Pralkowirówki i wirówki

Pralkowirówki

To jedna z najstarszych, ale w wielu wypadkach niezastąpionych grup urządzeń pralniczych. Wykorzystywana jest głównie tam, gdzie nie ma dostępu do kanalizacji i podłączenia wody na stałe.

Pralkowirówka, jak łatwo się domyślić, jest to połączenie pralki i wirówki. Wykorzystuje przy tym zwykle dwie komory – osobną do prania i do suszenia, ale zamknięte w jednej bryle. Kompaktowe, turystyczne modele mają często jednak pojedynczą komorę. Należy przy tym uważać na nazewnictwo, ponieważ czym innym jest pralka wirnikowa, a czym innym pralkowirówka. Tego typu sprzęt sprawdza się znakomicie przy braku kanalizacji, np. na działce, kempingu itp.

Z kolei wirówki, jak sama nazwa wskazuje, służą wyłącznie do odwirowania wody z upranych wcześniej w pralce lub ręcznie tkanin. Wirówka, podobnie zresztą jak pralkowirówka, to sprzęt ładowany od góry. Kanał odprowadzający wodę po zakończonym cyklu wirowania znajduje się na dole urządzenia.

Pojemność pralkowirówki i wirówki

Ze względu na niewielkie rozmiary pralkowirówki mają najczęściej mniejszą pojemność od standardowych pralek ładowanych od frontu. Trzeba też pamiętać, że pojemność prania w tego typu sprzęcie jest zwykle większa od pojemności wirowania. Stosunek ten w pralkowirówkach wynosi zwykle 4–7 kg do 3–5 kg. Z kolei w wirówce możemy odwirować jednocześnie nawet do 6 kg prania. Nie należy przy tym przesadzać z przekraczaniem górnego limitu pojemności urządzenia, ponieważ może ono działać mniej efektywnie. Przed włożeniem mokrego prania do komory wirówki warto wcześniej, w miarę możliwości, wyżymać tkaniny ręcznie.

Wirowanie, czyli o obrotach...

W zależności od tego, z jakim sprzętem mamy do czynienia, różna może być dostępna prędkość wirowania. W pralkowirówkach może być to np. 1400 obr./min. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak pralka wirnikowa, również pralkowirówka działa w inny sposób niż znane dziś pralki automatyczne. Ubrania w komorze są obracane za pomocą działania wirników, a nie ruchów bębna, który w tym wypadku pozostaje nieruchomy.

W wirówkach maksymalna liczba obrotów może wynosić nawet 2800 obr./min. Warto wspomnieć, że w wypadku niezwykle popularnych obecnie pralek ładowanych od frontu parametr ten osiąga zwykle ok. 1000 do 1400 obr./min.

Pralkowirówki

Dwie osobne komory w pralkowirówce pozwalają na odseparowanie procesu prania i wirowania odzieży. (Fot. Camry)

Czas prania i wirowania

Za pomocą odpowiednich pokręteł na panelu sterowania pralkowirówki możemy regulować niezależnie czas prania i czas suszenia – zgodnie z przyjętą skalą. Jeśli chcemy zakończyć pranie przed upływem zaprogramowanego wcześniej czasu, taka opcja może być dostępna np. po przekręceniu pokrętła programatora maksymalnie w lewą stronę.

Pierzemy i wirujemy w pralkowirówce

Przed rozpoczęciem prania należy upewnić się, czy wąż spustowy jest umieszczony w pozycji, która uniemożliwia wypływ wody z urządzenia. Następnie należy umieścić tkaniny w bębnie, wlać do niego ciepłą wodę o temperaturze nieprzekraczającej 50 °C, wsypać odpowiednią porcję proszku do prania i zatrzasnąć pokrywę pralkowirówki. Brudną wodę z urządzenia odprowadzamy (np. do kanalizacji) dopiero po zakończeniu prania wężem spustowym, opuszczając go.

Aby odwirować pranie, należy przełożyć je z komory prania do komory wirowania, a w modelach z pojedynczą komorą zamontować specjalny kosz na wirowane pranie, który znajdziemy w zestawie z urządzeniem. Po zamknięciu pokrywy zabezpieczającej wystarczy ustawić czas wirowania za pomocą pokrętła. Podobnie jak w wypadku prania, również wirowanie możemy zakończyć przed czasem. Wystarczy przekręcić stosowne pokrętło do pozycji minimalnej.

2021-06-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket