Obsługa i funkcje oczyszczaczy

Obsługa i

Oczyszczacze są urządzeniami prostymi w obsłudze, która odbywa się najczęściej za pomocą dotykowego panelu. Do droższych modeli są piloty i aplikacje na smartfony.

W zależności od zaawansowania modelu znaleźć w nich można różne rozwiązania i funkcje dodatkowe. Najnowocześniejsze modele są wyposażone w kolorowe dotykowe wyświetlacze, które informują o wybranych wartościach parametrów pracy lub funkcjach.

Panel sterowniczy

Najważniejszym w obsłudze jest panel sterowniczy, może mieć różne funkcje w zależności od ich liczby i rozwiązania konstrukcyjnego. Ważne są ergonomia i czytelność ikon. Walory obsługowe może zwiększyć automatyczna regulacja jasności wyświetlacza. Wyświetlacz jest automatycznie ściemniany, gdy oczyszczacz jest używany w ciemnym pomieszczeniu (np. w sypialni). W trybie stand by wszystkie informacje na wyświetlaczu zostają wygaszone po np. 60 sekundach, z wyjątkiem informacji o zanieczyszczeniu powietrza drobnymi cząsteczkami. Dotknięcie wyświetlacza aktywuje jego podświetlenie na co najmniej 60 sekund. Po wyłączeniu urządzenia wszystkie ustawienia pozostają zapisane w pamięci aż do czasu ponownego włączenia. Panel może mieć blokadę przed dziećmi.

Aplikacje i piloty

Komfort obsługi zwiększają piloty i aplikacje na smartfony. Najpopularniejsze są piloty, które zdalnie włączają lub wyłączają urządzenie oraz zmieniają prędkość filtracji. Coraz częściej są stosowane aplikacje na smartfony. Na przykład aplikacja Air Matters która dostarcza kompleksowych informacji i narzędzi pomagających w kontrolowaniu jakości powietrza na zewnątrz oraz wewnątrz domu. W aplikacji można sprawdzić jakość powietrza w domu (poziom cząsteczek PM2,5 monitorowany i wyświetlany przez oczyszczacz) z dowolnego miejsca, nawet poza domem. Zdalnie można również sterować oczyszczaczem w domu i poza domem, np. włączać go i wyłączać, jak i zmieniać parametry jego pracy. Aplikacja informuje również, kiedy należy wymienić filtry w oczyszczaczu. Dostarcza także informacji o poziomie zanieczyszczenia powietrza oraz stężeniu pyłków w mieście, w którym przebywa użytkownik lub do którego się wybiera. W aplikacji można też znaleźć prognozę jakości powietrza na zewnątrz na 4 najbliższe dni Aplikacja dostarcza wskazówek zdrowotnych dotyczących zminimalizowania narażenia na zanieczyszczenia powietrza oraz pyłki roślin.

Aplikacje i

Oczyszczacz z osuszaczem Concept OV1200 z serii Perfect Air idealnie nadaje się do użytku w łazienkach i pomieszczeniach do 25 m2 powierzchni.

Aplikacje i

Informacja o pyłach 2,5 i alergenach

W oczyszczaczach najważniejsza jest informacja o poziomie pyłów PM2,5 w mieszkaniu. Czujnik jakości powietrza mierzy poziom zanieczyszczenia. Wartość może być podawana liczbowo i graficznie lub tylko graficznie. Sensor wykrywa drobne cząsteczki zanieczyszczeń, a urządzenie przetwarza zebrane dane, aby automatycznie ustalić szybkość oczyszczania. Ponadto czujnik na bieżąco informuje o jakości powietrza dzięki 4-stopniowemu wskaźnikowi kolorów. Oczyszczacz może mieć dwa tryby wyświetlania zanieczyszczeń: indeks alergenów lub indeks cząsteczek PM2,5, który wskazuje bieżące ich stężenie w pomieszczeniu.

W oczyszczaczu marki Sharp np. KI-G75EU-W są wskaźniki: pyłów PM2,5, nieprzyjemnych zapachów, nawilżania, jonów Plasmacluster. Za pomocą czujników mierzona jest także temperatura i poziom wilgotności.

Szybkość oczyszczania powietrza

Oczyszczanie powietrza może być realizowane z różną szybkością wentylatora, który zasysa powietrze do oczyszczacza. Im jest większa, tym więcej powietrza w jednostce czasu zostanie oczyszczone. Przy pomocy panelu można ustalać tryby pracy urządzenia. W trybie automatycznym szybkość wentylatora jest zależna od stężenia cząstek PM2,5, aby jak najszybciej przefiltrować powietrze. Można ją ustawiać ręcznie, wprowadzając dowolną wartość. Na ogół oczyszczacze mogą pracować na dwóch lub trzech prędkościach: wysokiej, średniej i niskiej, nazywanej przez niektórych producentów trybem cichym lub sleep. Modele bardziej zaawansowane mają najczęściej więcej poziomów pracy – do pięciu. W trybie automatycznym filtrowanie powietrza następuje, kiedy czujniki wykryją zbyt wysoki poziom zanieczyszczeń. Szybkość wentylatora ma wpływ na głośność urządzenia, która się zmienia, Przy najmniejszej wartości nasz sen będzie niezakłócony, a płuca będą oddychać świeżym powietrzem.

Szybkość

Timer

Oczyszczacz może działać przez wybraną liczbę godzin, po upływie, których wyłącza się automatycznie. Timer może być programowany od 1 do 12 godzin, co godzinę. Określa się czas włączenia i wyłączenia, co umożliwia uzyskanie w domu czystego powietrza przed powrotem do niego. Dobiera się także szybkość wentylatora.

Różne rodzaje pulpitów do obsługi oczyszczaczy powietrza

Różne rodzaje pulpitów do

Regulacja kierunku nawiewu

Rozwiązanie to polega na tym, że oczyszczone powietrze jest wydmuchiwane w wybraną przez użytkownika stronę przy pomocy zmiany położenia kierownic. W zależności od rodzaju i zaawansowania modelu odbywa się to manualnie lub przy pomocy pilota.

Włączanie innych funkcji

W zależności od producenta i wyposażenia oczyszczacza zazwyczaj na pulpicie są ikony włączania dodatkowych funkcji, np. generatora jonów Plusmacluster, jonizatora jonów ujemnych, lampy UV czy nawilżacza. Mogą one pracować oddzielnie lub jednocześnie, np. oczyszczać i nawilżać.

Czujnik ruchu

Występuje w najlepszych urządzeniach, włącza funkcję oczyszczania, kiedy wykryje czyjąś obecność w pomieszczeniu, intensyfikując swoje działanie.

Czujnik

Wybrane modele oczyszczaczy powietrza można wygodnie obsługiwać pilotem, a nawet smartfonem z aplikacją.

Oczyszczacz z osuszaczem

W mieszkaniach, w których jest problem z nadmiarem wilgoci przydatny będzie oczyszczacz z funkcją osuszania. Usunie nadmiar wilgoci z pokoju lub łazienki, a oczyszczacz powietrza zlikwiduje zarodniki pleśni, alergeny, baterie i wirusy dzięki trzy stopniowej filtracji powietrza. Urządzenie może być pomocne w suszeniu prania. Przykładowo urządzenie Concept OV1210 Perfect Air ma zestaw filtrów: przeciwpyłkowy, węglowy i HEPA 13 i usuwa 750 ml wody dziennie.

Transport oczyszczacza

Przy zakupie oczyszczacza warto sprawdzić jak go transportować po pokojach. W tym celu powinien mieć kółka i uchwyt. Szczególnie jest gdy ma funkcję nawilżacza, ponieważ zbiornik z wodą to dodatkowe kilogramy. Najlepiej do transportu wodę usunąć, aby się nie wylała.

Jak i gdzie ustawiać oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powinien być w pokoju, w którym przebywa najwięcej domowników. W pokoju, głównym źródłem zanieczyszczeń jest okno, ustawienie blisko niego oczyszczacza ograniczy rozprowadzanie skażonego powietrza po pokoju. Jeżeli chcemy ograniczyć przedostawanie się zapachów z kuchni do salonu najlepiej mieć włączony okap kuchenny, a oczyszczacz ustawić na granicy z salonem. Gdy idziemy spać warto go przenieść do sypialni. Przed pójściem spać pomieszczenie można „oczyścić” przy pomocy funkcji „Clean Ion Shower” (np. Sharp FP- -J30EU-A, FP-J40EU-W) w ciągu 60 minut jony Plasmacluster przy maksymalnej prędkości nawiewu w ciągu zatrzymywany jest kurz i zmniejszana jest elektryczność statyczna. Dla tych, którzy w sypialni akceptują niewielki szum pracy urządzenia funkcja sleep jest dobrym rozwiązaniem.

Plasmacluster Spot – czyszczenie nie tylko odzieży

Plasmacluster Spot

To bardzo użyteczna funkcja w oczyszczaczach Sharp KI-G75EU-W, FP-J80EU-W i FP-J60EU-W. Innowacyjny generator jonów dodatnich i ujemnych Plasmacluster high density umożliwia w trybie Plasmacluster Ion Spot usuwanie uciążliwych zapachów: dymu tytoniowego, potu ludzkiego, zwierząt, kuchennych itp., oraz bakterii i wirusów z różnych przedmiotów, takich jak koszule, garnitury, poduszki, różnego rodzaju butów codziennego użytku, narciarskich czy kasku motocyklowego oraz wielu innych. Oczyszczacz np. KI-G75EU-W został wyposażony w tym celu w 2 wyloty powietrza: górny – automatyczny oraz przedni sterowany manualnie. Działanie funkcji polega na punktowej emisji największej możliwej „dawki” jonów, która jest o około 10 razy większa niż normalnie (nawet 70 000 jonów). Kąt nachylenia nadmuchu można ręcznie ustawić (40°, 20° – góra i 20° – dół), więc nadmuch można kierować dokładnie tam, gdzie się chce, np. oczyścić zasłony z dymu lub dywan, na którym uprzednio przebywały zwierzęta.

Plasmacluster Spot
2020-11-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket