Najważniejsze parametry płyt elektrycznych

Najważniejsze parametry

Wybierając płytę elektryczną do kuchennej zabudowy warto zwrócić uwagę na jej konstrukcję i wzornictwo, aby było ono spójne ze stylistyką mebli i pozostałych sprzętów kuchennych. Nie należy przy tym zapominać o parametrach technicznych.

Spośród płyt elektrycznych najmniej wymagającymi rodzajami urządzeń względem potrzebnych naczyń są płyty ceramiczne. W tym wypadku pasuje większość naczyń – od aluminiowych po szklane. Nie można jednak stosować naczyń z tworzywa sztucznego czy papieru. Na płytach indukcyjnych z kolei naczynie odgrywa jedną z ważniejszych ról w procesie przemiany energii elektrycznej w ciepło. Dlatego więc, aby proces przygotowywania potraw przebiegał bez zarzutu, należy wyposażyć się w naczynie z ferromagnetycznym dnem.

Stal ferromagnetyczna charakteryzuje się grubym i ciężkim spodem, który idealnie przewodzi fale magnetyczne (aby sprawdzić, czy garnek jest odpowiedni do płyty indukcyjnej, warto przytknąć do niego magnes – jeśli dno jest ferromagnetyczne, magnes przywrze). Ciekawostką są specjalne nakładki pod zwykłe naczynia umożliwiające gotowanie na płycie indukcyjnej. Każdorazowo dany garnek, patelnię czy podkładkę należy sprawdzić, czy nadaje się do stosowania na określonej płycie.

Modele indukcyjne

Płyty wykorzystujące indukcję to najbardziej efektywny dziś sposób gotowania. Nic więc dziwnego, że są obecnie tak popularne wśród konsumentów. Rozwiązania w nich stosowane sprawiają, że gotowanie jest nie tylko bezpieczne, ale przede wszystkim wygodne i intuicyjne. Wśród zalet najnowszych modeli należy wymienić krótki czas nagrzewu, aspekty ekonomiczne, błyskawiczne reagowanie na zmianę poziomu mocy i łatwość utrzymania w czystości. Atutem jest też nowoczesne wzornictwo. Ogromną korzyścią spośród wyżej wymienionych jest niewątpliwie czas podgrzania potrawy, który jest zdecydowanie krótszy w porównaniu do modeli gazowych czy ceramicznych. Dzieje się tak z prostej przyczyny: proces gotowania rozpoczyna się w momencie, gdy na włączonym polu stanie naczynie z ferromagnetycznym dnem. Wtedy podgrzewa się jedynie dno naczynia, a nie cała płyta.

Po zdjęciu naczynia płyta pozostaje praktycznie chłodna, ponieważ ciepło powstaje w naczyniu, a nie w płycie (płyta przejmuje jedynie niewielkie ilości ciepła od gorącego garnka). Czas potrzebny do ogrzania 2 litrów wody na strefie indukcyjnej w uśrednionych warunkach jest blisko dwukrotnie krótszy w porównaniu z innymi technikami grzania. Tak dobre wyniki uzyskuje się dzięki dużej, ponad 90-procentowej sprawności tego typu urządzeń. Mówiąc potocznie płyty indukcyjne najsprawniej przemieniają energię elektryczną na cieplną i robią to najszybciej. W płytach indukcyjnych następuje bowiem natychmiastowy wzrost temperatury i równomierne rozprowadzanie ciepła w całej objętości naczynia. Efekt to osiągnięcie np. stanu wrzenia wody w znacznie krótszym czasie, niż w przypadku tradycyjnych urządzeń służących do gotowania. Oczywiście faktem jest, że niekiedy lepiej smaży się na gazie. Prawdą jest też, że „smaczniej” przypieka na żeliwie. Mimo to, ogólny bilans zysków i strat dla wielu użytkowników stawia indukcję bezapelacyjnie na pierwszym miejscu. A propos mody na gotowanie, to nie jest prawdą, iż na indukcji nie da się usmażyć naleśników czy dobrze ich przewrócić. Wiele zależy tutaj od jakości zastosowanej patelni do płyt indukcyjnych, opcji wyposażenia płyty, umiejętności użytkownika oraz znajomości parametrów technicznych i możliwości pól grzewczych. Ten ostatni aspekt jest szalenie ważny. Wie o tym każdy koneser steka, który uczył się okiełznać indukcję. A wszystko wynika z wyjątkowej stabilności i równomierności nagrzewania na płytach indukcyjnych. Ale ma to także ogromne zalety. Robienie specjalnych sosów czy rozpuszczanie czekolady jest na indukcji bardzo komfortowe.

Modele indukcyjne2

Płyty indukcyjne wyposażane są w intuicyjne i podświetlane panele dotykowe, które można wygodnie obsługiwać jednym ruchem palca.

Modele indukcyjne23
Modele indukcyjne234

Zasada działania indukcji

Jak działa płyta indukcyjna? Jej zasada działania opiera się na generowaniu ciepła bezpośrednio w metalowym ferromagnetycznym dnie naczynia, a nie na polu grzewczym. Energię pola wirowego w garnku tworzą zamontowane w płycie induktory. Sama strefa grzewcza płyty indukcyjnej nagrzewa się dzięki temu tylko wtórnie – od dna garnka. Pozostała powierzchnia płyty pozostaje zawsze chłodna. Ciekawostką jest fakt, że częstotliwość pola magnetycznego wykorzystywanego w płycie indukcyjnej (20–50 kHz) należy do tego samego zakresu, co częstotliwość fal ultradźwiękowych wykorzystywanych np. przez nietoperze czy delfiny do echolokacji i wzajemnego porozumiewania się. Są one prawie sto tysięcy razy niższe od częstotliwości fal radiowych stosowanych w kuchenkach mikrofalowych, a co za tym idzie, całkowicie bezpieczne. Nie wywierają szkodliwego wpływu na organizm człowieka, poza pewnymi wyjątkowymi zastrzeżeniami.

Obsługa płyt elektrycznych

W elektrycznych płytach grzewczych wykorzystuje się sterowanie elektroniczne. Taki panel sterowania najczęściej przyjmuje formę sensorową, która w szybki i komfortowy sposób pozwala regulować moc pól grzewczych czy wybrać funkcje dodatkowe. Użytkownicy za pomocą opuszków palców wybierają konkretne ustawienia. W wielu wypadkach mogą zmieniać lub wybierać różne opcje w jednej chwili. Sensorowe panele zawierają takie elementy jak włącznik urządzenia, blokada sterowania, a także kilkustopniowa regulacja mocy. Owa regulacja mocy może być dostępna w formie slidera lub opcji „plus/minus”. Obecnie wielu producentów wychodzi poza standardowe ramy, oferując pionierskie systemy sterowania za pomocą magnetycznych (stałych lub wyjmowanych) krążków lub łączenie techniki indukcyjnej z wyświetlaczami LED.

Obsługa płyt elektrycznych2

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń łączących funkcjonalność płyty grzewczej i okapu. Tego typu urządzenia są nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim dają większą swobodę w aranżacji przestrzeni kuchennej.

Obsługa płyt elektrycznych23
Obsługa płyt elektrycznych234

Parametry płyt

Parametry techniczno-użytkowe określają specyfikę płyt grzewczych i pozwalają na porównanie możliwości urządzeń i wybór najlepszego dla nas modelu. Obejmują przy tym zarówno kluczowe aspekty związane z przyłączem gazowym czy elektrycznym, jak i wiele atrybutów funkcjonalnych, jak choćby liczba pól grzewczych na płycie. Z tymi najważniejszymi warto więc szczególnie się zapoznać. Warto zwrócić uwagę m.in. na rodzaj zasilania, wymiary, moc stref grzejnych czy moc przyłączeniową.

Wymiary płyty grzewczej

Ważnym parametrem przy wyborze płyty grzewczej jest jej rozmiar. Standardowe płyty osiągają ok. 60 cm szerokości i głębokości. Modele szersze, które często wyposażone są w pola typu flexi bridge (łączenie dwóch pól w jedno), mogą osiągnąć szerokość nawet 75 lub 90 cm. Ich głębokość również może się zmieniać. Zazwyczaj płyty szerokie mają mniejszą głębokość, na poziomie 50–60 cm (jednak nie jest to regułą). Modele typu domino mają szerokość ok. 30 lub 40 cm. Ich rozmiar pozwala na zamontowanie ich nawet w najmniejszych kuchniach.

Wymiary płyty grzewczej2

Płyty indukcyjne mogą być wyposażone w „inteligentne” rozpoznawanie naczynia – zarówno jego obecności, jak i wielkości. Zwiększa to komfort użytkowania urządzenia, a dodatkowo pozwala efektywnie wykorzystać energię elektryczną.

Moc przyłączeniowa i moc stref

Moc całkowita płyt jest tym większa, im mają one więcej pól grzewczych. Płyty elektryczne indukcyjne są w stanie pracować z mocą całkowitą ś rednio o d 3 k W ( płyty t e m ożna p odłączyć do gniazda z prądem zmiennym 230 V), przez 5–7,5 kW po nawet 10–12 kW (wymagają zasilania z kilku obiegów fazowych). Konstrukcje elektryczne ceramiczne pracują przy mniejszym poborze energii, w zależności od producenta od 5 do 7 kW. Modele elektryczne żeliwne pobierają podobną moc.

Moc s tref określa natomiast, jaką mocą muszą pracować poszczególne pola grzejne, by przekazać optymalne ciepło stawianych na nich naczyniom. Pole elektryczne o małej średnicy pracuje średnio z mocą rzędu 1–1,2 kW, nieco większe mogą pobierać jej nawet dwa razy więcej – ok. 2 k W.

Elastyczne strefy i praktyczne funkcje

Elastyczne strefy

Duże 5-polowe płyty indukcyjne zapewniają swobodę przygotowywania nawet najbardziej wykwintnych potraw. Tego typu modelem jest IDV5690 z linii Sinfonia firmy Concept. Urządzenie zostało wyposażone w dwie duże strefy Flexi, intuicyjne sterowanie dotykowe i wiele innych przydatnych funkcji niezbędnych do wygodnego gotowania.

Płyta ma szerokość 90 cm, co daje mnóstwo miejsca do gotowania. Nowoczesne wzornictwo oraz wykonanie z czarnego szkła (ceramika szklana EuroKera) nadają urządzeniu wyjątkową elegancję. Fazowane krawędzie zwiększają estetykę, a jednocześnie ułatwiają utrzymanie urządzenia w czystości. Zapobiegają osadzaniu się brudu, dzięki czemu pielęgnacja powierzchni płyty jest znacznie szybsza i łatwiejsza. Aby płyta lśniła czystością, wystarczy wytrzeć ją miękką szmatką nasączoną ciepłą wodą. Co ważne, obszar wokół stref grzejnych pozostaje chłodny nawet podczas gotowania, co zapobiega poparzeniu.

Zastosowane w modelu IDV5690 rozwiązania sprawiają, że gotowanie z jego wykorzystaniem jest bardzo szybkie, bezpieczne i ekonomiczne. Urządzenie zostało podzielone na 5 stref grzejnych, z których 4 można połączyć w dwie duże powierzchnie przeznaczone do gotowania, np. w brytfannach. Płyta ma również zaawansowane funkcje, które zwiększają komfort pracy. Należą do nich m.in. Powerbooster oraz opóźnione wyłączanie jednej lub więcej stref gotowania. Pierwsza ze wspomnianych funkcji, czyli Powerbooster, zapewnia bardzo szybkie nagrzewanie przez zwiększenie mocy najwyższego poziomu gotowania w krótkim czasie. Może być stosowana w dowolnej strefie gotowania. Dzięki tej funkcji gotowanie jest szybsze, a dzięki temu czas spędzony w kuchni może być krótszy.

Użytkownik ma też możliwość ustawienia minutnika (w zakresie od 1 do 99 min). Po upływie ustawionego czasu uruchomi się sygnał dźwiękowy, który można wyłączyć przez naciśnięcie dowolnego przycisku na panelu sterowania płyty grzejnej.

Urządzenie zostało wyposażone we wskaźnik ciepła resztkowego dla każdej ze stref grzejnych i blokadę zabezpieczającą przed przypadkowym uruchomieniem płyty przez dzieci.

Slidery wykorzystywane do obsługi modelu IDV5690 dobrze reagują na dotyk, a do tego są bardzo wygodne i intuicyjne w obsłudze. Płyta ma 90 cm szerokości, 52 cm głębokości i 6 cm wysokości. Maksymalna moc przyłączeniowa wynosi 10 800 W.

Wielozadaniowe płyty indukcyjne

Wielozadaniowe

AGD musi nadążać za duchem czasów, a dzisiejsza rzeczywistość to era pędu i związanej z nim konieczności wykonywania kilku zadań jednocześnie. Wielozadaniowości oczekujemy nie tylko od siebie, ale także od sprzętów, których na co dzień używamy. Nowe płyty indukcyjne 2.0 marki Amica są odpowiedzią na realne potrzeby konsumentów, którzy doceniają rozwiązania pomocne w radzeniu sobie ze stale wydłużającą się listą domowych obowiązków. Mają one praktyczną funkcję PowerBooster, która zwiększa moc grzania. Dzięki niej ekspresowo zagotujemy np. wodę na makaron czy ryż (0,4 l) w zaledwie 60 sekund. Dodatkowo płyty zużywają do 40 proc. mniej energii elektrycznej w porównaniu do płyty ceramicznej. Funkcja AutoBridge zapewnia elastyczność, czyli dostosowanie się powierzchni grzejnej do wielkości i kształtów naczyń, pozwalając na łączenie dwóch pól w jedno. W praktyce oznacza to, że możemy przygotowywać dania w większych garnkach na obu polach jednocześnie. Płyta wykrywa duże naczynie, automatycznie łączy pola w strefę grzania odpowiadającą wielkości garnka, a tym samym gotowanie staje się dużo szybsze i bardziej efektywne. Dodatkowym atutem płyt indukcyjnych Amica 2.0 jest możliwość dopasowania ich do różnych blatów i typów kuchennej zabudowy. Montaż jest możliwy nawet w bardzo cienkim, 12-milimetrowym blacie z możliwością umieszczenia pod nim szuflady na przydatne do gotowania akcesoria lub w blacie o grubości 28 mm, jeśli pod spodem zamontowany jest piekarnik. Prosty, minimalistyczny design płyt 2.0 marki Amica doda eleganckiego sznytu każdej kuchni, bez względu na to, w jakim stylu została zaaranżowana.

Praktyczne połączenie płyty i wyciągu

Praktyczne połączenie

Wyjątkową odmianą płyt grzejnych są urządzenia zintegrowane z wyciągiem. Na rynku dostępne są przede wszystkim modele indukcyjne, które w centralnym punkcie mają wbudowany okap. Przykładem takiego urządzenia jest model NZ84T9747VK z serii Infinite Line firmy Samsung. Jest to propozycja dla wszystkich ceniących sobie estetykę, nowoczesny design i innowacje, które realnie wpływają na komfort użytkowania sprzętu. Urządzenie możemy zainstalować zarówno w tradycyjnej zabudowie, jak i na wyspie kuchennej. Indukcyjna płyta grzejna w modelu NZ84T9747VK została wyposażona w dwie duże strefy Flex Zone. Można na nich postawić kilka małych naczyń lub korzystać z garnków i patelni o różnych kształtach i rozmiarach, także tych niestandardowych. Płyta wykrywa liczbę, rozmiar i kształt naczyń, dzięki czemu wszystkie potrawy zostaną ugotowane równomiernie.

Płyta sterowana jest z wykorzystaniem wygodnego w obsłudze slidera. Wystarczy przesunąć palcem wzdłuż regulatora dla każdej ze stref, aby włączyć lub ustawić 1 z 9 poziomów mocy grzania. Dostępne są również programy automatyczne z funkcją zarządzania temperaturą. Rozwiązanie to oferuje 3 wstępnie ustawione poziomy – rozpuszczanie (42 °C), podgrzewanie jedzenia (74 °C) oraz duszenie (92 °C) przez dłuższy czas. Za sprawą funkcji automatycznego podgrzewania dostępne strefy rozgrzewają się na najwyższym ustawieniu do momentu, w którym naczynie uzyska pożądaną temperaturę. W efekcie możemy gotować szybciej bez ryzyka, że potrawa się przypali, ponieważ temperatura nie przekroczy ustalonego poziomu. W nowym modelu marki Samsung nie zabrakło również funkcji podtrzymywania ciepła (ustawienie Keep Warm).

Urządzenie charakteryzuje się klasą efektywności energetycznej A+. W trybie automatycznym samo dostosowuje stopień pochłaniania oparów do tego, co akurat gotujemy. Optymalizuje również zużycie prądu nie wpływając jednocześnie na wydajność, co pozwala zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną.

Zintegrowany wyciąg umieszczony na środku płyty pozwala szybko pozbywać się nieprzyjemnych zapachów i oparów z kuchni. Wydajność wyciągu wynosi 575 m³/h. Zastosowany w nim filtr dezodoryzujący jest wyjmowany. Został on wykonany z materiału ułatwiającego utrzymanie go w czystości. By zachować jego optymalne działanie dezodoryzujące wystarczy go wyjąć i podgrzać w piekarniku. Również łatwy w czyszczeniu jest aluminiowy filtr przeciwtłuszczowy, który wychwytuje pryskający olej, by ograniczyć przedostawanie się zapachu do powietrza. Wszystkie płyny powstające podczas gotowania są gromadzone w specjalnym pojemniku, by łatwo można było je wylać po zakończonej pracy. Aluminiową pokrywę wyciągu można łatwo zdjąć i umyć w zmywarce.

2020-12-08
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket