Różnorodne programy prania

Różnorodne

Profesjonalnie zaprojektowane urządzenia skonstruowane są tak, aby ułatwić codzienną pracę z nimi i wyeliminować zbędną regulację funkcji i składowych programu prania. Można wręcz stwierdzić, że programy automatyczne zrewolucjonizowały rynek pralniczy. Stały się nieocenionym udogodnieniem, oszczędnością czasu, a także energii i detergentów.

W pralkach reguluje się takie parametry jak: prędkość obrotów bębna (tzw. wirowanie), temperatura prania, liczba płukań i czas prania. Wnikliwe badania i obserwacje sprawiły, że dzisiejsze algorytmy prania (ustawienia fabryczne) są doskonale dopasowane do rodzaju czy struktury włókna i jej zabrudzenia.

Różnorodne

Zależnie od producenta i modelu pralki dostępne są różnorodne programy. Dzięki wygodnym i intuicyjnym pokrętłom nie trzeba nawet zaglądać do instrukcji obsługi, by wybrać ten najodpowiedniejszy do załadunku.

Różnorodne
Różnorodne

Programy automatyczne

Programy automatyczne stosowane w pralkach dostosowywane są najczęściej do różnego rodzaju tkanin. Dzięki temu użytkownik nie musi sprawdzać rekomendowanych temperatur. Wystarczy z panelu sterowania wybrać odpowiedni program, a urządzenie automatycznie dobierze wszelkie parametry. W zależności od producenta czy modelu nazwy programów i ich parametry mogą się różnić. Niektóre modele pozwalają również na zapisanie w pamięci urządzenia własnego programu prania. Wśród najpopularniejszych dostępne są m.in. takie programy jak:

  • Pranie ręczne – ten program z kolei jest przeznaczony wszystkim do bardzo delikatnych tkanin lub takich, które na metce mają oznaczenie, że nie nadają się do prania mechanicznego.
  • Pranie codzienne – tego programu można używać do szybkiego wyprania średnio zabrudzonej odzieży codziennej, np. bawełny, odzieży sportowej czy ubrań, które należy tylko odświeżyć.
  • Pranie wstępne – to program prania, ale także funkcja, która stosowana jest do tkanin bardzo zabrudzonych.
  • Ubrania ciemne – parametry tego programu są ustawione tak, aby nie zniszczyć intensywnych kolorów tkanin.
  • Antyalergiczny lub dziecięcy – idealny program do odzieży dziecięcej lub osób ze skłonnościami alergicznymi.
  • Bawełna – standardowy program przeznaczony do tkanin trwałych, w tym z bawełny. Polecany m.in. do prania prześcieradeł, pościeli, poszewek, a także trwałej bielizny, koszulek czy piżam.
  • Syntetyki – program rekomendowany do włókien sztucznych z naszytymi ozdobami lub nadrukowanymi aplikacjami.
  • Wełna – przeznaczony do odzieży wełnianej. Najlepiej używać do tego celu specjalnego kosza montowanego w bębnie.
  • Odzież sportowa – przeznaczony do lekkiej i cienkiej odzieży, często materiałów wodoodpornych, laminatowych, m.in. wykonanych z mikrofibry, poliestru, wiatroszczelnej membrany lub siatki.
  • Delikatne – program sugerowany do odzieży delikatnej, takiej jak jedwab, satyna, kaszmir lub koronka. Dzięki temu nawet tego typu tkaniny są prane w optymalnych warunkach, bez narażenia ich na uszkodzenie.
  • Jeans – program przede wszystkim do sztywnych i grubych tkanin. Często porównywany z programem do odzieży ciemnej lub czarnej. Jednak materiał, jakim jest jeans, wymaga wyższej temperatury i większej liczby obrotów.
  • Koszule – jak sama nazwa wskazuje, program jest rekomendowany do koszul i bluzek koszulowych z kołnierzykiem (np. koszulek polo). Zaprogramowany przede wszystkim z dostępnymi funkcjami łatwego prasowania, najczęściej z wolnymi obrotami bębna.
  • Ręczniki – program do tkanin ciężkich i twardych, idealny dla ręczników lub tkanin typu frotte.
  • Koce – producenci w takim programie zalecają pranie zazwyczaj jednego lub dwóch mniejszych koców. Można również prać w nim poduszki lub kołdry z pierzem, puchem lub włóknami syntetycznymi.
  • Mix – program przeznaczony do różnego rodzaju tkanin, zarówno bawełnianych, jak i syntetycznych, bez konieczności sortowania ich (należy dokładnie zapoznać się z jego opisem i parametrami).

2019-12-30
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket