Ważne parametry oczyszczaczy

Ważne parametry

W oczyszczaczach warto przeanalizować parametry techniczne, które wpływają na ich efektywność działania. Na ich podstawie łatwiej jest wybrać najlepsze urządzenie do danego zastosowania.

Kupujący informacje na temat danych technicznych oczyszczaczy i mogą znaleźć w firmowych katalogach i instrukcjach, a najszybciej na stronach WWW producentów.

Współczynnik CADR

Wydajność poszczególnych modeli porównać można za pomocą przyjętego w tym celu wskaźnika CADR opracowanego przez niezależne Stowarzyszenie Producentów Sprzętu Gospodarstwa Domowego – Association of Home Appliance Manufacturers (AHAM). Rozwinięcie skrótu (Clean Air Delivery Rate) oznacza w wolnym tłumaczeniu zdolność rozprowadzania czystego powietrza.

Każdego dnia człowiek wdycha i wdycha powietrze ok. 20 tys. razy i wydala ok. 0,5 kg dwutlenku węgla. Przyjmuje się, że aby powietrze było wolne od zanieczyszczeń i dwutlenku węgla, powinno być w danym pomieszczeniu przefiltrowane w całości cztery razy w ciągu godziny. Przykładowo, jeżeli pokój ma 50 m³, CADR powietrza oczyszczacza określony został na 200 m³/h, to ilość cykli godzinowych wynosi w przybliżeniu 4, a więc optymalnie, aby uzyskać czyste powietrze.

Z tego właśnie powodu wydajność urządzenia jest podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie. Przy określaniu współczynnika CADR uwzględnia się powierzchnię pomieszczenia i objętość czystego powietrza wytwarzanego na godzinę (m3/h). Współczynnik ten uwzględnia szereg różnych parametrów ważnych w oczyszczaczu, m.in. ile powietrza przepływa oraz jak dobrze jest ono oczyszczane przez filtry. Ocenie podlega usuwanie kurzu, pyłków i dymu. Im wyższy wskaźnik CADR, tym lepszy oczyszczacz powietrza. Trzeba pamiętać, że producenci mogą podawać w danych technicznych jedynie wydajność nominalną, która nie pokazuje, ile powietrza faktycznie oczyszcza dane urządzenie. Właściwą wartością jest wydajność efektywna, czyli CADR. CADR jest zawsze mniejszy niż wydajność nominalna.

Współczynnik

Oczyszczacz Concept CA3000 jest polecany do pomieszczeń do 60 m2, ma wydajność 488 m3/h i głośność 30 − 60 dB(A).

Wydajność nominalna oczyszczania

Jeżeli nie jest podawany CADR, należy się kierować wydajnością nominalną lub maksymalną podawaną w m3/h. Nie oznacza ona oczywiście skuteczności, a pokazuje, ile powietrza przepływa przez oczyszczacz w ciągu określonego czasu. Jest określana w m3 ilość powietrza oczyszczanego przez urządzenie w ciągu godziny. Im większa, tym szybciej powietrze zostanie oczyszczone.

Uwaga! Znając powierzchnię pokoju, można policzyć potrzebną wydajność oczyszczacza, przyjmując, że powietrze w pokoju powinno być oczyszczone 3, a nawet 4 razy w ciągu godziny.

Retencja filtrów

Wskazuje, jaki procent zanieczyszczeń mechanicznych jest zatrzymywany w filtrze w czasie przepływu powietrza. Parametr przyjmuje wartości 85 – 100 proc. Filtry HEPA stosowane w oczyszczaczach powietrza mają oznaczenia klasy E10, E11, E12 i H13. Niższa klasa wskazuje na mniejszą zdolność do wychwytywania zanieczyszczeń. Zaletą filtrów HEPA jest to, że są standaryzowane na drobinach najtrudniej dla nich wychwytywalnych (ang. MPPS, Most Penetrating Particle Size, zwykle 0,3 μm). Na przykład retencja filtra E10, niezależnie od wielkości cząstek, wynosi powyżej 85 proc., a filtra H13 powyżej 99.95 proc.

Maksymalny poziom głośności

Dla użytkownika bardzo ważnym parametrem jest poziom głośności wytwarzany przez oczyszczacz, który decyduje o komforcie użytkowania. Głośność jest określona poziomem mocy akustycznej (ang. sound power level) w jednostce dB(A). Przy pomiarze wykorzystuje się częstotliwościową charakterystykę korekcyjną (A), która optymalizuje pomiar ze względu na charakterystykę słuchu człowieka. Zgodnie z normą PN-87B-02151/02 poziom głośności docierającej do ucha nie powinien przekraczać 30 dB(A) w ciągu nocy i 40 dB(A) w ciągu dnia.

Poziomy natężenia dźwięku w wypadku oczyszczaczy mierzone są standardowo z odległości 1 m, a dwukrotny wzrost odległości daje dwukrotny spadek ciśnienia akustycznego. Tak więc im dalej urządzenie jest umieszczone od użytkownika, tym hałas jest mniej uciążliwy. Hałas jest wytwarzany przede wszystkim przez wentylatory. Wartości mogą się zmieniać w zależności od szybkości obrotów wentylatora. Wartość optymalna w ciągu dnia powinna być mniejsza niż 35 dB. Najmniejsza jest, gdy urządzenie pracuje w trybie snu – wtedy wynosi 15 − 19 dB(A).

Maksymalny

Rozmiar pomieszczenia

Zalecana powierzchnia pokoju do oczyszczania, dla której zagwarantowane jest skuteczne oczyszczanie dla danej wydajności urządzenia. Im większa wydajność, tym większy pokój można oczyścić.

Pobór mocy

Jest podawany dla wartości maksymalnej lub zakresu mocy. Różnice wynikają z poboru mocy przez wentylator. Pobierana moc zwiększa się wraz z większą wydajnością w różnych trybach. W oczyszczaczach typowy zakres mocy to 50 – 100 W.

Pojemność zbiornika

Od jego wielkości zależeć będzie, jak często będziemy dolewać wodę do zbiornika nawilżacza.

Wymiary obudowy

Zazwyczaj oczyszczacze mają prostopadłościenną obudowę i podawane są szerokość głębokość i wysokość.

Masa oczyszczacza

Jest zależna od wymiarów obudowy, masy filtrów i silnika, i mieści w zakresie 5 – 10 kg.

Masa

Sharp FP-J30EU-B z jonami Plasmacluster doskonale sprawdzi się w pokoju do 22 m2, wydajność maks. 180 m3/h, głośność w trybie sleep 23 dB(A).

Certyfikaty – gwarancja skuteczności działania

Praktycznie wszystkie oczyszczacze powietrza na rynku reklamowane są jako skuteczne przeciwko najbardziej dokuczliwym patogenon znajdującym się w powietrzu: alergenom, wirusom, bakteriom, grzybom etc. Wybierając zatem odpowiednie urządzenie, sprawdzajmy, jakimi certyfikatami dysponują producenci. Renomowanych producentów stać na przeprowadzenie kosztownych badań.

Najbardziej znane certyfikaty to:

PZH (Państwowy Zakład Higieny) – zajmuje się działalnością naukowo-badawczą; produkty z jego atestem są gwarancją bezpieczeństwa zdrowotnego. Zgodnie z polskim prawem oczyszczacz powinien mieć certyfikat Państwowego Zakładu Higieny (PZH). Każdy klient ma prawo zapytać o taki atest przed zakupem, a jeśli urządzenie go nie ma, może to zgłosić do PZH.

BAF (The British Allergy Foundation) – to czołowa brytyjska organizacja medyczna non-profit wspierająca i edukująca alergików oraz osoby z nietolerancją pokarmową.

TÜV Rheinland Polska – polski oddział niemieckiego oddziału certyfikacji, zdobył pozycję eksperta w dziedzinie certyfikacji na krajowym rynku.

PTA (Polskie Towarzystwo Alergologiczne) – wydaje rekomendacje produktowe.

ECARF (European Centre for Allergy Research Foundation) – Fundacja Europejskiego Centrum Alergii.

2020-11-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket