APPLiA POLSKA

III Kongres AGD – branża w doskonałej formie

III Kongres AGD

III Kongres AGD otworzył Wojciech Konecki – prezes Związku Pracodawców APPLiA Polska i wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.

W ubiegłym roku sytuacja epidemiczna przeszkodziła w organizacji trzeciego Kongresu AGD. Jednak w dniach 23-24 września 2021 r. po tym trudnym okresie branża miała okazję spotkać się ponownie na największym tego typu wydarzeniu w Europie, organizowanym przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz APPLiA Związek Pracodawców AGD. Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Nowy klimat”, które nawiązuje do wyzwań stojących przed branżą. Produkcja AGD to jeden z czołowych sektorów polskiej gospodarki. Na terenie kraju znajdziemy ok. 35 fabryk, z których taśm zjeżdżają wyroby AGD. Bezpośrednie zatrudnienie w tym przemyśle przekracza 31 tys. osób. Liczba ta rośnie do niebagatelnych 100 tys. osób, gdy wliczymy w to całe otoczenie branży, a więc funkcjonujące wokół produktu usługi, np. serwis sprzętu czy logistyka. Tylko w 2020 r. wyprodukowano w Polsce 30 mln urządzeń AGD. Choć przemysł AGD jest w doskonałej kondycji i pandemia wcale mu nie zaszkodziła, nie oznacza to, że nie stoją przed nim wyzywania, na które już dziś musza być gotowi producenci. Wydarzenia takie jak Kongres AGD pomagają branży obrać wspólny wektor w takich działaniach jak realizacja polityki klimatycznej, gospodarki obiegu zamkniętego, sektor HR czy procesy logistyczne w rosnącym segmencie e-commerce. Spotkanie otworzyli przedstawiciele rządu i goście specjalni: wiceminister Grzegorz Piechowiak, wiceminister Waldemar Buda, wicepremier Piotr Gliński i Wojciech Konecki – prezes APPLiA Polska Związku Pracodawców AGD.

Branża AGD od lat jest niezwykle ważnym sektorem polskiej gospodarki. Plasujemy się na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej wśród producentów z tego sektora – podkreślał Wojciech Konecki, prezes Związku Pracodawców APPLiA Polska i wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.

III Kongres AGD

W trakcie przygotowanych paneli grono ekspertów dyskutowało na temat wyzwań stojących przed branżą AGD.

Wyzwania w HR i e-commerce

Z jakim największym problemem boryka się obecnie HR? Oczywiście, z brakiem pracowników. Jak temu zaradzić, tłumaczyła Iwona Szmitkowska z Work Service SA w trakcie panelu „Nowy HR”. Jej gośćmi byli m.in. Zofia Korecka-Rejczak – managing director Miele Sp. z o.o. oraz Olgierd Bałtaki – HR Director Samsung Electronics Poland Manufacturing we Wronkach.

– Aspekt braku pracowników na rynku w Polsce jest bardzo widoczny. Robimy wszystko, żeby zrekrutować jak największą liczbę osób, zachęcić bezrobotnych i wyciągnąć ich z niebytu pracy. Ściągamy też pracowników z zagranicy, bo bez tego dużego wsparcia niektóre linie produkcyjne nie mogłyby działać tak wydajnie – tłumaczyła Iwona Szmitkowska.

Rok pandemii był okresem niesamowitego przyspieszenia na rynku e-commerce. Dlatego aż dwa panele były poświęcone zmianom zachodzącym w sprzedaży internetowej oraz logistyce. W jednym z nich wzięli udział Jacek Palec z Frisco.pl i Grzegorz Wachowicz reprezentujący RTV Euro AGD. Konkurencja na rynku jest duża, dlatego właściwe zarządzanie sprzedażą i dostawami jest kluczowe dla odniesienia sukcesu w tym segmencie. Ze względu na ogromne zapotrzebowanie w czasie pandemii popyt na rynku zakupów online był tak duży, że sklepy i firmy logistyczne nie nadążały z realizacją zleceń. Kluczowe były wtedy szybka reakcja na nadchodzące zmiany i odpowiednie przebudowane procesu sprzedaży. Dziś już odwrót od tego trendu wydaje się niemożliwy. W logistyce kluczowa jest nie tylko wielkość przestrzeni magazynowej, ale również automatyzacja procesów i organizacja łańcucha dostaw, o czym mówili Arkadiusz Rudowicz z BCUBE Poland i Artur Olejniczak z Wyższej Szkoły Logistyki.

Gospodarka obiegu zamkniętego

Jednym z największych obecnie wyzwań jest właściwa realizacja założeń gospodarki obiegu zamkniętego, w której branża AGD jest liderem. Biorąc pod uwagę inne segmenty gospodarki, poziom recyklingu w przemyśle AGD jest jednym z najwyższych. Oczywiście, wpływa to także na produkcję i projektowanie urządzeń. Jako że wzrost produkcji naturalnie przyczynia się do zwiększenia ilości odpadów w przyszłości, producenci używają materiałów i rozwiązań, które są bardziej przyjazne środowisku, a ich recykling jest łatwiejszy. W panelu poświęconym gospodarce obiegu zamkniętego udział wzięli Julia Patorska – partner associated w Deloitte, która poprowadziła dyskusję, oraz prezes NGOŚIGW prof. Maciej Chorowski, Paolo Falcioni – dyrektor generalny APPLiA Europe oraz Grzegorz Skrzypczak – prezes ElektroEko SA.

III Kongres AGD

W specjalnie przygotowanej strefie członkowie APPLiA prezentowali wybrane produkty.

Business Mixer AGD

W trakcie drugiego dnia kongresu kluczowym wydarzeniem było Business Mixer AGD. To spotkania producentów z poddostawcami, usługodawcami, doradcami biznesowymi czy start-upami oferującymi innowacyjne rozwiązania, które są unikatową okazją do nawiązania relacji biznesowych. Przy stolikach usiedli szefowie zakupów z firm: Amica, Beko, Biazet, BSH, Electrolux, Miele, Samsung, Solgaz oraz Whirlpool.

2021-11-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket