Grzanie i gotowanie w zabudowie

Grzanie i gotowanie

Szuflada grzejna to ciekawa propozycja zwłaszcza dla tych osób, które szukają nowoczesnych i nietuzinkowych rozwiązań AGD do swojej kuchni. Z urządzenia z pewnością zadowoleni będą nie tylko dorośli, ale także najmłodsi domownicy, którzy dzięki szufladzie grzewczej mogą w niej z łatwością przygotować słodkie przysmaki, np. gorącą czekoladę.

Dzięki odpowiedniej cyrkulacji ciepłego powietrza szufladę można wykorzystać do podgrzania nie tylko naczyń, ale także żywności, którą następnie można utrzymywać w cieple przez długi czas. W naczyniu ogrzewanym za pomocą szuflady potrawa stygnie dużo wolniej. Na tym jednak nie koniec zastosowań, bo jest ich naprawdę sporo. Biorąc pod uwagę, że szufladę grzewczą można nabyć już za niewiele ponad 1 tys. zł, to taki zakup może na prawdę szybko się zwrócić, a zakupiona szuflada „odwzajemni się” pomocą w wykonywaniu codziennych kuchennych obowiązków.

Klasyfikacja szuflad grzewczych

Wśród szuflad grzewczych, ze względu na ich funkcjonalność możemy wyróżnić przede wszystkim dwa rodzaje urządzeń:

  • Szuflady grzewcze do podgrzewania naczyń – ich zastosowanie jest nie tylko praktyczne pod kątem samego montażu (wypełnienie niszy w urządzeniach kompaktowych), ale także pod kątem użytkowania. Służą jedynie do podgrzewania naczyń. Szuflada ma zwykle kilka poziomów, na których można umieścić filiżanki oraz talerze, a panująca w niej temperatura osiąga nawet ok. 85 °C.
  • Szuflady grzewcze do podgrzewania naczyń i przygotowywania potraw – to urządzenia, które podgrzewają naczynia i dodatkowo poddają obróbce termicznej dania, czyli są w niej podgrzewane naczynia, a gotowe dania można dzięki niej utrzymać w wysokiej temperaturze. Pozwala też wybrać funkcję rozmrażania oraz gotowania potraw w niskiej temperaturze.

Podłączenie i bezpieczeństwo

Zanim skorzystamy z dobrodziejstw szuflady grzewczej należy ją odpowiednio zainstalować. Montując urządzenie w zabudowie kuchennej należy pamiętać, by znajdowało się w takim miejscu, w którym będzie dostęp do gniazda sieciowego. Szuflady grzewcze są zasilane napięciem 230 V. Podłączając sprzęt do gniazda zasilającego nie powinno się stosować dodatkowych przedłużaczy. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia ważnym elementem może okazać się więc długość kabla zasilającego, w jaki wyposażona jest szuflada. Zależnie od modelu szuflady kabel może mieć nawet 2 m, co powinno zapewnić swobodę instalacji.

Podobnie jak w wypadku piekarników, także szuflady grzewcze – ze względów bezpieczeństwa – muszą mieć tzw. zimny front. Temperatura panelu frontowego urządzenia nie powinna przekraczać 35 °C. Ze względu na konstrukcję szuflady tutaj jednak nie stosuje się wielu warstw przezroczystych szyb. Nie można więc zajrzeć do wnętrza szuflady bez jej otwierania.

Podłączenie

Różnorodne zastosowania szuflady grzewczej

Sekretem idealnego smaku kawy, charakterystycznego chociażby dla małych lokalnych kawiarni, jest podgrzanie filiżanki do temperatury podobnej do tej, w której kawa jest zaparzana. Dzięki szufladzie grzewczej, pozwalającej podgrzewać także naczynia, przygotowanie kawy zachowującej właściwości i najlepsze walory smakowe, możliwe stanie się również w domu. Ogrzana przed podaniem kawy fi- liżanka dłużej utrzymuje odpowiednie ciepło, a przez to napój ten może lepiej rozwinąć głębię swojego smaku i aromatu.

Szuflada sprawdzi się również podczas przygotowywania i podawania rozmaitych potraw. Świetnie wyrośnie w niej ciasto drożdżowe na pizzę. Ważne są bowiem tutaj nie tylko drożdże, ale także odpowiednia temperatura wyrastania ciasta, którą zapewnić może właśnie szuflada grzewcza, stanowiąca innowacyjny element zabudowy kuchennej. Ponadto, dzięki szufladzie grzewczej możliwe stanie się m.in. podanie gościom ciepłego i pachnącego pieczywa czy podgrzanej szarlotki. Szuflada przyda się także wtedy, gdy spodziewamy się gości. Wówczas, nawet jeśli ktoś się spóźni, możemy mieć zawsze w zanadrzu dla niego ciepły posiłek. Wystarczy, że uruchomimy odpowiednią funkcję szuflady i umieścimy w niej posiłek. Mięso najlepiej jest grzać przez dłuższy czas w stosunkowo niskiej temperaturze. Dzięki temu traci ono mniej wartości odżywczych, a jednocześnie utrzyma odpowiednią temperaturę. Szuflada grzewcza jest odpowiednia do rozmrażania delikatnych potraw, warzyw i owoców. Można w niej również przyrządzić różnorodne rodzaje mięs, wypiec kotlety mielone, a nawet ugotować jajka. W instrukcji obsługi urządzenia można znaleźć m.in. zalecane ustawienia temperatury szuflady do rozmaitych potraw, które możemy w niej podgrzać, a nawet parametry, które należy ustawić podczas pieczenia rozmaitych dań w niskiej temperaturze, w zależności jak mocno wypieczoną potrawę chcemy otrzymać.

Gabaryty i pojemność szuflad

W ofercie producentów szuflad grzewczych do domowej zabudowy kuchennej dostępne są zwykle dwa rodzaje modeli różniące się wysokością. Może to być 14 lub 29 cm. Wymiar szerokości jest w tym wypadku raczej standardowy i wynosi ok. 60 cm. Dzięki temu szuflada idealnie współgra w kuchennej aranżacji z innymi zabudowanymi urządzeniami.

Mniejszy model pozwala na podgrzanie zastawy stołowej dla ok. 6 osób. Doskonale sprawdzi się w kuchennej zabudowie zwłaszcza w połączeniu z kompaktowym piekarnikiem lub ekspresem o wysokości 45 cm. Ta- ki duet doskonale wpasowuje się w standardową 60-centymetrową niszę kuchenną.

Bardziej pojemne modele o wysokości 29 cm to z kolei świetne uzupełnienie dla standardowych urządzeń do zabudowy o wysokości 60 cm. Pozwalają na podgrzanie zastawy nawet dla 12 osób. Piekarnik w połączeniu z taką szufladą grzewczą będą wówczas idealnym rozwiązaniem do montażu w ok. 90-centymetrowej niszy.

Gabaryty szuflady przekładają się na jej nośność mniejsze modele są w stanie zmieścić ok. 15-kilogramowy załadunek, a większe nawet do 25 kg naczyń. Należy zwrócić uwagę, by nawet szuflada załadowana do maksimum swobodnie się otwierała i zamykała.

Gabaryty i pojemność

Szuflada grzewcza świetnie nadaje się do przygotowywania m.in. gorącej czekolady.

Gabaryty i pojemność

Temperatura w szufladzie

Zakres temperatury, jaki oferują zwykle szuflady grzewcze jest zależny do producenta i modelu urządzenia. Zwykle jednak mieści się w przedziale od 40 do ok. 80 °C. Ponadto, wartości temperatur są nieco inne dla każdej z funkcji grzania, jaka jest dostępna w szufladzie. W innych temperaturach należy podgrzewać filiżanki, a w innych potrawy. W razie potrzeby temperaturę wewnątrz szuflady grzewczej można regulować, dostosowując ten parametr do własnych potrzeb. Regulacja może być płynna (stopień po stopniu) lub skokowa, a więc np. co 5 °C. Niekiedy jest dostępna tzw. bezstopniowa regulacja temperatury, w której zamiast konkretnych wartości mamy określone jedynie przybliżone poziomy grzania, np. niski, średni i wysoki, a sterowanie tym parametrem odbywa się za pomocą pokrętła.

Temperatura

Przed podaniem kawy najlepiej jest podgrzać szklankę czy filiżankę. Można to zrobić wygodnie przy pomocy szuflady grzewczej, np. espresso podajemy najczęściej w małych, podgrzanych przed podaniem, białych filiżankach.

Spójne wzornictwo

Nie bez znaczenia jest wzornictwo szuflady grzewczej. Dobrze, aby było ono spójne z resztą zabudowy kuchennej, a przynajmniej urządzeniem, przy którym szuflada będzie montowana. Jeśli więc chcemy, aby w kuchennej zabudowie znalazła się również szuflada, która nie będzie odstawała wzorniczo od reszty, najlepiej aby była tego samego producenta i pochodziła z tej samej linii produktowej, co np. piekarnik czy ekspres do zabudowy, z którym często tworzy spójną całość. Jeśli nie markę, to przynajmniej warto zachować jednolitą kolorystykę sprzętu. Fronty szuflad wykonywane są z czarnego szkła lub stali nierdzewnej, podobnie zresztą jak fronty piekarników. Może to być też miks dwóch kolorów, jak np. w modelu AWDM6I z linii X-type marki Amica, gdzie górna połowa frontu to czarne szkło, a dolna to inoks. O zachowanie spójnego wzornictwa nie powinno być zatem trudno.

Szuflady grzewcze są zwykle pozbawione uchwytów. Zamiast tego wyposażane są w specjalny system ułatwiający otwieranie, zaledwie przez lekkie naciśnięcie frontu. Komfortowy dostęp do szuflady zapewniają prowadnice teleskopowe, które powinny umożliwiać całkowite jej wysunięcie, a tym samym wygodny załadunek i rozładunek wnętrza.

Spójne

Szuflada grzewcza pochodząca z tej samej linii wzorniczej, co pozostałe AGD do zabudowy będzie niemal niezauważalna w kuchennej aranżacji.

Spójne
Spójne

Czyszczenie urządzenia

Pełny wysuw ułatwia też czyszczenie szuflady, które powinno się wykonywać po każdym jej użyciu. Należy jednak odczekać, aż urządzenie wystygnie. Następnie wystarczy wyjąć umieszczone wewnątrz niego maty antypoślizgowe i delikatnie przetrzeć powierzchnię np. szmatką nawilżoną ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Po wyczyszczeniu szuflady, jej wnętrze można osuszyć miękką ściereczką, wykonaną np. z mikrofibry.

Do czyszczenia wnętrza szuflady producenci nie zalecają stosowania środków czyszczących zawierających m.in. sodę czy amoniak. Nie powinno się też używać preparatów odkamieniających, a także proszków i preparatów, które mogłyby spowodować zarysowanie powierzchni. Nie wolno stosować specjalnych środków do stali nierdzewnej, do czyszczenia zmywarek, a także płynów do mycia szkła. Matę antypoślizgową z wnętrza szuflady należy czyścić ręcznie, podobnie jak szufladę – z użyciem ciepłej wody i płynu do naczyń. Do szuflady należy włożyć ją ponownie, dopiero po całkowitym wyschnięciu.

Praktyczny pomocnik w kuchni

Praktyczny pomocnik w kuchni

Szuflada grzewcza może być praktycznym pomocnikiem w każdej kuchni. Dzięki niej smakowite potrawy możemy serwować na ciepłych talerzach, tak jak to się robi w najlepszych restauracjach. Przykładem funkcjonalnego modelu szuflady grzewczej jest OZ-4022 marki Concept o wysokości 14 cm, który może pomieścić 12 talerzy o średnicy 26 cm lub 80 filiżanek espresso. Maksymalna nośność urządzenia to 25 kg, a pojemność 22 l. Szuflada oferuje 3 różne funkcje grzania, które możemy dopasować do tego, co w niej umieszczamy. Dostępny jest program automatyczny do ogrzewania filiżanek. Zakres temperatur podczas pracy w tym trybie mieści się w zakresie od 40 do 60 °C. Drugi z dostępnych programów służy do podgrzewania talerzy. Funkcjonuje on w wyższym zakresie temperatur, bo od 60 do 80 °C. Trzeci tryb automatyczny przeznaczony jest natomiast do ogrzewania żywności i oferuje taki sam zakres temperatur pracy jak w wypadku funkcji podgrzewania talerzy. Czas grzania dla każdej z trzech wspomnianych tutaj funkcji oferowanych przez urządzenie można ustawić w zakresie od 1 aż do 6 godz.

OZ-4022 to model bezuchwytowy z funkcją otwierania Push to open i pełnym wysuwem szuflady (do 35 cm). Może tworzyć spójną bryłę z zainstalowanym nad nim innym urządzeniem do zabudowy marki Concept, np. piekarnikiem KTV-4444.

Praktyczny pomocnik w kuchni

Wyjątkowe wzornictwo i funkcjonalność

Wyjątkowe wzornictwo

W najnowszej linii urządzeń firmy Miele dostępne są dwa funkcjonalne modele szuflad grzewczych – mniejszy ESW 7010 (wysokość 14,1 cm) i większy ESW 7020 (wysokość 28,9 cm). Pierwszy pomieści zastawę dla 6 osób, a drugi nawet dla 12 osób. Są to eleganckie konstrukcje bezuchwytowe umożliwiające nie tylko podgrzewanie filiżanek, talerzy i utrzymywanie potraw w cieple, ale też pozwalające na uzyskanie perfekcyjnych rezultatów gotowania. Każde z tych zastosowań ma przyporządkowany odpowiedni program, który ułatwia ustawienie parametrów pracy urządzenia. Program „Pieczenie delikatne” zapewnia łagodne gotowanie mięsa w niskiej temperaturze, dzięki czemu zachowasz aromat i składniki odżywcze, a przygotowana potrawa będzie delikatna i soczysta.

Do obsługi wykorzystywane jest sterowanie sensorowe. Urządzenia wyposażone są w mechanizm Push2open, który umożliwia otwieranie drzwi przez delikatne naciśnięcie frontu. Co ważne, szuflady można całkowicie wysunąć w celu łatwego załadunku i rozładunku.

Modele ESW 7010 i ESW 7020 są kompatybilne z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi w tym m.in. z funkcją Miele@home, która umożliwia łączenie w sieć „inteligentnych” urządzeń domowych firmy Miele i sterowanie nimi za pomocą aplikacji mobilnej. Dostępny jest ponadto timer, który pozwala na zaprogramowanie czasu, po którym urządzenie wyłączy się automatycznie (maksymalnie do 4 godz.). Szuflady grzewcze należące do Generacji 7000 firmy Miele są zasilane sieciowo. Długość przewodu zasilającego w każdym z tych modeli wynosi 2 m. Dostępne wersje kolorystyczne to: GraphitGrey, Clean Steel (tylko dla modelu ESW 7020), BrillantWhite i Obsidian Black.

Ile może pomieścić szuflada grzewcza?

Ile może pomieścić

Na przykład model BI510CNR0 marki Siemens o wysokości 14 cm umożliwia podgrzanie zestawu naczyń dla 6 osób:

  • 6 talerzy o średnicy 24 cm,
  • 6 bulionówek o średnicy 10 cm,
  • 1 miskę o średnicy 19 cm,
  • 1 miskę o średnicy 17 cm,
  • 1 duży owalny półmisek o długości 32 cm, np. na mięso.

Wspomniany powyżej zestaw odpowiada również 64 standardowym filiżankom do espresso lub 14 dużym talerzom. Obciążenie szuflady grzewczej przy jej pojemności nie powinno przekraczać 15 kg.

Praktyczna i pojemna

Praktyczna i pojemna

W linii X-type marki Amica dostępna jest kompaktowa szuflada grzejna, która pomoże utrzymać naczynia i dania we właściwej temperaturze, rozmrażać, przygotowywać naturalny, domowy jogurt, a nawet roztapiać czekoladę. Wystarczy wybrać odpowiedni program.

Model AWDM6I X-type, bo o nim mowa, ma 22 l pojemności i charakteryzuje się mocą całkowitą 1000 W. Maksymalne obciążenie szuflady marki Amica wynosi 25 kg. Jak podaje producent, pomieści ona 80 szt. filiżanek espresso. Z kolei maksymalny załadunek talerzy (o średnicy 26 cm) to 6 szt. Urządzenie wyposażone jest w sterowanie sensorowe oraz zegar elektroniczny. Wykorzystano w nim otwieranie PushPull. Wystarczy delikatnie pchnąć front szuflady, a sama się otworzy.

Rozwiązanie to zastępuje standardowy uchwyt. Dzięki temu, kiedy obie ręce mamy zajęte, szufladę możemy z łatwością otworzyć… łokciem.

Brak wystających elementów to też dodatkowe zabezpieczenie przed niepożądanym otwarciem, np. przez dzieci. Model AWDM6I X-type ma front w odcieniu inoks. W ofercie marki Amica dostępna jest również biała (model AWDM6W) i czarna (model AWDM6B) wersja kolorystyczna szuflady grzejnej. Wysokość, szerokość i głębokość urządzenia wynoszą odpowiednio: 14,1, 59,5 i 56,1 cm.

2019-12-31
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket