Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Rodzaje

Sezon jesienno − zimowy to przede wszystkim zagrożenia spowodowane pogorszeniem jakości powietrza przez spalanie szkodliwych substancji i zwiększenie zachorowań na infekcje dróg oddechowych, grypę, a w tym roku wirusa SARSCoV- 2. Ze względu na epidemię zalecane jest przebywanie w domu. Tym bardziej przydatny będzie oczyszczacz, aby zapewnić czyste powietrze.

Na rynku jest wiele rodzajów oczyszczaczy, różniących się konstrukcją, zastosowaniem, parametrami i funkcjami. Od ich budowy zależne jest skuteczne usuwanie różnego rodzaju zanieczyszczeń. Oczyszczacze powietrza działają w oparciu o pasywny lub aktywny system filtracji albo wykorzystują obydwa jej rodzaje. System pasywny wykorzystuje filtry mechaniczne, a aktywny różne zjawiska fizyczno − chemiczne, takie jak fotokatalizę, działanie pola elektrostatycznego, promieniowania UV czy jonizację.

Oczyszczacze z nawilżaniem

Oczyszczacze

Suche powietrze szczególnie w sezonie jesienno − zimowym w naszych mieszkaniach jest przyczyną wielu dolegliwości dróg oddechowych. Oczyszczacz powietrza powinien mieć funkcję nawilżania. To urządzenia 2 w 1. Oczyszczacz jest wyposażony w zestaw filtrów pasywnych i aktywnych może mieć generator jonów np. Plasmacluster. Zbiornik na wodę ma filtr dyskowy wodny, którego nasączona wkładka filtracyjna (parowanie ewaporacyjne) oczyszcza wstępnie powietrze.

Oczyszczacze pasywne

Oczyszczacze

Podstawowe modele wykorzystują filtrację wieloetapową z zestawami filtrów mechanicznych. Należą do nich filtry: wstępny, węglowy oraz HEPA. Filtr wstępny służy do zatrzymywania największych cząstek znajdujących się w powietrzu, a także pyłków, włosów lub sierści. Filtry węglowy usuwa zanieczyszczenia gazowe i nieprzyjemne zapachy. Filtr HEPA zatrzymuje przeszło 99,97 proc. pyłów zawieszonych PM2,5, a nawet mniejszych (0,01 – 0,3 μm) znajdujących się w powietrzu w zależności od klasy filtra. Są w stanie zneutralizować mikroorganizmy takie jak bakterie czy wirusy.

Oczyszczacze pasywno-aktywne

Oczyszczacze

Oczyszczacz oprócz filtrów mechanicznych może zawierać dodatkowo filtr fotokatalityczny, filtr zimno katalityczny lub elektrostatyczny. W filtrze fotokatalitycznym pod wpływem światła zachodzą reakcje chemiczne przy wykorzystaniu dwutlenku tytanu, który powoduje wytworzenie substancji silnie utleniających zanieczyszczenia i rozkładanie ich na substancje nieszkodliwe CO2 i wodę. Filtr zimno katalityczny usuwa szkodliwe związki chemiczne gazy VOC. Filtr elektrostatyczny wykorzystujący wysokie napięcie powoduje, że przepływające w nim cząstki zanieczyszczeń ulegają jonizacji i przyjmują dodatni ładunek, a następnie zostają przyciągnięte przez ujemne naładowane płytki filtra. W walce z mikroorganizmami pomocne może być promieniowanie ultrafioletowe wytwarzane przez lampę UV. Promieniowanie krótkofalowe UV-C skutecznie dezaktywuje bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby oraz wszelkie inne drobnoustroje.

Oczyszczacze z jonizacją

Oczyszczacze

Oczyszczacze pasywne lub pasywno-aktywne mogą być wzbogacone o generator jonów. Ich działanie opiera się na nasyceniu powietrza jonami ujemnymi, które „przyczepiając się” do zanieczyszczeń, obciążają je i powodują ich opadanie. Generator jonów może wytwarzać jony ujemne lub jony ujemne i dodatnie. Szczególnym typem oczyszczaczy jonowych są urządzenia wykorzystujące jony ujemne i dodatnie. Takie rozwiązanie powoduje nie tylko opadanie cząsteczek zanieczyszczeń, ale przede wszystkim ich unieszkodliwienie przez rozkład związku chemicznego przez jony dodatnie Plasmacluster (Sharp).

2020-11-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket