Strona domowa / Wiertarki / Artykuły / Czym się kierować

Czym się kierować przy zakupie odpowiedniego sprzętu.

Czym się kierować

Do użytku własnego czy do firmy?

Nasze rozważania należy zacząć od odpowiedzi, do jakich celów zamierzamy wykorzystywać zakupiony sprzęt – do pracy zawodowej czy też w przydomowym warsztacie, jak często i ile czasu będziemy go używać. Elektronarzędzia dostępne na rynku polskim można podzielić na trzy grupy: do użytku w domu i wykorzystania hobbystycznego – charakteryzujące się nieco mniej trwałymi komponentami oraz urządzenia profesjonalne – mocne i przystosowane do codziennej eksploatacji, nawet w trudnych warunkach. Poza wydajnością, trwałością i zakresem zastosowań te dwie grupy różnią się również ceną. Urządzenia profesjonalne są oczywiście sporo droższe, więc należy się zastanowić, czy ich możliwości rzeczywiście będą wykorzystywane. Dołącza do nich trzecia – pośrednia – grupa narzędzi, które wypełniają lukę pomiędzy tymi dwoma. To narzędzia trwałe i wykonane z dobrej jakości komponentów, które charakteryzują się naprawdę dobrym stosunkiem jakości do ceny, spełniające swoją rolę np. w warsztatach rzemieślniczych.

Urządzenie sieciowe czy bateryjne?

Jeszcze kilka lat temu nikt by nie pomyślał, żeby takie pytanie zadać w tym miejscu. Do trwałej pracy zawsze wybierało się urządzenia zasilane z sieci energetycznej, a rozwiązania akumulatorowe stosowano powszechnie tylko w wiertarkowkrętarkach i wkrętarkach. Jednak w ostatnich latach rozwój techniki akumulatorowej przyspieszył w taki sposób, ze do wyboru mamy również pozostałe elektronarzędzia zasilane w ten sposób i, przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań, pozwalające na osiągnięcie podobnych wyników pracy. Dlatego warto dokładnie rozważyć tę kwestię: urządzenia bateryjne przekonują przede wszystkim mobilnością przy zachowaniu dobrych parametrów pracy, natomiast te „z kablem” nie wymagają pilnowania naładowania akumulatora i są po prostu lżejsze, co przy długotrwałej pracy może mieć duże znaczenie.

Wiertarka czy wiertarkowkrętarka?

Kolejne pytanie, którego jeszcze niedawno nikt by nie zadał. Dotychczas różnice między tymi urządzeniami były znaczne. Do innych prac stosowano wiertarkowkrętarki, służyły one głównie do wkręcania, funkcje wiercenia wykorzystując rzadko, wykonywanie otworów pozostawiając wiertarkom. Jednak dostępne w tej chwili na rynku multiwkrętarki właściwie niczym nie ustępują tradycyjnym wiertarkom w kwestii wiercenia. Wyposażone w odpowiedni zestaw osprzętu i przystawek są narzędziami uniwersalnymi i mocnymi, którymi można wiercić w różnych materiałach, jednocześnie oferując wygodę pracy niewielkim mobilnym narzędziem. Przekonują zwłaszcza podczas prac w trudnodostępnych miejscach.

Z udarem czy bez?

Odpowiedź na no pytanie uzależniona jest głównie od tego, z jakim materiałem mamy do czynienia podczas codziennej pracy narzędziem. Jeśli pracujemy na co dzień w drewnie lub metalu wiertarka czy wiertarkowkrętarka bez funkcji udaru będzie wystarczająca – w tych materiałach jej nie wykorzystamy. Jeśli jednak polem naszej pracy są ściany, mur czy beton – funkcja udaru niezbędna, warto wtedy rozważyć zakup młotowiertarki.

Wersja standardowa czy z dodatkowym wyposażeniem?

Inne elementy wchodzące w skład standardowo wyposażonej wiertarki to na przykład zestaw osprzętu, dodatkowe przystawki czy uchwyty czy choćby zapasowy akumulator w wypadku narzędzi bateryjnych. Warto zadbać o dobór takiego zestawu, aby żaden rodzaj pracy nie był wyzwaniem. Oczywiście, potrzebne akcesoria zawsze można dokupić. Przed zakupem należy zatem sprawdzić ich dostępność.

Która jest najtańsza w eksploatacji?

Prozaicznie, tym, co najbardziej wpływa na koszty eksploatacji, są złe nawyki i nieumiejętna obsługa narzędzi – poczynając od wyboru odpowiedniego do danej pracy osprzętu po umiejętne jego wykorzystanie w praktyce i właściwy dobór parametrów do konkretnej pracy.

Które z nich są najmniej awaryjne?

Im bardziej zaawansowane technicznie marka i model, tym mniejszy współczynnik awaryjności. Oczywiście, nie jest to regułą. Trzeba jednak pamiętać, że awarii ulec może wszystko. Nawet najlepsze na świecie rozwiązania do eksploracji kosmosu zawodzą, co kończy się przykrymi katastrofami. Takie jest życie. Dlatego tak ważne są odpowiedzialna marka i profesjonalny serwis, który jeśli zajdzie taka potrzeba, szybko, sprawnie i bez nerwów nam pomoże.

Którą wiertarkę warto polecić?

To najczęściej zadawane pytanie i swego rodzaju kwintesencja każdego wyboru. Otóż najlepsza wiertarka to taka, która najlepiej spełni nasze potrzeby i oczekiwania i przy okazji najbardziej odpowiada naszym gustom i przekonaniom. Tylko wybór oparty na rzetelnym poznaniu marki, jej zasad, doświadczenia oraz możliwości funkcjonalnych oferowanych urządzeń wraz z wartościami dodanymi (jakość produktu, prestiż marki, skuteczny serwis) da 100-procentową satysfakcję.

Jakie wiertła wybrać?

Wiertła powinny być przede wszystkim dobrane odpowiednio do materiału, w jakim będą wykonywać otwory. Kolejny czynnikiem jest oczywiście typ mocowania, dokładnie taki jak w posiadanej wiertarce. Znaczenie ma także jakość wierteł. Nawet do okazyjnych prac inwestowanie w najtańsze wiertła nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ praca nimi nastręczać będzie dużo trudności. Zdecydowanie lepiej jest zakupić wiertła uznanej marki, wykonane z dobrej jakości materiałów. Dobrym wyborem do okazyjnych prac są całe zestawy zawierające najpopularniejsze rozmiary wierteł do różnych materiałów. Są one dostępne w wygodnym etui, które ułatwia przechowywanie, a używane sporadycznie z pewnością posłużą nawet kilka lat. Pamiętajmy o tym, że nie tylko sama moc elektronarzędzia jest ważna. To właśnie dobrej jakości wiertło jest w stanie znacznie przyspieszyć wykonywanie prac.

Jakie końcówki wkręcające wybrać?

Niektórzy producenci wkrętarek do zestawu z urządzeniem dołączają najpopularniejsze rodzaje końcówek wkręcających. Jest to jednak tylko dodatek, więc w dużej części przypadków, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z tańszymi urządzeniami, ich jakość i trwałość są dyskusyjne. Jeśli wiec często wykonujemy różne prace, do których wkrętarka jest nam niezbędna, to warto wyposażyć się w cały zestaw końcówek, który można uzupełnić także np. o przedłużki czy nasadki.

2019-01-18

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket