Odkurzanie bez worka i przewodu

Odkurzanie

Odkurzacze bezworkowe już od wielu lat goszczą na rynku. Przekonują one konsumentów m.in. mniejszymi kosztami eksploatacji. Zdobywają coraz większą popularność również ze względu na wzrost zainteresowania sprzętem bezprzewodowym.

Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu odkurzanie bez kabla to znaczna wygoda. Wystarczy tylko sięgnąć po sprzęt, który – o ile naładowany – jest także zawsze gotowy do pracy. W tradycyjnych odkurzaczach ostatnimi czasy oszczędność energii stała się mocnym trendem, wpłynęło to także na świadomość konsumentów, którzy wiedzą już, że duża moc silnika wcale nie stanowi gwarancji skutecznego sprzątania, za to na pewno wysokich rachunków za prąd. Rozwój energooszczędności wpłynął także pozytywnie na odkurzacze akumulatorowe, które znacznie zyskały na wydajności i mogą dłużej działać zasilane bateriami.

Odkurzanie

Najwydajniejsze odkurzacze akumulatorowe mogą konkurować z zasilanymi sieciowo. W sprzątaniu pomagają im skuteczne końcówki ssące.

Ważne parametry odkurzaczy

Od parametrów, oczywiście, nie uciekniemy. Dlatego warto znać kilka podstawowych. Znacznie ułatwiają one wybór sprzętu odpowiedniego do potrzeb.

  • Moc wejściowa – nazywana jest także mocą znamionową i odnosi się do mocy pobieranej przez urządzenie. Jest to moc elektryczna pobierana z sieci lub akumulatora jako iloczyn natężenia prądu (amper) i napięcia (wolt). Oznaczenie i nazwa jednostki to wat [W].
  • Moc ssania – oznacza moc mechaniczną wciąganego powietrza – podawana jest w airwatach [W]. Pozwala oszacować efektywność odkurzacza (rzeczywistą jego funkcję) przez moc ssania, a nie przez moc pobieraną. Przy zakupie urządzenia należy się kierować jej wartością.
  • Rodzaj filtrów – rodzaj zastosowanych filtrów oraz całych systemów filtracyjnych w urządzeniu jest szalenie istotny, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci, alergicy lub osoby chorujące na astmę. Jeśli zdecydujemy się na model z gorszej jakości filtrami, spora część zebranych zanieczyszczeń trafiz powrotem do pomieszczenia z powietrzem wylotowym jako rozpylone drobiny, co kompletnie mija się z celem sprzątania i jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia.
  • Pojemność zbiornika na kurz – od pojemności zbiornika na kurz zależy to, jak często będzie trzeba go opróżniać. W modelach cyklonowych zasilanych sieciowo jest to zazwyczaj do 3 l. Odkurzacze akumulatorowe ze względu na gabaryty są wyposażone w zdecydowanie mniejsze zbiorniki, o pojemności do 1 l. W wielu modelach jest to mniej. Zazwyczaj jednak zbiorniki są transparentne, więc można łatwo kontrolować ich stan zapełnienia.
  • Zasięg pracy – w odkurzaczu sieciowym jest zależny od długości przewodu, rury i węża ssącego. Im zasięg jest większy, tym rzadziej odkurzacz musimy przepinać między gniazdkami. Z naturalnych względów problem ten nie dotyczy odkurzaczy akumulatorowych, których zasięg jest nieograniczony.
  • Czas pracy – oczywiście, parametr ten dotyczy tylko odkurzaczy akumulatorowych i zależy m.in. od trybu wydajności. Zazwyczaj producenci podają deklarowany czas pracy dla trybu najmniejszej wydajności, która w wielu wypadkach jest w zupełności wystarczająca. Warto wybrać sprzęt, który na zasilaniu bateryjnym działa przynajmniej pół godziny.
  • Masa – ma znaczenie przede wszystkim w modelach akumulatorowych, które mogą także pracować jako odkurzacze ręczne. Dlatego powinny być też lekkie na tyle, na ile to możliwe.
  • Napięcie akumulatora – akumulator zasilający odkurzacz ma określone napięcie, które obok natężenia prądu wpływa na moc odkurzacza, a co za tym idzie, także wydajność. W praktyce większość typowych odkurzaczy akumulatorowych jest zasilana napięciem od 18 do 36 V.
  • Czas ładowania – zależy od pojemności akumulatora i typu ładowarki. Przy wykorzystaniu szybkiej ładowarki często wystarczy godzina, żeby uzupełnić energię. Jednak w większości modeli potrzeba na to przynajmniej 3 godzin.

Zasada działania

Odkurzacze bezworkowe należą do grupy nowszych modeli niż te pracujące z wykorzystywaniem worków. Mają wiele zalet, co sprawia, że stale zyskują na popularności. Grupa ta, wchodząc do sprzedaży, dokonała pewnej mentalnej zmiany. Otóż zasada działania tych urządzeń jest prosta i przekonująca – nie potrzebują do pracy specjalnych worków. Wystarczy specjalny pojemnik, zwykle z tworzywa. Po odkurzaniu należy go opróżnić i oczyścić. Mają wielu zwolenników ze względów ekonomicznych i praktycznych – nie trzeba kupować i wymieniać worków.

W odkurzaczach bezworkowych ssanie wytwarzane jest dzięki zastosowaniu siły odśrodkowej, nazwanej efektem cyklonu. Śmieci zasysane są do specjalnego pojemnika, który należy opróżnić po zapełnieniu. Znakiem rozpoznawczym tej grupy urządzeń jest przezroczysty pojemnik, pozwalający na kontrolę ilości znajdujących się wewnątrz zanieczyszczeń. Zazwyczaj wykonany jest z tworzywa sztucznego.

Odkurzacze z grupy bezworkowych można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje:

  • cyklonowe – zasysane powietrze jest wprowadzane w pojedynczy ruch wirowy, a o gromna siła odśrodkowa oddziela zanieczyszczenia, które zbierają się w pojemniku;
  • multicyklonowe – technika ta oddziela kurz, często wielokrotnie, w wirujących i mieszających się strumieniach powietrza w wielu małych cyklonach. Dzięki temu siły odśrodkowe są zwielokrotnione, przez co kurz opada na dno zbiornika efektywniej.

Cechy odkurzaczy bezworkowych

Pierwsza związana jest z tym, że odkurzacz bezworkowy pracuje ze stałą siłą ssania. Druga zaś wiąże się z ekonomią gospodarstwa domowego – do tego typu urządzeń nie trzeba systematycznie dokupować worków, co ma wpływ na mniejsze wydatki związane ze sprzątaniem, ale należy pamiętać o wymienianiu filtrów. Samo czyszczenie takiego odkurzacza wyposażonego w pojemnik jest bardzo proste – wystarczy wyjąć zbiornik zgodnie z instrukcją i wysypać zawartość. Dobrze jest potem wypłukać pojemnik i osuszyć go. Jest jeszcze jedna zaleta – jeżeli pojemnik wykonany został z przezroczystego tworzywa, to dokładnie widać stan jego zapełnienia. To samo, co dla niektórych jest zaletą, dla innych może okazać się wadą. Mowa o konieczności regularnego opróżniania pojemnika na śmieci. Warto to robić z dwóch powodów – po to, aby nieczystości nie zalegały i nie wydzielały nieprzyjemnego zapachu oraz aby urządzenie nie traciło siły ssania zapchane ponad normę (wtedy siłą rzeczy efektywność musi się zmniejszyć). Warto też pamiętać, że modele te nie do końca zalecane są osobom o silnej alergii. Zbiorniki tego typu nie są zwykle konstruowane jako szczelne i sam proces otwierania czy opróżniania zbiornika jest alergogenny.

Konstrukcja pozioma lub pionowa

Na rynku dostępne są odkurzacze bezworkowe pionowe lub poziome. Modele pionowe muszą być lżejsze, ponieważ stale trzymamy je w ręce. To oznacza mniejsze gabaryty i łatwiejsze przechowywanie. Jednak konsekwencją tego jest, oczywiście, mniejsza pojemność zbiornika na zanieczyszczenia. Większość odkurzaczy pionowych jest zasilana akumulatorowo, choć na rynku wciąż znajdziemy modele z wtyczką sieciową. Jednak ich oferta jest znacznie mniejsza. Poziome odkurzacze bezworkowe, do których kształtów już przywykliśmy, są w większości zasilane sieciowo. Mają większe rozmiary, więc w pojemnikach zmieszczą więcej zanieczyszczeń.

Zasilanie akumulatorowe

Coraz częściej odkurzacze wyposażone są w zasilanie akumulatorowe. Zyskuje ono na popularności ze względu na wzrastającą wydajność i zwiększającą się efektywność energetyczną Brak przewodu zasilającego to oczywista zaleta w postaci swobody pracy. Czas odkurzania jest ograniczony i zazwyczaj wynosi kilkadziesiąt minut do nawet godziny. Zależy on przede wszystkim od trybu wydajności, w jakim pracuje odkurzacz, oraz pojemności akumulatora. Większość dostępnych na rynku odkurzaczy wykorzystuje akumulatory litowo-jonowe. Wybierając odkurzacz, warto zwrócić uwagę na napięcie akumulatorów – w większości wypadków im jest ono większe, tym sprzęt wydajniejszy.

Zasilanie

Odkurzacze akumulatorowe mogą być wykorzystywane jako odkurzacze ręczne. Znacznie ułatwia to czyszczenie trudno dostępnych miejsc.

Rozwiązania w odkurzaczach akumulatorowych

Specyficzna konstrukcja odkurzaczy akumulatorowych sprawia, że znajdziemy w nich kilka rozwiązań, które mogą znacznie wpłynąć na użyteczność sprzętu. W każdym odkurzaczu możemy wymienić akumulator, jednak w niektórych modelach będzie to wymagało rozkręcenia obudowy i może spowodować utratę gwarancji. Niektórzy producenci stosują jednak baterie łatwe do wymiany, często są to tzw. akumulatory slajdowe, podobne do stosowanych w elektronarzędziach. Wystarczy je wsunąć w port i po chwili usłyszymy charakterystyczne kliknięcie świadczące o poprawnym zamontowaniu. Takie odkurzacze są może mniej smukłe, jednak poza tym łatwa wymiana baterii to same zalety. Wyobraźmy sobie, że czas pracy urządzenia to 40 min, dokupując drugi akumulator możemy go wydłużyć praktycznie dwukrotnie. Zdarza się także, że baterie mogą być wykorzystane do zasilania innych sprzętów, np. wkrętarek czy podkaszarek do trawy.

Ważną kwestią jest także sposób ładowania. Odbywa się ono po podłączeniu ładowarki do odkurzacza lub bezpośrednio do akumulatora. Jak nietrudno się domyślić, to drugie rozwiązanie jest wygodniejsze, ponieważ jest połączone z łatwą możliwością wymiany baterii. Możemy także korzystać z odkurzacza, wykorzystując dodatkowy akumulator, podczas gdy ten pierwszy będzie się ładował.

Praktycznie wszystkie modele akumulatorowe są wyposażone w przynajmniej dwustopniową regulację siły ssania. W praktyce do odkurzania podłóg twardych, jak panele i płytki, a także wykładzin wystarczający będzie nawet podstawowy, oszczędny tryb pracy. To także zasługa specjalnych szczotek stosowanych w odkurzaczach akumulatorowych. Korzystanie z trybu o dużej wydajności może być przydatne przy czyszczeniu np. dywanów typu shaggy. Niektóre modele odkurzaczy automatycznie wykrywają rodzaj podłogi i do niej dopasowują siłę ssania.

W najlepszej klasy odkurzaczach akumulatorowych stosuje się tzw. silniki bezszczotkowe prądu stałego (BLDC). Wyeliminowanie z konstrukcji silnika szczotek, które zużywają się, pozwoliło na osiągnięcie znacznie większej trwałości oraz na zmniejszenie rozmiarów i poprawienie efektywności energetycznej. Dlatego zużywają mniej energii, co ma duże znaczenie w sprzęcie akumulatorowym, oraz są niemalże bezawaryjne. Wartą wspomnienia cechą większości odkurzaczy akumulatorowych jest modułowa konstrukcja. Jednostka ssąca może zostać wypięta z bazy lub odpięta od rury. To pozwala wykorzystać ją jako odkurzacz ręczny. 

Rozwiązania w

Jeśli odkurzacz ma taką możliwość, warto dokupić wymienną baterię, która znacznie zwiększy jego czas pracy.

Końcówki w odkurzaczach akumulatorowych

Odkurzacze akumulatorowe do pomocy w walce z zabrudzeniami zaprzęgają cała gamę końcówek. Prezentujemy najważniejsze z nich:

  • obrotowa szczotka z napędem – to podstawowy element wyposażenia. Zazwyczaj wałek szczotki jest pokryty włosiem, gumą lub miękkim materiałem do polerowania podłóg. Sprawdza się bardzo dobrze przy czyszczeniu dywanów i podłóg twardych, skutecznie usuwając kurz i drobne zanieczyszczenia;
  • turboszczotka z włosiem – sprawdza się przy odkurzaniu grubych dywanów, skutecznie usuwa z nich zanieczyszczenia, a także sierść czy włosy;
  • obrotowa minielektroszczotka – przeznaczona jest przede wszystkim do odkurzania tapicerowanych mebli czy materacy. Bardzo dobrze usuwa sierść zwierząt;
  • ssawka szczelinowa – zasady jej działania nie trzeba tłumaczyć, świetnie radzi sobie z odkurzaniem zakamarków, może być wyposażona w nasadkę z włosiem;
  • szczotka uniwersalna z włosiem – jest przeznaczona do czyszczenia bardziej uporczywych zabrudzeń, a przy tym delikatna dla powierzchni;
  • szczotka do kurzu – szczotka z miękkim włosiem, idealna do odkurzania książek na półce czy narożników z pajęczyn bez obawy o zarysowanie powierzchni;
  • ssawka do tapicerki – nieruchoma ssawka przeznaczona do delikatnego czyszczenia mebli, takich jak sofy czy fotele;
  • szczotka do materacy – specjalna szczotka, przy pomocy której możemy czyścić materace i meble tapicerowane. Wbudowane światło UV pozwala eliminować roztocza;
  • nasadka mopująca – jest wyposażona w zbiornik na detergent i wodę. W trakcie sprzątania możemy je dozować na dołączony mop i jednocześnie odkurzać oraz myć podłogę;
  • nasadka do polerowania – jest wyposażona w obrotowe pady, przy pomocy których można czyścić twarde podłogi na sucho lub mokro;
  • zestaw samochodowy – zazwyczaj jest wyposażony w niewielka ssawkę i rurę, które znacznie ułatwiają sprzątanie zakamarków auta.

Końcówki w

W zestawie zazwyczaj jest dołączony wygodny wieszak lub stacja ładująca, które ułatwiają przechowywanie odkurzacza.

Poziom hałasu

Hałas jest wartością logarytmiczną, a więc o ile algebraiczna różnica między 20 a 40 dB wynosi jedyne „dwadzieścia”, w praktyce emitowany hałas jest w tym wypadku, już fizycznie patrząc, 100 razy większy. Ale uspakajamy: nie oznacza to, że my go usłyszymy jako 100 razy głośniejszy. Jak Państwo widzą, hałas to rzecz wyjątkowo „niepokorna” i trudna do zdefiniowania. Obecnie coraz częściej dochodzi do sytuacji spornych między producentem, sprzedawcą a konsumentem. Znane są ekstremalne przypadki, w których „problem” trafiał do – sądu. Zupełnie niepotrzebnie. Z naszych obserwacji wyłania się bardzo prosta konkluzja: spory te wynikają z całkowitego niezrozumienia problemu i są zupełnie niepotrzebne. W praktyce bowiem każde urządzenie zbadane powtórnie w laboratorium wykaże wartości emisji hałasu idealnie zgodne z podanymi na etykiecie. Dlaczego? Bo jest badane w komorze bezechowej. W życiu odkurzacz czy w ogóle sprzęt AGD pracuje w zupełnie innych warunkach. Zmiana mocy, podłoża, nierównomierne ustawienie czy usytuowanie produktu blisko ścian lub przeszkód może wygenerować „dodatkowe” 10 – 15 dB, a czasem i dużo, dużo więcej!

Wybierając czy polecając odkurzacz, warto trzymać się także jednej, ściśle określonej jednostki. Choć jest ona wyznaczona i jest nią dB(A), zdarza się, że przy odkurzaczu podaje się inne jednostki pomiaru hałasu. Przykładem może być ten „sam” hałas zapisany dwoma różnymi wzorami, a więc: 40 dB re 20 μPa (w odniesieniu do mikropaskali) oraz 50 dB re 1 pW (w odniesieniu do pikowatów). Poziom hałasu jest ten sam, ale liczby już inne i wydaje się, że „lepsze” zdecydowanie jest 40. W praktyce poziom hałasu różni się także w zależności od trybu wydajności, w jakim pracuje urządzenie.

Poziom

Brak konieczności wymiany worków to duża oszczędność w wypadku korzystania z odkurzaczy cyklonowych.

Filtracja w odkurzaczach

Producenci odkurzaczy stosują nie jeden, a kilka filtrów, by mieć niemal 100 proc. pewności, że nic się z odkurzacza nie wydostanie. Poza pojemnikiem zatrzymującym zanieczyszczenia stosuje się dodatkowe filtry. Drugi etap filtracji polega na zatrzymaniu tych drobinek, które przedostały się przez zbiornik. Tutaj stosuje się filtr ochrony silnika, do którego nie może przedostać się kurz czy pył. Pozbawione większych zanieczyszczeń powietrze natrafia na filtr, który ma strukturę gąbki. To na tym etapie zatrzymywane są te pozostałości, które mogłyby doprowadzić do przegrzania silnika. Ostatni etap dotyczy tak naprawdę wydmuchiwanego przez odkurzacz powietrza. Tutaj najczęściej stosuje się dobrej jakości filtry EPA lub HEPA. Im wyższe oznaczenie cyfrowe, np. 14, tym lepiej. Skrót EPA czytamy jako Efficiency Particulate Air, co można przetłumaczyć jako wysokosprawny (wysokowydajny) filtr powietrza. HEPA to z kolei skrót od High Efficiency Particulate Air, a więc „filtr najwyższej sprawności”. Filtry te charakteryzują się bardzo dużym stopniem filtracji i są w stanie zatrzymać nawet 99,97 proc. zanieczyszczeń. W dobrej klasy odkurzaczach najczęściej stosuje się filtry HEPA 13 i HEPA 12.

Nad nimi królują standardy ULPA i SULPA, a więc w rozszerzeniu z ang. Ultra Low Penetration Air oraz Super Ultra Low Penetration Air – minimalna skuteczność filtracji wynosi tu odpowiednio 99,999 proc. oraz 99,9999. W tym ostatnim wypadku skuteczność jest niemal perfekcyjna (czwarte miejsce po przecinku!). Filtry te mają już niemal stuprocentową skuteczność w wychwytywaniu nawet najmniejszych drobin. Nie da się tych skrótów tak łatwo „rozszyfrować” i przełożyć na język polski. Tłumaczenie dosłowne może być bardzo mylące, dlatego my proponujemy określenie ich jako „ultradokładne filtry” lub „superultradokładne filtry”. Filtry o dużej filtracji i przepuszczalności wykonane są zwykle z gęstego włókna szklanego połączonego z syntetyczną żywicą. To ich zwarta struktura sprawia, że zatrzymują cząsteczki o mikroskopijnej wielkości.

Filtracja

Szczotka podłogowa z oświetleniem LED znacznie ułatwia odkurzanie, np. przestrzeni pod meblami.

Wymiana filtrów

W związku z tym, że niektóre filtry trzeba wymieniać, a inne także prać, warto wiedzieć, gdzie się znajdują. Jeśli chodzi o miejsce montażu, wyróżnia się dwa filtry: wlotowe i wylotowe. Oba spełniają określone zadania. To, jakie dają rezultaty, zależy m.in. od miejsca, w którym są umieszczone. Filtry wlotowe w odkurzaczu bezworkowym znajdują się w pojemniku na zanieczyszczenia i mają postać filtrów piankowych z gąbki, które skutecznie wyłapują kurz i są łatwe w czyszczeniu. Filtry wylotowe można znaleźć za silnikiem, natomiast ich zadanie polega na oczyszczaniu wydmuchiwanego już powietrza. W zależności od modelu umiejscowione są w górnej lub tylnej części korpusu i osłonięte specjalną, wyjmowaną kratką. Bardzo często, w zależności od urządzenia, producenci oferują różne typy filtrów wylotowych. Mogą to być klasyczne filtry HEPA lub tzw. mikrofiltry. Te ostatnie są tak skonstruowane, że nie trzeba ich wymieniać.

Swoboda czyszczenia z Samsung Jet

Swoboda czyszczenia z

Linia Samsung Jet to najbardziej zaawansowane odkurzacze bezprzewodowe w ofercie marki. Model VS20R9048S3 Jet 90 Premium wyróżnia się dużą skutecznością i bogatym wyposażeniem. Osiąga moc 550 W i został wyposażony w system filtracji HEPA. Silnik Digital Inverter oraz technika Jet Cyclone, optymalizująca przepływ powietrza, zapewniają stale dużą moc ssącą, dochodzącą do nawet 200 W. Odkurzacz zbierze więc skutecznie nawet najmniejsze drobinki kurzu. Cyfrowy wyświetlacz pozwala na łatwe sterowanie, a czas pracy wynosi nawet 60 minut. Pięciowarstwowy system filtracji HEPA zatrzymuje aż do 99,999 proc. mikrocząsteczek, takich jak kurz i alergeny. W zestawie znajdziemy szczotkę soft action, która nie tylko skutecznie odkurza, ale i poleruje podłogi twarde, oraz elektroszczotkę do usuwania sierści, ssawkę szczelinową i szczotkę do kurzu. Unikatowym rozwiązaniem jest końcówka do polerowania z obrotowymi padami czyszczącymi. Można ją wykorzystać do czyszczenia podłóg twardych na sucho i mokro. Została tak skonstruowana, aby docierać także do zakamarków. Modele z serii Jet 70/75/90 można wyposażyć w unikatową stację czyszczącą VCA-SAE90A, która w sposób higieniczny opróżni pojemnik na zanieczyszczenia. To idealnie rozwiązanie dla alergików.

Swoboda czyszczenia z
Swoboda czyszczenia z

Odkurzanie i mopowanie za jednym razem z Concept VP4200

Odkurzanie i mopowanie za jednym razem z

Unikatowa konstrukcja odkurzacza Concept VP4200 pozwala wykorzystać go również jako odkurzacz ręczny lub do mycia podłóg. W tym celu wystarczy podłączyć od niego specjalną nasadkę z mopem oraz zbiornikiem na wodę i detergent. Podczas odkurzania, wciskając przycisk na nasadce, zwilżymy mop i jednocześnie odkurzymy oraz umyjemy podłogę. Jeśli tylko chcemy, to kompaktową jednostkę ssąca możemy odłączyć i wykorzystać jako odkurzacz ręczny. Pomoże w tym bogaty wybór ssawek. Czas pracy urządzenia na baterii wynosi nawet 40 min.

Odkurzanie i mopowanie za jednym razem z
Odkurzanie i mopowanie za jednym razem z

Odkurzanie bez ograniczeń z Bosch Unlimited

Odkurzanie bez ograniczeń z

W serii Unlimited znajdziemy dwie linie odkurzaczy: Serie |8 oraz Serie |6, które różnią się wydajnością oraz dostępnymi akcesoriami. Łączy je jednak system zasilania Bosch Power for All. Akumulator w odkurzaczach jest wymienny. Wystarczy go odpiąć i umieścić w ładowarce. Jeśli tylko zechcemy, możemy go szybko zastąpić już naładowanym akumulatorem zapasowym. Co więcej, te same baterie można wykorzystać do zasilania elektronarzędzi do domu i ogrodu marki Bosch z linii zielonej.

Jednym z najbardziej zaawansowanych odkurzaczy z linii Unlimted jest model BSS81POW, który oferuje moc zbliżoną do odkurzaczy tradycyjnych. Skuteczny system filtracji oczyszcza powietrze z 99,9 proc. zanieczyszczeń. Cyfrowy silnik Digital Spin zapewnia dużą wydajność pracy oraz trwałość. Elektroszczotka AllFloor HighPower pozwala na skuteczne odkurzanie wszystkich rodzajów podłóg.

Odkurzanie bez ograniczeń z

2020-11-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket