwoli dobrać odpowiednie parametry samoczynnie lub „przeprowadzi” przez cały proces ustawień. Nieco innymi kryteriami wyboru kierują się osoby chcące szybko wybrać odpowiednią funkcję i tyle. Wtedy programator z całym zapleczem dodatkowych trybów i opcji nie będzie dobrą propozycją dla osoby, która z pewnością z nich nie skorzysta – podgrzewa jedynie potrawy w opcji regulowanej czasem. Osoby szukające nieskomplikowanych rozwiązań lub modeli niskobudżetowych powinny zwrócić uwagę na mikrofalówkę ze sterowaniem mechanicznym.

Jak ważna jest moc?

Przyjmuje się, że im większa moc urządzenia, tym sprawniej i szybciej kuchenka mikrofalowa podgrzeje lub ugotuje potrawy. Na rynku dostępne są dziś modele z mocą od 700 W do ok. 1500 W. W modelach z grillem podaje się też moc grilla, a ta może wynosić znacznie więcej – nawet 2000 W. Zasada działania jest jednak podobna – im większa jest moc grzałki grilla (najlepiej kwarcowego), tym szybciej się ona nagrzeje się i krótszy będzie czas przygotowania potrawy. Sama moc potrzebna jest w tym segmencie nie tylko do sprawnego działania, ale też dostosowania jej stopnia do potrawy i charakteru obróbki. Dla przykładu, jeśli rozmrażamy lub chociażby podgrzewamy produkt, jego krawędzie mogą być po kilkudziesięciu sekundach bardzo mocno wysuszone, a środek nadal zimny – wówczas należy zmniejszyć moc grzania i wydłużyć nieco czas działania mikrofal. Wybór samego urządzenia pod kątem mocy powinniśmy przeanalizować podobnie jak pod kątem pojemności – jeśli chcemy mieć wymagający sprzęt do smażenia, pieczenia czy grillowania, wybierzmy kuchenkę o dużej mocy całkowitej, jeśli jednak używamy jej do tylko podgrzewania czy rozmrażania niewielkich porcji, moc nie musi być duża.

Czy używanie kuchenki mikrofalowej jest zdrowe?

Światowa Organizacja Zdrowia donosi, że człowiek każdego dnia jest narażony na różnego typu zjawiska elektromagnetyczne. Co więcej, ekspozycja na to pole nadal rośnie w dobie rosnącego popytu na energię elektryczną, zmian społecznych czy postępu technicznego. Powszechne obawy społeczeństwa dotyczące pola elektromagnetycznego stały się jednym z problemów badawczych WHO od 1996 r. (powstał wówczas międzynarodowy projekt EMF). Pod lupę wzięto skutki zdrowotne i środowiskowe oddziaływania pola elektromagnetycznego. Jednak o negatywnych skutkach działania pola elektromagnetycznego urządzeń takich jak telefon, kuchenka mikrofalowa czy piekarnik teoretyczne mowy nie ma. Oczywiście, mogą one w rzadkich wypadkach powodować bóle głowy, niepokój czy zmęczenie, ale ogólna szkodliwość tych urządzeń jest znikoma. Są one bardzo dobrze zabezpieczone i włączamy je na krótką chwilę. Warto w tym miejscu także podkreślić, że podgrzewanie w mikrofalówce jest wg badań o wiele zdrowsze od standardowego odgrzewania na patelni. Tradycyjna metoda wymusza dodatkowo dodanie tłuszczu, dzięki któremu potrawa nie przypali się podczas podgrzewania.

Piekarnik z funkcją mikrofali czy mikrofalówkę z funkcjami piekarnika?

Wszystko to zależy od naszych możliwości finansowych oraz montażowych. Trzeba wiedzieć, że piekarniki z funkcją mikrofali to głównie urządzenia do zabudowy i wykorzystują przede wszystkim zaawansowaną technikę grzania opartą na grzałkach dolnych, górnych, grillu czy termoobiegu. Ich cena jest zdecydowanie wyższa niż mikrofalówek, choć trzeba przyznać, że sam sprzęt jest wysoce efektywny i skuteczny w działaniu – wykorzystanie mikrofal potrafi skracać czas pieczenia nawet o połowę. Jeśli zaś chodzi o kuchenki mikrofalowe, mogą występować w formie zabudowanej, ale bez problemu znajdziemy także modele wolnostojące – można położyć sprzęt nawet na blacie. Ich cena jest zdecydowanie niższa niż piekarników z funkcją mikrofali, choć w praktyce mogą zarówno podgrzewać, jak i piec czy grillować produkty.

Jak działa funkcja rozmrażania?

Z fizyki wiadomo, że molekuły wody znajdujące się sieci krystalicznej lodu nie mają takiej swobody jak w wodzie ciekłej. Dlatego też nagrzewają się dużo wolniej, a po rozmrożeniu ciecz absorbuje mikrofale dużo efektywniej. Magnetron pracuje pulsacyjnie – włącza i wyłącza się cyklicznie, ale zawsze z taką samą mocą. Zmieniając częstość impulsów, można uzyskiwać zmianę efektywnej mocy mikrofalówki. Przy rozmrażaniu częstość impulsów (również efektywna moc) jest niewielka. Dzięki temu rozmrażane są stopniowo różne obszary produktu, a w przerwach między kolejnymi impulsami zachodzi wymiana ciepła między fragmentami już rozmrożonymi a tymi zimnymi.

Na czym polega automatyka wagowa?

Jej działanie polega na tym, że urządzenie automatycznie ustawiania optymalny poziom mocy do podanych przez nas parametrów: wagi czy programu lub typu produktu. My nie musimy martwić się, czy rozmrażany schab będzie wysuszony na krawędziach, a pierogi zimne w środku. Pomoże nam w tym wydatnie właśnie automatyka wagowa. Należy jednak pamiętać o dokładności w ustawieniu danych, aby osiągnąć pożądany cel.

2018-01-19
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket