Zasilanie

Szybkie ładowanie w powerbanku znacznie skraca czas uzupełnienia energii akumulatorów. (Fot. Varta)

Powerbank z szybkim ładowaniem

Pojemność akumulatora to istotny punkt w specyfikacji powerbanku. Im jest większa, tym więcej urządzeń lub więcej razy będziemy mogli naładować. Standardowa jednostka pojemności to miliamperogodzina [mAh]. Duża pojemność akumulatora osiągana jest w prosty sposób – przez zwiększenie liczby ogniw lub stosowanie ogniwa o zwiększonej pojemności. Obecnie dostępne są powerbanki o pojemności nawet ponad 20 000 mAh, które są bardzo popularnym wyborem. Są dostępne w przystępnych cenach oraz mają relatywnie nieduże rozmiary. Powerbank o dużej pojemności oraz mocy obsługujący ładowanie USB Power Delivery będzie szczególnie przydatny do zasilania takich urządzeń jak np. ultrabooki. Popularnym segmentem są również modele o pojemności 10 000 mAh, naładujemy przy ich pomocy smartfon kilka razy, a jednocześnie są dosyć małe. Górną granicą pojemności jest zazwyczaj ok. 26 800 mAh. Wynika to z przepisów prawa lotniczego. Powerbanki o większej pojemności (powyżej 100 Wh), mogą być przewożone jedynie za zgodą linii lotniczych.

Należy pamiętać o tym, że powerbank również należy zasilić, w tym wypadku długość ładowania producent zazwyczaj podaje w specyfikacji. Pomijając zależność od mocy ładowania, wpływ na długość procesu ma, oczywiście, pojemność akumulatora w powerbanku. Im jest ona większa, tym więcej jest ogniw, które magazynują energię. Dlatego zwłaszcza powerbanki o dużej pojemności także są coraz częściej wyposażone w szybkie ładowanie. Dzięki niemu uzupełnienie energii trwa krócej, co przy pojemnościach rzędu 20 000 mAh ma niebagatelne znaczenie.

Przewody do ładowania

Do skorzystania z szybkiego ładowania niezbędna jest nie tylko odpowiednia ładowarka, ale również dobrej jakości przewód. Oczywiście, wymagania te będzie spełniał kabel dołączony do urządzenia. Jeśli jednak potrzebujemy więcej przewodów, należy wybierać takie dobrej jakości ze stosownymi oznaczeniami. Przewody do urządzeń Apple ze złączem Lightning powinny być oznaczone certyfikatem „Made for iPod/iPad/iPhone”. Renomowani producenci w specyfikacji kabli określają, z jakim standardem są one kompatybilne, np. USB PD czy Quick Charge, i z jaką mocą ładowania mogą pracować. Warto zwrócić uwagę na sam wygląd zewnętrzny przewodu, zazwyczaj te lepszej jakości są pokryte materiałowym oplotem, który znacznie zwiększa ich odporność. Jeśli przewód będzie wykorzystywany do komunikacji z komputerem, powinniśmy także zwrócić uwagę na to, jaki transfer maksymalnie oferuje, zazwyczaj jest to 480 Mbit/s, czyli szczyt możliwości portu USB 2.0, lub 5 Gbit/s, a więc tyle co w USB 3.0. Oczywiście, sens zakupu takiego przewodu jest tylko wtedy, gdy posiadany sprzęt jest wyposażony w złącze pracujące z taką prędkością. Aluminiowe ekranowanie kabli Lightning oraz USB-C zapewnia doskonałą ochronę przed zakłóceniami oraz stabilność transferu danych. Długość przewodu powinniśmy dobrać do swoich wymagań i oczekiwań.

2021-04-24
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket