EMITEL

Wypowiedź Macieja Staszaka o refarmingu częstotliwości

Wypowiedź Macieja Staszaka

W związku z decyzją Komisji Europejskiej nadawcy telewizyjni muszą zwolnić pasmo 700 MHz. Ma ono zostać przeznaczone do budowy sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu w tzw. technologii 5G. Dla firmy Emitel, operatora naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, jest to obecnie największe wyzwanie. W tym miejscu należy podkreślić, że zmiana, która już się rozpoczęła, a zakończy się w czerwcu 2022 r., jest największym przedsięwzięciem w historii telewizji naziemnej w Polsce – nawet większym niż przejście z nadawania analogowego na cyfrowe.

Ta operacja nie ogranicza się tylko do zmiany częstotliwości nadawania z 700 MHz na inną, a również zagęszczeniem sieci nadawczej, jak i przebudową sieci małoobszarowej na wielkoobszarową. Jest ona konieczna również do przejścia z emisji w technologii DVB-T na DVB- T2, a w konsekwencji uruchomienia emisji z dodatkowych masztów i instalacji nowych systemów antenowych. A to nie wszystko. Musimy też wymienić aparaturę nadawczą i dokonać wielu innych istotnych zmian technicznych na naszych obiektach. Potrzebujemy również zbudować całkowicie nową sieć telekomunikacyjną, którą wykorzystujemy do dosyłania programów telewizyjnych do obiektów nadawczych. To wszystko musi się wydarzyć do czerwca 2022 r., a plan zmian nie przewiduje tzw. czasu przejściowego, co oznacza, że zmiany częstotliwości na poszczególnych obiektach będą odbywać się w nocy „z dnia na dzień”. Ta operacja może skomplikować się jeszcze bardziej i pociągnąć za sobą dodatkowe inwestycje, ponieważ w przestrzeni naziemnej telewizji cyfrowej mogą pojawić się kolejne dwa multipleksy. Jednocześnie programy zaczną być nadawane w standardzie HD, a być może nawet Ultra HD z wykorzystaniem nowego standardu kompresji HEVC.

Warto podkreślić, że o ile te wszystkie zmiany stanowią olbrzymie wyzwanie, to niewątpliwie przyniosą wiele korzyści dla widzów i dla naziemnej telewizji cyfrowej, takich jak bogatsza oferta programowa, nadawanie programów telewizyjnych w technologii HD, a być może również UHD, co znacznie podniesie atrakcyjność tej platformy. Teraz warto dodać, że w 2020 r. rozpoczęła się wymiana nadajników w ramach projektu refarmingu. Przy tej okazji staramy się dodatkowo o uzyskanie tzw. białych certyfikatów, potwierdzających ich znacznie wyższą efektywność energetyczną.

2021-04-27
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket