NARZĘDZIA

Przechowywanie narzędzi w pracy

Przechowywanie narzędzi

Odzież robocza staje się standardem w wielu firmach. Profesjonalistom pozwala przede wszystkim na wygodniejszą oraz bezpieczniejszą pracę. Komfort można zwiększyć jeszcze bardziej przy pomocy akcesoriów, takich jak pasy narzędziowe i torby. (Fot. Profix)

To niezwykle ważne wyposażenie. Przede wszystkim dlatego, że pozwala mieć pod ręką niezbędne narzędzia i dzięki niemu pracownicy są wydajniejsi i efektywniejsi. 

Skrzynki narzędziowe i organizery

Jeśli narzędzia trzeba mieć zawsze pod ręką, z pomocą przychodzą oczywiście skrzynki narzędziowe. Producenci oferują zarówno same skrzynki, które można uzupełnić o już posiadane narzędzia lub wyposażyć odpowiednimi wkładami, jak i gotowe zestawy, często kierowane do konkretnych branż. W ofercie znajdziemy tradycyjne skrzynki, otwierane na boki na kształt litery V czy też takie wyposażone w niewielkie szuflady. Wykonane mogą być z blachy stalowej lub też lżejszych tworzyw sztucznych, np. poliwęglanu. Skrzynka powinna mieć możliwość zapięcia na kłódkę, dzięki czemu użytkownik zabezpieczy narzędzia podczas pracy w terenie.

Na pokrywie skrzynki mogą być umieszczone organizery, przeznaczone np. do przechowywania kluczy czy wkrętaków. Zatrzaski i zapięcia skrzyni powinny być wykonane z trwałych materiałów, np. aluminium. Po otwarciu skrzynki jej wyższy poziom może być wyjmowany i wyposażony w uchwyt, co ułatwia dostęp do niżej zgromadzonych narzędzi. W pokrywie często umieszczone są również pojemniki na drobne przedmioty, idealne do przechowywania np. normaliów. Duże skrzynki o większej ładowności mogą być wyposażone w kółka, które pozwolą na ich wygodny transport. Skrzynka jest wtedy ciągnięta za aluminiową teleskopową rączkę. Do przechowywania drobnych materiałów, takich jak np. wkręty, nakrętki, wykorzystać można praktyczne organizery oferowane przez producentów narzędzi. Regulowane przegrody umożliwiają dopasowanie do potrzeb, a przezroczysta pokrywa ułatwia znalezienie niezbędnego sprzętu. 

Skrzynki narzędziowe

Spodnie robocze

Komfortowe spodnie robocze to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia, a odpowiednio dobrane pozwolą mieć mnóstwo narzędzi przy sobie.

W przeciwieństwie bowiem do bluz, kamizelek czy kurtek spodnie są niezbędnym elementem garderoby niezależnie od pogody. Do niej oczywiście powinny być dostosowane, dlatego też można wybierać spośród różnych krojów. W zależności od wymagań dostępne są odmienne długości – od tradycyjnych długich spodni i ogrodniczek po piratki i krótkie spodnie. W końcu nie w każdej pracy i nie przy każdej pogodzie wymagane jest pełne okrycie nóg. Profilowane nogawki zapewnią, że spodnie będą dobrze przylegać i przy tym całkiem modnie się prezentować. Zastosowanie elastycznego klina w kroku pozwala z kolei na swobodne klękanie. Dzięki niemu nie trzeba każdorazowo odruchowo podciągać spodni, a w pozycji klęcznej nie opinają się mocno na udach. Warto przy tym napomknąć o nieco większej długości tylnej części spodni, która podczas schylania się będzie odpowiednio zakrywać dolny odcinek pleców oraz pośladki.

Wracając jednak do przechowywania, to kieszenie przednie powinny być nieco luźniejsze, tak aby również na klęczkach użytkownik miał do nich wygodny dostęp, zapewniają to np. kieszenie kaburowe. Kieszenie, paski, zaczepy to jedne z najważniejszych elementów. Powinny być wykonane z trwałych i odpornych materiałów. W końcu często znaleźć się w nich mogą ostre przedmioty, np. wkręty, które w mig uszkodzą mniej odporne tkaniny. Łatwo dostępna przegroda na smartfon i pisak, długa kieszeń na przyrządy miernicze, pętla pozwalająca zaczepić młotek czy kombinerki oraz w końcu pakowne kieszenie typu cargo umieszczone po bokach – na obecność tych wszystkich elementów należy zwrócić uwagę, aby dobrać spodnie odpowiednie do codziennej pracy. Oczywiście, mogą być one zapinane na suwak lub na rzepy. Nawet odpowiednia konstrukcja tylnych kieszeni ma znaczenie. Mogą mieć niesymetryczny krój i rozszerzać się na zewnątrz. Dzięki temu użytkownik, mając nawet pełne kieszenie, może swobodnie usiąść, ponieważ zgromadzone w nich przedmioty będą przesuwać się ku bokom.

Pod względem funkcjonalnym na pierwszy plan wybijają się również ogrodniczki. Mają dodatkowe wygodnie kieszenie na piersi, np. na identyfikator, czy pojemne worki kieszeniowe. Ze względu na naramienniki komfortowo rozkładają większe ciężary na całe ciało.

Spodnie wykonane są zazwyczaj z materiałów syntetycznych. W przeciwieństwie do bawełny nie pochłaniają one wilgoci, a więc np. nie będą przylepiać się do spoconego ciała. Lepszą wentylację mogą zapewnić mechaniczne systemy wentylacyjne, np. rozcięcie w materiale z elastyczną siatką, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Umieszczane jest ono np. za kolanami.

Kolejnym z istotnych elementów spodni są kieszenie na nakolannikach. Ze względów zdrowotnych ich zastosowanie podczas pracy na klęczkach jest niezbędne. Chronią one m.in. przed ostrymi przedmiotami, na jakie można trafić podczas pracy, np. gwoździami, szkłem czy śrubami. Powinny być uszyte tak, aby zapewniały stabilne trzymanie nakolanników bez możliwości ich przesuwania się – tylko w ten sposób gwarantują pełną ochronę kolan przed urazami podczas pracy. 

Spodnie

Kamizelki narzędziowe można wyposażać odpowiednio do branży, w jakiej będą wykorzystywane. (Fot. Snickers Workwear)

Torby i plecaki narzędziowe

Zamiast skrzynki narzędziowej można wybrać plecak lub torbę. Najczęściej wykonane są one z poliestru lub nylonu 600D. Są to lekkie oraz wytrzymałe materiały, często stosowane również w odzieży outdoorowej. Podstawową cechą zarówno plecaka, jak i torby powinny być mocne szwy, które zapewnią wytrzymałość również przy dźwiganiu dużych obciążeń. Plecaki narzędziowe część rozwiązań zaczerpnęły z modeli trekkingowych.

Wśród nich można wymienić pasy kompresyjne, pozwalające na dopasowanie plecaka do ilości przenoszonego ekwipunku, czy system wentylacyjny na plecach, który ułatwia cyrkulację powietrza, zwłaszcza w cieplejsze dni. Szelki plecaka mogą być również wyposażone w pas piersiowy, który ułatwia dźwiganie i poprawia stabilność, zwłaszcza przy większych obciążeniach. Znaleźć się mogą również miejsce na laptop czy taśmy do przytroczenia akcesoriów.

Plecak, pomimo przeznaczenia narzędziowego, dzięki wyżej wymienionym rowiązaniom może również całkiem przyzwoicie sprawdzić się podczas weekendowej wycieczki za miasto. Plecak lub torba wyposażone będą w liczne kieszenie wewnętrzne i zewnętrzne, gdzie można przechować najpotrzebniejsze narzędzia. Dodatkowo mogą być wyposażone w kółka, które będą przydatne przy większych obciążeniach. W zależności od środowiska, w jakim wykonywana jest praca, można zwrócić uwagę na torby i plecaki, które są wykonane z wodoodpornych materiałów.

W pracy możemy potrzebować nie tylko miejsca do transportu narzędzi, ale i odpornej torby do przechowywania codziennej odzieży na zmianę z tą roboczą. W takich zadaniach dobrze spiszą się wodoszczelne torby i plecaki. Mogą być wyposażone w specjalną kieszeń, w której można przechowywać mokre ubrania i obuwie bez obaw, że zamoczą resztę jej zawartości. 

Torby i

Skrzynka narzędziowa to podstawowe wyposażenie. Można ją uzupełnić o organizer na drobne akcesoria niezbędne w codziennej pracy. (Fot. Högert Technik)

Pasy narzędziowe

Kolejnym z przydatnych akcesoriów, np. na budowie czy w warsztacie, będą pasy narzędziowe. Dzięki nim najpotrzebniejsze narzędzia pracownik może mieć zawsze pod ręką. Producenci oferować mogą rozwiązania przeznaczone do konkretnych branż. Pas stolarski będzie np. wyposażony w kieszeń z mocowaniem na młotek, nóż lub ołówek.

W wersji dla elektryków jej miejsce zajmie kieszeń z miejscem na śrubokręty, obcęgi czy próbnik. Pojemne kieszenie powinny być trwałe, ponieważ przechowywane są w nich ostre przedmioty, np. gwoździe czy wkręty. Producenci mogą też oferować pasy narzędziowe w podstawowej wersji, którą następnie uzupełniamy o niezbędne dla nas akcesoria. Dodatkowo duże otwory w kieszeniach ułatwiają dostęp, nawet jeśli praca wykonywana jest w rękawicach. Pas powinien być watowany, co zapewnia wygodę. Nie będzie obcierał użytkownika w czasie pracy.

Dodatkowo ważna jest wytrzymała oraz lekka sprzączka. 

Pasy narzędziowe

Wygodna odzież robocza, jak odpowiednie spodnie, będzie wyposażona w pojemne kieszenie i uchwyty, które ułatwią codzienną pracę. (Fot. Högert Technik)

Kamizelki narzędziowe

Kamizelki narzędziowe Zwłaszcza przy dużej liczbie narzędzi przydatna będzie kamizelka narzędziowa, która zapewnia ergonomiczne rozłożenie masy przedmiotów i wygodny dostęp do nich. Produkty tego typu cieszą się coraz większym uznaniem. Dostępne są w standardowej rozmiarówce odzieżowej. Kamizelka jest jednak zazwyczaj wyposażona również w możliwość regulacji taśm naramiennych i tylnego panelu. Dzięki temu łatwiej dopasujemy ją do budowy ciała oraz można ją założyć np. bezpośrednio na kurtkę. Jej głównym zadaniem jest przenoszenie narzędzi i akcesoriów, dlatego powinna być przewiewna i lekka. Kamizelka może mieć również zintegrowany pasek, który odciąża ramiona. To bardzo przydatne przy większym obciążeniu. Liczba kieszeni jest zależna od konkretnego modelu. Mogą one być wzmocnione specjalnymi materiałami, takimi jak cordura. Warto wybrać kamizelkę, która kilka kieszeni ma zapinanych na zamek błyskawiczny lub chociaż guziki. Można je wykorzystać do przechowywania cenniejszych rzeczy, np. dokumentów. Idąc z duchem czasu, producenci odzieży coraz częściej umieszczają w nich także kieszenie na smartfon.

Do pracy w warunkach ograniczonej widoczności warto wybrać kamizelkę wykonaną z odblaskowego materiału. Oprócz kieszeni kamizelka będzie wyposażona w kilka dodatkowych elementów, jak np. szlufka na młotek czy boczne uchwyty na akcesoria. Niektóre modele mają również przewidziane miejsce na firmowe znakowanie. 

2020-02-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket