TECHNISAT

TechniSat Terrabox T3 [Test]

TechniSat Terrabox T3

W redakcji testowaliśmy nowoczesny dekoder TechniSat TerraBox T3, zaprojektowany do odbioru programów telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/ HEVC, w którym nadawanie obejmie cały kraj w drugiej połowie roku.

Odbiornik TerraBox T3 jest zgodny z wymaganiami standardu DVB-T2, ponieważ ma wbudowany dekoder HEVC (H.265). Na uwagę zasługuje solidna czarna aluminiowa obudowa z czteropozycyjnym wyświetlaczem LED-owym, na którym wyświetlany jest numer programu telewizyjnego lub czas (godzina i minuty), gdy dekoder jest wyłączony. Na froncie znajdują się przyciski do zmiany kanałów i włącznik zasilania. Złącza (fot. 1) umożliwiają dołączenie dekodera do starszego telewizora (wyjście SCART) i nowszego z wyjściem HDMI 1.4. Wygodą jest brak zewnętrznego zasilacza, wystarczy włożyć wtyczkę do gniazda sieciowego.

Na uwagę zasługuje pilot z funkcją programowania czterech przycisków (oznaczonych TV/Control), dzięki czemu można włączyć telewizor, zmieniać głośność, wybierać źródła sygnału, oprócz obsługi dekodera. Wystarczy zbliżyć do siebie oba piloty na odległość 3 – 4 cm i wykonać polecenia funkcji Memory. W czasie testu udało się zaprogramować funkcje pilota telewizora Sony KDL-40EX520, z którym dekoder współpracował. Duże, czytelne przyciski pilota ułatwią obsługę dekodera starszym osobom.

Aby korzystać z dekodera TerraBox T3, trzeba go skonfigurować do współpracy z telewizorem. Proste menu zawiera siedem funkcji do odbierania telewizji i odtwarzania multimediów. Najważniejsze jest programowanie kanałów multipleksów.Najlepiej skorzystać z funkcji Auto wyszukiwanie. Przeszukiwanie kanałów (fot. 2) trwało kilka minut. Jeśli któryś z multipleksów ma za słaby sygnał i widać „pikselozę” lub brak jest obrazu, przy pomocy ręcznego programowania można sprawdzić poziom sygnału, wprowadzając numer jego kanału, i skorygować położenie anteny. Pozostałe funkcje umożliwiają ustalenie rozdzielczości obrazu (1080p, 1080i i 720p), proporcji obrazu (16:9 w kilku wersjach lub 4:3), języka napisów. Możliwe jest skorygowanie jasności LED-ów wyświetlacza i ustalenie przezroczystości i jasności menu OSD. Prosty przewodnik po programach EPG pokazuje obraz bieżącego kanału telewizyjnego (fot. 3) i program pozostałych kanałów. Dla dociekliwych funkcja Info wyświetla informacje o zawansowaniu czasowym oglądanego programu, i następnym programie oraz rodzaju kodeka, rozdzielczości obrazu, kolejne naciśnięcie Info pokaże jakość sygnału, jego siłę i inne parametry (fot. 4).

Zaletą dekodera TerraBox T3 jest funkcja PVR do natychmiastowego nagrywania za pomocą przycisku REC na pilocie lub przez EPG z wyprzedzeniem czasowym (funkcja rezerwacja kanału). W menu jest także oddzielny timer do nagrywania, ale szkoda, że nie ma wydzielonego przycisku na pilocie do jego szybkiego programowania. Funkcja Semi Twin tuner umożliwia oglądanie bieżącego programu i nagrywanie drugiego w tym samym czasie, ale z tego samego multipleksu. Funkcje Sleep timer i budzik umożliwiają wyłączanie i włączanie dekodera o określonej porze.

Do złącza USB (fot. 5),znajdującego się przodu,można dołączyć pamięć typu pendrive lub twardy dysk i nagrywać programy z anteny oraz korzystać z odtwarzacza multimedialnego. W czasie nagrywania programu telewizyjnego automatycznie jest tworzony katalog z nagraniami, więc łatwo je znaleźć w pamięci. Zaletą odtwarzania, np. filmu, jest możliwość skorzystania z funkcji Time Shift, która pozwoli np. na szybkie „przewinięcie reklam” lub zatrzymanie lub cofnięcie do określonego miejsca akcji filmu. Odtwarzacz multimediów odtwarza pliki multimedialne: zdjęcia, wideo i muzykę.

Niewielkie wymiary (140 × 85 × 33 mm) dekodera sprawiają, że zmieści się pod ekranem telewizora. Jest energooszczędny – pobór mocy w stanie pracy wynosi 8 W, a w trybie czuwania 0,5 W.

Podsumowując, w codziennym użytkowaniu dekodera TerraBox T3 ważne są szybkie przełączanie kanałów, duży, czytelny pilot i możliwość nagrywania programów telewizyjnych na zewnętrzną pamięć.

TechniSat Terrabox T3

Fot. 1

TechniSat Terrabox T3

Fot. 2

TechniSat Terrabox T3

Fot. 3

TechniSat Terrabox T3

Fot. 4

TechniSat Terrabox T3

Fot. 5

2022-05-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket