Strona domowa / Artykuły / Innowacyjne AGD

IFA

Innowacyjne AGD na IFA 2019

Innowacyjne AGD

Jaki będzie dom przyszłości? Jaka będzie kuchnia przyszłości? Na te pytania starało się odpowiedzieć wielu producentów sprzętu AGD, którzy prezentowali swój innowacyjny sprzęt na berlińskich targach, które od lat cieszą się olbrzymią popularnością, zarówno wśród wystawców, jak i odwiedzających.

W pierwszej części naszej relacji z targów IFA 2019 postaramy się opowiedzieć o wybranych urządzeniach z sektora AGD, które zostały zaprezentowane na początku września w Berlinie. Innowacyjnych i wyjątkowych modeli nie brakowało. Producenci stawiają nie tylko na design, ale też na funkcjonalność i komfort użytkowania sprzętu. Ten jest coraz lepiej wyposażony, a także coraz bardziej wszechstronny. Na rynku pojawia się wiele urządzeń wyposażonych w łączność bezprzewodową. To z kolei pozwala użytkownikowi na większą kontrolę nad tym, co gotuje, przechowuje w lodówce, a także co i jak zmywa czy pierze. Dziś możemy zdalnie, niekoniecznie będąc w domu, uruchomić piekarnik czy zmywarkę. Możemy nawet „zajrzeć” do lodówki – oczywiście z wykorzystaniem kamery w niej zainstalowanej i odpowiedniej aplikacji mobilnej. W sprzęcie AGD pojawia się także kompatybilność z asystentami głosowymi, a tym samym możliwość bezdotykowej obsługi niektórych funkcji sprzętu. Oprócz „inteligentnych” rozwiązań trendem w dużym AGD jest przede wszystkim rosnąca pojemność urządzeń, głównie piekarników i chłodziarkozamrażarek. Konsumenci coraz częściej zwracają też uwagę na głośność pracy urządzeń (głównie okapów i chłodziarkozamrażarek), a także na zużycie energii elektrycznej. Zwłaszcza ten ostatni aspekt spędza sen z powiek producentom. Chodzi tu także o kwestie związane z dbaniem o środowisko i zmniejszeniem zużycia rozmaitych zasobów, a także redukcją ilości marnowanej żywności.

Gotowanie

Coraz więcej udogodnień i praktycznych rozwiązań technicznych wprowadzanych jest w urządzeniach grzewczych, niezbędnych do przygotowywania potraw. Innowacyjny sprzęt kuchenny można było zobaczyć m.in. na stoisku firmy Amica. Wśród całej gamy urządzeń prym wiodły dwie najnowsze linie produktowe tego producenta, czyli X-type – prezentowana szeroko już w zeszłym roku w Berlinie oraz Q-type – linia, która jest następczynią Integry. Zostały one zaprojektowane na podstawie kompleksowych badań rynkowych, aby precyzyjnie zdefiniować potrzeby i oczekiwania klientów. W piekarnikach znajdziemy rozmaite funkcje, m.in. OpenUp! – ułatwiającą otwieranie drzwi. Na uwagę zasługuje również system BakingPro. Jest to w praktyce szereg rozwiązań technicznych zapewniających równomierne pieczenie na wielu poziomach. Amica w swoich najbardziej innowacyjnych modelach wprowadza również obsługę wykorzystującą łączność Wi-Fi i aplikację mobilną. Rozmaite serie AGD prezentowała na targach firma Gorenje (już pod auspicjami grupy Hisense). Można tutaj było zobaczyć wyjątkowe pod względem wzorniczym sprzęty z linii Ora Ito, a także nawiązujące do klasycznych modeli, rodem z ubiegłego wieku urządzenia z linii Classico Collection. Ważnym elementem ekspozycji Gorenje była również inna seria – Simplicity, która dostępna jest w białej lub czarnej wersji kolorystycznej. Firma Gorenje prezentowała też m.in. swoje najnowsze urządzenia „3 w 1”. Dzięki połączeniu wysokiej temperatury, pary i mikrofal możliwości gotowania z ich wykorzystaniem są niemal nieograniczone, nie wspominając o dodatkowych funkcjach i zaoszczędzonej kuchennej przestrzeni. Dzięki pojemności 50 l oraz funkcji StepBake – idealnej dla domowych szefów kuchni – i programom automatycznym urządzenie „3 w 1” może być prawdziwym „klejnotem” w kuchni.

Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD

Piekarniki stają się coraz bardziej funkcjonalne. Obecnie do obsługi wybranych modeli „inteligentnych” piekarników możliwe jest wykorzystanie nie tylko aplikacji mobilnej, ale również asystenta głosowego, np. Amazon Alexa.

Nowe modele, nowe generacje

Targi IFA były także miejscem premiery kampanii reklamowej Miele dotyczącej Generacji 7000. Znajdziemy w niej m.in. innowacyjne piekarniki w kilku wzorniczych odmianach – PureLine, VitroLine, ArtLine oraz ContourLine. Większość modeli nowej generacji Miele można łączyć w sieć i sterować nimi za pośrednictwem Wi-Fi. Połączenie z aplikacją Miele@mobile umożliwia korzystanie z wielu dodatkowych funkcji, np. FoodView, która pozwala obserwować stan i rezultaty pieczenia na urządzeniu mobilnym (dzięki kamerze umieszczonej wewnątrz komory piekarnika). Dostępna jest też funkcja TasteControl, dzięki której po zakończeniu pieczenia drzwi urządzenia automatycznie lekko się uchylają. Pozwala to na łatwiejsze i szybsze schłodzenie wnętrza komory. Na uwagę zasługuje także funkcja MotionReact, która powoduje, że w chwili, gdy zbliżamy się do urządzenia panel obsługi staje się gotowy do działania – ekran menu włącza się automatycznie. Z myślą o najbardziej wymagających konsumentach, szukających urządzeń unikatowych, firma Samsung opracowała nowy, wielofunkcyjny piekarnik Dual Cook Steam. Urządzenie wyróżniają nowoczesny, elegancki design oraz funkcjonalność, którą gwarantują różne tryby przyrządzania potraw. Front Dual Cook Steam jest zaprojektowany w innowacyjny sposób – przezroczysta część jest wąska i pionowa. W projekcie wykorzystano teksturowane powierzchnie oraz nowy interfejs użytkownika. Funkcja Dual Cook Steam umożliwia jednoczesne pieczenie konwekcyjne w jednej komorze oraz przy pomocy pary – w drugiej.

Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD

Innowacją w płytach indukcyjnych są modele pozbawione wyraźnej granicy między polami grzewczymi. Coraz więcej producentów oferuje ponadto modele zintegrowane z okapem. Nie zabrakło również popularnych gazowych modeli ze szklaną płytą, odporną na wysokie temperatury.

Płyta dostosowana do potrzeb

Coraz więcej producentów oferuje płyty o dużej powierzchni grzania, pozbawione wyraźnie wydzielonych stref grzewczych. Doskonałym przykładem jest tutaj zaprezentowana przez Gorenje płyta z techniką OmniFlex. Wystarczy umieścić dowolną liczbę garnków i patelni dowolnego rozmiaru w dowolnym miejscu na połączonej strefie gotowania, a w ciągu zaledwie 10 sekund funkcja AutoDetect wykryje ich pozycję, a następnie automatycznie aktywuje i odpowiednio połączy właściwe strefy gotowania. Po aktywowaniu opcji ShiftMode można również wygodnie przestawiać garnki i patelnie z jednej strefy do drugiej, a ustawienia mocy i timera zostaną automatycznie przeniesione. Gorenje prezentowało również model zintegrowany z okapem – HET945XSC. Jest on łatwy w instalacji, a do tego ma dwie wertykalne strefy grzania, które umożliwiają przygotowywanie potraw nawet w dużych naczyniach. Innowacyjną płytę grzewczą z techniką activeLight z serii iQ700 zaprezentowała firma Siemens. Jest to pierwszy model płyty Siemensa, w którym firma zrezygnowała z tradycyjnych oznaczeń wskazujących strefy gotowania. Panel sterowania wkomponowany w czarne szkło „ożywa” tylko wówczas, gdy urządzenie jest użytkowane. W nowym modelu zastosowano technikę varioMotion, która zapewnia „inteligentną” kontrolę temperatury przy przesuwaniu naczynia po płycie. Urządzenie jest też kompatybilne z systemem cookConnect, który pozwala na bezprzewodową komunikację okapu i płyty.

„Inteligentne” piekarniki

Na IFA nie mogło zabraknąć piekarników sterowanych za pomocą głosu. Tego typu produkt zaprezentowała m.in. firma Sharp. Model, który mogliśmy podziwiać, to 78-litrowe urządzenie klasy A, wyposażone w 150 programów automatycznego gotowania i kompatybilne z Google Assistant oraz Amazon Alexa. Na stoisku Sharpa zobaczyć można było także nową wersję „inteligentnego” piekarnika Sharp Love-2Cook, zintegrowanego z pierwszą na świecie kulinarną platformą Innit. Została ona stworzona, żeby dostosowywać i personalizować przepisy kulinarne w czasie rzeczywistym. Zastępuje składniki na podstawie preferowanych i nielubianych produktów oraz wymagań dietetycznych. Narzędzie to nie tylko automatycznie ustawia idealną temperaturę, tryb i czas gotowania, ale również zmienia ustawienia tak, by pasowały do modelu Love2Cook. Po połączeniu konta Innit z „inteligentnymi” wyświetlaczami, na przykład Google Nest Hub, użytkownicy zyskują możliwość zdalnego sterowania głosem.

Innowacje w okapach

Na targach można było zobaczyć wiele innowacyjnych i designerskich okapów. Uwagę odwiedzających przyciągały zwłaszcza piękne i funkcjonalne modele wyspowe. Przykładem takiej konstrukcji jest Aura 4.0 Ambient firmy Miele, która na pierwszy rzut oka wygląda jak elegancka biała lampa lewitująca nad kuchenną płytą. Po włączeniu kopuła rozchyla się i uruchamia delikatne oświetlenie LED, którym można sterować za pomocą aplikacji. Unikatowym rozwiązaniem Aura 4.0 Ambient jest jednak delikatny zapach, który uwalnia urządzenie w trakcie pracy. Stworzone w Prowansji specjalnie dla Miele kompozycje zapachów tworzą w kuchni wyjątkową atmosferę. Elegancki i funkcjonalny model okapu prezentował Siemens. Okap wyposażono w technikę VarioLift, dzięki której można wygodnie – także z wykorzystaniem platformy Home Connect – regulować odległość pomiędzy okapem a płytą grzewczą. Nowy okap jest ponadto kompatybilny z systemem cook-Connect, umożliwiającym bezprzewodową współpracę okapu i płyty. Podobny do modelu Siemensa okap prezentowała inna marka należąca do grupy BSH. Mowa tutaj o Boschu i modelu DRH18LT65 z serie | 8. Okap wykorzystuje funkcję CleanAir Plus, która pomaga skuteczniej oczyścić powietrze. Urządzenie wyróżnia się stosunkowo cichą pracą (silnik EcoSilence Drive) i wyposażone jest w podświetlenie LED z regulacją jasności. Z kolei firma Amica pokazała, że również okap może być praktyczny i innowacyjny. Mamy tu na myśli modele z funkcją Touchless, czyli obsługiwane za pomocą prostych gestów. Dzięki temu można włączyć lub wyłączyć oświetlenie, a także zmodyfikować tryb pracy okapu, nie dotykając go.

Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD

W trosce o środowisko producenci wprowadzają rozmaite rozwiązania, które umożliwiają dłuższe przechowywanie żywności, zapobiegając tym samym jej marnowaniu. W urządzeniach chłodniczych coraz popularniejsze stają się serie wielkogabarytowe.

Szybkie pranie i suszenie

Producenci AGD nie zapominają, jak ważnymi urządzeniami w domu są pralki i suszarki. Coraz popularniejsze są tutaj rozwiązania skracające czas prania lub suszenia, a w wypadku pralek możliwość automatycznego dozowania detergentu. W nowych urządzeniach Miele, prezentowanych na targach IFA, pranie można wyprać w zaledwie 49 minut, zaś suszenie jest krótsze łącznie o 20 minut (dzięki zastosowaniu przyjaznego dla środowiska naturalnego czynnika chłodniczego). Możliwość dodawania ubrań do bębna nawet pod koniec prania czy komunikacja między urządzeniami, pozwalająca wybrać najlepszy program suszenia, to kolejne innowacje w pralnictwie Miele. Z kolei firma Siemens prezentowała najnowsze urządzenia z serii iQ800 – pralkę i suszarkę. W pralce dostępny jest program power- Speed 59’, a więc umożliwiający pranie odzieży w mniej niż godzinę. Pralka jest wyposażona również w program sensoFresh, który wykorzystuje aktywny tlen i pomaga usuwać nieprzyjemne zapachy z ubrań (bez prania). Wykorzystuje ponadto programy parowe smartFinish, które ułatwiają prasowanie odzieży. Nowe modele suszarek Siemensa z serii iQ800 mają funkcję inteligentDry oraz system intelligentCleaning. Pierwsze rozwiązanie ułatwia ustawienie odpowiednich parametrów pracy suszarki, ponieważ są one dobierane na podstawie tego, jakie ustawienia wcześniej wykorzystywała kompatybilna pralka. Z kolei system intelligentCleaning eliminuje potrzebę każdorazowego czyszczenia filtra po zakończeniu cyklu suszenia. Producenci starają się również ulepszać i unowocześniać proces prania. Opracowują rozmaite systemy, które mają przyczynić się do zwiększania jego efektywności. Firma Beko opracowała innowacyjny system AquaTech, który ma zapewnić szybsze (nawet o 50 proc.) i wygodniejsze pranie przy jednoczesnym zachowaniu delikatności i skuteczności całego procesu. Firma Bosch zaprezentowała na targach IFA nową generację systemu automatycznego dozowania i- -DOS. Działa on z wykorzystaniem sensorów, które zbierają różne dane z użytkowania pralki. Badają m.in. jaka jest wielkość załadunku, jaki rodzaj tkanin znajduje się w bębnie i jaki jest ich poziom zabrudzenia. Uwzględniają przy tym twardość wody oraz stężenie środka piorącego. Dzięki temu i-DOS wie, jaka ilość detergentu (z dokładnością do 1 ml) jest potrzebna do danego cyklu prania. System automatycznego dozowania AutoDose w swoich najnowszych pralkach i zmywarkach prezentowała firma Beko. Takie rozwiązanie sprawia, że detergentu niezbędnego do prania czy zmywania nie trzeba aplikować za każdym razem, kiedy uruchamiamy urządzenie. Raz uzupełniony pojemnik na detergent może wystarczyć nawet na miesiąc użytkowania sprzętu, co jest znacznie wygodniejszym, ale też tańszym w eksploatacji rozwiązaniem.

Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD

W pralkach, podobnie jak w zmywarkach, producenci stosują automatyczne dozowanie detergentu. Może być dostępna również łączność Wi-Fi, która umożliwia sterowanie urządzeniem i kontrolę procesu prania za pomocą urządzenia mobilnego.

Pranie w 4D

Kolejną innowacją firmy Bosch prezentowaną na IFA był 4D Wash System, którego zadaniem jest zwiększenie wydajności prania. Dzięki niemu zarówno pobrana woda, jak i detergent wykorzystywane są do maksimum. W trakcie cyklu, gdy bęben zaczyna się obracać, w pralce tworzy się swego rodzaju „tunel piorący”. Wokół niego na skutek siły odśrodkowej formują się ubrania. Do wewnątrz wtryskiwana jest woda wraz z detergentem. Tworzy się aktywna mieszanka piorąca, którą ubrania łatwo wchłaniają. Dzięki jej równomiernemu rozprowadzeniu pranie staje się efektywniejsze. W wypadku uporczywych plam i bardzo zabrudzonej odzieży można skorzystać z funkcji Intensive Plus. Dodatkowe 30 minut energicznego prania pozwali osiągać idealne rezultaty, nawet jeśli bęben jest w całości zapełniony.

Innowacje w zmywarkach

W prezentowanej przez Miele na IFA Generacji 7000 znajdziemy również innowacyjne zmywarki, wyposażone m.in. w system automatycznego dozowania wykorzystujący PowerDisk, czyli wymienial-ny pojemnik z detergentem dozowanym w odpowiedniej ilości, dostosowanej do wybranego przez użytkownika programu zmywania. Zawartość dysku wystarcza przeciętnie na 20 cykli mycia (w programie Eco). Dostępny jest też program automatyczny, w którym dozowanie jest elastyczne – sensory badają, ile detergentu potrzeba w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń. Zmywarki nowej generacji Miele można włączyć do sieci internetowej i sterować nimi za pomocą aplikacji Miele@mobile. Z myślą o osobach ceniących przede wszystkim swój czas i wygodę marka Sharp zaprezentowała serię urządzeń 1-Touch Pro, zapewniających idealne efekty przy mniejszym zużyciu energii. Znalazła się w niej zmywarka mieszcząca 15 kompletów naczyń (ale też pralka o 10-kilogramowym załadunku), która od użytkownika wymaga – dosłownie – jednego ruchu palcem, by umyć naczynia (a w wypadku pralki wyprać ubrania). Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku urządzenie automatycznie oblicza i ustawia odpowiednie do załadunku parametry pracy. Nowe modele zmywarek SmartFlex eksponowała firma Gorenje. Dzięki różnorodnym funkcjom oraz elastycznej i łatwej do przystosowania komorze nowe zmywarki SmartFlex z łatwością dopasowują się do potrzeb użytkownika. Kosze komory są wyposażone w podświetlane ruchome elementy, a ich układ można zmieniać, dostosowując do wielkości naczyń. Zastosowana w zmywarkach Gorenje technika jonizacji IonTech eliminuje nieprzyjemne zapachy bez użycia sztucznych substancji.

Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD

Na targach prezentowano rozmaite modele zmywarek – od prostych konstrukcji wolnostojących po zaawansowane urządzenia do zabudowy z funkcją automatycznego dozowania detergentu.

Przechowywanie żywności

Innowacji nie brakowało także w sprzęcie chłodniczym. Podczas targów można było zobaczyć m.in. najnowsze lodówki z systemem Amica Fresh, pracujące w klasie efektywności energetycznej A++. Amica popularyzuje obecne trendy „less waste” i „zero waste”, wprowadzając do swoich produktów funkcje FreshOn, VitControl i FreshZone, które pozwalają zachować świeżość produktów na dłużej. Świadoma wyzwań, przed jakimi stoi dzisiejsza cywilizacja (m.in. marnowanie żywności na masową skalę), marka Sharp konsekwentnie wprowadza rozwiązania techniczne pozwalające dłużej przechowywać produkty spożywcze, zachowując przy tym ich wartości odżywcze. Odpowiedzią na ten problem jest czterodrzwiowa chłodziarkozamrażarka GourmetMaestro. By pomóc w walce z marnowaniem jedzenia i jego szkodliwym wpływem na środowisko, ten 560-litrowy model wyposażono w pakowarkę próżniową i komorę do fermentowania żywności. Umożliwia to przygotowanie potraw metodą sous-vide oraz fermentowanych przysmaków i napojów, takich jak jogurt, kimchi i chleb, a także wino i piwo. Na innowacyjny system przechowywania żywności postawiła także firma Beko. Mowa tutaj o HarvestFresh, czyli rozwiązaniu, które wykorzystuje 3 rodzaje oświetlenia szuflady (czerwone, zielone i niebieskie), naśladujące światło słoneczne. Szuflada jest podświetlana przez cały czas, nawet po zamknięciu drzwi lodówki. HarvestFresh ma stwarzać odpowiednie warunki do przechowywania przede wszystkim warzyw i owoców oraz sprawić, że składniki odżywcze i witaminy (zwłaszcza A i C) w nich zawarte będą zachowywane dłużej. Innowacyjne urządzenia z segmentu chłodniczego prezentowała również polska firma MPM – po raz pierwszy obecna na targach IFA w roli wystawcy. Na firmowym stoisku mogliśmy zobaczyć m.in. pojemne modele marek MPM i Sam Cook. Uwagę odwiedzających przyciągała zwłaszcza chłodziarkozamrażarka Sam Cook multidoor z eleganckim szklanym frontem. Dzięki wykorzystaniu rozmaitych rozwiązań, takich jak technika Smart Sensors i system chłodzenia Multi-Flow, zapewnia ona wygodne przechowywanie żywności. We wnętrzu chłodziarki znajduje się pojemnik z regulacją wilgotności, który doskonale nada się do przechowywania warzyw i owoców. W dobie silnego trendu na personalizację, naprzeciw oczekiwaniom użytkowników wyszła firma Samsung. Opracowała ona domowe urządzenia, które w coraz większym stopniu można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mowa tutaj o lodówkach Samsung Bespoke. Te zaprojektowane modułowo urządzenia doskonale wpasowują się w różne przestrzenie i będą dostępne w wielu rozmiarach i konfiguracjach – od modeli jednodrzwiowych po czterodrzwiowe.

Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD

Wielu wystawców zaaranżowało specjalne ekspozycje, a nawet całe przestrzenie targowe stylizowane na domowe wnętrza, w których można było sprawdzić zalety „inteligentnych” urządzeń AGD.

Kuchnia przyszłości

Wykorzystywane w domowym zaciszu AGD ma być nie tylko dopasowane do aranżacji wnętrza, ale też „inteligentne”. Potwierdza to chociażby ekspozycja firmy Amica, która na tegoroczne targi przygotowała „Future Room”. Odwiedzający mogli tutaj przetestować wiele prototypowych rozwiązań, a korzystając z wirtualnej rzeczywistości i okularów VR, na moment przenieść się do fabryki we Wronkach lub showroomu w Poznaniu. W pomieszczeniu przyszłości Amiki zaprezentowano 8 premierowych sprzętów. Wśród nich znalazły się między innymi piekarniki z wbudowaną wagą i sterowane głosem oraz płyta indukcyjna i okap kontrolowane gestami (rozwiązanie jeszcze bardziej rozbudowane niż to wprowadzone już do produkcji). Nie brakowało również urządzeń wykorzystujących połączenie z Internetem i opracowanych specjalnie dla nich aplikacji. Nową wersję platformy Home Connect do sterowania rozmaitymi urządzeniami AGD w „inteligentnym” domu prezentowano na ekspozycjach marek należących do grupy BSH. Jak dotąd Home Connect za sprawą aplikacji mobilnej łączył urządzenie z jego użytkownikiem. Teraz w wersji Home Connect 2.0 jest w stanie łączyć sprzęty bezpośrednio między sobą. Idealnym tego przykładem jest funkcja Smart Dry, dzięki której np. pralka i suszarka mogą się komunikować „online”. Pralka przesyła do suszarki parametry ostatniego prania (informuje o tym, jaki program został włączony do ostatniego cyklu, jaki był poziom zapełnienia bębna i jaki jest wskaźnik wilgoci po wirowaniu). Dzięki temu suszarka może automatycznie dobrać optymalne parametry suszenia. Swoją „inteligentną” platformę prezentowała na targach również firma Gorenje. Mowa tutaj o ConnectLife z wirtualnym asystentem głosowym Anna, który pomaga w zakupie idealnego urządzenia, ale też w razie problemów z użytkowanym sprzętem. Kolejną „inteligentną” platformą komunikacji dla urządzeń AGD, o której mogliśmy usłyszeć na IFA 2019, była platforma marki Beko, czyli HomeWhiz. Podobnie jak w Home Connect dostępna jest tutaj aplikacja mobilna, która umożliwia zarządzanie wieloma sprzętami za pomocą smartfona lub tabletu. W systemie HomeWhiz mogą pracować m.in. wybrane modele pralek, suszarek, chłodziarkozamrażarek, zmywarek, piekarników, a nawet klimatyzatorów. Aplikacja pozwala nie tylko na kontrolę pracy poszczególnych urządzeń z nią połączonych, ale też na obserwację obrazu z kamer monitoringu czy wskazań rozmaitych czujników zainstalowanych w „inteligentnym” domu. Wśród innowacyjnych zapowiedzi w segmencie AGD znalazła się także nowa kolekcja marki Sharp, prezentująca modele na rok 2020. Zapowiada ona jeszcze większe przywiązanie wagi do szczegółów. Nowe modele cechują pochylone panele sterowania, do których użytkownik ma łatwy dostęp. Prezentowana na IFA seria produktów wyróżnia się ponadto powściągliwą elegancją i oferuje takie funkcje jak pozbawione uchwytów konstrukcje czy dyskretne wyświetlacze LED.

Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD

Targi IFA to zawsze moc atrakcji. Nie zabrakło pokazów kulinarnych, prezentacji, konkursów czy okazji do przetestowania nowych produktów.

Rozwój w drobnym AGD

Branża drobnego AGD ma się niezwykle dobrze. Globalnie rynek w okresie od stycznia do czerwca br. zanotował wzrost 8,8 proc. w ujęciu rdr. Oczywiście, segment ten operuje na dużych ilościach produktów, jednak nie tylko „tania masówka” zapewnia wzrosty. Wynikają one także ze świadomości społeczeństwa, np. w takich kwestiach jak dbanie o zdrowie. Dlatego też w ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się wszelkie roboty kuchenne i urządzenia gotujące pozwalające przygotowywać zdrowe posiłki czy elektronika zdrowotna, np. „inteligentne” wagi czy urządzenia do pielęgnacji. Znaczne wzrosty odnotowują też rynki automatycznych ekspresów do kawy czy robotów sprzątających, które są cenione za oszczędność czasu.

Rewolucja w sprzątaniu

Odkurzacze doskonale wpasowują się w obecny trend dbania o zdrowie. Zwłaszcza alergicy są świadomi, jak duży wpływ na nasze samopoczucie ma odpowiedni odkurzacz. Na tegorocznej edycji targów IFA nie zabrakło więc licznego grona firm prezentujących innowacje w sprzątaniu. Rodzima Amica w ostatnim czasie znacznie powiększyła ofertę odkurzaczy. Przede wszystkim trafiły do niej dwa nowe modele workowe – Sharq VM 7011 oraz Sumam VM6011. Ten pierwszy emituje hałas na poziomie jedynie 61 dB(A) i wyposażono go w skuteczny filtr HEPA13, w modelu Sumam hałas to 68 dB(A) i wykorzystuje on filtr EPA12. Coraz większą popularnością wśród konsumentów cieszą się również pionowe odkurzacze bezprzewodowe. Zasilanie akumulatorowe upowszechnia się. Amica zaprezentowała model Sopero VM 8011 o wszechstronnej konstrukcji typu 2 w 1, dzięki której może być wykorzystywany także jako odkurzacz ręczny. Został on wyposażony w turboszczotkę z zasilaniem. Również firma MPM do swojej oferty wprowadziła odkurzacze bezprzewodowe. Na jej stoisku można było bliżej przyjrzeć się innowacyjnym odkurzaczom z serii GreenGo, w tym bezprzewodowemu MOD-33, który w zestawie ma 5 wymiennych szczotek i może pracować także jako odkurzacz ręczny. Na rynku odkurzaczy od jakiegoś czasu obecna jest również firma Sharp, która na tegorocznych targach zapowiedziała dwa nowe modele bezprzewodowe, w tym jeden wykorzystujący wydajny silnik bezszczotkowy. Również firma Robert Thomas, znana z odkurzaczy piorących z filtrem wodnym, zaprezentowała nowe modele bezprzewodowe: Quickstick Boost i Quickstick Turbo Plus z elektroszczotką i konstrukcją 2 w 1. Także Samsung powiększył gamę odkurzaczy bezprzewodowych o nowe modele z linii Powerstick, oferujące moc ssącą wynoszącą nawet 200 W. Miele wybrało targi IFA na miejsce światowej premiery bezprzewodowego odkurzacza Triflex o unikatowej koncepcji 3 w 1. Jednostka ssąca może być używana zarówno jako odkurzacz ręczny oraz montowana w dolnej i górnej części korpusu. Kiedy jest na dole, znakomicie spisze się przy czyszczeniu podłóg, w górnym położeniu łatwiej można sprzątać np. pod meblami. Na polskim rynku odkurzacz zadebiutuje wiosną przyszłego roku. Jeśli mowa o bezprzewodowym sprzątaniu, nie sposób pominąć firmy Kärcher. Niemiecki specjalista od czyszczenia oprócz znanych już na rynku odkurzaczy bezprzewodowych VC 5 zaprezentował bezprzewodowy mop elektryczny FC 5, czyszczący powierzchnie wszelkiego rodzaju. Jeden cykl ładowania pozwala na 20 minut pracy. Ofertę uzupełnia kompaktowa przewodowa parownica SC 3 EasyFix Premium, którą prezentujemy w dziale nowości na str. 42. Na stoisku firmy Thomas prawdziwą gwiazdą był model DryBox Amfibia Pet, który można uznać za najlepszy odkurzacz konsumencki w historii firmy. Wyposażony jest zarówno w filtr multicyklonowy do codziennego odkurzania, jak i wodny do dokładnego czyszczenia. Zastosowanie filtra wodnego umożliwia także skorzystanie z takich funkcji jak pranie, mycie czy zbieranie wody. Nie zabrakło także kompletu ssawek i szczotek, w tym do sprzątania po pupilach. Jest to sprzęt idealny dla alergików. Więcej o modelu DryBox Amfibia Pet już w przyszłym numerze w dziale „Nowości”. Mówiąc o odkurzaniu, nie sposób pominąć firmy iRobot. Jak co roku przygotowała imponująca wystawę z najnowszymi modelami robotów sprzątających. Co niezwykle istotne, producent skupia się nie tylko na rozwoju modeli odkurzających ale także mopujących. Prawdziwą furorę robił tandem odkurzającej Roomby s9+ z mopującą Braavą Jet m6. Dzięki systemowi Imprint Link roboty komunikują się ze sobą i gdy tylko Roomba zakończy odkurzanie, informuje o tym Braavę Jet, która rozpoczyna mopowanie. Amerykańska firma po raz kolejny pokazała więc, jak wygląda przyszłość sprzątania.

Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD

Odkurzacze bezprzewodowe to niezwykle dynamicznie rozwijający się rynek. Wiele marek zadebiutowało w tej kategorii sprzętu. Klienci cenią je przede wszystkim za możliwość swobodnego sprzątania.

Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD

Ważne trendy to także skuteczne czyszczenie dla alergików (również powietrza!) oraz roboty sprzątające. Możliwość współpracy urządzeń mopujących z odkurzającymi to prawdziwy przełom.

Drobne AGD w kuchni

Drobny sprzęt kuchenny w ostatnim czasie przeżywa bardzo duży rozkwit. Producenci skupiają się na zdrowym stylu życia oraz szybkim przygotowywaniu posiłków. Oba te zadania sprawnie realizuje Cookit marki Bosch, czyli wielofunkcyjny robot gotujący. To jedna z najgłośniejszych premier tegorocznych targów IFA. Pozwala na uzyskanie temperatury nawet 200 °C. Jego misa ma pojemność 3 l. Współpracuje z platformą Home Connect i może być sterowany asystentem głosowym. Cookit może przeprowadzić użytkownika przez cały proces przygotowania idealnej potrawy, dzięki czemu obsługa jest niezwykle łatwa. O ile kielichowe blendery próżniowe są już od jakiegoś czasu na rynku, Bosch zaprezentował modele ręczne z funkcją pakowarki próżniowej. ErgoMixx Fresh vacuum system pozwala wykorzystać blender z pompą próżniową. Dzięki temu jest możliwe usunięcie powietrza z pojemników próżniowych czy toreb. Pozwala to nie tylko na dłuższe przechowywanie świeżej żywności, ale i np. gotowanie metodą sous vide. Jednym z najdynamiczniej rozwijających się segmentów są ekspresy automatyczne. Imponujące stoisko szwajcarskiej marki JURA tylko to potwierdziło. Oprócz modeli konsumenckich firma promowała również urządzenia profesjonalne. Serwowana znakomita kawa ściągnęła tłumy odwiedzających, a targowe kawiarnie niemal opustoszały. Amica coraz większą wagę przywiązuje do rozwoju małego AGD, także w sferze kuchennej. Zaprezentowała aż trzy nowe urządzenia: blender ręczny BL 6016 z zestawem do szatkowania, czajnik elektryczny KM 6011 i grill elektryczny GK 4011. Czajnik wyposażono w kontrolę temperatury ze sterowaniem na szklanej bazie. Funkcja Keep Warm pozwala utrzymać wybraną temperaturę, a obudowa Safe Touch redukuje ryzyko poparzenia do minimum. Grill wyposażono w płytki o dużej powierzchni. Zostały one pokryte powłoką nieprzywierającą i można je łatwo myć w zmywarce. Możemy grillować w pozycji zamkniętej, otwartej lub półotwartej. Nie zabrakło również innych polskich firm. MPM prezentował zarówno urządzenia swojej głównej marki, jak i Sam Cook. Oferowane przez nią drobne AGD z segmentu premium przyciąga uwagę przede wszystkim znakomitą jakością wykonania oraz dużymi możliwościami sprzętu. Firma Adler po raz kolejny pojawiła się na targach również ze swoimi markami Mesko i Camry. Była to okazja nie tylko do prezentacji nowych produktów i nawiązania relacji handlowych. Dostarczane przez Adlera urządzenia dostępne są w wielu europejskich krajach. Na targach IFA debiutowała firma Invest. Prezentowała szerokie portfolio produktów, jak worki do odkurzaczy oraz czajnik elektryczny produkowany w całości w Polsce. Na stoisku firmy 2N-Everpol odwiedzający mogli zapoznać się z szeroką gamą produktów marek Blaupunkt oraz Prime3, wśród nich np. oczyszczaczami i nawilżaczami powietrza czy sprzętem kuchennym. Marka Russell Hobbs jak co roku przygotowała dla gości wiele atrakcji. Dużą popularnością cieszyły się pokazy gotowania, a do losowania na „kole fortuny” ustawiały się długie kolejki. Kilku szczęśliwców opuściło targi z nowymi czajnikami. Jedną z prezentowanych nowości była linia produktowa Velocity. Tym razem producent postawił na nowoczesną stylizację z dominująca stalą nierdzewną. W jej skład wchodzi kompletna seria śniadaniowa z aż trzema ekspresami przelewowymi do wyboru, w tym dwa z wbudowanym młynkiem do kawy, z których jeden ma dzbanek termiczny. Dostępne są także dwa blendery kielichowe. Firma powiększyła także ofertę o nowe modele wolnowarów. Po sukcesie, jakim było wprowadzenie do oferty pierwszych drobnych kuchennych urządzeń AGD, marka Sharp powiększa swoje portfolio. Jednym z najciekawszych produktów była prezentowana osobista kawiarka SA-BC1001. Niewielkie urządzenie to kompaktowy ekspres przelewowy wyposażony w kubek termiczny o pojemności 420 ml. Idealnie sprawdza się w przygotowywaniu np. porannej kawy na wynos. Warto wspomnieć także o kuchenkach mikrofalowych. Sharp należy do rynkowych liderów tej kategorii. Jednym z najbardziej innowacyjnych produktów są kuchenki typu flat tray. Dzięki technice inwerterowej nie ma potrzeby stosowania obrotowego talerza. To oznacza więcej miejsca w kuchence oraz lepszą jakość pieczenia.

Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD

W drobnym sprzęcie kuchennym ważna jest przede wszystkim łatwość przygotowywania zdrowych posiłków. Coraz większą popularnością cieszą się zautomatyzowane roboty i blendery.

Pielęgnacja i zdrowie

Branża pielęgnacji i dbania o urodę jest jedną z najbardziej rozwijających się, konsumenci coraz częściej w domowym zaciszu chcą samodzielnie dbać o te aspekty. Wśród producentów urządzeń do golenia i stylizacji włosów z pewnością wyróżniało się stoisko marki Remington, która w tej branży ma ponad 80-letnie doświadczenie. Na gości czekały stanowiska, gdzie mogli pod okiem profesjonalnych stylistów i barberów przekonać się o możliwościach nowych produktów. Niedawno głośnym echem odbiła się współpraca marki z Manchesterem United, jej efektem są m.in. nowe urządzenia sygnowane logotypem klubu. Z pewnością będą one prawdziwym przebojem nadchodzącej Gwiazdki. Producent rozbudowuje także linię Heritage, czyli nowoczesnych urządzeń stylizowanych na retro. To znakomicie podkreśla bogate dziedzictwo marki. Philips zaprezentował opaskę przeciw chrapaniu – SmartSleep. Czujnik noszony w miękkiej opasce wokół dolnej części klatki piersiowej monitoruje, kiedy użytkownik odwraca się na plecy. Wykrywa zmianę pozycji i wykorzystuje wibracje adaptacyjne, które skłaniają użytkownika do poruszenia się na bok, aby uniknąć chrapania. Jesienne powietrze skutecznie przypomina nam o problemie smogu, stąd też bogata reprezentacja firm zajmujących się dostarczaniem m.in. oczyszczaczy na targach IFA. Szwajcarska marka Stadler Form zaprezentowała ostatnie nowości, wśród nich oczyszczacz George, wyposażony w funkcję nawilżania powietrza, przeznaczony do pracy na powierzchni nawet 60 m2. Kolejną z nowości jest osuszacz Theo, który doskonale czuje się w wilgotnym otoczeniu, a zintegrowany higrostat można ustawić na pożądaną wilgotność: 40, 50 lub 60 proc. O zdrowie można dbać także w trakcie prasownia. Marka Laurastar, której produkty mają atest PZH, również była obecna na targach IFA. Jej generatory pary skutecznie eliminują 99,99 proc. bakterii i roztoczy oraz neutralizują nieprzyjemne zapachy. Odwiedzający mogli dokładnie zapoznać się z zasadą ich działania i dowiedzieć się jak prasować właściwie. Duże zainteresowanie wzbudzał kompaktowy model Laurastar Lift. Marka Sharp także prezentowała aktualną ofertę oczyszczaczy powietrza, w tym z funkcją nawilżacza. Dostępne w ofercie modele są wyposażone w unikatową funkcję Plasmacluster, która pozwala na emisję nawet 25 tys. jonów/cm3. Interesującym produktem jest także oczyszczacz pozwalający zadbać o jakość powietrza w samochodzie. Gamę oczyszczaczy zaprezentowała także należąca do firmy MPM marka Haus & Luft, cieszyły się one dużym zainteresowaniem.

Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD
Innowacyjne AGD

IFA to także ważne wydarzenie dla polskich firm. Bliskość Berlina oraz międzynarodowy charakter imprezy pozwalają na nawiązanie nowych relacji handlowych i budowy wizerunku marki.

2019-10-09
x

Kontakt z redakcją

© 2021 InfoMarket