Pochłanianie w wyjątkowym stylu

Pochłanianie

Wiele oferowanych obecnie modeli to prawdziwe dzieła sztuki użytkowej, najwyższych lotów wzornictwo, materiały i wykonanie. Innowacyjne i stylowe okapy są też coraz częściej dodatkowym i w pewnym sensie wyjątkowym źródłem światła w kuchni.

Okap może wyglądać jak elegancki, kryształowy żyrandol, kolorowy głośnik emitujący muzykę bądź jak rzeźba zawieszona tuż nad płytą grzejną. A takich formatów i im podobnych propozycji jest o wiele, wiele więcej. Bez cienia zawahania można powiedzieć, że w tym segmencie rynku dokonał się w Polsce niebywały postęp – tak techniczny, jak i stylistyczny. Piramidalną blachę bez silnika zastąpiły wyrafi- nowane konstrukcje ze znakomitymi jednostkami napędowymi i układami elektronicznymi. Najnowsze modele nie tylko wyznaczają styl kuchni, ale coraz częściej tworzą rynkowe trendy, za którymi podążają nie tylko producenci mebli, ale i wytwórcy sprzętu elektronicznego.

Stylowe źródło światła

Dostępne obecnie na rynku modele okapów w zdecydowanej większości wyposażone są we własne oświetlenie, dzięki czemu stały się one niezwykle efektowne. Przemyślane rozmieszczenie diod daje wyjątkowy nastrój i wpływa na wygląd i funkcjonalność całej kuchni. Okap coraz częściej staje się dodatkowym, niezależnym źródłem światła w pomieszczeniu. Kiedyś oświetlenie traktowane było jedynie jako praktyczny dodatek, dzięki któremu gotowanie stawało się łatwiejsze. Dzisiaj rola oświetlenia mocno się zmieniła i znacznie wykroczyła poza swój pierwotny kształt. Obecnie, poza funkcjonalnością, nowoczesne oświetlenie wnosi powab, swoistą „magię”, staje się elementem dekoracji i ma istotny wpływ na projektowanie kuchni.

Stylowe źródło światła

Na rynku nie brakuje klasycznie wykończonych modeli, utrzymanych w stylistyce retro. Okapy tego typu pod względem parametrów technicznych nie ustępują bardziej nowoczesnym w wyglądzie przyściennym odpowiednikom.

Stylowe źródło światła

Rodzaje oświetlenia

Możemy wyróżnić modele okapów z czterema podstawowymi źródłami światła. Zaliczamy do nich oświetlenie: żarowe, halogenowe, diodowe (LED) oraz neonowe. Każdy ze wspomnianych rodzajów różni się nie tylko budową, ale również sposobem wytwarzania i jakością oraz barwą emitowanego światła. Oświetlenie halogenowe, mimo że nieco bardziej energooszczędne od klasycznego żarowego źródła światła, nie dorównuje neonowemu. To drugie pobiera zdecydowanie mniej energii elektrycznej, ale wtedy, gdy świeci nieustannie, jednak jego wadą jest to, że nagrzewa się dosyć długo i tym samym pełna intensywność oświetlenia osiągana jest dopiero po chwili. Popularność swą neonówka w okapach zdobyła m.in. dzięki podłużnemu kształtowi. Najtańszą w eksploatacji alternatywą jest oświetlenie LED-owe. Luminescencyjne źródło światła pobiera bardzo mało energii elektrycznej, jednak koszt jednej diody nie jest taki mały, jakby mogłoby się wydawać. Cechą charakterystyczną diod jest bardzo długa trwałość.

Rodzaje oświetlenia

Projekt okapu Eclipse marki Ciarko inspirowany był, jak sama nazwa wskazuje, zjawiskiem astronomicznym – zaćmieniem. Ta finezyjna konstrukcja została wykonana m.in. ze stali nierdzewnej i szkła hartowanego.

Moc kolorów

Zastosowanie oświetlenia, które jest tak istotne w okapach, ma jeszcze jedną zaletę. Może stworzyć wyjątkowy nastrój w pomieszczeniu. Producenci stosują wiele kolorów lamp, dzięki czemu oświetlenie przestaje być rozwiązaniem czysto praktycznym, a staje się również elementem wystroju. Dlatego też w okapach dostępnych na polskim rynku możemy spotkać lampy czerwone, niebieskie, różowe, brązowe, a także żółte i zielone. To tylko garstka z barw, jakie stosowane są w designerskich modelach. Duże możliwości pod względem kolorystyki dają diody LED. Warto w tym miejscu pamiętać, że o ile kiedyś najważniejszym parametrem była moc żarówki, o tyle dzisiaj niezmiernie istotna jest poza mocą czy rodzajem trzonka także temperatura barwowa LED. W praktyce w zależności od wielkości tego parametru uzyskujemy światło „zimne” lub „ciepłe”. Te „ciepłe” sprzyja wypoczynkowi, relaksowi czy spożywaniu posiłków, „zimne” z kolei zalecane jest do aktywności i pracy.

Wymiana oświetlenia

Należy pamiętać, że wymiana źródła światła z włączonym okapem może być ryzykowna. Dlatego też producenci radzą, aby przed przystąpieniem do wymiany wyciągnąć wtyczkę z gniazdka sieciowego albo wyłączyć bezpiecznik w skrzynce bezpiecznikowej. Demontaż przepalonej „żarówki” powinien odbyć się zgodnie z instrukcją obsługi, ponieważ dojście do oświetlenia uwarunkowane jest zwykle wymontowaniem filtra przeciwtłuszczowego oraz osłony oświetlenia. Niektóre modele mają też pierścienie uszczelniające, które również należy zdjąć.

Wymiana oświetlenia

Okap może być prawdziwym dziełem sztuki. Potwierdzeniem tego jest współpraca wielu producentów tych urządzeń ze światowej sławy projektantami i designerami.

Wymiana oświetlenia
Wymiana oświetlenia

Przykładowe rozwiązania

W zależności od producenta wykorzystywane są rozmaite systemy związane z obsługą parametrów pracy okapu. Firma Siemens oferuje modele wykorzystujące oświetlenie, którego barwę można dostosować do aranżacji wnętrza, a wszystko to wygodnie i intuicyjnie, bo z wykorzystaniem systemu HomeConnect. Możemy także powiększyć zakres oświetlenia i sterować wybranymi funkcjami okapu za pomocą smartfonu lub tabletu. Oprócz dekoracyjnej funkcji podświetlenia, producent stosuje także standardowe, niezależne podświetlenie płyty kuchennej.

Nagrody za wzornictwo

Wiele okapów dostępnych na rynku zostało docenionych przez specjalistów w dziedzinie wzornictwa. Świadczą o tym rozmaite nagrody przyznawane za design. Jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień – „Red Dot Design Award” – zdobył model Illumia firmy Ciarko. Okap ten został doceniony za wyjątkowe walory estetyczne, ale też za parametry techniczne. Front urządzenia wykonany jest ze szkła oraz stali odpornej na rdzę i zarysowania. Projektanci i inżynierowie firmy Ciarko, którzy niejednokrotnie już zaskakiwali rynek wieloma innowacjami, tym razem, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom konsumentów oraz aktualnym trendom, opracowali nową wersję tego urządzenia.

Ruchomy uchwyt zainstalowany u podstawy okapu ma wbudowany panel LED. Pozwala to na ukierunkowanie oświetlenia w dowolnym kierunku, np. na blat podczas przygotowywania posiłków.

Komfort i przyjemną atmosferę podczas wykonywania codziennych czynności w kuchni zapewniają funkcje sterowania za pomocą gestów oraz szybkiego przewietrzenia pomieszczenia. Dzięki systemowi Gesture Control, aby włączyć urządzenie, wystarczy w pobliżu okapu przesunąć poziomo dłoń od lewej do prawej. W podobny sposób można zwiększyć szybkość pochłaniania. Jeżeli chcemy wyłączyć okap lub zmienić tryb prędkości na niższy, wystarczy poruszyć dłonią w odwrotnym kierunku – od prawej do lewej. Z kolei przytrzymanie dłoni pod okapem przez ok. 2 sekundy pozwala włączyć lub wyłączyć oświetlenie. Taki bezdotykowy system sterowania ułatwia utrzymanie sprzętu w czystości.

Zastosowany w modelu Illumia silnik bezszczotkowy (BLDC, od ang. BrushLess Direct-Current motor) oczyszcza powietrze w krótkim czasie. Dostępny jest ponadto czujnik zbliżeniowy, który wykrywa ruch i włącza oświetlenie tylko wtedy, gdy użytkownik znajduje się w pobliżu urządzenia.

Nowa wersja przyściennego modelu Illumia ma 90 cm szerokości i dostępna jest w dwóch opcjach kolorystycznych – czarnej lub białej. Pracuje w klasie efektywności energetycznej A+. Wydajność okapu wynosi 705 m3/h, a poziom hałasu wytwarzany podczas jego pracy to 61 dB.

Nagrody za wzornictwo
2020-02-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket