Eksploatacja i konserwacja robotów sprzątających

Eksploatacja i konserwacja

W wypadku robotów sprzątających wszelkiego rodzaju porady serwisowe tak naprawdę głównie ograniczają się do prawidłowego użytkowania. Roboty nie są tak skomplikowane w eksploatacji i konserwacji – najważniejsza jest właściwa obsługa.

Ale nie tylko. Sam wybór nastręcza często wielu kłopotów. Nie zawsze wiemy jaki typ robota wybrać i dlaczego. Czasami kłopotliwe jest dostosowanie urządzeń do naszych potrzeb, czyli wielkości i rodzaju powierzchni. Na co warto zwracać uwagę i o czym pamiętać przy zakupie?

Eksploatacja i konserwacja

W modelach Roomba i7 oraz e5 pojemnik na zanieczyszczenia można po prostu umyć pod bieżącą wodą.

Eksploatacja i konserwacja

Robot odkurzający ilife a8 przy pomocy szczotek bocznych zamiata zanieczyszczenia z podłóg pod obrotową szczotkę centralną.

Eksploatacja i konserwacja

Zastosowany w robotach Samsunga system cyclone Force odpowiada za wytwarzanie dużej siły odśrodkowej, która oddziela zanieczyszczenia, kierując je do zewnętrznej komory. Dzięki temu filtr jest czysty i rzadziej się zapycha.

Kilka porad serwisowych

W momencie wypakowywania, czy to w sklepie czy w domu, niezmiernie ważnym aspektem jest dokładne sprawdzenie, czy nie doszło do najmniejszych nawet uszkodzeń podczas produkcji, przechowywania lub transportu. Warto sprawdzić też, czy dołączone są wszystkie elementy, które miały być w zestawie. Co więcej, niektóre z akcesoriów można potem dokupić już w trakcie użytkowania.

  • Trzeba pamiętać, że żaden robot sprzątający nie jest przeznaczony do zbierania większych śmieci, np. drobin gruzu – ta czynność należy do użytkownika lub odkurzaczy przemysłowych. Przed rozpoczęciem sprzątania trzeba zrobić urządzeniu „trochę miejsca”. Oznacza to, że konieczne jest usunięcie większych zanieczyszczeń lub przeszkód mogących spowolnić jego pracę. Jednak urządzenia wyposażone w system inteligentnej nawigacji zasadniczo radzą sobie z wszelkimi przeszkodami.
  • Ładowanie urządzenia może odbywać się jedynie za pomocą przystosowanych do tego akcesoriów. Co więcej, gdy robot nie jest długo używany (np. przez trzy tygodnie) zaleca się pełne naładowanie akumulatora, a następnie wyjęcie go z urządzenia.
  • Warto pamiętać, że modeli mopujących i myjących nie wolno podłączać do ładowania, dopóki ściereczki czyszczące są mokre lub zbiorniki napełnione wodą.
  • Aby urządzenie pracowało wydajnie, po pierwszym ładowaniu należy całkowicie rozładować akumulator i ładować robota przez całą noc.
  • Podczas korzystania z robotów mopujących warto zacząć pracę od trybu na sucho – dzięki temu zostaną usunięte luźne zanieczyszczenia, co z kolei ułatwi samo mopowanie podłogi. W wypadku robotów myjących trzeba pamiętać, żeby stosować odpowiednie środki do mycia podłóg lub czystą wodę (informacje na ten temat znajdziemy w instrukcji obsługi). Najczęściej producenci oferujący tego typu urządzenia mają także w ofercie specjalne płyny. Stosowanie innych środków czyszczących może uszkodzić urządzenie, wywołać korozję podzespołów lub spowodować powstawanie zbyt dużej ilości piany. Może też negatywnie wpływać na poruszanie się robota.
  • Po każdym użyciu robotów myjących należy obowiązkowo opróżnić i przepłukać zbiorniki na wodę. Systematyczne czyszczenie z włosów i brudu dobrze wpływa także na stan kółek, szczotek i ssawek.
  • Dużą wagę trzeba przywiązywać do prawidłowego korzystania z akcesoriów do nawigacji. Wirtualne ściany i stacje dokujące działają dzięki wiązce podczerwieni. Jeżeli są używane w tym samym pomieszczeniu, sygnały te mogą być odbierane w tym samym czasie, co może spowodować, że urządzenie nie będzie chciało współpracować.
  • Wirtualna ściana powinna być ustawiana przy futrynie łączącej dwa pomieszczenia lub w pobliżu przewodów – najlepiej za linią drzwi.

Stacja dokująca i czyszczenie zbiorników na zabrudzenia

To element odpowiadający głównie za ładowanie akumulatorów. Ale nie zawsze. Wszystkie roboty odkurzające mają pojemnik na brud, a te najbardziej zaawansowane także stacje opróżniająco-ładującą, dzięki której robot automatycznie opróżnia pojemnik na brud. Taka stacja w specjalnym worku mieści nawet 30 zbiorników robota. Rozwiązanie to stosowane jest jedynie w modelach odkurzających – w modelach mopujących wystarczy wymienić ściereczkę. W klasycznych robotach pojemnik na kurz opróżnia się gdy zbiornik się zapełni. Modele robotów odkurzających są w stanie pomieścić np. 0,7 l zanieczyszczeń. Pojemność pojemnika na brud nie musi być większa, ponieważ przy systematycznym codziennym odkurzaniu ilość zanieczyszczeń zalegających na podłodze nie jest tak duża jak przy odkurzaniu co kilka dni lub raz w tygodniu. Największymi pojemnikami dysponują roboty profesjonalne, ponieważ pracują na dużych powierzchniach. Najbardziej zaawansowane modele na rynku mają wskaźnik zapełnienia pojemnika, który informuje użytkownika, kiedy należy wyrzucić zebrane śmieci. W modelach odkurzających umieszczony jest z tyłu korpusu. Jego wyjęcie i opróżnienie jest zazwyczaj banalnie proste.

Stacja dokująca

Czyszczenie szczotek

Szczotki lub specjalnie profilowane wałki to jeden z najważniejszych elementów robotów sprzątających, które w szczególności powinny być utrzymane w dobrej kondycji. To one mają kontakt z zanieczyszczeniami i dlatego też wymagają systematycznego czyszczenia. Jak już wspominaliśmy szczotki mogą być wykonane z włosia lub gumy, mogą być boczne lub główne. Na szczotkach z włosia osadzają się włosy czy sierść zwierząt, które mogą doprowadzić do zmniejszenia efektywności pracy robota. Dlatego tak ważne jest systematyczne sprawdzanie ich kondycji, czyszczenie i wymiana. Producenci wykorzystują różne rozwiązania. Jedno z ciekawszych zaproponowała firma iRobot, tworząc AeroForce – unikatowy element zbierający zanieczyszczenia, który jest wyjątkowo łatwy w czyszczeniu. Modele iRobot Roomba z serii 800, 900, e5 oraz i7 wyposażone są w dwie specjalnie profilowane, gumowe szczotki zapobiegające wplątywaniu się frędzli, włosów czy przewodów. Podwójne przeciwbieżnie obracające się szczotki z trwałym gumowym bieżnikiem, chwytają i rozbijają brud oraz zanieczyszczenia z każdego rodzaju podłogi. Materiał, z którego wykonane są te szczotki sprawia, że utrzymanie ich w czystości jest niezwykle proste. Na stan szczotek duży wpływ ma m.in. rozmieszczenie, długość włosia i jego twardość. Z pomocą użytkownikowi przychodzi także odpowiednia konstrukcja sprawiająca, że na szczotce zbiera się mniej zanieczyszczeń. W usuwaniu pozostałości kurzu czy włosów przydatne są różnego rodzaju akcesoria, które często dostępne są w zestawie z robotem. Czystość szczotki jest szczególnie ważna w wypadku modeli przeznaczonych do domów, w których mieszkają czworonożni przyjaciele. Pozostałe włosy czy nici należy już usuwać ręcznie lub przy pomocy dołączonych akcesoriów. W modelach mopujących największe znaczenie mają ściereczki, które w zależności od rodzaju, trzeba wymieniać lub prać. Ich wymiana jest niezwykłe łatwa dzięki czemu sam proces czyszczenia ograniczony jest do minimum. W zbiorniku na wodę robota mopującego nie powinniśmy stosować detergentów.

Czyszczenie

Filtry i ich wymiana

Jak we wszystkich urządzeniach usuwających zanieczyszczenia, tak i w robotach dużą rolę odgrywają filtry. To one chronią nie tylko użytkownika, ale i urządzenie. Większość robotów wyposażona jest w filtr lub filtry typu HEPA, który zatrzymuje cząsteczki o wielkości poniżej 1 mikrona i tzw. filtry zaporowe, dzięki którym np. sierść czy włosy są odseparowywane od powietrza i zbierane w szczelnym zbiorniku robota. Filtry typu HEPA znane są ze swojej skuteczności. Filtry powinno się wymieniać co dwa miesiące lub zgodnie z zaleceniami producenta. W bardziej zaawansowanych urządzeniach zastosowano kontrolki informujące o konieczności ich wymiany. W systemach czyszczących AeroVac oraz AeroForce marki iRobot stosuje się specjalne filtry, które ograniczają przenikanie kurzu, pyłków i innych alergenów. Z kolei w modelu Roomba e5 aby osiągnąć jeszcze większą skuteczność zastosowano system podwójnej filtracji. O czystość powietrza dbają filtr wstępny oraz filtr właściwy.

Eksploatacja i konserwacja

W robotach Miele Scout RX2 firma stosuje wydajny filtr w pojemniku na zanieczyszczenia.

Eksploatacja i konserwacja

Stacja dokująca z workiem na zanieczyszczenia dołączona do robota iRobot Roomba i7+ pozwala także na zachowanie higieny, ponieważ nie mamy bezpośredniego kontaktu z zanieczyszczeniami.

Przykłady modeli robotów odkurzających z aplikacją mobilną

Przykłady modeli robotów odkurzających
2019-02-20
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket