Rewolucja czy ewolucja na Canal+?

Rewolucja czy ewolucja

Rozmawa z Jarosławem Kordalewskim, wiceprezesem zarządu ds. technologicznych i IT w Canal+ Polska.

Redakcja: Panie Jarosławie, platforma Canal+ powstała ponad dwa lata temu i połowę czasu działa w warunkach pandemii. Jak ta trudna sytuacja wpłynęła na działalność firmy?

Jarosław Kordalewski: Natychmiastowe przejście na pracę zdalną dla większości z nas było, oczywiście, pewnym wyzwaniem organizacyjnym, ale dzięki temu, że „telewizja nigdy nie zasypia”, z zasady utrzymujemy nasze systemy w reżimie 24/7 i z możliwością zdalnej obsługi. Było to dla nas trochę łatwiejsze niż dla firm działających wyłącznie w godzinach biurowych. Najtrudniejsze jest utrzymanie ciągłości pracy studia, gdyż ze względu na specyfikę naszej stacji i liczbę programów sportowych na żywo musimy zapewnić możliwość pracy naszych dziennikarzy, wydawców i personelu technicznego w naszej siedzibie, oczywiście, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Jak dotąd nie mieliśmy żadnego przypadku, w którym zmiana trybu pracy wpłynęłaby w jakimkolwiek stopniu na ciągłość transmisji, ale trudno zaprzeczyć, że tak jak wszyscy jesteśmy już zmęczeni ograniczeniami związanymi z pandemią i chcielibyśmy powrócić do normalnego telewizyjnego rzemiosła i pracy z systemem w realnym, a nie wirtualnym świecie.

Mottem działania Canal+ jest rozrywka premium. Co to oznacza dla klienta?

W całej, już ponadćwierćwiecznej, historii Canal+ Polska dokładaliśmy starań, żeby dostarczać naszym abonentom rozrywki i treści w najlepszym guście. Dobieramy naszą ramówkę, współpracując z najlepszymi i najbardziej prestiżowymi wytwórniami na świecie. Na naszych antenach pokazujemy także wydarzenia sportowe najwyższej klasy, na czele z PKO BP Ekstraklasą i PGE Ekstraligą żużlową, które gościmy od samego początku naszej działalności.

Czy popularność telewizji satelitarnej, której największą zaletą są kanały nadawane na żywo, przeżywa kryzys, biorąc pod uwagę rozwój telewizji internetowej?

Trudno mówić o jakimkolwiek kryzysie telewizji satelitarnej. Nadal jest to popularny i niezawodny sposób przesyłania treści audiowizualnych, a zwłaszcza w najwyższej jakości UHDTV i w przypadku wydarzeń sportowych oglądanych przez setki tysięcy widzów jednocześnie. Obserwując rozwój rynku i zachowania naszych klientów, można zauważyć, że dystrybucja satelitarna i internetowa uzupełniają się wzajemnie, pozwalając na oglądanie telewizji w dowolnej chwili, miejscu, czasie i na dowolnym urządzeniu.

Rewolucja czy ewolucja

Najnowszy dekoder sieciowy Canal+ Box 4K z systemem Android TV, z bogatą ofertą kanałów TV na żywo i filmów produkcji Canal+.

 

Z telewizją coraz mocniej konkurują serwisy VoD, np. Canal+ online. Czy to dobry sposób na pozyskanie nowych klientów?

Canal+ online i nasze usługi VoD to także telewizja. Nie traktowałbym tego jako konkurencji, a jako ułatwienie dostępu i dalsze uatrakcyjnienie telewizji jako rozrywki i sposobu spędzania wolnego czasu.

Czy możliwość korzystania z serwisu VoD Netflix nie jest konkurencją dla produkcji filmów Canal+?

Oczywiście, każdy serwis oferujący treści wideo jest w jakimś sensie naszą konkurencją, ale można na to spojrzeć też w taki sposób, że wszyscy jesteśmy częścią tego samego rynku i wspólnie odpowiadamy za to, żeby telewizja nadal była popularną i cenioną formą rozrywki. Inaczej mówiąc, wspólnie konkurujemy z innymi formami rozrywki o wolny czas widza. I ciągle jesteśmy na podium w tych zawodach, a Canal+ jest jednym z głównych graczy. Poza tym długoterminowo staramy się agregować w Canal+ najlepsze dostępne na rynku treści, nie tylko te z Canal+. Stąd dostęp do np. Netflixa można kupić w Canal+ w ramach oferty łączonej. Ciężko więc mówić o klasycznej „konkurencji”.

Producenci telewizorów zachęcają do kupowania modeli Ultra HD 4K o dużych przekątnych. Jaka jest oferta materiałów wideo 4K Canal+ i jak je można zobaczyć na dużym ekranie?

Trzeba tu podkreślić, że standard Ultra HD to nie tylko, a może nawet nie przede wszystkim, wysoka rozdzielczość obrazu. To także szeroka gama barw (WCG), potężna dynamika jasności (HDR) czy wysoka rozdzielczość bitowa (10 bitów). Canal+ Polska wyróżnia się na tle innych telewizji w Europie i na świecie tym, że od początku oferujemy materiały Ultra HD w pełnym tego słowa znaczeniu, wykorzystując wszystkie zalety tej technologii, w tym HDR. Zwłaszcza ta ostatnia technologia jest naszym wyróżnikiem i nadal jesteśmy jedyną stacją w Polsce, która używa poszerzonej dynamiki. Daje to radykalną poprawę wierności odtwarzania obrazu, a w przypadku transmisji sportowych w połączeniu z rozdzielczością 4K pozwala poczuć się jak na stadionie sportowym, co w dzisiejszej sytuacji jest wartością samą w sobie.

Rewolucja czy ewolucja

Popularny dekoder satelitarny 4K UltraBOX+ umożliwia oglądanie widowisk sportowych w najlepszej jakości Ultra HD HDR.

Tablet, smartfon to rozrywka mobilna. Jak z nich mogą korzystać klienci Canal+?

Tak jak powiedziałem wcześniej, dbamy o to, by nasi klienci mogli oglądać Canal+ tam, gdzie chcą, kiedy chcą i na dowolnym urządzeniu. Każdy z nich ma możliwość oglądania naszych treści na smartfonach, tabletach, komputerach osobistych i niektórych smart TV. Wystarczy zainstalowanie aplikacji Canal+ Online i zarejestrowanie się w usłudze.

Wydarzeniem sprzętowym pod koniec roku był pierwszy odbiornik Canal+ Box bez telewizji DVB-S, ale z DVB-T. Jak został przyjęty przez klientów?

Istotnie, Canal+ Box to pierwszy dekoder w naszej stajni, który nie ma tunera DVB-S. To nowy produkt, więc może jeszcze za wcześnie na podsumowania, ale dotychczasowe doświadczenia są bardzo obiecujące. W każdym razie już teraz widzimy, że jest pewna grupa klientów, która wybiera ten sposób konsumpcji telewizji. Dotyczy to zwłaszcza użytkowników starszych telewizorów, którzy dzięki Canal+ Box 4K mogą korzystać z pełni usług typu smartTV.

Po raz pierwszy, tak jak w telewizorze, np. Android TV, odbiornik ma asystenta głosowego. Jakie funkcje pełni w Canal+ Box 4K i czy zagości w przyszłych odbiornikach?

To asystent głosowy Google, więc można korzystać z funkcjonalności, które oferuje – np. wyszukiwać treści na YouTube, ponieważ dekoder daje dostęp również do świata aplikacji ze sklepu Google Play. Nie możemy powiedzieć, niestety, nic więcej na temat planów związanych z przyszłymi odbiornikami, to poufne informacje.

Modnym tematem są zastosowania sztucznej inteligencji w sprzęcie RTV. Czy jest już stosowana w odbiornikach platformy Canal+?

To prawda, coraz częściej słyszy się o rozwiązaniach IoT czy AI chociażby w lodówkach czy pralkach, które informują użytkowników o określonych zdarzeniach, stając się częścią tzw. smart house. W dekoderach satelitarnych nie stosujemy jeszcze takich rozwiązań, ale przyglądamy się rynkowi z zaciekawieniem.

Na zakończenie wywiadu pytanie:, jak rozwój sieci 5G zmieni telewizję?

Z pewnością wpłynie na szybszy rozwój i adaptację rozwiązań OTT, stąd nasze duże zaangażowanie w rozwój usługi Canal+ Online.

 

Dziękuję za rozmowę

Jerzy Justat

2021-03-18
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket