Strona domowa / Nagrzewnice / Artykuły / Przenośne ciepło

NAGRZEWNICE

Przenośne ciepło – zastosowanie nagrzewnic mobilnych

Przenośne ciepło

Mają one wiele dziedzin zastosowań – od niewielkich pomieszczeń, jak biura w terenie, warsztaty i garaże, budownictwo, produkcja i logistyka, rolnictwo, po imprezy plenerowe. Korzystają z nich wojsko i służby ratunkowe.

Urządzenia grzewczo-wentylacyjne, popularnie zwane nagrzewnicami lub dmuchawami, nagrzewają powietrze do odpowiedniej temperatury, a wbudowany wentylator rozprowadza powietrze po pomieszczeniu. Nagrzewnice mobilne mają różne możliwości zasilania – wykorzystują olej, gaz, lub prąd. Decyduje to o ich konstrukcji, zastosowaniach i kosztach użytkowania.

Nagrzewnice elektryczne – szybkie działanie

W pomieszczeniach zamkniętych, tam, gdzie mamy dostęp do prądu, można zastosować nagrzewnice elektryczne. Nagrzewnice elektryczne znajdują różne zastosowanie. Są stosowane do użytku domowego, ogrzewania biur i warsztatów, a w wykonaniach profesjonalnych są używane do prac na budowach, w przemyśle oraz w halach magazynowych. Ich zaletami są prostota obsługi i niezawodność działania. Koszty użytkowania są zależne od taryfy i cen prądu. Nagrzewnice mogą być zasilane prądem o napięciu jednofazowym 230 V lub trójfazowym o napięciu 400 V – wtedy uzyskuje się największą moc grzania (do 40 kW). W ich konstrukcji są stosowane dwa rodzaje grzałek: klasyczne spirale oporowe i PTC (Positive Temperature Coefficent). Grzałki PTC wytwarzają ciepło za pośrednictwem zintegrowanych ceramicznych elementów. Kiedy temperatura wzrasta, oporność grzałki PTC również wzrasta, więc tym samym moc maleje. W ten sposób powstaje efekt samoregulacji. Nie ma wówczas potrzeby stosowania zewnętrznych systemów regulacji mocy i zabezpieczania przed przegrzaniem. Dodatkowo grzałka szybciej się nagrzewa i stabilizuje termicznie. Z tego powodu moduły grzewcze PTC nie muszą być chłodzone przez intensywny strumień powietrza, co pozwala na zastosowanie cichszych wentylatorów, powodujących z reguły mniejszy hałas. W połączeniu z dużą powierzchnią elementu grzewczego wytwarzają jednorodny strumień ciepłego powietrza. Dodatkowo urządzenia te nie powodują przypalania kurzu. Mają moc grzewczą od 2 do 6 kW i polecane są do prac montażowych i budowlanych. Mniejsze, o mocy grzewczej 1,7 i 2,5 kW, mogą być mocowane do ściany lub sufitu i nadają się do pomieszczeń mieszkalnych i biurowych. Po wyłączeniu funkcji ogrzewania urządzenie może służyć także do wentylacji. 

Przenośne ciepło

RAVANSON PTC 2000

Przenośne ciepło

DEDRA DED9930A

Przenośne ciepło – zastosowanie nagrzewnic mobilnych

Podstawowymi zaletami nagrzewnic elektrycznych są:

  • szybkość instalacji – wystarczy urządzenie podłączyć do gniazda elektrycznego 230 V, aby w krótkim czasie uzyskać wymaganą temperaturę;
  • niezużywanie tlenu, więc bez problemu mogą być stosowane w zamkniętych pomieszczeniach;
  • cicha praca, jedynie szum wentylatora;
  • brak spalin i nieprzyjemnych zapachów, które wymagają skutecznej wentylacji w pomieszczeniu;
  • mobilność, czyli możliwość łatwego przenoszenia w dowolne miejsce dzięki poręcznym uchwytom i stosunkowo niewielkiej masie, większe mają koła do transportu.

Przenośne nagrzewnice elektryczne zapewniają możliwość ogrzewania w dowolnym miejscu z natychmiastowym skutkiem, niezależnie od jakości wentylacji. Zapewniają szybki wzrost temperatury, a także skutecznie wspomagają osuszanie zawilgoconych pomieszczeń. Najczęściej spotykane konstrukcje nadmuchu to:

  • nagrzewnice nadmuchowe małej mocy z wentylatorem osiowym, zazwyczaj w prostopadłościennej obudowie,
  • nagrzewnice nadmuchowe dużej mocy w kształcie rury, wyposażone w wentylator wytwarzający duży spręż powietrza, umożliwiający transportowanie ciepłego powietrza przeznaczonymi do tego przewodami.

W wersji profesjonalnej nagrzewnice elektryczne wyposażone są w termostat pomieszczeniowy oraz automatyczne zabezpieczenie przeciwko przegrzaniu. Zakres regulacji temperatury wynosi od 0 do 40 °C. Nagrzewnica może także pracować jako wentylator.

Przenośne ciepło

Nagrzewnica elektryczna Master B 22 EPB o mocy 11–22 kW.

Przenośne dmuchawy olejowe

Olejowe nagrzewnice powietrza stanowią największą ofertę na rynku wśród wszystkich urządzeń tego typu. Są tanie w eksploatacji oraz bardzo wydajne, ale ich konstrukcja jest bardziej skomplikowana, wymagają zbiorników na paliwo, dostarczania paliwa na miejsce prowadzonych prac oraz zasilnia prądem o napięciu 230 V do rozruchu. Szeroki zakres mocy cieplnej sprawia, że mają wiele zastosowań. Mogą pełnić funkcję samodzielnego źródła ciepła lub wspomagać istniejące już systemy grzewcze. Są doskonałą alternatywą wszędzie tam, gdzie zastosowanie tradycyjnej instalacji grzewczej jest niemożliwe lub nieopłacalne.

Uwaga! Olej możne zasilać dmuchawy grzewcze i promienniki, które różnią się konstrukcją i zastosowaniem.

Nagrzewnice olejowe przenośne są zasilane głównie olejem napędowym lub opałowym, ale producenci oferują także urządzenia na olej uniwersalny. Można wśród nich wyróżnić modele bez odprowadzenia spalin (z tzw. otwartą komorą spalania) oraz modele z odprowadzaniem spalin z wymiennikiem ciepła.

Przenośne ciepło

MASTER DC61

Przenośne ciepło

RAVANSON PTC2001

Przenośne ciepło

DEDRA DED9950A

Nagrzewnice olejowe bez odprowadzenia spalin

Nagrzewnice bez odprowadzania spalin są najczęściej stosowane w budownictwie, warsztatach, garażach, myjniach samochodowych. Ze względu na proces spalania oleju w otwartej komorze wymagają dobrej wentylacji pomieszczeń ze stałym dostępem do świeżego powietrza. Z tego powodu najlepiej stosować je w przestrzeniach otwartych lub półotwartych i magazynach. W krótkim czasie dostarczają bardzo duże ilości ciepła.

Uwaga! Oferta rynkowa dmuchaw olejowych zawiera modele o mocy 10 – 130 kW, a najwydajniejsze charakteryzuje przepływ powietrza do 3300 m3/h.

Nagrzewnice olejowe z odprowadzeniem spalin

W pomieszczeniach zamkniętych, tam, gdzie przebywają ludzie i zwierzęta, należy stosować nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin. Nagrzewnice olejowe z odprowadzeniem spalin dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła wytwarzają w 100 proc. czyste ciepło. Spaliny odprowadzane są za pomocą przyłącza kominowego. Najczęściej stosuje się je do ogrzewania namiotów, obiektów sportowych, hal produkcyjnych i magazynowych, budynków inwentarskich, a także na budowach w zamkniętych pomieszczeniach. Mobilne nagrzewnice z wymiennikiem ciepła mają mniejszą moc niż bez odprowadzania spalin i zazwyczaj w obudowie rurowej mają kominek do odprowadzania spalin. Najczęściej montowane są na zewnątrz pomieszczeń, a ciepłe powietrze doprowadza się do wewnątrz za pomocą giętkich przewodów o długości np. 7,6 m. Można do nich podłączyć termostat oraz podgrzewacz paliwa, przydatny zwłaszcza podczas pracy w niskich temperaturach.

Przenośne ciepło

TROTEC TDS 29 E

Sposoby transportu nagrzewnic olejowych

Te o najmniejszej mocy mają masę niewiele większą niż 10 kg i do przenoszenia ich służą wygodne uchwyty. Większe wyposażone są dodatkowo w zestaw kół, ułatwiający szybką zmianę miejsca pracy urządzenia. W zależności od konstrukcji mogą mieć jedną lub dwie rączki transportowe. Ich użytkowość zwiększają także kompaktowa obudowa, wbudowany zbiornik paliwa o pojemności od 30 do 150 l oraz możliwość podłączenia termostatu pomieszczeniowego, zapewniającego efektywne i ekonomiczne spalanie.

Promienniki olejowe

W promiennikach olejowych źródłem promieniowania podczerwonego jest płyta deflektora, ogrzewana w wyniku procesu spalania oleju. Do rozprowadzania ciepła zbędne są wentylatory. Wystarczy promiennik postawić w zalecanej odległości 4–5 m, aby ogrzać miejsce pracy.

Uwaga! W porównaniu z promiennikami elektrycznymi promienniki olejowe wytwarzają znacznie większą moc cieplną oraz są tańsze w eksploatacji. Promienniki elektryczne dostępne są w zakresie mocy cieplnej 0,8 – 3 kW, a olejowe 17 – 43 kW.

Nowatorskie rozwiązanie techniczne ma promiennik olejowy Master DC 61 zasilany prądem z sieci 230 V lub akumulatora, który wystarcza na cztero godzinną pracę.

Przenośne ciepło

Nagrzewnica olejowa z odprowadzaniem spalin Master BV 77E

Nagrzewnice promiennikowe olejowe – zastosowania

Promienniki olejowe stosowane są głównie w otwartej lub pół otwartej przestrzeni, gdzie inne metody ogrzewania nie są tak skuteczne lub wręcz niemożliwe. Wykorzystuje się je podczas robót drogowych i kanalizacyjnych, do ogrzewania budynków w stanie surowym, rozmrażania maszyn budowlanych lub elementów instalacji wodnej w czasie silnych mrozów. Są w stanie nagrzać duże pomieszczenia, hale, garaże, ale ze względu na spalanie oleju wymagają dostarczania tlenu, a więc niezbędna jest wentylacja pomieszczenia.

Dmuchawy gazowe – tanie grzanie

W nagrzewnicach gazowych paliwem wykorzystywanym do ogrzania powietrza jest gaz propan, propan-butan lub gaz ziemny. Wydajność i niewysokie koszty związane z eksploatacją powodują, że nagrzewnice gazowe z pewnością sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża efektywność. Ze względu na tanie paliwo najczęściej używane są w szklarniach, warsztatach i na budowach.

Uwaga! Nagrzewnice gazowe są tańsze w użytkowaniu niż olejowe i mają porównywalny zakres mocy grzewczych z olejowymi – od 10 do ponad 100 kW, co daje możliwość wyboru urządzenia stosownie do wielkości ogrzewanego pomieszczenia.

Działają podobnie jak nagrzewnice olejowe. Proces spalania zachodzi w otwartej komorze grzewczej, do której powietrze wtłaczane jest za pomocą wentylatora.

Uwaga! Należy pamiętać, że nagrzewnice gazowe do procesu spalania gazu i ogrzania pomieszczenia potrzebują tlenu, a jednym z produktów ubocznych jest para wodna, która może skraplać się na ścianach. Podczas spalania 1 l gazu oprócz spalin powstaje 1,5 l wody.

Dla zapewnienia prawidłowego spalania nagrzewnice gazowe należy stosować tylko w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, w których zapewniony jest stały dopływ powietrza.

Przenośne ciepło

RAVANSON BRI-85N

Przenośne ciepło

DEDRA DED9941A

Nagrzewnice na budowach i do remontów

W pracach budowlanych i remontowych przydatne są nagrzewnice i promienniki elektryczne oraz olejowe, które nie tylko ogrzewają ekipy remontowe, ale także suszą ściany. Profesjonalne nagrzewnice elektryczne mają wytrzymałą, odporną na uszkodzenia obudowę. Urządzenia o mniejszej mocy wykorzystywane są przez ekipy wykończeniowe, np. przy pracach malarskich i tynkarskich, ogrzewają także kontenery socjalne na budowach oraz pomieszczenia w stanie surowym. Ze względu na niewielkie gabaryty są łatwe w transporcie i wygodne w użytkowaniu. Na budowach i przy pracach remontowych można zastosować nagrzewnice z przewodem giętkim, zasilane prądem trójfazowym. Przewody giętkie o długości 7,6 m rozprowadzają ciepłe powietrze na większe odległości, w miejsca trudno dostępne oraz na wyższe kondygnacje. Ze względu na wysoką temperaturę na wylocie nagrzewnicy, przewody te mają specjalną konstrukcję, w której dwa pierwsze metry wykonane są z odpornego na wysoką temperaturę (do 150 °C) materiału. Promienniki elektryczne to z kolei bardzo efektywne urządzenia, które ogrzewają konkretne obiekty lub strefy pracy za pomocą ciepła promieniowania.

Uwaga! Promienniki nie powodują ruchu powietrza, w związku z tym mogą być stosowane w miejscach zapylonych.

Mają one znacznie mniejszą moc niż modele olejowe, od 1–3 kW, dlatego częściej stosowane są przez ekipy budowlane do prac remontowo-wykończeniowych. Doskonale dogrzewają pomieszczenia oraz wspomagają osuszanie, zmniejszając problem nadmiernej wilgoci. Za pomocą takiego urządzenia ogrzać można konkretne stanowisko pracy lub np. rozmrozić elementy instalacji wodnej czy maszyny budowlane. Stosowanie promienników to idealne rozwiązanie, gdy ogrzewanie skierowane jest na konkretny obiekt, a przy tym nie ma konieczności podnoszenia temperatury całego otoczenia. Z akumulowane ciepło w ścianach pomieszczenia jest znacznie dłużej oddawane do otoczenia. Eliminuje się problem wilgoci w murach i zapobiega rozwojowi grzybów. Ponieważ energia przekształca się w ciepło wyłącznie w momencie zetknięcia z ciałem stałym, technikę ogrzewania promiennikowego można wykorzystać zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. W czasie osuszania świeżo otynkowanych ścian ciepło promieniowania przenika do wnętrza ściany i osusza ją od wewnątrz. Dla porównania, w wyniku osuszania nagrzewnicami nadmuchowymi na ścianie powstaje sucha warstwa, która blokuje oddawanie wilgoci z wnętrza ściany. W wypadku promienników zużywa się mniej energii, aby osiągnąć taki sam efekt cieplny, jak w wypadku nagrzewnic nadmuchowych. Wyboru promiennika można dokonać na dwa sposoby: przez wybór mocy grzewczej lub określając kubaturę pomieszczenia w [m3]. Do małych pomieszczeń zalecane są promienniki elektryczne o mocy grzewczej 1,5–3 kW. Temperatura grzania zmienia się wraz z odległością, np.: 0,5 m – 70-85 °C, 1 m – 45-50 °C, 1,5 m – 35- 40 °C, 2 m – 28-30 °C.

Uwaga! Nagrzewnice promiennikowe mają znacznie większą powierzchnię grzania w porównaniu z nagrzewnicami nadmuchowymi, co znacznie skraca czas suszenia, np. ściany.

Przenośne ciepło

Promiennik elektryczny Master Hall 1500 o mocy 1,5 kW.

Przenośne ciepło

Przenośna profesjonalna nagrzewnica olejowa Master B 150 CEG o mocy 44 kW bez odprowadzenia spalin.

Przenośne ciepło

Promiennik olejowy Master XL 9 SR o mocy grzewczej 29/43 kW.

Przenośne nagrzewnice gazowe

Są to urządzenia, które skonstruowano z solidnych i trwałych podzespołów, zamkniętych w mocnej, odpornej na działanie niekorzystnych czynników obudowie, przeważnie rurowej. Niewielkie rozmiary i masa kilku kilogramów oraz uchwyt lub koła ułatwiające transport to ich podstawowe zalety użytkowe. Instalacja urządzenia polega na podłączeniu butli z gazem i przewodu elektrycznego do silnika wentylatora, który wymusza przepływ powietrza i wspomaga cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, a jednocześnie zapewnia odpowiednią ilość powietrza do procesu spalania. Dla zapewnienia ciągłości pracy przez dłuższy czas do nagrzewnicy można podłączyć również kilka butli za pomocą specjalnego zestawu sprzęgającego. Przenośne nagrzewnice gazowe mogą mieć płynną regulację mocy cieplnej z zapłonem manualnym lub elektronicznym. Modele z zapłonem elektronicznym mają dodatkowo możliwość podłączenia termostatu pomieszczeniowego, który pozwala precyzyjnie ustawić wymaganą temperaturę w pomieszczeniu, co znacznie obniża koszty eksploatacji. Mocą cieplną można sterować manualnie lub automatycznie. Modulacja ręczna mocy cieplnej obejmuje zakres od 50 proc. do 100 proc. mocy nominalnej. Najłatwiejszy sposób regulacji mocy to redukcja ciśnienia gazu przez obrót pokrętła reduktora. Nagrzewnica w wersji automatycznej kontroluje samodzielnie modulację mocy cieplnej w zakresie od 50 proc. do 100 proc mocy nominalnej w zależności od ustawionej temperatury.

Uwaga! Dzięki zastosowaniu modulacji mocy palnika uzyskuje się optymalne dopasowanie mocy cieplnej urządzenia do panujących warunków w pomieszczeniu, co zapewnia minimalne zużycie gazu.

Dzięki konstrukcji głowicy palnika uzyskuje się optymalne warunki mieszania gazu i powietrza, a tym samym warunki spalania, przez co emisja tlenków azotu jest zredukowana. Zastosowanie palnika nadmuchowego oraz cichych wentylatorów powoduje zmniejszenie poziomu hałasu. Najlepsze urządzenia są przystosowane do pracy w warunkach kondensacji – odbierają dodatkowe ciepło z pary wodnej, która jest w spalinach, co redukuje zużycie gazu i zmniejsza hałas. Osiąga się wtedy największą sprawność – od 30 proc do 100 proc. Dmuchawy gazowe nadają się do skutecznego ogrzewania szklarni, garaży, warsztatów, pomieszczeń magazynowych oraz małych hal produkcyjnych. Bardzo dobrze spisują się jako przenośne źródło ciepła służące do ogrzewania pomieszczeń znajdujących się w trakcie prac budowlanych.

Przenośne ciepło

Zasilanie nagrzewnicy Master BLP 53M z dwóch butli gazowych.

2019-10-07

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket