Sprzątanie w czasach pandemii

Sprzątanie

Pandemia koronawirusa spadła na nas wszystkich jak grom z jasnego nieba. Zmieniła wiele w naszym codziennym funkcjonowaniu. To, co zdawało się scenariuszem futurystycznego filmu, stało się naszą realnością. Firma Kärcher, już po raz piąty, przeprowadziła pod koniec ubiegłego roku doroczne badanie zwyczajów związanych z utrzymaniem czystości na całym świecie.

W jaki sposób sprzątamy w różnych krajach? Czy czysty dom jest dla nas ważny? Z jakich sprzętów korzystamy? Co mamy wspólnego, a co nas różni? Wnioski z badania są niezwykle ciekawe i warto się z nimi zapoznać. Wszystkim respondentom zadano dwa pytania wspólne oraz po dwa specyficzne dla każdego z krajów, w tym Polski. Przekonajmy się, jak to było z tym sprzątaniem w niełatwym dla nas wszystkich 2020 r. w wybranych krajach.

Jak ważna jest czystość w domu?

Podobnie jak w zeszłym roku prawie wszyscy respondenci na całym świecie stwierdzili, że czystość w domu jest ważna lub bardzo ważna. Największą wagę do czystości przywiązują ankietowani w Brazylii – łącznie 98 proc., tuż za nimi plasują się respondenci z Polski (97 proc.). Japończycy, jak się okazuje, nie są aż tak rygorystyczni – tu 78 proc. podkreśla znaczenie czystego domu. Nie zaobserwowano prawie żadnej różnicy między kobietami i mężczyznami, jeśli chodzi o potrzebę czystości.

Pomoc w sprzątaniu

Odpowiednie sprzęty zapewniają, że sprzątanie jest proste i skuteczne. Na całym świecie przywiązuje się wagę do ręcznych narzędzi (77 proc.), detergentów (74 proc.) lub elektrycznych, przewodowych urządzeń czyszczących (61 proc.). Miotły, mopy itp. są używane przede wszystkim w Polsce (91 proc.), Chinach (89 proc.) i Rosji (86 proc.). W Japonii tylko nieco ponad połowa badanych (58 proc.) korzysta z tego typu pomocy.

Popularne są również detergenty chemiczne, które z wynikiem 74 proc. plasują się na drugim miejscu w skali międzynarodowej. Tu Polska znów przoduje (88 proc.), Brazylia tuż za nami (85 proc.) i tuż za Brazylią Rosja (84 proc.) są liderami pod względem stosowania detergentów chemicznych. Coraz większą popularnością cieszą się również urządzenia czyszczące zasilane bateriami, np. odkurzacze bezprzewodowe, których wykorzystanie na całym świecie wynosi 27 proc. Produkty te są szczególnie modne w Niemczech i Chinach, gdzie ich stosowanie potwierdza 40 proc. respondentów. W Japonii odsetek ten jest prawie tak samo wysoki i wynosi 39 proc. Wzrasta również popularność odkurzaczy automatycznych – na całym świecie 18 proc. ankietowanych korzysta z tego autonomicznego rozwiązania do sprzątania. Ich stosowanie jest zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione w Chinach, gdzie połowa respondentów korzysta z tych małych pomocników. W Brazylii czy Wielkiej Brytanii nawet nie co dziesiąty respondent korzysta z takich robotów (8 proc. w każdym z tych krajów). W Polsce, choć 29 proc. korzysta z robotów, nadal dużą wagę przywiązuje się do szukania wsparcia w porządkach u członków rodziny. U nas ponad połowa badanych otrzymuje wsparcie od partnerów, członków rodziny lub osób z tego samego gospodarstwa domowego (53 proc.).

2021-05-06
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket