Wielofunkcyjne zmywarki kompaktowe

Wielofunkcyjne

Kompaktowa zmywarka wolnostojąca to najmniejszy typ zmywarki na rynku. Niewielkie gabaryty są w stanie pomieścić 6 – 7 kompletów naczyń, a sprzęt z powodzeniem zmieści się na kuchennym blacie. Kto może być zadowolony z takiego urządzenia? Sprawdźmy, co oferuje taki sprzęt i jakie ma możliwości.

Kompaktowe zmywarki wolnostojące, a więc najmniejsze z najmniejszych, są przede wszystkim bardzo mobilne. Niewielkie gabaryty sprawiają, że możemy je np. postawić na blacie w kuchni, na specjalnie wydzielonej szafce, użytkować na działkach i wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do przyłącza wodociągowego i elektrycznego. Gabaryty gwarantują łatwe przewożenie i przechowywanie, a przede wszystkich możliwość użytkowania w nawet niewielkich przestrzeniach. Zmywarka kompaktowa, w zależności od modelu, z powodzeniem pomieści około 6 – 7 kompletów naczyń. Jej wymiary to ok. 45 cm wysokości, ok. 55 cm szerokości oraz ok. 50 cm głębokości. Zmywarki kompaktowe wolnostojące mogą mieć normalny panel sterowania albo zintegrowany w rancie drzwi. Co więcej, oferują szereg rozwiązań, jakie są również dostępne w pełnogabarytowych urządzeniach tego typu.

Wielofunkcyjne

Siemens iQ300 SK26E822EU; Electrolux ESF2400OS; Bomann TSG 707

Wielofunkcyjne

Bosch SKS51E32EU; Bomann TSG 7402.1

Dodatkowe funkcje – czy warto?

Producenci oferują szerokie spektrum rozwiązań, które odpowiedzialne są za efektywne, skuteczne i komfortowe zmywanie naczyń. Wiele z nich jest standardem, ale istnieją też rozwiązania nowatorskie.

Istnieje przy tym wiele opinii. Jedni uważają, że zmywarka jest tym bardziej funkcjonalna, im jest prostsza. Inni z kolei twierdzą, że wszechstronna zmywarka powinna być wyposażona w szeroki wachlarz możliwości i to my, użytkownicy, powinniśmy decydować, z jakich opcji oraz systemów i kiedy korzystamy. Prawda, jak zawsze, leży pośrodku. Na pewno warto się wszystkim udogodnieniom i rozwiązaniom przyjrzeć, aby mieć świadomość, co może nam się przydać, a co nie. Warto zaznaczyć, że zdecydowanie należy odróżnić funkcje podstawowe od opcji dodatkowych czy wspomagających zmywanie i obsługę zmywarki. Obecnie do podstawowych funkcji w zmywarkach, spotykanych niemal w każdym modelu, zaliczyć należy wskaźnik włączenia urządzenia, wskaźniki programów oznaczone w rozmaitych formach, braku soli oraz nabłyszczacza. I o ile mowa o „podstawowych” modelach, w praktyce potrafią one znacznie więcej. Automatyczne mycie jest skuteczne i nie wymaga od użytkownika czasochłonnego ustawiania wszelkich funkcji dodatkowych. Wystarczy wybrać program i na tym w zasadzie kończy się praca użytkownika. Dalsze czynności należą tylko i wyłącznie do zmywarki.

Wielofunkcyjne

W zależności od modelu panele sterowania w kompaktowych zmywarkach wolnostojących umiejscowione są na froncie urządzenia i zawsze wygodnie dostępne dla użytkownika.

Udogodnienia w codziennej obsłudze

Bardziej zaawansowane modele mogą być wyposażone w wiele udogodnień i funkcji, które wspomagają i poprawiają komfort użytkowania. Mogą na przykład automatycznie dobrać ilość wody czy długość cyklu dzięki czujnikom zabrudzenia. Automatyczny dobór parametrów polega na zastosowaniu czujnika mierzącego przepływ wody. Czujnik zabrudzenia lub czystości wody (w zależności od producenta stosowane jest rozmaite nazewnictwo) automatycznie dobiera wszelkie parametry, zwłaszcza ilość wody, temperaturę i czas zmywania. To również komfortowe rozwiązanie z punktu widzenia oszczędności. Kolejną ciekawą opcją jest oświetlenie wnętrza komory, które jest nie tylko stylistycznym detalem urządzenia. To bardzo praktyczna funkcja, która pozwala zobaczyć to, czego „gołym okiem” nie widać. Po otwarciu drzwi światło zmywarki zapala się i widzimy każdy szczegół w komorze. Dojrzymy, czy sztućce są czyste, czy trzeba włączyć cykl mycia ponownie. Dostrzeżemy także, czy sama komora zmywarki jest stosunkowo wolna od zabrudzeń.

Wielofunkcyjne

Nawet w tak kompaktowych gabarytach nie brakuje miejsca na wygodny kosz, w którym każde naczynie i sztućce oraz szklane kieliszki znajdą specjalnie wyznaczone, bezpieczne do zmywania miejsce.

Detergenty na miarę XXI wieku

Detergenty, w których skład wchodzą związki powierzchniowo czynne, to nieodłączne elementy każdego specyfiku do czyszczenia. Dzięki nim tłuszcze i brud skutecznie rozpuszczają się pod wpływem ciepłej wody i zostawiają lśniąco czyste powierzchnie, niezależnie od materiału wykonania. Przed wyborem środka do czyszczenia, warto zapoznać się z możliwościami samej zmywarki. Kiedyś dostępne były tylko urządzenia z małym obszarem na płynny żel lub proszek, a także sól zmiękczającą wodę i nabłyszczacz. Wraz z rozwojem techniki i samych urządzeń zaczęto wprowadzać modele z funkcją „all in one” (obszar na kapsułki lub tabletki). Ten trend utrwalił się tak mocno, że nawet producenci detergentów zauważyli znaczący spadek sprzedaży standardowych proszków do zmywania. Klienci wolą wrzucić tabletkę z kompleksowym doborem różnych specyfików, bez żmudnego napełniania każdego obszaru w dozowniku. Kapsułki, tabletki czy specjalne saszetki stały się po prostu wygodą, która w dodatku idzie w parze z niewygórowaną ceną. Większość nowoczesnych środków jest detergentami bardzo wydajnymi. Zawierają głównie niskoalkaliczną formułę skupiającą substancje fosforanowe (wiążą wapno w wodzie) oraz enzymy (rozkładają skrobię i białko). Substancje bezfosforanowe niegdyś były rzadziej spotykanymi specyfikami, głównie dlatego, że miały słabszą zdolność wiązania wapna i wymagały od użytkownika dozowania ich większej ilości. Obecnie, wraz z rozwojem badawczym w tym zakresie oraz wciąż rosnącą świadomością w zakresie ekologii i dbałości o środowisko naturalne, producenci oferują środki myjące bezfosforanowe. Każdy taki środek jest opatrzony specjalnym znaczkiem i traktowany jako przyjazny środowisku.

Praktyczne funkcje i kompaktowy kształt od marki Siemens

Praktyczne funkcje i kompaktowy kształt

Model iQ300 SK26E822EU marki Siemens zapewnia optymalne rezultaty zmywania za dotknięciem jednego przycisku dzięki specjalnemu programowi automatycznemu. Tak zwany „program auto” samodzielnie kontroluje przebieg całego procesu zmywania, dostosowując temperaturę i ilość pobieranej wody do stopnia zabrudzenia umieszczonych w zmywarce naczyń. Po naciśnięciu przycisku programu „auto” czujnik aquaSensor sprawdza stopień zabrudzenia wody i określa, jaką ilość świeżej wody musi pobrać zmywarka i do jakiej temperatury ma zostać podgrzana, aby naczynia były doskonale umyte przy minimalnej potrzebnej na to ilości wody i energii. Kompaktowa zmywarka wolnostojąca iQ300 SK26E822EU oferuje mniejsze zużycie energii z zachowaniem dużej skuteczności, krótki czas trwania programów z optymalnym efektem zmywania oraz cichą pracę niezależnie od programu. Wszystkie te udogodnienia są możliwe dzięki zastosowaniu wydajnego, trwałego i cichego silnika iQdrive. Co więcej, producent zapewnia, że silnik praktycznie nie ulega zużyciu. Wymiary tego kompaktowego sprzętu wynoszą odpowiednio: szerokość 55 cm, wysokość 45 cm, głębokość 50 cm. Gabaryty oraz masa wynosząca niespełna 21 kg sprawiają, że sprzęt jest niezwykle mobilny i łatwy w instalacji.

Urządzenie wyposażone jest w 6 programów: „Garnki” myjący w temp. 70 °C, „Auto” myjący w zakresie temperatury od 45 do 65 °C, „Eco” o temperaturze 50 °C, „Szkło” – 40 °C, tzw. program „Skrócony” – 45 °C i mycie wstępne. Oznacza to, że zmywarka, używając rozmaitych programów przeznaczonych do różnych materiałów, oferuje zmywanie aż w pięciu różnych temperaturach. Co więcej, model iQ300 SK26E822EU marki Siemens wyposażony jest w dwie funkcje specjalne poprawiające komfort użytkowania. Jedną z nich jest funkcja VarioSpeed, przy której użyciu każdy wybrany program zmywania będzie nawet o 50 proc. krótszy, a zatem naczynia zostaną umyte szybciej, a my przy tym oszczędzimy energię i czas. Warto zaznaczyć, że nie dotyczy to programów wstępnego płukania i szybkiego zmywania, które trwają zaledwie 29 minut. Drugą praktyczną funkcją jest „Suszenie Extra”, podczas którego zmywarka podwyższa temperaturę w procesie suszenia i wydłuża jego fazę. Producent szczególnie zaleca suszenie w ten sposób plastikowych naczyń oraz przyborów kuchennych. Warto też dodać, że niewielkie gabaryty sprzętu nie ujmują jego funkcjonalności. Urządzenie wyposażone jest w pojemny kosz, w którym każde naczynie znajdzie wyznaczone miejsce, tak aby zostało umyte dokładnie, a przy tym bezpiecznie. Nie od dziś wiadomo, że delikatne szklane naczynia wymagają szczególnej troski podczas czyszczenia. Był to tak zwany słaby punkt pierwszych produkowanych zmywarek. Program „szkło 40°C”, zastosowany nie tylko w modelu iQ300 SK26E822EU, ale również innych modelach zmywarek marki Siemens, został specjalnie opracowany, aby spełnić te potrzeby. Najpierw ostrożnie, ale dokładnie czyści kieliszki w niskiej temperaturze. Potem następuje faza suszenia, która została specjalnie wydłużona, aby zapewnić wyjątkowo delikatne suszenie. Rezultaty są imponujące: szkoło jest czyste, błyszczące, bez zacieków i zarysowań.

Producent zadbał też o kwestie bezpieczeństwa. Zmywarka iQ300 SK26E822EU wyposażona została w system bezpieczeństwa aquaStop, który zapobiega wszelkiego rodzaju uszkodzeniom wywołanym przez wodę, czy to w przewodzie dopływowym, czy też z powodu wycieku wewnątrz urządzenia. Firma Siemens gwarantuje to bezpieczeństwo przez cały okres eksploatacji zmywarki.

2021-10-05
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket