Strona domowa / Okapy / Artykuły / Innowacyjne

SMART AGD

Innowacyjne i „inteligentne” AGD

Innowacyjne

Na rynku AGD pojawia się coraz więcej modeli „inteligentnych”. Co to w praktyce oznacza? Tym mianem przyjęło się nazywać te urządzenia, które wyposażane są w moduły komunikacji bezprzewodowej i łączą się zdalnie z użytkownikiem, a dokładniej – jego urządzeniem mobilnym. Jakie funkcje i możliwości ma sprzęt w wersji „smart”?

Współpraca domowego sprzętu AGD i RTV oraz pozostałych urządzeń bez wątpienia jest przyszłością gospodarstw domowych. Coraz większą popularnością cieszą się systemy, które pozwalają na zdalne sterowanie rozmaitymi urządzeniami. Wykorzystywana do tego specjalna aplikacja sterująca jest dostępna najczęściej na smartfony i tablety z systemami Android oraz iOS, niekiedy jest także możliwość sterowania za pomocą komputera (z poziomu przeglądarki internetowej). Do komunikacji między urządzeniami wykorzystywana jest wówczas łączność Wi-Fi. To właśnie dzięki tego typu urządzeniom użytkownik może uruchomić pranie, nie wstając z łóżka, napić się kawy niemal tuż po przebudzeniu, a także włączyć ogrzewanie w domu, zanim jeszcze wróci z pracy.

Mobilna obsługa pralki i lodówki

Obsługa za pomocą smartfona jest przydatna zwłaszcza dla osób, które żyją w ciągłym biegu lub dla których standardowa regulacja urządzenia byłaby zbyt uciążliwa. Dzięki aplikacjom mobilnym użytkownik wysyła komendy, a odpowiednie urządzenia je odbierają. W wypadku pralek można na odległość wybrać program prania, regulować prędkość wirowania, ustawiać opcje dodatkowe, a nawet monitorować zużycie energii. Oprócz funkcji zdalnego sterowania, pralki mają możliwość tzw. diagnozy serwisowej, która dzięki aplikacji pozwala kontrolować stan urządzenia i informować o wszelkich błędach i nieprawidłowościach (m.in. za pomocą kodów usterek i stosowanych komentarzy). Takie rozwiązanie daje konsumentom możliwość szybkiego rozpoznania błędu lub awarii, nawet bez konieczności przyjazdu serwisanta. W wypadku chłodziarkozamrażarek podstawowe funkcje, do których użytkownik ma dostęp, to np. możliwość zdalnego zarządzania pracą urządzenia, monitoring jego stanu pracy oraz poboru energii, system powiadomień, np. o niedomkniętych drzwiach lodówki czy przerwie w dostawie prądu, dostosowanie do preferencji użytkownika. Przydatnym rozwiązaniem jest również możliwość diagnostyki urządzenia w razie problemów z działaniem.

Innowacyjne

Duży ekran dotykowy w lodówkach Family Hub marki Samsung umożliwia zdalne zaglądanie do chłodziarki bez konieczności jej otwierania. Możemy też przeglądać przepisy kulinarne, zdjęcia czy tworzyć elektroniczne notatki.

Przykłady „inteligentnych” systemów

Tego typu rozwiązania oferują m.in. tacy producenci jak Siemens i Bosch (Home Connect), Samsung (Smar tThings) czy Miele (Miele@home). Home Connect to platforma, dzięki której cały dom może stać się nowoczesny, bezpieczny i łatwy w zarządzaniu. Wykorzystuje aplikację z intuicyjnym interfejsem, dzięki któremu w łatwy sposób aktywujemy wybrane przez nas urządzenie. Oprócz zdalnego zarządzania interfejsem urządzenia, włączania i wyłączania go czy regulowania parametrów aplikacja ta to także potężna wirtualna baza przepisów kulinarnych. Home Connect jest kompatybilna nie tylko z pralkami czy suszarkami, ale m.in. również z piekarnikami i z mywarkami. Podobnie z rozwiązaniem SmartThings firmy Samsung. Za pomocą jednej aplikacji jesteśmy wstanie nie tylko ustawić pożądany program w pralce, ale wręcz kontrolować rozmaite ustawienia i parametry pracy pralek, a także m.in. telewizorów, klimatyzatorów, robotów sprzątających, chłodziarkozamrażarek, aparatów fotograficznych czy nawet gniazdka elektrycznego. Dzięki SmartThings na ekranie telewizora mogą wyświetlać się powiadomienia, np. o zakończonym cyklu prania (w wypadku pralek) czy pieczenia potrawy (w wypadku piekarników). Również wspomniane już Miele@home łączy w sieć „inteligentne” urządzenia domowe i rewolucjonizuje sposób ich obsługi, czyniąc go jeszcze bardziej wygodnym i komfortowym. Za pomocą aplikacji Miele@mobile będąc nawet w drodze możemy upewnić się, czy w domu wszystko jest w porządku. Jak długo pralka będzie jeszcze prać? Czy drzwiczki zamrażarki są naprawdę zamknięte? Kiedy można będzie wyjąć pieczeń z piekarnika? To wszystko możemy sprawdzić na smartfonie skomunikowanym z odpowiednim sprzętem firmy Miele.

Okap sterowany gestami

Jedną z ciekawszych i jednocześnie praktycznych opcji związanych z obsługą okapu jest sterowanie gestami. Okap wykorzystuje czujnik ruchu, który umożliwia bezdotykową kontrolę ustawień parametrów i trybów pracy urządzenia. Rozwiązuje problemy użytkowników zwłaszcza okapów podszafkowych, do których dostęp jest często utrudniony. Sterowanie gestami ułatwia utrzymanie tego typu modeli w czystości. Parametry okapu możemy bez trudu zmienić nawet wtedy, kiedy mamy brudne ręce. W w ypadku urządzeń marki Ciarko wykorzystywany jest system GestureControl, który pozwala na łatwą i wygodną obsługę okapu za pomocą prostych gestów. Nie wymaga od użytkownika bezpośredniego korzystania z przycisków sterujących, jak ma to miejsce w standardowych modelach. Aby włączyć urządzenie z systemem GestureControl w bazowej wersji, wystarczy przesunąć poziomo dłoń od lewej do prawej. W podobny sposób można zwiększyć szybkość pochłaniania. Jeżeli chcemy wyłączyć okap lub zmienić tryb prędkości na niższy, wystarczy poruszyć dłonią w odwrotnym kierunku – od prawej do lewej. Z kolei przytrzymanie dłoni pod okapem przez ok. 2 sekundy pozwala w łączyć lub wyłączyć oświetlenie.

Innowacyjne
Innowacyjne
Innowacyjne

W okapach wykorzystywane jest sterowanie gestami. Dzięki temu nie musimy nawet dotykać urządzenia, żeby zmienić szybkość pochłaniania czy włączyć oświetlenie. Tego typu rozwiązanie stosowane jest w najnowszych modelach firmy Ciarko, a także w niektórych urządzeniach marki Amica.

Automatyczna praca okapu

Produkowane obecnie okapy mogą być na tyle „inteligentne”, że same będą potrafiły dopasować tryb pracy do konkretnych potrzeb. Tego typu system stosuje m.in. marka Gorenje. AdaptTech, bo o nim mowa, wykorzystuje specjalny czujnik, który wykrywa poziom zanieczyszczenia lub pary, wilgoci i gazów w pomieszczeniu. Okap automatycznie dostosowuje prędkość wentylatora lub nawet całkowicie wyłącza wentylator, gdy korzystanie z okapu nie jest już konieczne. Dzięki temu użytkownik może poświęcić swój czas na przygotowywanie posiłku, zamiast manipulować parametrami pracy okapu. Dodatkowo w okapach Gorenje może być dostępna technika AdaptAir (lub jej ulepszona wersja AdaptAir Pro). Zapewnia ona równomierne odsysanie powietrza na całej powierzchni ssącej, co gwarantuje wydajne usuwanie nieprzyjemnych zapachów bez konieczności częstego czyszczenia filtrów. Rozwiązania te sprawiają, że para, zapachy i zanieczyszczenia nie mieszają się z powietrzem w kuchni.

Automatyczna współpraca płyty i okapu

Coraz częściej producenci płyt grzewczych i okapów oferują systemy umożliwiające komunikowanie się tych dwóch urządzeń. Okap może włączyć się automatycznie po uruchomieniu zasilania płyty grzewczej, a wyłączenie płyty spowoduje również wyłączenie okapu po odpowiednim czasie. Wraz ze wzrostem mocy grzania okap samoczynnie zwiększa moc pochłaniania, a kiedy zmniejszamy moc, automatycznie zmniejsza się również moc pochłaniania okapu. Dzięki temu możemy poświęcić się w całości sztuce kulinarnej, zapominając o konieczności obsługiwania okapu. Rozwiązanie to wykorzystuje łączność bezprzewodową Wi-Fi lub Bluetooth (zależnie od producenta i wykorzystywanych modeli). Ważne przy tym, aby zarówno płyta, jak i okap obsługiwały to rozwiązanie. W wypadku firmy Samsung okap można kontrolować również za pomocą aplikacji mobilnej SmartThings.

Innowacyjne
Innowacyjne
Innowacyjne

Kamery instalowane wewnątrz urządzeń pozwalają na zdalny podgląd zawartości, np. chłodziarki lub komory piekarnika, na ekranie smartfona lub tabletu.

Sterowanie smartfonem

Dziś mało kto potrafi wyobrazić sobie życie bez smartfonów. Dzięki nim mamy dostęp do rozrywki i pracy z prawie każdego miejsca na świecie. Dlaczego więc nie wykorzystać ich do sterowania urządzeniami w domu? Doskonałym tego przykładem jest aplikacja mobilna SmartThings firmy Samsung. Za jej pośrednictwem możemy kontrolować i planować pracę sprzętów domowych praktycznie z dowolnego miejsca i w dowolnym momencie. Może to być np. pralka, piekarnik, robot sprzątający, a także oczyszczacz powietrza czy termostat. SmartThings umożliwia zdalną kontrolę pralek z techniką QuickDrive. Z poziomu aplikacji włączymy, wyłączymy i zatrzymamy pralkę oraz zaplanujemy jej uruchomienie na konkretną godzinę. Asystent prania w aplikacji SmartThings zasugeruje nam również, jaki tryb prania powinniśmy wybrać dla poszczególnych tkanin, i wyświetli kluczowe informacje o czasie prania oraz jego skuteczności. Aplikacja SmartThings pozwala również na obsługę piekarników Dual Cook Flex Samsunga. Możliwe jest m.in. automatyczne wybieranie ustawień pod konkretny zapisany przepis oraz sterowanie i monitorowanie pracy piekarnika. Wskazując w aplikacji, jakie danie chcemy przyrządzić, uzyskamy informacje o tym, jakiego trybu oraz jakiej temperatury wymaga jego przygotowanie. Smartfon może również posłużyć do obsługi „inteligentnego” robota sprzątającego Samsung Powerbot. Dzięki aplikacji możemy go uruchomić lub zatrzymać praktycznie jednym dotknięciem. SmartThings pozwala na ustalenie czasu sprzątania oraz sprawdzenie historii pracy robota podczas naszej nieobecności w domu. Co więcej, za pomocą aplikacji możemy wskazać konkretne miejsce w mieszkaniu, które wymaga dokładnego posprzątania, a Powerbot skupi się na nim szczególnie. Dzięki SmartThings możemy też zdalnie kontrolować temperaturę w domu, a tym samym znacznie zaoszczędzić energię potrzebną do ogrzania pomieszczeń. Nowoczesne termostaty nie tylko optymalizują temperaturę w domu, ale także zabezpieczają go przed przegrzaniem lub wychłodzeniem. Za pomocą aplikacji można sterować także najnowszymi urządzeniami z portfolio marki Samsung – oczyszczaczami powietrza. Urządzenia te usuwają aż do 99,97 proc. szkodliwych zanieczyszczeń, gwarantując zdrowszy sen i lepsze samopoczucie. Bez względu na to, czy relaksujemy się na kanapie, czy spędzamy czas poza domem, możemy łatwo sprawdzić na smartfonie stan powietrza w mieszkaniu, a w razie potrzeby zdalnie uruchomić bądź wyłączyć oczyszczacz.

Sterowanie
Innowacyjne
Innowacyjne

Kontrola temperatury grzania

W płytach grzewczych stosowane są rozmaite systemy kontroli temperatury grzania, utrzymujące ten parametr na stałym poziomie. Rozwiązanie to działa w oparciu o precyzyjne czujniki zainstalowane w urządzeniu, tuż przy powierzchni grzewczej. Stale monitorują one proces gotowania czy gotowania i pomagają korygować na bieżąco temperaturę. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie modyfikować u stawień mocy grzania. Kontrola temperatury ułatwia wykonywanie kuchennych obowiązków i powoduje, że ryby i mięso zostaną odpowiednio ugotowane, a warzywa wciąż będą chrupiące. Obrazowo rzecz ujmując – pierwszy naleśnik przygotowany z wykorzystaniem funkcji kontroli temperatury będzie tak samo smaczny i doskonale wysmażony jak ten ostatni. Utrzymywanie temperatury na stałym poziomie chroni ponadto wszelkie substancje odżywcze i witaminy zawarte w przyrządzanych potrawach. Co więcej, znacznie zmniejsza się także ryzyko przypalenia potrawy, a zatem wydłuża się czas eksploatacji wrażliwych powłok stosowanych w naczyniach stosowanych na takiej płycie indukcyjnej.

Wygodne pieczenie

Rozwiązania i funkcje stosowane w produkowanych obecnie piekarnikach także pozwalają na zdalną obsługę tych urządzeń. Żeby obsłużyć niektóre modele nie trzeba być już blisko urządzenia. Dziś możemy to robić siedząc wygodnie przed telewizorem, czy w firmowym biurze – wiele kilometrów od domowej kuchni. Podłączenie urządzenia do Internetu może pozwolić producentowi monitorować stan techniczny sprzętu i wykryć niepożądane usterki. Nowoczesność wymusza na producentach ciągłe nadążanie za zmieniającymi się trendami i oczekiwaniami konsumentów. Producenci piekarników doskonale wpisali się w trend IoT, a więc tzw. Internet rzeczy.

Innowacyjne

Ciekawym i bardzo przydatnym rozwiązaniem w najnowszych piekarnikach marki Amica jest funkcja OpenUp! Umożliwia ona wygodne otwieranie drzwi urządzenia za pomocą dotyku, np. nadgarstkiem czy łokciem.

Automatyka piekarnika

Mówiąc o automatyce mamy na myśli gotowe, zaprogramowane w pamięci programy, które zostały dobrane pod kątem konkretnych potraw czy dań – tak, by wszystkie parametry i rezultaty grzania były dla danego produktu najlepsze z możliwych. Użytkownik nie musi więc szukać w przepisach czy instrukcji obsługi, jak długo należy piec np. drób i jaką grzałkę do tego celu aktywować. W tego typu piekarnikach tkwią o gromne możliwości i olbrzymi potencjał. Możemy dzięki nim piec ryby, mięso, rozmrażać, utrzymać potrawy w cieple, piec pizzę, chleb, podgrzewać talerze, suszyć, pasteryzować, wspomagać proces wyrastania ciasta, piec samo ciasto czy zapiekanki. W przypadku najbardziej wysublimowanych rozwiązań piekarniki dają użytkownikom możliwość wyboru precyzyjnego programu z listy nawet ponad 200 pozycji! Co więcej, listę tę możemy powiększyć, zapisując w menu własne ustawienia i preferencje. Ciekawą funkcją, a raczej grupą funkcji, jest przyrządzanie kilku potraw jednocześnie w jednej komorze. Rozwiązanie to jest nie tylko praktyczne, ale można je nazwać również ekonomicznym z racji minimalizowania poboru prądu na późniejsze przygotowanie następnych dań. Stosowane są tutaj specjalne systemy nadmuchu i przekazywania ciepła, tak, aby w jednej komorze można było piec zarówno słone i bardzo aromatyczne dania mięsne lub rybne, a z drugiej słodkie przekąski lub ciasta. Niektórzy producenci również proponują specjalne separatory w formie wyjmowanych płytek, które oddzielają poziomy piekarnika, tak aby zapachy nie wymieszały się.

Innowacyjne
Innowacyjne
Innowacyjne
Innowacyjne
Innowacyjne
Innowacyjne

Z wykorzystaniem smartfona i odpowiedniej aplikacji mobilnej możemy obsługiwać rozmaite „inteligentne” urządzenia, w tym innowacyjne pralki, suszarki bębnowe i piekarniki.

Komfort otwierania drzwi

W piekarnikach praktycznym rozwiązaniem są systemy pozwalające na otwieranie drzwi nie tylko za pomocą uchwytu. Co więcej, producenci, którzy rezygnują z uchwytów na rzecz spójnej i bardzo jednolitej powierzchni drzwi urządzenia, muszą rozwiązać problem ich otwierania. Na rynku są modele z ciekawymi rozwiązaniami, które pozwalają otworzyć drzwi m.in. dzięki delikatnemu stuknięciu we front urządzenia. Podobnie ma się rzecz z zamykaniem ich. Przykładem takiego rozwiązania w piekarnikach jest OpenUp! marki Amica. Trzymając w rękach ciężką blachę, marzymy, by znalazł się ktoś, kto pomoże otworzyć piekarnik. Dzięki specjalnej konstrukcji uchwytu wystarczy go delikatnie dotknąć, np. łokciem, a drzwi piekarnika otworzą się automatycznie.

Automatyczne dozowanie detergentów

W pralce czy zmywarce standardową metodą aplikacji detergentów jest umieszczenie ich w specjalnej szufladzie lub przegródkach. Jednak skuteczniejszym i nowocześniejszym rozwiązaniem jest ich dozowanie za pomocą specjalnych rozwiązań automatycznych i aplikatorów. Na rynku dostępne są modele pralek wyposażonych w szuflady „inteligentne”. Znaczy to tyle, co zastosowanie specjalnych konstrukcji szuflad lub systemów pojemników, które uzupełnia się płynnymi środkami piorącymi, a pralka samoczynnie dobiera optymalną ich ilość. Innym rozwiązaniem jest możliwość dozowania środków piorących dzięki pojemnikom napełnionym skoncentrowanym środkiem czyszczącym oraz płynem zmiękczającym. Osobne, wyjmowane pojemniki są montowane na stałe w urządzeniu. W gestii użytkownika jest jedynie raz na jakiś czas uzupełnienie tych pojemników. Na rynku są także modele, które wykorzystują detergenty w postaci gotowych elementów do zamontowania. Nie trzeba wówczas przelewać środków chemicznych do odpowiednich pojemników, wystarczy taki gotowy podzespół umieścić w specjalnym obszarze w urządzeniu. Kiedy detergent skończy się, wystarczy wymienić pojemnik na nowy. W zmywarkach innowacyjnym przykładem systemu automatycznego dozowania detergentów jest AutoDos firmy Miele. Dopasowuje on ilość detergentu do wybranego programu, a także – dzięki specjalnemu czujnikowi – do stopnia zabrudzenia naczyń. AutoDos może korzystać ze zintegrowanego PowerDisk, dzięki któremu o środku myjącym nie trzeba pamiętać przy każdym cyklu mycia, lecz dopiero po około miesiącu – innowacyjna technika dozowania z PowerDisk utrzymuje bowiem zapas detergentu na około 20 cykli mycia (dla programu normalnego 60 °C). Granulat jest dozowany automatycznie w zależności od wybranego programu – w dokładnie wymaganej ilości i w optymalnym czasie. Znacznie zwiększa to komfort korzystania ze zmywarki. W ten sposób możliwe jest również kilkukrotne dozowanie w jednym programie. Co więcej, nowe modele zmywarek Miele z systemem AutoDos można zdalnie programować za pomocą urządzeń mobilnych.

Innowacyjne
Innowacyjne
Innowacyjne

Systemy automatycznego dozowania w pralkach i zmywarkach dopasowują ilość pobieranego detergentu do wybranego programu, a także – dzięki specjalnemu czujnikowi – do załadunku. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze.

Zdalne parzenie kawy

Smartfony komunikują się także z ekspresami. To nowatorskie rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim na domowym przyjęciu można utworzyć listę specjałów, których zażyczyli sobie nasi goście, i po kolei je przygotować. Aplikacja zawiera także informacje dotyczące obsługi urządzenia i jego konserwacji. Pozwala również np. zamówić akcesoria czy umówić serwis. W prosty sposób można również stworzyć idealnie odpowiadający naszym upodobaniom specjał kawowy i zaprogramować go w pamięci urządzenia.

Innowacyjne

W najnowszych urządzeniach marki Gorenje wykorzystywana jest platforma ConnectLife. Dzięki niej użytkownik ma możliwość sterowania wieloma urządzeniami za pomocą jednej aplikacji mobilnej. Może też korzystać z rozbudowanej bazy przepisów kulinarnych.

Odkurzanie w „inteligentnym” stylu

Roboty sprzątające to urządzenia, których nie może zabraknąć w „inteligentnym” domu. Popularnym trendem jest obecnie programowanie ich przy pomocy aplikacji na smartfony oraz współpraca z asystentami głosowymi. Marka iRobot, jako lider w branży robotów sprzątających, głęboko integruje swoje urządzenia z systemami smart home. Modele z linii Roomba, obsługujące aplikację mobilną, mogą być sterowane także za pośrednictwem asystentów głosowych, np. Google lub Alexa. Wystarczy powiedzieć polecenie, a sprzęt rozpocznie pracę. Najbardziej zaawansowane modele, jak Roomba 960, 980 i7 oraz s9, tworzą mapę sprzątanych pomieszczeń. Dodatkowo s9 oraz i7 są w stanie przygotować oddzielne mapy dla każdego z pięter mieszkania i mają funkcję Imprint Link. Komunikują się z robotem mopującym Braava jet m6. Gdy Roomba i7 lub s9 skończą odkurzanie, przesyłają sygnał do Braavy jet, która zaczyna mopowanie podłogi. Co więcej, jeśli zajdzie taka potrzeba, funkcje można ograniczyć do wybranych pomieszczeń.

Innowacyjne
Innowacyjne
Innowacyjne

Nowoczesny robot odkurzający powinien być sterowany przy pomocy smartfona. Najbardziej zaawansowane modele rysują mapy sprzątanych pomieszczeń.

2019-10-28

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2020 InfoMarket